Inštrukcia

Ako pestovať štandardný ríbezle


Rybíz je chutné a zdravé bobule, ale jeho pestovanie je namáhavé. Preto sa čoraz viac ľudí zaujíma o to, ako pestovať štandardné ríbezle. Faktom je, že pestovanie štandardných ríbezlí si vyžaduje podstatne menej práce a nie je nijak zvlášť ťažké. Ako pestovať taký ríbezle, príde na to aj neskúsený záhradník. Starostlivosť o štandardné ríbezle je omnoho jednoduchšia ako o zvyčajné.

Čo je štandardný rybíz? Kmeň je súčasťou kmeňa od koreňa po prvú vetvu koruny. A Bushová rastlina pestovaná na stonke už nebude vyzerať ako krík, ale ako malý strom. Rastliny začali dávať vyrazenú formu prvému v Európe s ozdobným účelom. Následne záhradníci zistili, že bobule ríbezlí pestovaných na stonke sú omnoho väčšie, chutnejšie a aromatickejšie ako obyčajné. Deje sa tak preto, lebo bobule dostávajú viac slnečného svetla. Postupom času bolo zaznamenaných niekoľko výhod tejto formy kultivácie a boli identifikované niektoré z jej nevýhod.

Výhody a nevýhody štandardnej formy kultivácie

Prekvapivo, výhody tejto formy kultivácie v porovnaní s tradičnými boli mnohé. Preto si rýchlo získala tak širokú popularitu.

 1. Bobule sú väčšie, chutné a voňavé, kefy bobule sú oveľa väčšie. Stáva sa to kvôli ich lepšiemu osvetleniu a tiež preto, že rastlina nevyužíva silu a živiny na tvorbu bazálnych výhonkov.
 2. Zrenie plodín nastáva oveľa rýchlejšie vďaka lepšiemu osvetleniu a zachovaniu živín a síl, ktoré by sa mohli vynaložiť na tvorbu výhonkov.
 3. Prakticky nedochádza k žiadnym stratám úrody, pretože ovocné konáre sa nedotýkajú zeme, čo znamená, že bobule sa nezhoršujú.
 4. Rastlina je menej náchylná na napadnutie škodcami žijúcimi v zemi, pretože plodnice sa nachádzajú vo vzdialenosti od zeme. A vzhľadom na to, že je tvorený jedným kmeňom, je ľahšie chrániť a zbaviť ho týchto škodcov, ak je to potrebné.
 5. Očakávaná dĺžka života a plodnosť takejto rastliny je oveľa vyššia.
 6. Krík vyžaduje menej práce pri odchode a pri zbere, pretože sa nemusí ohýbať a je menej pravdepodobné, že dôjde k poškodeniu rúk pri tesne rozvetvených vetvách.
 7. Ako sadenice vhodné odrezky s jedným púčikom hore. To znamená, že ak sa nájde sadenice, ktorá nie je príliš vhodná na pestovanie ríbezlí vo forme kríkov, môže sa z nej namiesto zlého kríka pestovať dobrý strom.
 8. Lisovaná forma umožňuje využívať celú záhradnú plochu s maximálnym úžitkom, pretože pod stromami môžete pestovať rôzne tieňovacie rastliny. Elegantná koruna vám umožňuje pestovať rastliny bližšie k sebe ako pri tradičnej kultivácii.
 9. Dekoratívny pohľad na kríky.

Nie je ich toľko nedostatkov, ale stále sú tu a musíte im venovať pozornosť:

 1. Kmeň kufra nie je úplne pokrytý snehom, čo znamená, že rastliny budú musieť byť počas zimného obdobia obalené krycím materiálom, aby nedošlo k poškodeniu mrazom. Čierne ríbezle sa viac bojí mrazu ako červeného.
 2. Kmeňové rastliny sa odtrhávajú od vetra, takže potrebujú silnú podporu.
 3. Produktivita prudko klesá po 7 rokoch a nie je možné ju obnoviť.

Kmeňový kmeň

Ako pestovať ríbezle

Pestovanie štandardného ríbezle je ľahké. Aby ste to dosiahli, musíte pochopiť hlavný rozdiel medzi štandardnou formou a kríkovou formou: pri pestovaní kríkov sú nevyhnutné koreňové výhonky. Pre ich najlepší vývoj sa sadba pestuje so sklonom. Pri pestovaní stromu nie sú tieto výhonky potrebné, preto sa sadba vysadí v pravom uhle. Na ten istý účel je potrebné pred výsadbou odstrániť všetky púčiky a ďalšie výhonky z koreňového hrdla sadenice, ako aj všetky púčiky zo sadenice a po celej jeho dĺžke, s výnimkou najvyššej. A aby ste zabránili ich rozvoju v budúcnosti a znížili starostlivosť, môžete si nasadiť sadenice pred vysadením svetlopriepustnej trubice do výšky požadovaného kmeňa a ponoriť ju trochu do zeme. Nemôžete použiť svetlo-tesnú trubicu, ale pravidelne odrežte výhonky, ktoré sa objavujú v nežiaducej výške. Aby sa vyvinul silnejší koreňový systém, sadenice sa musia vysádzať o 10 cm hlbšie ako pri tradičnom pestovaní.

Jedným z predpokladov pestovania štandardných ríbezlí je inštalácia podpery, pretože aj príliš silný vietor môže tieto stromy poškodiť.

V druhom roku života rastliny je potrebné z nej odstrániť všetky výhonky, ktoré sa objavili, s výnimkou dvoch najsilnejších v požadovanej výške začiatku koruny. Keď štandardný ríbezl dosiahne požadovanú výšku, štiepenie by sa malo vykonať na jeho vrchu, aby sa dosiahol lepší vývoj koruny. Na tento účel je potrebné v treťom roku zovrieť všetky nové výhonky s dĺžkou viac ako 10 cm. V budúcnosti sa krájajú výhonky, ktoré prestali prinášať ovocie, pričom namiesto pôvodných zostanú dva nové.


Existuje niekoľko funkcií štandardnej formy ríbezle, o ktorých viete, ktorým sa môžete vyhnúť mnohým problémom a zbytočným problémom:

 1. Pre štandardné ríbezle je prekročenie dávky dusíkatých hnojív neprijateľné.
 2. Rast stromu sa každý rok spomaľuje. Pre štandardný formulár sa to považuje za bežné.
 3. Vo štvrtom roku života má ríbezľa stonka zvýšený rast koreňových výhonkov, ktoré je potrebné odstrániť.
 4. Čierne ríbezle na stonke sú citlivejšie na zamrznutie konárov ako červené, a preto nie je možné pestovať v oblastiach so studenou klímou.

Rozprávková krajina na mieste

Medzi stromami ríbezlí môžete umiestniť figúrky rozprávkových stvorení a potom to bude vyzerať ešte zaujímavejšie. Fotografie detí zhotovené v takomto háji im prinesú veľa príjemných minút. Môžete v ňom tiež natočiť amatérske video a obliekať deti a dospelých do kostýmov rozprávkových postáv. Dlho poteší nielen účastníkov a všetkých prítomných počas streľby, ale aj všetkých, ktorí ju budú môcť sledovať.

Ako pestovať štandardný ríbezle