Inštrukcia

Cherry paradajky: najlepšie odrody a vlastnosti pestovania


Cherry paradajky (Solanum lycopersicum var. Cerasiforme) sa často vyskytujú na trhoch a v obchodoch, kde sú vedľa seba s rukolou a špargľou. Nič vám však nebráni v pestovaní prezentovaného druhu paradajok doma.

Všeobecné vlastnosti cherry paradajok

Vlasťou cherry paradajok je Latinská Amerika. V klimatických podmienkach Ruska rastie dobre aj paradajka, ale iba s náležitou starostlivosťou. Čerešňa nie je tak produktívna ako tradičné paradajky, ale oveľa výživnejšia. Ak veľkoplodé odrody obsahujú 4% sušiny a cukrov, potom čerešňa - až 12%. To z nich umožňuje pripraviť sladké omáčky, cestoviny a šťavu.

Odrody čerešní pre otvorené terény

Čerešňové paradajky sa môžu pestovať vonku. Najlepšie odrody pre tento typ pestovania sú:

 • Čerešňa čierna (Nigrum cerasis). Vysoký ker. Plody sú čierne, majú podobný vzhľad ako čerešne. Priemer paradajok je 2,5 cm. Chuť je šťavnatá, svetlá.
 • Med kvapka (Gutta mellis). Plody sú žlté, hruškovitého tvaru s hmotnosťou asi 15 g. Kríky sú vysoké. Na kefke sa vytvorí až 9 plodov. Dáva veľa nevlastných synov.
 • Biely ríbezle (Albus Ribes). Plody sú okrúhle, krémovej farby, s hmotnosťou do 20 g, chutné. Na kefke sa vytvorí až 10 paradajok. Ovocie je skvelé na konzervovanie a konzumáciu čerstvého ovocia.
 • čerešňa (Cerasis). Plody sú tmavočervené, okrúhle, s hmotnosťou do 25 g. Bush je vysoký. Na kefke sa vytvorí až 20 plodov.
 • Boucicaut (Boucicaut). Krík je vysoký. Produktivita je dobrá. Paradajky sú červené, sladké, s priemerom do 1 cm, rastú so strapcami.
 • Žltá čerešňa (Flavo cerasa). Vyžaduje podporu. Stupeň skorého zrenia. Na kefke sa vytvorí až 40 plodov.

Odrody cherry paradajok na pestovanie doma

Čerešňa sa môže pestovať doma na parapete. Na tento účel sa najčastejšie používajú hybridy:

 • F1 Cherry Lycopa (Cerasis lykopene). Plody sú slivkovité, tmavo červené, s tenkou pokožkou. Obsahuje veľké množstvo lykopénu.
 • F1 Cherry Lisa (Lisa cerasis). Plody sú pretiahnuté, oranžové.
 • F1 Cherry Myo (Cerasis Mio). Plody sú zaoblené, červenej farby, s hmotnosťou do 35 g. Chuť pripomína tradičné paradajky.
 • Minibel (Minibel). Výška kríka je 40 cm. Hmotnosť ovocia je až 25 g. Nenáročná odroda.
 • F1 Cherry Kira (Cerasis Kira). Plody sú okrúhle, oranžové, s hmotnosťou do 30 g, s ovocnou chuťou. Na kefke sa vytvorí až 20 plodov.

Čerešňové paradajky: Pestovanie vonku

Pravidlá pestovania doma

Jednou z veľkých výhod čerešní je to, že sa môžu pestovať na parapete, dobrú úrodu však poskytujú iba opatrne.

Ošetrenie osiva

Semená sa pred výsevom musia uchovávať vo vode pri izbovej teplote 24 hodín. Do vody môžete pridať stimulátor rastu a semená pred namočením v slabom roztoku manganistanu draselného po dobu 5 minút namočte. Ak ste si však istí kvalitou semien, môžete tento krok preskočiť a okamžite začať siatie.

Príprava pôdy

Pôda pre čerešňu sa pripravuje z rovnakých častí rašeliny, humusu a sodnej pôdy. Do zmesi môžete pridať drevené uhlie v množstve 200 g na 10 kg pôdy alebo minerálne hnojivo. Aby sa semená mohli klíčiť rýchlejšie, musí sa pred vysadením zemina preliať teplou vodou.

Výsadba semien

Semená sú zasadené do zeme (v krabiciach alebo pohári) plytké, pokryté filmom. Po výskyte prvých výhonkov sa môže film odstrániť.

Je potrebné starostlivo zvážiť výber kvetináčov pre následnú výsadbu paradajok. Rast čerešní závisí úplne od stavu koreňového systému, takže hĺbka kvetináčov by mala byť asi 14 - 18 cm a šírka by mala byť až 22 cm. Je dôležité, aby rastliny dostávali dostatok svetla a tepla, takže široká okenná parapet a teplá lodžia sú optimálne pre miesta pestovania.

Funkcie starostlivosti

Starostlivosť o váš domov vyžaduje určité pravidlá.

 1. Keď sú klíčky predĺžené na 7 cm, mali by byť nariedené.
 2. Paradajky si periodicky vyžadujú zalievanie, kultiváciu a tiež neustály prístup vzduchu ku koreňom.
 3. Na dosiahnutie vysokej kvality a vysokého výnosu je potrebné rastliny hnojiť nie viac ako raz týždenne.
 4. Ak sú rajčiaky vysoké, jazdite v kolíkoch, ku ktorým môžete neskôr rastliny pripevniť.

Čerešňové paradajky sa môžu pestovať doma po celý rok. Vďaka tomu budete mať vždy na stole čerstvé sladké paradajky. Zber ovocia sa odporúča, keď zhnedne: urýchli sa tak dozrievanie ďalšej plodiny. Ak je počasie dlho zamračené, paradajky si vyžadujú ďalšie osvetlenie.

Pestovanie cherry paradajok na otvorenom poli

Na otvorenom teréne sa čerešne pestujú takmer rovnako ako tradičné paradajky. Ale s určitými rozdielmi.

Ošetrenie osiva

Na otvorenú pôdu sa môže vysádzať iba spoľahlivý materiál pre osivo. Ak ste si ju kúpili v obchode, najskôr skontrolujte klíčivosť semien: do nádoby s vodou pridajte 10 g soli a semená ponorte. Tie, ktoré sa objavia, nie sú vhodné na pristátie. Zvyšok opláchnite čistou vodou.

Aby sadenice neboli choré, je potrebné semená dezinfikovať v slabom roztoku manganistanu draselného pol hodiny. Potom je potrebné ich umyť a vysušiť.

Príprava pôdy

Správna príprava pôdy určuje, ako bude plodina dobrá. Pôdna zmes pre čerešne by mala pozostávať z rovnakých častí rašeliny, humusu a pilín. Zavádza sa tiež komplexné hnojivo. Potom sa pôda ošetrí roztokom manganistanu draselného.

Vonkajšie pristátie

Výsev sadeníc sa uskutočňuje začiatkom apríla: semená sa vysádzajú vo vlhkej pôde v 10 mm drážkach, potom sa mierne posypú pôdou a pokryjú sa filmom.

Výsadba na otvorenom priestranstve je možná iba po výskyte aspoň jedného dobrého listu na rastline, to znamená približne 70. deň. Otvory s rozmermi 15x15 cm sa kopajú do zeme do hĺbky bajonetového bajonetu. Kríky sú zasadené do šachovnicového vzoru.

Funkcie starostlivosti

Cherry paradajky sú veľmi radi teplo. Cez deň potrebujú na dobrý rast teplotu vzduchu asi +23 ° C a v noci asi 16 ° C. V opačnom prípade sa plody budú pomaly tvoriť a peľ sa môže stať sterilným.

Čerešňové paradajky potrebujú mierne zalievanie: dokážu samostatne extrahovať vlhkosť z pôdy. Optimálne bude zavlažovanie niekoľkokrát týždenne. Ak je počasie horúce, zalievanie sa vykonáva po vyschnutí pôdy.

Aby sa predišlo chorobám, sadenice paradajok sa bezprostredne po výsadbe ošetria chloridom meďnatým v množstve 30 g látky na 10 l vody.

Tomato kravata

Čerešňové paradajky si vyžadujú viazanie. Aby sa to dosiahlo, sú do nich v hĺbke 50 cm vedené tri metre, do ktorých je rastliny priviazané šnúra vo výške 30 centimetrov. Podväzok sa opakuje s rastom kríkov - už vo vyššej výške. Keď paradajka dosiahne výšku 2,2 metra, postup sa môže zastaviť.

Čerešňa: výsadba semien

Ako vidíte, cherry paradajky sa môžu pestovať nezávisle bez problémov - doma aj na otvorenom priestranstve. Sú veľmi chutné, zdravé a zároveň dosť nenáročné. Hlavnou vecou je správne pripraviť pôdu, dodržiavať režim zavlažovania a včasne priviazať rastliny.

Pozrite si video: Ako sušiť paradajky?. Marcel Ihnačák. Kuchyna Lidla (Júl 2020).