Tajnosť

Ako ukladať záhradné jiřiny v zime doma


Mnoho záhradkárov s nástupom jesene sa čuduje, ako ušetriť juřiny v zime doma. Ponuky hľúz týchto rastlín neprežijú mráz v zemi, a preto sa musia pred chladom premiestniť do miestnosti. Udržiavanie dahlias v zime je zodpovednou a dôležitou záležitosťou pre tých, ktorí si každý rok zvyknú užívať šikmé kvety na zemi a chcú im pomôcť zostať čo najviac dekoratívnymi.

Príprava na uskladnenie doma: jemnosť procesu

Musíte sa začať pripravovať na zimovanie pred začiatkom jesenných mrazov, ktoré sú pre dahlias mimoriadne nebezpečné. Postihnutá je tak pozemná časť, ako aj korene dahlia, takže taký pokazený materiál na výsadbu neprežije skôr ako na jar. Ak chcete, aby dahlias pokojne zima prvé mrazy, musíte ich zahriať vopred tým, že vysadíte kríky ako zemiaky.

V takom prípade sa musíte zamerať na počasie. Akonáhle sa prvé mrazy dotknú zeme dahlias, lístie zmení farbu na čiernu a suchú. Pre záhradníka je to signál: je čas začať kopať hľuzy. Najskôr pomocou ostrého nástroja dôkladne orežte stonky, pričom hľuza nesmie zostať viac ako 5 až 10 cm. K týmto „pňov“ môžete pripevniť štítky s názvom odrody, takže v budúcnosti by bolo vhodnejšie usporiadať ukladanie. Po orezaní stoniek môžu hľuzy zostať v zemi ešte jeden týždeň, ak nedôjde k zrážaniu a neočakáva sa v blízkej budúcnosti..

Ako kopať hľuzy

Ak chcete uložiť Jiřiny v zime v suteréne alebo v byte, po orezaní stoniek, budete ich musieť náležite pripraviť na budúce dovolenky. Hľuzy Dahlia sa musia vykopať, vyčistiť z pôdy, vysušiť a uskladniť.

Najvýhodnejšie je vykopať podľa nasledujúcej schémy:

 1. Pestujte hľuzy vo vzdialenosti asi 20 cm od „pňov“ v kruhu.
 2. Kopanie bude pohodlnejšie, ak zdvihnete každý koreň vidličkou alebo lopatou, v žiadnom prípade ich nevyťahujete zo zeme kvôli orezávaniu stoniek.
 3. Opláchnite každú hľuzu a opláchnite pôdu silným prúdom z hadice alebo kanvy.
 4. Korene ošetrite slabým roztokom mangánu.
 5. Orezávajte poškodené oblasti, ako aj malé uzlíky, posypané popolčekom alebo dreveným uhlím. V prípade potreby môžete plátky spracovať brilantne zelenou farbou. Ďalšie organizované čistenie a uskladnenie jiřiny v pivnici alebo suteréne.

Po všetkých manipuláciách zostáva hľúz suchá. Na tento účel nie sú vhodné suché obývacie izby, v ktorých okamžite vyschne jemný sadivový materiál. Ideálne podmienky sú na balkóne, na verande alebo v skleníku. Počas 3 až 5 dní hľuzy uschnú a môžu byť odstránené na konečné zimné skladovanie v suteréne po skontrolovaní pripravenosti na suchom povrchu.

Predúprava žiarovky pred jarom

Zber a zimné skladovanie dahlias v pivnici nebude možné, ak sa hľuzy nebudú ošetrovať fungicídom alebo sírou. Zabráni sa tak šíreniu rôznych patogénnych baktérií, ktoré môžu ničiť rastliny. Tento postup môže byť uskutočnený rôznymi spôsobmi: buď hľuzy v prášku v suchej forme, alebo pripravte roztok liečiva, kde všetky korene sú úplne znížené jeden po druhom.

Pravdepodobnosť šírenia chorôb medzi hľúzami pri takejto postupnej liečbe je zanedbateľná. Hlavná vec je vydržať každú odrodu v tekutine asi 15 minút. Potom je potrebné hľuzy usušiť položením na dosku, lepenku alebo noviny zložené do niekoľkých vrstiev. Je vhodnejšie to urobiť skladaním hľúz podľa odrôd tak, aby sa v budúcnosti nezamieňali.

Funkcie spracovania:

 1. Ako ušetriť hľuzy dahlia tak, aby nehnilo? Na zvýšenie účinku sa do kompozície môže na spracovanie pridať systémový insekticíd.
 2. Chráňte si ruky pred chemickým popálením iba gumovými rukavicami.
 3. Pre každú známku bude vhodnejšie pripraviť si vlastný kontajner tak, že ho najprv podpíšete.
 4. Hľuzy dahlia, ktoré sa netopia, ale vznášajú sa na povrchu, by sa mali zlikvidovať, až do budúceho roku neprežijú.
 5. Je lepšie neklásť korene dahlia na betónové povrchy, pretože sa kvôli vysokej vlhkosti vrásky zmačkajú a vyschnú.

Niekoľko záhradníkov predlžuje dobu spracovateľnosti dahlias na 30 minút a niekto nepoužíva fungicídy vôbec. Rozhodujúcim výsledkom je názor každého konkrétneho záhradníka. Môžete sa riadiť tým, že pre vlhké podnebie bude spracovanie jedinečne užitočné, pretože samotná atmosféra má potenciál na vznik a vývoj rôznych húb pred jarom.

Označovanie hľúz pred jarom

Poslednou fázou prípravy je označovanie odrôd dahlia. Mali by ste napísať maximálne potrebné množstvo informácií, aby ste po jednom roku nezamenili tieto odrody. Najlepšie je zapísať celé mená alebo vytvoriť kódový štítok, ak dokážete ručiť za to, že sa nestratia. Bude tiež užitočné označiť hľuzy najsilnejších rastlín hľúzami alebo hviezdami, najmä ak mnohé z nich patria do tej istej odrody. Na jar to pomôže nájsť najkvalitnejší sadivový materiál a použiť ho na odrezky.

Nápisy sa dajú písať obyčajnou chemickou ceruzkou, zvládnu prácu aj na dahliach, ktoré nie sú úplne suché. Ak ceruzka nepíše dobre, bude ju potrebné navlhčiť v pohári vody, ale v žiadnom prípade by ste to nemali robiť so slinami, pričom si do úst vezmite písací nástroj. Jeho zloženie obsahuje mimoriadne škodlivé a toxické prvky. Môžete použiť tenkú značku, ideálne vytvoriť nové a kvalitné písanie na akomkoľvek povrchu.

Ako ušetriť juřiny v zime

Ako skladovať hľuzy dahlia v zime: možnosti a potrebné podmienky v pivnici, v suteréne mestského bytu

Najjednoduchší spôsob skladovania hľúz je na policiach. Bude potrebné naliať piesok na police v rovnomernej vrstve a umiestniť na ňu boxy z dahlia. Korene hľúz sa musia zviazať vreckami naplnenými vermikulitom. Skúsenejší záhradníci môžu používať mach. Hľuzy sú v nej zabalené a potiahnuté polyetylénom tak, aby sa vlhkosť neodparila.

Hlavnou ťažkosťou je dostatočný stupeň vlhkosti v machu, pretože vyschne a začne sa živiť vlhkosťou z rastlín, a ak je príliš vlhká, hľuzy hnijú.

Ak sa majú boxy skladovať v suteréne alebo pivnici, mali by sa pripraviť takto:

 • dajte staré noviny, papier alebo film na spodnú časť krabice;
 • posypeme suchou zeminou;
 • položiť hľuzy a posypať zeminou, pieskom, pilinami, ihlami;
 • šíriť niekoľko hľúz a zabezpečiť, aby sa navzájom nedotýkali;
 • na zakrytie škatúľ novinami;
 • vziať na miesto trvalého uskladnenia.

Alternatívne spôsoby skladovania:

 1. Ako udržať hľuzy až do jari, aby sa nehnilo? Predúpravujte ich kameninovou kašou z obyčajnej červenej hliny zmiešanej so síranom meďnatým a mangánom. Každá hľúzka sa jednotlivo ponorí do zmesi, vysuší sa a vloží do vrecka. Ďalej sa čistia v škatuliach pripravených podľa už uvedenej schémy.
 2. Hľuzy navlhčite v tekutom horúcom parafíne (každý zvlášť), nechajte vychladnúť, zabalte do lepiacej fólie a papiera a vložte do škatule. Na jar sa musí parafín pred pristátím odstrániť. Táto metóda je najlepšia pre skoré odrody.

Spôsoby, ako správne uložiť korene v miestnosti: pri akej teplote

Ako udržať hľuzy v byte, bude ťažšie pochopiť, pretože neexistuje spôsob, ako si udržiavať ideálne podmienky pre nich, a obyčajne nie je toľko miest v obytných štvrtiach.

Záhradníci však prišli s niekoľkými spoľahlivými možnosťami:

 1. Hľuzy zabalte do perforovaných plastových vreciek naplnených suchou hnedou rašelinou. Sphagnum je tiež vhodný. Korene z fólie odstráňte na relatívne chladnom a suchom mieste. Vhodný na umiestnenie špajzu, lodžie, prahu, šatníka. Pri organizovaní skladovania hľúz dahlia je dôležité pravidelne kontrolovať ich vzhľad a celkový stav.
 2. Hľuzy rozdrvte popolom, vložte ich do celých plastových vreciek, nechajte ich naplniť vzduchom, zviažte ich a potom pošlite na chladné miesto.
 3. Do chladničky sa dá poslať malý počet hľúz, ale takéto skladovanie juřiny nie je vždy vhodné, pretože pre nich nie je dosť miesta.

Snažiť sa udržať Jiřiny v byte by malo byť iba v prípade, že neexistuje spôsob, ako dať do suterénu alebo inej nevykurovanej miestnosti na zimu, kde je mikroklíma vhodnejšia pre rastliny. Po pochopení toho, ako v zime skladovať hľuzy dahlia, budú amatérske záhradkári každé sezóny vybavené kvetinovými záhonmi ohromujúcej krásy s jasnými veľkými kvetmi.

Kopanie, skladovanie dahlia