Tajnosť

Nekopírujte. Nepoužívajte burinu. Nepoužívajte vodu


Moderný záhradník má veľmi málo času na prácu vo svojej letnej chalupe. Mnohým sa podarí dostať sa na záhradu iba cez víkendy, pretože sú celý týždeň zaneprázdnení hlavnou prácou.

Je prirodzené, že je také dôležité, aby títo ľudia správne alokovali čas a úsilie na prácu na záhrade, aby sa im darilo robiť veci na mieste, a bolo by tiež príjemné relaxovať po náročnom týždni. Neexistuje teda žiadny spôsob, ako pracovať v záhrade menej a zároveň získať dobré plodiny. ? Je možné niektorú prácu na záhrade zjednodušiť alebo úplne vynechať?

Galina Aleksandrovna Kizima, záhradník a záhradník s 52 ročnými skúsenosťami, sa v tom čase ujal riešenia tohto problému. Keď kedysi získala svoj vlastný pozemok, „ako hovoria,“ za ňou prešla do tohto nového podnikania. Po rokoch strávených štúdiom záhradníckych trikov zhromaždila skúsenosti mnohých záhradkárov a praktizujúcich. A podarilo sa jej zistiť veľmi dôležitú vec: na mieste je možná najnáročnejšia práca výrazne znížiť. Poďme zistiť, ako to dosiahnuť a prečo je to nielen možné, ale aj jediné správne.

Na začiatok sa naučíme nasledujúce:

S cieľom úspešne sa zapojiť do poľnohospodárstva je potrebné zásadne prehodnotiť váš prístup k práci na ploche „šesťsto metrov štvorcových“ a vyvinúť úplne nové zásady pre záhradníctvo, pričom sa šetrí čas a úsilie.

Zásada číslo 1: NIKDY nevykopávajte!

Poďme najprv pochopiť, prečo je kopanie škodlivé? Existuje najmenej 5 dôvodov, prečo by ste to nemali robiť.

Prvý dôvod spočíva v nasledujúcom: sme zvyknutí považovať Zem za niečo ako neživá hmota.

Pôda je však veľmi zložitý živý organizmus, husto obývaný mikroorganizmami a nižšími živočíšnymi organizmami, napríklad dážďovkami. A medzi nimi existujú vlastné zavedené zákony hostelu.

V hornej vrstve pôdy, v hĺbke asi 5 - 20 cm, žijú mikroorganizmy a baktérie, ktoré potrebujú kyslík na celý život. V spodnej vrstve žijú v hĺbke asi 20 - 40 cm baktérie, pre ktoré je kyslík škodlivý. Potrebujú oxid uhličitý.

Pri kopaní do hĺbky bajonetu lopaty, pri otáčaní vrstvy, vymieňame vrstvy. A každý typ mikroorganizmu je v nepriaznivom prostredí. Väčšina z nich zomrie.

Pôda bez mikroorganizmov odumiera a stráca svoju úrodnosť. Túto úrodnosť pôdy skutočne vytvárajú a podporujú mikroorganizmy a dážďovky, ktoré obývajú Zem.

Pôda zostane mŕtva až do obnovenia jej populácie na každom poschodí. Okrem toho pôda, ktorá stráca svojich obyvateľov, spolu s nimi stráca svoju štruktúru, a preto je zničená. Takáto pôda je umývaná dažďami a odfúknutá vetrom.

Druhý dôvod, ktorú by ste nemali kopať a orať s prevrátením zemskej vrstvy, je nasledujúci: pri vykopávaní pôdy rozbíjame všetky mikrokanály, cez ktoré vlhkosť a vzduch prenikajú ornou vrstvou. Výsledkom je, že do zóny sania koreňov nevstúpi ani vlhkosť, ani vzduch, a potom je narušená normálna výživa rastlín.

Zvyčajne sa takáto pôda počas dažďov zmení na viskóznu látku, ako je íl, a po vysušení sa zmení na skutočný vystužený betón. Korene doslova dusiť, rastlina oslabuje. Aká je úroda.

Ako sa tieto mikrokanály tvoria v pôde? Faktom je, že koreňový systém rastlín je obrovský. Nielenže prechádza hlboko (niekedy až 5 metrov), ale tiež sa široko rozvetví vo všetkých smeroch. A každý z týchto koreňov je pokrytý stovkami tisíc sacích chlpov. Výsledkom je, že každý palec krajiny je doslova prešpikovaný týmito chĺpkami. Keď zomrie vzdušná časť rastliny, pôdne mikroorganizmy začnú jesť zvyšky koreňov. Výsledkom je vytvorenie mikroskopických kanálikov, cez ktoré vlhkosť preniká do pôdy. Pôda absorbuje vlhkosť a vzduch prúdi cez vytvorené dutiny do zeme.

Okrem toho existujú v pôde červy, ktoré spôsobujú červy. A tiež slúžia ako kanály pre vodu a vzduch, iba väčšie. Korene ďalšej generácie rastlín ľahko prenikajú všetkými týmito priechodmi hlboko do pôdy.

Dôrazne sa odporúča robiť jesenné vykopávanie pôdy. Týmto spôsobom úplne porušujeme systém výmeny vody a vzduchu a nahradzujeme ho niekoľkými veľkými medzerami. Na jar s opakovaným kopaním konečne zničíme kanály vytvorené koreňmi a baktériami. Týmto dvojitým spracovaním sa celý zložený pôdny systém zničí, zatiaľ čo pôda samotná je spečená. Niekedy (v suchých časoch) toľko, že to musíte doslova zobrať.

Tretí dôvod, ktorú by ste nemali kopať a orať, je veľmi jednoduchý: počas jesenného kopania prinášame všetky semená burín z povrchu do pôdy, kde zostávajú až do jari. A keď na jar znova kopáme, vytiahneme prezreté semená buriny späť na povrch, ktorý okamžite začne klíčiť.

Štvrtý dôvodtam, kde by sa nemala vykopávať pôda, je toto: zvyčajne po vykopaní necháme povrch pôdy „holý“, čo vedie k vysychaniu a deštrukcii jej najvyššej vrstvy. Okrem toho buriny okamžite začínajú zaujímať otvorené miesto pod slnkom.

Pôdu nemôžete nechať nahú. Nesmie sa vykopávať, ale musí byť na vrchu pokrytý akýmkoľvek mulčovacím materiálom.

Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je to, ako sa príroda dlho vymýšľala. Pokrýva Zem organickými úlomkami. Na jeseň spadnuté lístie a vzdušná časť mŕtvych letničiek. Na jar - mladý zelený výhonok.

Prečo to robí? Na jeseň s cieľom vrátiť organickú hmotu spotrebovanú rastlinami do pôdy a chrániť povrchový koreňový systém pred mrazom. Na jar, aby ste zakryli povrch pred priamym slnečným žiarením, chráňte vrchnú vrstvu pred vyschnutím a zničením.

Piaty dôvod pozostáva z nasledujúceho: pri vykopávaní sa horná najúrodnejšia časť pôdy obsahujúcej humus rozptýli po celej hrúbke vyťaženej vrstvy. Humus je rozmazaný alebo rozmazaný. A keďže je už nedostatok v chudobných pôdach, plodnosť hornej vrstvy takmer úplne zmizne. V priebehu času sa „humus“ objaví v hornej vrstve. Ale kedy sa to ešte stane! Humus by mal byť cenený a vysoko cenený a nemal by byť ničený kopaním.

Čo robiť s pôdou, ak ju nemožno vykopať? A môže sa a mala by sa uvoľniť. Namiesto lopaty použite frézu Fokine. Má špicatý koniec, čo by sa malo robiť brázdami. Najprv pozdĺž, potom cez kopanie do pôdy asi 5 cm a potom jemnú kopu hornej vrstvy pomocou plochej časti nástroja. Ak je to potrebné, rozoberte hrable.

Mimochodom, hrable sa dajú použiť aj na uvoľnenie ornice. Ručný kultivátor je pre takéto obrábanie pôdy najvhodnejší. Okrem uvoľnenia kolies kolesá má tiež reznú dosku.

Túto prácu je možné vykonať naostreným rezacím strojom a strizhnikom „Strizh“a ďalšie zariadenia. Teraz sú v predaji dosť.

Jedinou požiadavkou na takéto nástroje je, že musia byť veľmi dobre nabrúsené. A neverte v samoostrenie. Pred každým použitím musí byť nástroj nabrúsený, potom bude práca pokračovať ľahko a rýchlo. A uistite sa, že nástroje nejdú hlbšie do pôdy pod 5 cm a že vrstvy sa nemiešajú. Môžete kopať obyčajnou lopatou, ale iba povrchne.

Nerobte si starosti s koreňmi. Nájdu cestu v hlbších vrstvách, prenikajúcimi do mikrokanálov, ktoré zostali z koreňového systému predchádzajúcich rastlín.

Takže nemusíte kopať, ale uvoľňovať sa!

Princíp č. 2: NEVÁHEJTE sa!

Ako je to tak? Všetko porastie!

Nepoužívajte burinu - vôbec to neznamená, že nemusíte bojovať proti burine. Je potrebné proti nim bojovať spravodlivo, inak tieto pôvodné deti prírody jednoducho vytlačia naše pestované rastliny z miesta.

Čo robiť? A vy musíte znížiť korene trvalých burín! A čo je najdôležitejšie, musí sa to robiť systematicky. Buriny sa musia rezať vo veku, keď je to najjednoduchšie, to znamená, že ich výška nepresahuje 5 - 15 cm.

Môžete použiť rezač roviny Fokin, ktorý je nám už známy, alebo útočník Swift alebo akékoľvek iné zariadenie. A oholte burinu z povrchu zeme. Najlepším výsledkom je mierne prehĺbenie do pôdy o 2 až 3 cm.

Len odrežete burinu a necháte ich na zemi.

Čo to dáva?

 • za prvédochádza k potlačeniu buriny. Žiadna rastlina počas vegetačného obdobia sa neobíde dlho bez leteckých častí. Korene, ktoré nedostávajú svoj podiel z práce chlorofylu v zelených listoch, sú odsúdené na smrť. Nové výhonky, samozrejme, okamžite vychádzajú z púčikov na koreňoch. A vy ich znova pod koreňom. Nenechajte ich rásť nad 5-10 cm, inak budú mať korene čas na „zotavenie“. Vďaka 3-4 rezom za sezónu sa prakticky zbavíte buriny.

Rezané buriny by sa nemali zbierať v komposte. Nechajte ich na svojom mieste. Prečo? Áno, pretože s nimi mulčujete pôdu a jej vrchná vrstva nevyschne a nezrúti sa.

 • za druhé, táto vrstva burín, ktorá sa postupne rozpadá, vracia pôdu do plodnosti.
 • tretina, zbavíte sa nadbytočnej práce pri prenášaní buriny na kompost.
 • štvrtý, získate rovnomernú distribúciu v oblasti kompostu hnitej za posledný rok.
 • piaty, korene burín, ktoré zostanú bez vzdušnej časti, odumrú. Hnilobou budú poskytovať dodatočnú výživu pre korene kultúrnych výsadieb. To znamená, že pôdu navyše obohacujete humusom presne tak, ako sa to deje v prírode.

Samozrejme nemôžete rezať, ale len kosiť burinu. Je to však dôležité robiť systematicky a zabrániť tomu, aby sa stali príliš vysokými.

A prečo by sme ešte nemali burinu? Koniec koncov, ak je burina systematická, potom nebude existovať ani burina?

Rozdiel je nasledujúci: odrezaním bodu rastu pod zemou alebo kosením vzdušnej časti spôsobíte opätovný rast toho istého kmeňa. One. Akonáhle vykopáte burinu alebo zvraciate burinu, potom na všetkých kúskoch koreňového systému, ktoré zostanú v pôde, sa púčiky obnovy okamžite prebudia. A to vyprovokuje rast celej hordy burín namiesto jedného.

Dobre. Naučili sme sa, ako sa vysporiadať s trvalými oddeninami. Ale čo semená burín na rastlinných posteliach? Existuje aj tak bez buriny?

Ale nie. Ukazuje sa, že na posteliach môžu byť silne pritlačené. V každom prípade je celkom možné obísť sa bez únavných hodín buriny. Na to je potrebné vopred vypestovať burinu na posteliach. Áno, áno!

 • Na začiatku jari, predtým ako sa roztopí posledný sneh, rozptýlite popol alebo rašelinu do postelí, aby sa zvyšný sneh mierne stmavol. Potom postele zakryte kúskami starého filmu, rozprestreté na stožiaroch tak, aby sa film nevypúšťal a vietor fúka.
 • Pod vrstvou filmu sa čierny sneh na lôžkach rýchlo topí, povrchová vrstva pôdy sa zahreje a z nej sa rýchlo objavia buriny. Stane sa to asi za 10 - 12 dní. Ak po dvoch týždňoch navštívite svoje stránky a zistíte, že buriny vyklíčili, odstráňte fóliu, uvoľnite ornicu a postele nechajte otvorené jeden deň. Mladé výhonky burín zomrú. V tomto čase sú sadenice burín stále príliš slabé, takže odumierajú iba uvoľnením.
 • Potom, čo vyoráte prvé sadenice burín, počkajte jeden deň a znova zakryte posteľou fóliu. Postele ponechajte pod filmom ďalšie 1-2 týždne.
 • Po príchode na miesto druhýkrát uvidíte pod filmom semenáčiky burín. Pučala semená z hlbších vrstiev pôdy. Rovnakú operáciu opakujte znova.
 • Po dni môžete stráviť na lôžkach zbavených burín a zasiať pestované semená. V takom prípade musíte pochopiť, že také lôžko pred siatím sa neskočí! Inak prinesiete semená burín zo spodných vrstiev na povrch. A budú bezpečne stúpať.

Práca pred rastúcich burín v záhrade je malá a vôbec nie je náročná. Len to načas.

Trávenie je teda najhorší a najúčinnejší spôsob kontroly buriny.

Princíp 3: NEVODUJTE!

S nástupom večera sa v letných chatkách vrčia vedrá a spúšťajú sa čerpadlá. Vodné šelesty všade. Je to ako všeobecne uznávaný nepopierateľný rituál. Zalievanie je však jednou z najnáročnejších prác! Aj keď používate pumpu.

Zamyslime sa, naozaj rastliny skutočne potrebujú toľko vody? A ak to niekto potrebuje, ako to urobiť, aby uľahčil a zjednodušil svoju prácu?

Spomeňte si na jednu jednoduchú tézu: je lepšie udržiavať vodu v pôde ako ju donekonečna nalievať. Dá sa to urobiť? Ľahko, ak nedovolíte odparovanie vlhkosti z povrchu zeme.

Z toho musíme okamžite uzavrieť, mimochodom, dobre známy všetkým, pôda musí byť chránená pred odparovaním vlhkosti z jej povrchu. Na tento účel by mal byť zakrytý povrch pôdy. Hovorí sa tomu mulčovanie.

Môžete veľa použiť na mulčovanie. Napríklad piliny, Nechajte ich ležať rok alebo dva - a mulčujte. Ak je v blízkosti ihličnatý les, vytáčajte ihly. Nezabudnite však do nich pridať buď popol, dolomit, vápno alebo kriedu. Pretože ihly silne okysľujú pôdu.

Dobrá jazda na mulči rašelina, Ale tiež okyslí pôdu, takže bude potrebné pridať deoxidanty. Môže byť mulčovaný netkaný poťahové materiály (spanbond, lutrasil)ale iba ak je materiál čierny.

Môže sa použiť kartón a dokonca aj obyčajné novinyzložené do niekoľkých vrstiev a zlepené do tkaniny obyčajnou páskou. V skleníku môže byť pôda mulčovaná pokrčené noviny.

V prvých, najteplejších jarných týždňoch sú mulče vynikajúce spadnuté jesenné lístie, Preto ich na jar nevyčistite kvôli kráse a čistote. Samotné prebudené červy ich vtiahnu do nory a pomocou prezretých mikroorganizmov ich spracujú na humus.

Ako teda mulčujete postele? A tak ich nemôžete zalievať vôbec? Nebudete to môcť zalievať vôbec, ale existujú určité dôvody, ako ušetriť energiu pri napájaní.

Faktom je, že nie všetky kultúry sú také bezmocné, ako si predstavujeme. Možno ich podmienečne rozdeliť do štyroch skupín:

 • Pripisujeme prvým obyvateľom postelí, ktorí nevedia, ako extrahovať vlhkosť a nehospodárne ju utrácať. To je kapusta, uhorka, šalát, reďkovka.
 • Do druhej skupiny patria tie rastliny, ktoré zle extrahujú vodu, ale hospodárne ju vynakladajú. V tejto skupine sú cibule a cesnak.
 • Tretia skupina rastlín produkuje vodu dobre, ale vynakladá ju neekonomicky. Medzi tieto rastliny patrí repa a kŕdeľ.
 • A posledná, najväčšia a najprispôsobenejšia skupina je schopná získať vodu dobre a hospodárne ju minúť. Sú to paprika, paradajky, mrkva, petržlen, cuketa, tekvica, melón, melón.

Preto sa zavlažovacie normy. Predovšetkým rastliny, ktoré patria do prvej a tretej skupiny, potrebujú pravidelné zavlažovanie. A v neposlednom rade tí z poslednej skupiny potrebujú vlhkosť. Všeobecne povedané, nemôžu sa napojiť celé leto, ak sa niečo urobí, keď sú vysadené.

Napríklad paradajky, Do výklenku vytvoreného pred výsadbou sadeníc pridajte tretinu čajovej lyžičky prachovej frakcie hnojiva AVA a dezertnú lyžičku dvojitého granulovaného superfosfátu. Do studne postupne nalejte 4-5 litrov vody. Potom sadenice rastlín, vodu, ľahko rozotrite a dobre mulčujte. To je všetko. Žiadne obliekanie, žiadne zalievanie už nebude potrebné celé leto. S výnimkou času, kedy je dlhé chladné počasie.

Pri teplote pod dvanásť stupňov tepla, ktorá stojí týždeň, rastlina začína pociťovať ostré hladovanie, pretože koreňový systém nefunguje. V tomto prípade by ste mali rastliny kŕmiť listami. Najlepšie je použiť riešenie jedného z nasledujúcich liekov: kvetinárstvo, Aquadon Micro, Uniflor-Growth alebo Uniflor-Bud.

Pepper. Nalejte tretinu čajovej lyžičky prášku hnojiva AVA do jamky na výsadbu, pridajte dezertnú lyžičku akéhokoľvek bezchlórového hnojiva potaše a potom pridajte do výsadbovej jamky pol pohára gélu pripraveného z Aquadonu alebo hydrogélu. Sadenice rastlín. Nalejte, stláčajte a mulčujte. To je tiež všetko.

V horúcom počasí je potrebné zalievať iba raz za tri týždne. V mokrom alebo chladnom počasí nie je potrebné zalievať. Vyžaduje sa však obaľovanie listov ako paradajky. V opačnom prípade bude paprika dokonca spadať listy.

Mrkva. Pred výsevom dobre zalejte brázdy vodou z kanvice. Ak je prameň suchý a v pôde nie je dostatok vlhkosti, potom v predvečer výsevu rozlejte záhradu dobre vodou a okamžite ju zakryte filmom. Vlhkosť pod filmom zostane zachovaná a saturuje lôžko do celej jeho hĺbky.

Po zasiatí brázdy dosku utesnite. Záhradné lôžko zakryte fóliou, aby sa v pôde udržiavalo teplo a vlhkosť. Po vystúpení fóliu vymeňte za lutrasil alebo spanbond, ktorý odstráňte iba kvôli odstráneniu buriny alebo riedeniu.

Strava bude stačiť na celú sezónu. Zalievajte sa iba za suchého počasia priamo na Lutrasil večer. A iba kým sa neobjaví banda 4-5 listov. Od tejto chvíle sa v mrkve vytvára koreňová plodina a prestane potrebovať veľa vlhkosti. Jeho stredný koreň siaha ďaleko do pôdy a tam je vlhkosť.

Aby ste sa v záhrade zbavili problémov s polievaním a top dressingom, musíte preukázať vynaliezavosť. Najjednoduchšie je zabrániť odparovaniu vlhkosti z pôdy. Za týmto účelom by sa mala pôda uvoľniť a ešte lepšie mulčovať.

Tipy, ktoré Galina Aleksandrovna Kizima veľkoryso zdieľa, sa ospravedlnili vo svojej osobnej skúsenosti, ako aj v praxi mnohých jej nasledovníkov a študentov. A Galina Alexandrovna nazhromaždila toľko vedomostí, že sa rozhodla dať ich dohromady a zachytiť svoje skúsenosti pomocou videa. Výsledkom bola vizuálna, veľmi poučná príručka pre záhradníkov, záhradníkov, videozáznam „Záhrada bez problémov“.

Tieto materiály pomohli viac ako desiatkam ľudí uľahčiť a zjednodušiť prácu na záhrade, ušetriť čas a energiu. Pozrime sa bližšie na obsah tohto jedinečného autorovho kurzu. Ak to chcete urobiť, musíte kliknúť na odkaz: //ogorod-net-hlopot.ru. Je lepšie vidieť všetko na vlastné oči.

Tajomstvo kontroly škodcov a hlodavcov (video)