Tajnosť

Ako tvarovať koláče: tipy a pokyny


Mladé hostesky sa často pýtajú, „ako pripraviť koláče“. A existuje veľa možností. Tvar koláča sa môže tiež líšiť - od obvyklej lode po trojuholníkovú obálku. A cesto, z ktorého sa bude vyrábať, ovplyvňuje aj krásu a kvalitu výliskov. Poďme na to.

Ako zabaliť koláče na cesto

Toto cesto je vhodné pre širokú škálu koláčov a roliek. Situácia s náplňou je podobná: sladká, slaná, zeleninová, mäsová, ovocná atď. Druh náplne tiež určuje, ako najlepšie zabaliť koláč tak, aby nielenže pevne držal, ale je tiež krásny.

Štandardný spôsob:

 1. Z priblíženého cesta vylúpame kus cesta. Na jeden koláč bude stačiť kúsok o veľkosti 2 vlašských orechov. Túto hodnotu však môžete zmeniť podľa vašich prianí.
 2. Nechajte hrudky ľahnúť si a chodiť ďalších 15 minút.
 3. Teraz ju položte na dlaň (mala by byť posypaná múkou) a pomocou prstov ju premieňajte na koláč.
 4. Vložte náplň do stredu koláča (nemal by byť mokrý).
 5. Spojme okraje tortilly a pritlačíme ich k sebe prstom.
 6. Položili koláč na stôl, zaprášili ho múkou a vytiahli sme šev hore, čím sme okraje ďalej stlačili. Hlavná vec tu nie je preháňať, aby sa nerozbila.
 7. Ak ich plánujete vyprážať na panvici, je lepšie vytiahnuť hrany do stredu a jemne rozdrviť koláč v strede. Počas procesu vyprážania teda nebude cesto vo vnútri surové. A musíte sa smažiť okamžite, zovrieť.
 8. Ak je to koláč, umiestnenie švu nie je dôležité. Ak je šev bežný, môžete ho skryť nižšie a získať krásny a vynikajúci koláč. A ak je šev skrútený (prsty tvarujú šev počas tvarovania, vytvárajú nový preplet na predchádzajúci), môžete ho nechať navrch. Zároveň však namažte vaječný žĺtok šľahaný vodou tak, aby sa šev pri pečení nerozdelil.

Ako pripraviť pekné lístkové cesto

Z tohto testu sú vyrobené najrôznejšie pečivo. Od croissantov a housiek po rôzne tortilly.

Štandardný spôsob:

 1. Toto cesto sa vyrába len zriedka kvôli zložitosti procesu. Jeho obchodná verzia sa predáva vo forme štvorca alebo obdĺžnika. Ten je bežnejší. A aby nedošlo k poškodeniu vrstiev cesta, je mierne zvinutý bez zmeny jeho pôvodného tvaru. Stôl by mal byť dobre posypaný múkou.
 2. Ostrihajte ho ostrým nožom v strede dlhej strany a výsledné dve polovice rozdeľte na stredne veľké štvorce. Spravidla zo stredného plátu cesta dostanete 8 koláčov.
 3. V strede každého kusu sa nachádza kus náplne.
 4. Potom musíte prevrátiť konce jednej strany na druhú a zavrieť ich. To možno dosiahnuť vidličkou a získať nielen silné, ale aj krásne hrany.

Trojuholníková metóda 1:

 1. Prvé tri body sú podobné predchádzajúcej možnosti.
 2. Teraz musíte oslepiť okraje jednej strany štvorca s jeho bočnou časťou a pripojiť k nim zostávajúce strany tak, aby ste mali pyramídu alebo trojuholník.
 3. Hornú časť namažte žĺtkovou zmesou.

Trojuholníková metóda 2:

 1. Za týmto účelom odrežte vrstvu cesta v strede dlhej strany.
 2. Rezané pruhy sa narezajú na rovnoramenné trojuholníky.
 3. Výplň je usporiadaná v strede formy.
 4. Pripojte okraje a získajte plochý trojuholník.

Hrany môžu byť pritlačené vidličkou a zvlnené.

Listové cesto z lístkového cesta

Existuje tiež veľa možností pečenia, a to ako z hľadiska plnenia, tak tvaru. Najčastejšie sa také koláče vyrábajú štvorcové alebo pravouhlé (ako je opísané vyššie). Môžete ich urobiť trochu neštandardnými, ale zároveň neuveriteľne krásnymi a chutnými.

slimák:

 1. Ak máte cesto, jeho tvar je zvyčajne podobný listovému pečivu. Preto ju tiež nakláňame do vrstvy, ktorú je potrebné rezať uprostred.
 2. Odrežte dlhé kúsky a získajte 6 štvorcov alebo obdĺžnikov.
 3. Každý kus musí byť vyvinutý, mierne predĺžený.
 4. Výplň by mala byť mäkká s textúrou plastelíny. Rozprestierali sme to po celom kuse bez toho, aby sme dosiahli niekoľko milimetrov po okraj.
 5. Koláč nakrájajte pozdĺž dlhej strany na kotúč a jeho okraje mierne zaslepte.
 6. Výsledný kotúč zabalte do slimáka a jeden koniec otočte do špirály na druhý. Chráňte križovatku.
 7. Nasadili sme korekciu a potom môžete poslať koláče do rúry.

Otvorený slimák:

 1. Na tento účel sa cesto navinie do vrstvy, ale nereže sa a okamžite sa naplní náplňou.
 2. Potom ich odvaľujú na kotúč a pritlačia dlhú hranu.
 3. Ostrým nožom nakrájajte kúsky a rozložte ich na plech s otvorenou stranou.
 4. Sladkú náplň môžete posypať cukrom a po korekcii ju upečieme.

Nebojte sa ukázať fantáziu a trochu sa vzdialite od podrobných pokynov.

Z krehkého pečiva

Z tohto testu sa najčastejšie vyrábajú cookies, pečivo a koláče. Koláče z nich sa vyrábajú iba so sladkou náplňou. A v skutočnosti je to skôr ako uzavretý koláč ako koláč.

K dispozícii sú 4 možnosti:

 1. Štandardný spôsob výroby koláča je založený na princípe kysnutého cesta. Pre neho nepotrebuje čas na korektúru, takéto koláče musíte piecť hneď.
 2. Akákoľvek z metód modelovania listového a listového cesta je perfektná. Tiež bez dokazovania.
 3. Guličku prevracajte a jemne ju rozdrvte v strede. Do výklenku dajte napríklad pol broskyne. Posypte cukrom a vložte do rúry. Naplnenie, možno nejaké.
 4. Ak chcete manipulovať podobne ako v predchádzajúcej verzii, potiahnite iba hrany zo štyroch strán nahor a upevnite ich cez náplň. Pred pečením namažte žĺtkovou zmesou.

Tipy

 1. Listové pečivo sa nedá vyprážať na panvici na oleji, inak úplne stratí svoju štruktúru.
 2. Cukor môže posypať koláče pred korekciou aj po nej aktualizovať.
 3. Ak je v kolese oslnenie okrajov zlé, potom sa pri vyprážaní otvorí šev a celá náplň vypadne.
 4. Listové a krehké cesto nemá rada dlhé sochárstvo.
 5. Začiatočníci majú lepšie začať s jednoduchými a štandardnými spôsobmi výroby koláčov. To isté platí pre náplň. Komplexné možnosti nemusia vyjsť prvýkrát a odrádzať od vôle vytvoriť.

Mokré náplne sú najťažšie spracovateľné, miesto, ktoré sa má položiť, musí byť pred ich nanesením hojne posypané škrobom, aby šťava nevytvorila tekutinu cesta.

Ako krásne vyrezávať koláče

Koláče a ich modelovanie sú letom vašej fantázie. Po zvládnutí základných techník môžete ľahko začať vyrábať neuveriteľné kulinárske majstrovské diela nielen z hľadiska chuti, ale aj z hľadiska vzhľadu.