Tajnosť

Výsadba borievky na jar


Ako zasadiť borievku na jar? V tomto procese nie je nijaký zvláštny trik, aj keď existujú určité jemnosti. Najprv musíte pochopiť, čo je borievka.

Jalovce a ich rozmanitosť

Juniper je kolektívne meno rodu vždyzelených ihličnatých kríkov a stromov z cyperskej rodiny. Na území Ruska prevládajú kríky tohto rodu, ale na pobreží Čierneho mora je borievka. Jedná sa o rozsiahly strom, ktorý sa volá borievka. V podmienkach suchého podnebia má borievka ekologickú funkciu posilňovania svahov a vytvárania podmienok pre tvorbu pôdy a vegetácie.

Archa rastie po dlhú dobu, ale tiež žije po stáročia. Ak to poveternostné podmienky vášho webu umožňujú, zasadte ho. Najprv to bude nadýchaný ker, potom štíhly mladý strom a potom dostanete voňavý obor s obrovskými koreňmi vyčnievajúcimi nad zemský povrch.

V Rusku je najbežnejším druhom borievka, ktorá rastie na okraji ihličnatých lesov, v lesnej tundre av horných pásmach hôr.

Environmentálne požiadavky a množenie borievky

Jalovce sú fotofilné, odolné voči suchu a nenáročné na pôdne podmienky. Pri šľachtení sa však musia brať do úvahy špecifiká každého druhu. Predovšetkým je potrebné overiť dopyt po teplote. Faktom je, že medzi borievkami existujú druhy, ktoré môžu rásť iba v subtropických podmienkach. Nemôžu prežiť dlhú mrazivú zimu. Arktické a tajigové druhy nemusia vydržať horúčavu a príliš dlhé letá.

Tieto rastliny sa množia:

  • semenami;
  • rezne;
  • vrstvenie;
  • očkovanie.

Táto rozmanitosť foriem nie je charakteristická pre všetky druhy. Šírenie osiva je charakteristické hlavne pre druhy odolné voči chladu, ktoré žijú v extrémnych podmienkach. Okrem toho sa sadenice obyčajne objavia až rok po výseve. Vrstvy chovajú hlavne plazivé druhy.

Pestujú najmä vzácne a cenné druhy, ako aj tie, pre ktoré sú extrémne podmienky prostredia v danej oblasti. Platí to aj pre borievku borievku. V tomto prípade vakcína umožňuje rastline bezpečne prejsť juvenilnou fázou vývoja a rýchlo podať semená.

Ako pestovať borievky

Napriek vysokej miere tolerancie borievky si jeho výsadba vyžaduje znalosť niekoľkých jemností a nuancií.

Musíte vedieť, aký čas pristáť. Ak ste šťastným majiteľom exemplára s uzavretým koreňovým systémom, môžete ho pestovať počas vegetačného obdobia. V horúcich letných mesiacoch musí taký ker vytvoriť malý tieň. Najlepší čas na zasadenie borievky na otvorenom teréne je však skoro na jar. A to musíte urobiť, len čo sa rozmrazí prvých 10 - 20 cm pôdy. Jesenná výsadba tejto rastliny nie je príliš žiaduca, pretože pomaly rastúci borievka nemusí mať čas zakoreniť pred začiatkom mrazu.

Môže sa to zdať neuveriteľné, ale borievka je jednou z mála rastlín, ktoré je možné s najväčšou starostlivosťou vysadiť v zime. Toto sa vykonáva iba vtedy, ak potrebujete transplantovať rastlinu pre dospelých. Pretože koreň borievky je kľúčový, nie je možné vykopať veľkú rastlinu bez poškodenia koreňa. V zime sa kus pôdy nerozpadá, takže koreňový systém je minimálne poškodený.

Musíte si vybrať správne miesto. Správne zasadiť borievku je vybrať si miesto s dobrým osvetlením. Presádzanie dospelých rastlín je veľmi nežiaduce, preto si okamžite vyberte miesta, kde bude slnečné svetlo počas celého dňa osvetľovať. Jalovec rastúci v tieni bude mať menej vetiev a koruna bude bez tvaru.

Posúdiť stav pôdy. Pre väčšinu druhov by mala byť pôda kyslá. Výnimkou sú iba stredoázijské a kozácke borievky, ktoré potrebujú pôdu s alkalickou reakciou.

Na zabezpečenie kyslej reakcie je potrebné pripraviť piesok a čo najviac organických látok (rašelina, hobliny, listy, kôra, škrupiny). Alkalická reakcia sa dosiahne zavedením múky z dolomitu alebo haseného vápna.

V spodnej časti pristávacej jamy je potrebné vytvoriť drenáž z tehál, kamienkov a piesku. Hrúbka drenáže by mala byť asi 15 - 25 cm.

Výsadbový materiál musíte správne pripraviť. V obchodoch spoločnosti obvykle predávajú hotové sadenice pestované v nádobách od 3 do 5 litrov. Toto je najlepší výsadbový materiál. Pohybujú sa ľahko a rýchlo. Musia byť vysadené priamo hrudkou zeme, bez toho, aby sa otriasli pôdou.

Veľké sadenice sa môžu pestovať iba na otvorenom priestranstve. Pred predajom sú vykopané veľkou hrudkou zeminy, zabalené do pytloviny alebo umiestnené do špeciálnych nádob. Takáto rastlina by mala byť vysadená okamžite vo veľkej jamke a zaspať špeciálne pripravenej voľnej pôde. Ak sa výsadba uskutočnila skoro na jar, potom by sa pred výsadbou malo do jamy naliať asi vedro horúcej vody (50 - 60 ° C) a potom po výsadbe by sa malo do koreňa naliať asi 10 litrov menej horúcej, ale nie studenej vody.

Rozhodnite sa o usporiadaní krajiny. Juniper je vysadený tak, aby vytváral krajinné kompozície. Druhy s malou výškou kríkov sa najčastejšie používajú na vytváranie vysokohorských kopcov. Vyzerajú dobre na svojej základni alebo ako rámec pre kompozície ihličnanov.

Stromy ako borievky vyzerajú dobre vonku, obklopené zeleným trávnikom alebo kvetinovými záhonmi s zakrpatenými trvalkami.

Výsadba borievky a starostlivosť

Čo robiť po pristátí

Juniper prechádza bolestivou transplantáciou a rastie veľmi pomaly, takže v prvom roku potrebuje osobitnú starostlivosť. Ako sa starať o rastlinu?

Spočíva v pravidelnom zalievaní a obliekaní. Na jar, asi každé 2 týždne, v suchom počasí, zriedite v teplej vode zmes nitroamofosy (30 - 40 g na 1 kubický meter), kemiry (20 g na 10 litrov vody) a 0,5 kg hnoja. Nalejte borievku pod koreň s touto zmesou do špeciálne vytvoreného otvoru okolo puzdra.

Ak je suché a horúce počasie zavedené skoro, potom môžete striekacie puzdro striekacej pištole. Pomôže to znížiť stratu vlhkosti a prežiť obdobie obnovenia integrity koreňov.

V prvom roku sa musí pôda okolo transplantovanej rastliny uvoľniť. Urobte to so všetkými preventívnymi opatreniami, aby ste nepoškodili koreňový systém.

V lete sa zavlažovanie vykonáva iba vo veľmi suchom a horúcom počasí. Jedna dospelá rastlina potrebuje asi 10 - 30 litrov vody. Malá rastlina si vyžaduje trochu menej vody, je však potrebné ju častejšie napojiť.

Po tom, čo borievka zakorenila a začala rásť, starostlivosť o ňu bude minimálna. Je potrebné robiť len zriedkavé vrchné obväzy každé 2 roky, zalievanie sa vykonáva iba počas sucha.

Ako sa starať o borievku