Inštrukcia

Liečivé a prospešné vlastnosti ruží


Šípka alebo Rōsa je v našej krajine známa rastlina z čeľade Rosaceae. V úradnej a tradičnej medicíne sa požadujú nielen plody tejto kultúry, ale široko sa používajú aj liečivé vlastnosti ruží.

Botanický opis

Bisexuálne kvety s priemerom 1,5 - 10 cm môžu byť jednotlivé alebo zbierané do kvetov corymbose alebo paniculate. Niektoré druhy majú listene. Pedikely sú krátke, dlhé 0,55 - 1,75 cm, Hypanthium je oválne, guľovité, podobné fľaši alebo džbánu, so zúžením na hrdle. Corollas sú veľké, s piatimi plátkami, občas polodvojité. Farbenie môže byť červené, žlté, krémové alebo biele.

Oddeľovače celého typu môžu mať predĺžený špicatý bod. Dvojica sepálov má obojstrannú disekciu a jedna má jednostrannú disekciu. Početné a voľne umiestnené tyčinky sú doplnené prašníkmi s dvoma hniezdami. Pestles sú najčastejšie sedavého typu, priliehajúce k nádobe, ktoré sa nachádzajú špirálovito na dne hypanthia. Ovce s chlpmi, jednohniezdené, voľne umiestnené. Viečka sú jednovrstvové.

Liečivé a liečivé vlastnosti šípiek sa používajú veľmi často.

Užitočné vlastnosti

Užitočné vlastnosti ružových kvetov sa dajú ľahko vysvetliť ich chemickým zložením:

 • éterické a mastné oleje, ktoré poskytujú adstringentné, baktericídne a protizápalové vlastnosti;
 • organické kyseliny;
 • glykozidy a flavonoidy;
 • triesloviny;
 • antokyanov;
 • vosk;
 • vitamín C alebo kyselina askorbová.

Šípka: ujma a úžitok

Kvety tejto dekoratívnej kultúry sú vynikajúcou surovinou na získavanie ružového oleja, ktorý sa veľmi aktívne používa v aromaterapii. Na základe ružového oleja bulharskí výrobcovia uviedli slávny prípravok „Rosanol“, ktorý sa používa na liečbu chorôb žlčových ciest, chorôb pečene a tiež na zlepšenie stavu ľudí trpiacich urolitiázou. Masti, gély a pleťové vody s ružovým olejom môžu liečiť dlhodobo sa nehojace rany.

Výťažky z kvetov sa používajú na zlepšenie chuti a vône drog. Sušené a drvené okvetné lístky ruží sú obľúbeným doplnkom bylinných a upokojujúcich vankúšových výplní.

Použitie ružových lístkov tiež určuje ich prítomnosť v rôznych bylinných prípravkoch používaných v ľudovom liečiteľstve na zvýšenie imunity, posilnenie sily nachladnutia a chrípky a na liečenie neurasténie. Osvedčené opravné prostriedky založené na ružových kvetoch, ako sa zbaviť konjunktivitídy, hemoroidov, znižujú riziko alergických prejavov.

Lieky na báze okvetných lístkov šípky z mája na vnútorné použitie sa používajú na ochorenia tráviaceho traktu, na liečbu hnačky, vysokého krvného tlaku a aterosklerózy.

Kontraindikácie

Výrazné kontraindikácie použitia ružíkových kvetov takmer úplne chýbajú. Je potrebné obmedziť používanie prípravkov na báze ružových lístkov so sklonom k ​​alergiám a pri opatrovaní pri užívaní týchto liekov na zhoršenie chronických chorôb a na individuálnu neznášanlivosť zložiek.

Indikácie pre použitie

Dekorácie a infúzie na báze ružových lístkov sa používajú na prípravu vonkajších aj vnútorných produktov. Vyžadujú sa vonkajšie lieky na liečenie blefaritídy, konjunktivitídy, ulcerácií kože, popálenín, dermatitídy a psoriázy, hnisavých dermatologických infekcií, akné a furunkuózy.

Lieky s okvetnými lístkami ruží na orálne podávanie sú potrebné pri liečení patológií močového systému, aterosklerotických zmien krvných ciev, infarktov a predinfarktov, ischémie a hemoragických mozgových príhod. Takéto lieky sa odporúčajú so zníženou úrovňou produkcie pankreatických enzýmov a so zníženou chuťou do jedla.

Infúzie a odvar z okvetných lístkov ruží môžu vyliečiť:

 • cholecystitída s tvorbou kameňov;
 • exacerbácie s pečeňovými a renálnymi kolikami;
 • poruchy hematopoetického systému;
 • vysoký cholesterol;
 • stavy sprevádzané nedostatkom vitamínov a nespavosťou.

Pozitívny účinok sa pozoruje pri liečbe vírusových a bakteriálnych infekcií.

Metódy aplikácie

Na základe okvetných lístkov ružových bôbov sa pripravujú odvary, ktoré majú výrazný terapeutický účinok v prítomnosti erysipelózy kožných a očných chorôb. Na prípravu produktu sa 0,1 kg suroviny naleje do pohára vriacej vody a nechá sa variť jednu hodinu. Potom sa vývar musí ochladiť a prefiltrovať. Používa sa ako pleťové vody, ktoré sa aplikujú na postihnuté oblasti.

Ako urobiť tinktúru z ruží

Kvety šípiek sa v kozmetike bežne používajú vo forme obkladov s odvarmi alebo vodnými infúziami, ktoré vám umožňujú omladiť pokožku, obnoviť jej hladkosť a pružnosť, odstrániť opuchy a rôzne defekty a pomôcť zbaviť sa škvŕn a žíl. Kozmetológovia odporúčajú kúpanie s prídavkom ruží: tento postup zvlhčuje a účinne zjemňuje pokožku, zmierňuje podráždenie a zápal kože a tiež pomáha zbaviť sa celulitídy a popôrodných strií.