Rastliny

Hlavné choroby zemiakov a ich liečba


Choroby zemiakov môžu byť veľmi vážne. Preto je mimoriadne dôležité vedieť ich včas diagnostikovať a liečiť. V opačnom prípade môžete zostať úplne bez plodiny. Existujú rôzne choroby zemiakov.

Chrasta zemiaková

Pomerne často existuje také ochorenie, ako je chrasta. Ide o ochorenie hľúz zemiakov, ktoré sa tiež delí na niekoľko odrôd. Môže to byť obyčajné, na klíčkoch a hľúzach sa môže vytvárať aj strupovitá chrasta a skleróza rhizoktónie.

Všetky typy chrastavitosti majú podobné prejavy. Ochorenie teda postihuje hlavne mladé uzlíky, ktorých veľkosť nepresahuje 3 cm. Ochorenie sa prejavuje vo forme vredov a strapcov na zemiakoch. A čím viac rastie veľkosť plodu, tým väčšie sú také vredy. Takto sa prejavuje obyčajná chrastavitosť.

Prášková chrasta sa tiež vyznačuje prítomnosťou vyčnievajúcich pupienkov na hľúzach. Môže byť oveľa menej vredov. Okrem toho môžu úplne chýbať. Sclerotia rhizoctonia však zvyčajne zahŕňa všetky vyššie uvedené príznaky. Na ovocie sa pridávajú iba tmavé škvrny.

Príčiny chrasty pri všetkých typoch chorôb sú úplne rovnaké. Ochorenie sa vyvíja v dôsledku zhlukov pôdy s čerstvým hnojom alebo hnojivami obsahujúcimi vápno. Prispieva tiež k množeniu sucha patogénov. Baktérie, ktoré spôsobujú chrastu, sú húževnaté. Môžu prežiť v pôde dlhšie ako 3 roky.

Pokiaľ ide o ošetrenie, v prvom rade je potrebné poskytnúť zemiakom dostatok polievania. V pôde nie je potrebné robiť močiare, pretože to môže viesť k ďalším chorobám. V žiadnom prípade by však nemalo byť dovolené presušiť hlinenú kómu. V ideálnom prípade by ste mali úplne zmeniť pôdu a kŕmiť rastlinu podľa potreby iba zhnitým hnojom.

Aby sa predišlo tomuto ochoreniu hľúz, mali by sa zemiaky pred výsadbou ošetriť roztokom síranu meďnatého a kyseliny boritej (rozpustiť 1 polievkovú lyžicu každého produktu v vedre s vodou). A počas obdobia rastu vrcholov sa odporúča pravidelne striekať výsadby zirkónom presne podľa pokynov, ktoré sú uvedené na obale lieku.

Aby sa znížilo riziko poškodenia zemiakov na strupe na minimum, je potrebné pôdu vápniť výlučne na jeseň, keď sa zemiaky už vykopali. A ako hlavné hnojivo vytvárajte iba zhnité zvyšky, ktoré sú staršie ako 2 roky. Takéto kontrolné opatrenia pomôžu zbaviť sa choroby.

Zemiaková neskorá pleseň

Jednou z najbežnejších a najbežnejších chorôb v kultúre je pleseň. Spóry tejto huby sa cítia skvele a množia sa v teplom a vlhkom počasí. Záhradníci by si preto mali uvedomiť, že nadmerné zalievanie a striekanie v lete môže byť škodlivé. Nakoniec, choroba postihuje hľuzy, listy, kvetenstvo a vrcholy. Už infikovaná rastlina neskorého plesne ľahko infikuje ostatných, v dôsledku čoho sa choroba šíri veľmi rýchlo.

Opis tohto ochorenia je pomerne jednoduchý: na hľúzach môžete vidieť tmavo hnedé škvrny, ktoré sú na dotyk mäkké. Ak odrežete pokožku, časť zemiakov pod ňou bude tiež hnedá. Niekedy pleseň postihuje nielen oblasti, ale aj 90% povrchu plodu.

Na listoch sa tiež objavujú žlté alebo hnedé škvrny, ktoré potom prechádzajú na stonky a stávajú sa svetlejšími. Kvetenstvo je veľmi krehké a rýchlo odpadáva. Výsledkom je, že ak sa neskorá pleseň nespracováva včas, vrchná časť veľmi rýchlo vyschne a puzdro zomrie.

Spracovanie zemiakov z chorôb, ako je pleseň, by sa malo vykonávať pomocou fungicídov. Keď sa objavia prvé príznaky infekcie, musia striekať kríky. Niektorí záhradníci dokonca dávajú prednosť postrekovaniu úplne zdravých rastlín. Musí sa to však robiť opatrne, pretože prebytočné látky môžu nepriaznivo ovplyvniť kvalitu pôdy a plodín.

Prax ukazuje, že najúčinnejším a najbezpečnejším ľudovým liekom na prevenciu plesni je riešenie mangánovej a cesnakovej šťavy. Na varenie si musíte vziať asi 2 poháre listov alebo jemne nasekané strúčiky cesnaku, naliať vedro s teplou vodou a trvať na tom asi 3 dni. Potom všetko pretlačte gázou, pokúste sa vytlačiť čo najviac šťavy a do výslednej kvapaliny pridajte asi 1,3 - 1,5 g manganistanu draselného.

Vrcholy je potrebné striekať takým spôsobom, aby šťava padla na všetky listy a stonky. To všetko by sa malo robiť skoro ráno alebo v noci, keď nie je silný vietor a počasie je suché a teplé. Ideálne je potrebné spracovávať zemiaky s takýmto zložením každých 10 dní.

V prípade, že choroba už zasiahla kultúru, je potrebné okamžite začať vážnejšie kontrolné opatrenia. Spočiatku sú všetky kríky dobre ošetrené silným systémovým kontaktným fungicídom. Najlepšie sa to dá skoro ráno alebo večer po západe slnka za suchého počasia. Dávka sa vypočíta na základe pokynov pre dané liečivo.

Opakované spracovanie sa musí vykonať asi po 10 dňoch. Na tento účel sa už používa jeden kontaktný fungicíd. Po ďalších 10 dňoch, ak je to potrebné, sa môže vykonať posledná liečba chorôb. Nemalo by sa zabúdať na to, že na dokončenie postrekovania vrcholov účinnými drogami potrebujete najmenej 20 dní pred začiatkom zberu.

Háďatko zemiakové

Častým ochorením je tiež háďatko zemiakové. Táto choroba sa často objavuje, keď hľuzy nie sú správne uskladnené v zime, a tiež vtedy, keď sa plodina pestuje niekoľko rokov na rovnakom mieste v mieste.

Hľuzy postihnuté nematódou, keď sa skladujú nesprávne, sa začnú silne rozpadať z jednej hrany a koreň sa zakryje okrúhlym výrastkom. Podľa vonkajších príznakov zeme sa choroba dá ľahko zistiť, či listy a stonky nezmiznú, zožltnú a rýchlo vyschnú.

Zemiakové háďatko je schopné žiť v pôde 10 rokov a ešte viac, ak sú podmienky priaznivé. Nesmieme zabúdať, že nematóda sa môže prenášať na zdravé ovocie nielen prostredníctvom zasiahnutej pôdy, ale aj pomocou rovnakého zariadenia a kontajnerov. Silné vetry môžu prenášať larvy z chorých zemiakov na zdravé, aj keď rastú pomerne ďaleko.

Nematode je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré sa zriedka dá vyliečiť samostatne. Najlepšie je starať sa o prevenciu včas. Mali by sa uprednostňovať odrody, ktoré sú rezistentné na taký parazit. Ale aj tieto hľuzy môžu byť choré, ak sú skladované nesprávne. Preto musíte v zime skladovať zemiaky na dosť tmavom a suchom mieste, aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti. Ak sa zemiaky kupujú na trhu na výsadbu, musíte ich skontrolovať, či na povrchu nie sú žiadne hniloby.

Ak sa zistí, že nematóda už bola v pôde, kde sa plodina pestovala alebo pestovala, likvidovaná, je najlepšie okamžite kontaktovať osobitnú službu. Osamote s takouto chorobou sa nevie vyrovnať. Navyše vo väčšine prípadov je potrebné ornicu úplne zmeniť, pretože iné kontrolné opatrenia nepomáhajú.

Ochrana zemiakov pred chorobami

Čierna noha

Veľmi nebezpečné sú považované za bakteriálne choroby. Jednou z týchto chorôb je čierna noha. Keď sa zemiaky poškodia baktériami, ktoré spôsobujú čierny stonok, spravidla sa stonka stane čiernou v spodnej časti a bez hľúz sa dá ľahko vytiahnuť z pôdy. Niekedy, aj keď cítite, sa cíti, že vo vnútri je prázdna.

Listy rýchlo zožltnú a stočia sa do skúmaviek. K ich infekcii dochádza zdola nahor. Pokiaľ ide o hľuzy, ochorejú naposledy. Na zemiakoch sa objavujú sliznaté biele škvrny, ktoré rýchlo ovplyvňujú celý povrch hľúz. Potom sa zemiaky stanú veľmi ľahkými a vydávajú nepríjemný zápach.

Je to veľmi zákerné ochorenie, pretože vrcholy sa môžu stratiť v priebehu niekoľkých dní, zatiaľ čo hľuzy zostanú nedotknuté a budú úspešne vykopané z pôdy. Faktom však je, že na nich už môže naraziť čierna noha. Až toto ochorenie sa objaví až po určitom čase. A počas skladovania sa iná koreňová zelenina nakazí infikovanou zeleninou.

Na prevenciu čiernej nohy odborníci odporúčajú pred výsadbou hľuzy postrekovať špeciálnym fungicídom a potom ich dôkladne vysušiť. Aký nástroj zvoliť, povie špecialista v obchode. Koniec koncov, v súčasnosti existuje v tejto kategórii mnoho druhov liekov určených špeciálne na preventívnu liečbu.

Hlavnými kontrolnými opatreniami sú úplné vylúhovanie chorého puzdra pomocou hľúz a všetko spálenie. Otvor by mal byť vyplnený zmesou popola a síranu meďnatého. Ak v blízkosti rastú ďalšie zemiakové kríky, odporúča sa posypať pôdu okolo každého kríka rozdrveným dreveným uhlím a vrchy ošetriť roztokom mydla na pranie a síranu meďnatého (1 polievková lyžica vitriolu a 40 g mydla rozpusteného v vedre s vodou).

Choroby a kontroly zemiakov

Zemiaková alterarióza

Vírusové choroby sa tiež považujú za nebezpečné. Jednou z nich je alterarióza. Najčastejšie postihuje alterarióza stonky a listy zemiakov. Menej často hľuzy. Táto choroba sa vyvíja po vegetácii v suchom a horúcom počasí, zvyčajne v polovici leta. Choroba sa aktívne šíri na zemiakoch v podmienkach katastrofického nedostatku vlhkosti, s nadbytkom fosforu v pôde a súčasným nedostatkom draslíkových a dusíkatých hnojív.

Znakmi choroby sú čierne škvrny na listoch, ktoré sa postupne menia na stonky. Ak sú hľuzy choré, na povrchu plodu sa vytvárajú rovnaké škvrny. Toto ochorenie je veľmi nákazlivé, a preto sa ľahko prenáša z chorých rastlín na zdravé rastliny, a to aj vtedy, keď sa ich dotkne alebo pôdou.

Alternarióza postihuje väčšinou paradajky. Preto sa dôrazne neodporúča výsadba paradajok a zemiakov hneď vedľa. Obzvlášť často sa infekcia vyskytuje počas zberu úrody, v dôsledku čoho sa môže ochorenie zemiakov vyskytnúť iba počas skladovania.

Opatrenia na boj proti alterarióze sú pomerne jednoduché, aj keď nie vždy je možné sa takej choroby úplne zbaviť. Je úplne aktuálne aplikovať do pôdy dusíkaté, draselné a fosforečné hnojivá v požadovanom množstve, aby sa zabezpečilo, že na posteli nie sú žiadne rastliny so slabými výhonkami, a aby sa zachovala normálna vlhkosť pôdy.

Ako preventívne opatrenie sa odporúča pravidelne striekať zemiakové doštičky univerzálnymi fungicídmi, ktoré je možné kúpiť v ktorejkoľvek záhradnej predajni. Môžete postrekovať roztokom Bordeauxovej tekutiny. A každú jeseň musíte kopať pôdu veľmi dobre a kopať čo najhlbšie.

Uvedené hlavné choroby zemiakov nepredstavujú úplný zoznam chorôb rastlín. Koniec koncov, počet chorôb rastlinných rastlín sa každý rok zvyšuje, pretože baktérie a vírusy mutujú, čím sa stávajú odolnejšími voči štandardným metódam ich riešenia.

Choroby hľúz zemiakov, vrcholov a listov sú rovnako nebezpečné a nákazlivé.

Preto sa odporúča ihneď po zistení prvých príznakov prijať vhodné opatrenia, aby sa choroba nezačala ešte viac a nevyvolávala infekciu všetkých ostatných rastlín. Prevencia a včasná diagnostika sú najlepšie veci, ktoré pomáhajú predchádzať chorobám.