Inštrukcia

Opis odrody jahôd Maryshka


Rôznorodosť odrôd záhradných jahôd je veľmi veľká, niekedy je ťažké si vybrať. Českí chovatelia chovali novú odrodu Maryshka, mnohí chcú pestovať jahody a jej plody. Táto odroda nezanecháva ľahostajného záhradníka. Čo je to jahoda, jej popis, výsadba a starostlivosť sa bude diskutovať nižšie. Poznaním všetkých slabých a silných stránok tejto odrody a dodržiavaním pravidiel kultivácie a starostlivosti môžete získať dobrú úrodu.

Opis stupňa

Pri výbere konkrétnej odrody jahôd záhradník upozorňuje na tieto kritériá:

  • odolnosť proti chorobám;
  • orezanie výťažky;
  • veľkosť;
  • chuťové;
  • hustota.

Odroda Maryshka spĺňa všetky vyššie uvedené ukazovatele. Výber tejto odrody, ani jeden záhradník zostal sklamaný. Možno hlavným rysom tejto odrody je to, že plody jahôd sú veľké a niekedy dosahujú veľkosť krabičky na zápalky. Bobule rastú v zhlukoch. Plody sú veľmi sladké, ale suché. Odroda Maryshka je stredne skorá. Táto jahoda by mala byť vysadená koncom septembra. Miesto pre výsadbu musí byť vybrané otvorené, ale bez prievanu.

Bushes Garden Marks strednej veľkosti. Listy sú málo. Plody sú umiestnené na vrchole listov, čo uľahčuje zber. Osobitosťou jahôd je, že bobule dozrievajú takmer súčasne. Keď dozrievajú, nemusia sa zbierať každé 3-4 dni.

Garden Mark má pomerne silný a silný koreňový systém, ktorý prakticky nie je náchylný na vírusy a choroby. So správnym hnojivom si jahodové listy zachovajú svoju lesklú zelenú farbu aj pri extrémnom horúčave.

Podľa dozrievania jahodového ovocia sa záhradná značka týka stredne skorých druhov. Jahody dozrievajú v polovici júna. Vzhľadom na to, že držia krok takmer súčasne, nebudú si ho môcť užiť dlho. Po 10 - 14 dňoch už prakticky nevzniknú žiadne bobule.

Jahody: výber odrôd

Koreňový systém dodáva všetku svoju energiu plodom, takže po zbere sa musí správne zotaviť. Za týmto účelom zateplte postele tak, aby voda stála. Pôda by mala byť okrem silného zavlažovania obohatená o minerálne hnojivá. Koncom septembra alebo začiatkom októbra by sa do pôdy mala pridávať rašelina alebo piliny. Pri prvých mrazoch by mali byť jahodové kríky pokryté vetvičkami smrekových konárov.

Jahodová záhrada Marishka netvorí veľa fúzy a zásuviek. Ak plánujete rozmnožovanie jahôd, nemali by ste si navyše kupovať sadenice. Počet vývodov, ktoré krík produkuje, je dosť.

Vzhľadom k tomu, že bobule rastú v zhlukoch, tvar ovocia môže byť úplne odlišný. Malá vzdialenosť medzi plodmi významne ovplyvňuje rast a vývoj každého z nich. Zrelé plody majú bohatú červenú farbu s lesklým odtieňom. Priemerná hmotnosť jedného bobúľa je 40 - 50 g.

Ak sa dobre staráte o lesné jahody, môžete z jedného kríka zozbierať dobrú úrodu, napríklad 1 krík dá 0,5 kg zrelých a chutných plodov. Semená sú jasne žlté, mierne vyčnievajúce na povrch. Väčšina semien je na špičke bobule.

Pristátie a starostlivosť

Pri výbere miesta pristátia by sa malo pristupovať s náležitou pozornosťou. Miesto by malo byť dobre osvetlené, inak bobule stratia svoj cukor. Jahody by nemali byť zasadené vedľa veľkých stromov. Pepř, paradajky, zemiaky a baklažány by tiež nemali rásť v blízkosti jahodových kríkov, pretože sú nositeľmi verticilózy.

Táto odroda jahôd nemá rada hojnosť zavlažovania. Ak existuje možnosť zaplavenia kríkov, je potrebné vypustenie. Nadmerná vlhkosť veľmi škodí jahodovým kríkom. Pôda by nemala byť kyslá. Kyslosť by nemala prekročiť 5,5 - 6 pH.

Jahoda odrody Maryshka je plodina odolná voči mrazu, preto by sa mala pokryť filmom alebo senom.

Pred výsadbou jahodových sadeníc by sa mala pôda správne hnojiť. Pôda by mala byť uvoľnená a vlhká. Pri výsadbe kríkov dodržujte vzdialenosť medzi kríkmi, aby ste nechali asi 20 - 30 cm. Pri hustej výsadbe bude ťažšie zberať. Husté pristátie môže tiež viesť k tvorbe šedej hniloby a múčnatky. Keď plody dozrievajú, kríky sú výrazne rozptýlené.

Prvé sadenice by sa mali napojiť postrekovaním 2-3 litrami na 1 m². O týždeň neskôr, keď sa začali sadenice, môžete zalévať raz za 6 až 7 dní.

Ochorenie a prevencia

Pestovanie jahôd je problematická činnosť. Aj s náležitou starostlivosťou sa môžete stretnúť s rôznymi chorobami jahodových kríkov. Ak sa opatrenia neprijmú včas, potom môže zostať nielen plodina, ale aj prázdne postele.

Sivá hniloba je veľmi nebezpečná pre mnoho druhov jahôd. Ale napodiv, Odroda Marishka nie je náchylná na tvorbu šedej hniloby. Hniloba červeného koreňa je však obzvlášť nebezpečná pre jahodové kríky. Môže sa objaviť, ak miesto pristátia bolo vybraté nesprávne. Koreňová hniloba sa vo väčšine prípadov prejavuje vo vlhkej a neosvetlenej pôde. Postihnutý koreňový systém neumožňuje rozvoj kríkov.

Napadnuté puzdro sa dá veľmi ľahko identifikovať. Listy sú žlté a suché. Korene sú tmavšie. Pri prvých príznakoch choroby by sa mala infikovaná krovina vylúčiť. Aby sa zabránilo šíreniu hniloby, sadenice v roztoku upravených fungicídov by sa mali pred výsadbou namočiť.

Ako pestovať jahody

Odroda Marishka môže infikovať vírusové ochorenia. Nosiče sú hmyz, ako sú kliešte a vošky. Na listoch sa objavujú žlté škvrny. Nie je možné nezávisle určiť, ktorý vírus infikoval rastlinu. Pri vírusových chorobách by sa mal hmyz najskôr odstrániť. Po zbere musia byť listy odrezané a zničené.