Tajnosť

Biele šípky: odrody a odporúčania pre starostlivosť


Šípka (Rōsa) je rastlina z čeľade Pink (Rosaceae) a rád Rosaceae (Rosales). Biela šípka má vysoký dekoratívny účinok a môže sa stať hodnou ozdobou každej krajiny.

Charakteristika a popis

Biele šípky sú v našej krajine bežné a populárne rastliny kríkovitých rovín. Vyzerá veľmi elegantne: široko rozšírené a visiace klenuté konáre sú posiate bielymi kvetmi. Kvety môžu mať rôzne veľkosti, obyčajné a dvojité, v závislosti od charakteristík odrody. Táto listnatá rýchlo rastúca rastlina má výšku až tri metre, ale jednotlivé exempláre sú vyššie.

Kôra kríky hnedasto-červeno-zeleného sfarbenia. Na výhonkoch môže byť malé množstvo tŕňov. Listy striedavého typu, nepárové, 5-10 cm dlhé a nie širšie ako 2-3 cm Horná časť listov je zelená, s výrazným leskom a spodná časť je matná a mierne dospievajúca. Plody sú pomerne malé, červené, oválneho tvaru. Rastlina patrí do kategórie okrasných parkových ruží a je predkom niekoľkých odrôd ruží.

Biela dogrose v záhradách našej krajiny si zaslúžila konkurenciu s viac kvetinovou alebo horolezeckou šípkou. Briar froté šípka je jedným z najviac dekoratívnych druhov a má dvojité biele kvety.

Ako zasadiť šípku

Populárne odrody rastlín

Pre záhradníctvo v domácnosti majú najväčší význam nenáročné a hojne rozkvitnuté odrody.

Názov triedyOpis zariadeniakvetyOvociemäso
„Alba Mediland“Pôdna pokrývka s tmavozelenými a lesklými listamiZložitá štruktúra, biele sfarbenie, relatívne veľké veľkostiStredná veľkosť, jasne červenáDosť šťavnaté
„Horolezecký ľadovec“Rastlina strednej veľkostiFroté, snehobiele, stredne veľkéZaoblené červenkasto hnedéRelatívne husté, stredné semeno
"Suaveolens"Odrody odrôd vhodné pre rozsiahle kompozícieFroté typ, biele farbenie, stredná veľkosťZaoblená hnedasto červenáRelatívne husté, stredné semeno
"Nevada"Stredný rast, až 2 m vysoké, kompaktné kríky s pomerne bohatým listomPolodvojité kvety bielej farby s jemnou vôňouVeľká a krásna, oranžovo-červená farba, stredná veľkosťNie dosť šťavnaté
"Oválne"Bush 1,2 - 1,5 m vysokýBiela, s priemerom najviac 6 - 8 cmZaoblený, červený, s hmotnosťou asi 12 gMäsitá, šťavnatá a sladká
"Víťazstvo"Krík je stredne vysoký, kompaktný s výškou 1,2 - 1,5 mBiele svetloružové sfarbenie, veľké veľkostiOválne, tmavočervené farby, priemerná hmotnosť do 2,5 - 2,7 gVeľmi šťavnaté a sladké

Sadenice bielej šípky, rovnako ako akékoľvek iné, sa najlepšie zakorenia počas jesennej výsadby. Odborníci odporúčajú výsadbu rastlín v októbri alebo novembri.

Propagačné funkcie

Šípky sa môžu množiť semenami, ako aj metódou zelených odrezkov pomocou koreňového potomstva alebo delenia:

  • Zelené odrezky je najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob chovu ruží s vysokým stupňom zakorenenia. Pred kosením je potrebné kríky kŕmiť dusíkatými, fosforovými a potašovými hnojivami. Pred odrezaním výhonkov by sa odrezky mali odrezať šikmo. Každá stopka by mala mať tri internody a spodné listy musia byť odstránené. Rezy musia byť vyrezané plátky na deň v roztoku "Heteroauxínu" v množstve 0,2 - 0,3 g na 1 liter vody. Rezne sa potom vysádzajú v rašelinových kvetináčoch a po zakorenení a na stálom mieste.

  • Stráviť rozmnožovanie semien, mali by sa zozbierať v auguste, oddeliť sa od dužiny a umyť. Výsev sa vykonáva s hĺbkou 2,5 cm a vzdialenosťou medzi otvormi 2 cm. Odporúča sa plodiny mulčovať pilinami a udržiavať konštantnú vlhkosť pôdy. Po objavení prvých dvoch listov je potrebné sadenice presadiť na konštantné miesto so vzdialenosťou 10 cm. Malo by sa pamätať na to, že v dôsledku množenia semien si mladé šípkové rastliny nezachovávajú svoje odrodové charakteristiky.
  • Na zachovanie vlastností materskej rastliny sa používa rozmnožovanie koreňovými potomkami. Z najproduktívnejšej kríky by sa mala oddeliť lopatka s výškou 30 - 40 cm a zasadiť ju na nové miesto. Ak je to potrebné, môžete potomka a špendlíky ohnúť a potom posypať vrstvou úrodnej pôdy. Po roku môžete mladú rastlinu oddeliť od materskej kríky.

  • Pre šľachtenie starých rastlín je táto metóda najvhodnejšia delenie kríkov. V tomto prípade je rastlina vykopaná a podzemok je rozdelený na niekoľko častí pomocou pár výhonkov.

Príprava miesta na výsadbu spočíva v vykopaní pôdy do hĺbky dvoch bodákov s odstránením buriny a zavedením humusu. Rastliny by sa mali umiestňovať s riadkovým odstupom 3 m. Kríky by mali byť usporiadané v rade so vzdialenosťou 1,5 m. Veľkosť výsadbovej jamy by mala byť 40 x 40 cm. Šípka by mala byť vysadená po skončení vegetačného obdobia alebo skoro na jar, pred otvorením púčika.

Pravidlá starostlivosti o kríky

Technológia starostlivosti o okrasné kríky je jednoduchá a vyžaduje si dodržiavanie nasledujúcich pravidiel:

  • v období sucha musia kríky šípiek zalievať, čo je obzvlášť dôležité v prvom roku po výsadbe;
  • vo fáze aktívneho rastu výhonkov a vaječníkov by sa malo na každú mladú krík minúť asi 25 - 30 litrov vody a na zavlažovanie dospelej rastliny bude potrebných 40 - 50 litrov;

  • asi tretí rok musia byť kríkové šípky napájané organickými a minerálnymi komplexmi;
  • hnojivá obsahujúce dusík sa aplikujú na jar av lete v množstve 100 - 120 g na každú dospelú rastlinu;
  • hnojivá fosforu a potaše sa aplikujú v jesennom období bezprostredne po zbere v pomere 170 g na krík;
  • dobré kŕmenie ozdobnej kultúry infúziou kuracieho hnoja alebo roztokom na báze kalu.

Ako prerezávať šípky

Prerezávanie v prvom roku pestovania zahŕňa odstránenie všetkých oslabených koreňových výhonkov a tie najsilnejšie a najrozvinutejšie by mali zostať. Pri prerezávaní v nasledujúcich rokoch musia zostať štyri dobre vyvinuté výhonky. Orezávanie vo výške metra umožňuje efektívne obrábanie. Pri dvojročných výhonkoch je potrebné orezať až štyri puky. V starých rastlinách sa narezávajú deformované výhonky a poškodené konáre. Po desiatich rokoch kultivácie je vhodné postupne vysádzať výsadbu novými kríkmi.