Návrh

Príprava hľúz Dahlia na výsadbu


Kedy dahlias získať na klíčenie na Sibíri alebo v inom regióne Ruskej federácie, záleží iba na čase ich výsadby do zeme. Na prípravu koreňov dahlia na výsadbu bude stačiť dvojtýždňové obdobie. Na juhu Sibíri to môže byť v polovici apríla a na severe posledný týždeň v mesiaci. Dahlias sa vysádzajú na otvorenom priestranstve, keď hrozba zamrznutia úplne pominula. Jemné klíčky týchto kvetín netolerujú negatívne teploty a vyhoria z mrazu pri 0 ° C.

Klíčenie hľúz dahlia vám umožní rozdeliť veľký uložený koreň na niekoľko častí a zvoliť najsilnejšie výhonky na výsadbu.

Čo robiť s hľúzami po prezimovaní

Ako na Sibíri, tak aj na predmestiach, by sa dahlias mali odstraňovať za horúceho slnečného dňa, aby ste na ulici videli, ako šťavnaté hľuzy prežili počas zimy. Korene dahlias sa často zhoršujú v dôsledku skutočnosti, že boli vykopané koncom jesene, keď už z nočných mrazov padala zem a počas dňa sa roztopila. Druhou častou príčinou kazenia dahlia je, že hľuzy nemali dosť času na to, aby zhromaždili dostatok živín, keď boli vykopané. Nezostavili dostatok hmoty, aby im umožnili zimu. Tenké korene na dlhú sibírsku zimu sú riedené a suché.

Po zdvihnutí koreňov kvetov zo suterénu sa preskúmajú, očistia od zvyškov zeme a zhnité a vysušené časti sa odstránia. Ak sú hľuzy počas skladovania veľmi rozmaznané, zostávajúce sa ošetria roztokom manganistanu draselného alebo špeciálnym roztokom, ktorý zlepšuje ochranné funkcie rastliny a ničí patogénnu mikroflóru.

Mnoho amatérskych záhradkárov rozdelí hľuzy na jeseň, aby si uchovali toľko sadivového materiálu, koľko potrebujú. Potom na jar vyberú prezreté korene, preskúmajú ich a všetky zvyšné sadivo vysadia do vlhkej rašeliny.

Ako klíčiť Jiřiny

Metódy klíčenia

S malým počtom odrôd, ktoré sa dobre prezimovali, sa hľuzy kladú do plytkých kontajnerov, hojne sa zalievajú vodou a zakryjú sa vlhkou rašelinou alebo pilinami. Vlhkosť, teplo a slnečné žiarenie spôsobujú prebudenie rastlín a začatie procesu rastu.

Ak existuje veľa koreňov, môžu sa zložiť do starého zinkového kúpeľa alebo do inej nádoby a umiestniť na svetlé a teplé miesto. Neustále navlhčenie koreňov začína proces rastu obličiek a po niekoľkých dňoch sa začínajú objavovať klíčky. Niektoré odrody produkujú veľké množstvo púčikov, iné neprežijú zimu dobre a majú iba niekoľko púčikov.

Korene Dahlia zakúpené na trhu alebo v špecializovanom obchode sa môžu položiť do plastových vreciek s rašelinou na ďalšie klíčenie a uložiť na slnečné miesto.

Ak je zahrievaný skleník, nechajú sa na ňom klíčiť Jiřiny. Na jar, keď nočné mrazy neprekročia -1 ° -4 ° C, môžu byť na izolovanej verande, letnej kuchyni alebo iných budovách ponechané škatule s koreňmi. Pravidelne sa polievajú a po pol mesiaci majú všetky živé korene dobré výhonky.

Ak čas mrazu už uplynul, ale existuje riziko náhleho ochladenia a existuje veľké množstvo dahlia, niektoré ženy v domácnosti používajú nasledujúci spôsob klíčenia:

  1. Celé korene sa vysádzajú do pôdy začiatkom mája veľmi hromadu.
  2. Ľahko ich zakryte zemou.
  3. Pristátie je uzavreté kúskom plastovej fólie, čím sa vytvára skleníkový efekt. Okraje fólie sú prikvapkané tak, aby bolo všetko tesné. Ak je počas dňa slnko veľmi horúce, film zostane iba na noc.

Po pol mesiaci otvoria miesto dočasnej výsadby, vyberú klíčené korene a rozdelia ich na výsadbu do kvetinových záhonov. Na správne rozdelenie veľkého koreňa na časti potrebujete ostrý nôž. Rozdeľujú koreň tak, že na každej samostatnej časti je niekoľko obličiek a koreňový krk. Jeden veľký koreň možno rozdeliť na 5 alebo 6 hľúz, ktoré sa môžu vysádzať na otvorenom teréne oddelene od seba.

Dahlias na jar: rozdelenie, klíčenie, výsadba