Rastliny

Hubový olej: charakteristika, popis a chutné recepty


Obľúbená a uctievaná mnohými hubármi patrí olejová huba (Suillus) do rodu húb jedlých húb z čeľade Boletaceae. Charakteristický mastný povrch čiapky dal tejto chutnej a výživnej hube názov. Ostatné olejové huby, podobne ako maslové, sa vyznačujú neprítomnosťou lepkavej a slizničnej membrány, ktorú je možné ľahko odstrániť z viečka a krúžku, ktorý zostáva z prikrývky.

Popis, popis a foto olejnička

Olejnička vyzerá veľmi atraktívne.Izolovalo sa takmer päťdesiat rôznych druhov týchto húb, z ktorých významná časť je jedlá.

Zobraziť menolatinčinaHat funkciePopis nohyCharakterizácia buničiny
Oiler BelliniSuillus belliniiPovrch je hladký, biely alebo hnedý. Hemisférické alebo vypuklé sploštenieSkrátená a silná, belavá žltá, tenšia v podstavci, bez krúžkuJemná, belavá, silná aróma a príjemná chuť.
Maslový močiarSuillus flavidusŠpinavá žltá, polkruhová, s lepivým povrchomTenký, hustý, s prsteňom, žltkastýHustá, svetlo žltá, červeň pri reze
Maslové letoSuillus granulatusOkrúhly vypuklý alebo sploštený povrch s hladkým a sliznatým opálenímHusté, bez prsteňov, hladké, žltkastobiele sfarbenieMasitá a jemná, elastická, žltkastá, aromatická
Montáž na jesenné mazivoSuillus luteusHemisferický, rovný konvexný alebo plochý, s hladkým sliznatým hnedým povrchomS pozdĺžnou fibriláciou, biela alebo žltkastá, s membránovým krúžkomMäkká a šťavnatá, belavá alebo žltkastá.
Bledý bledýSuillus placidusVypuklé alebo sploštené, belavé alebo matné olivy, s hladkým a mierne sliznatým povrchomValcový, pomerne hustý, bez krúžkuHusté, biele alebo žltkasté zafarbenie, začervenanie

Distribučná oblasť

Letný olejnička rastie prevažne pod obyčajnými borovicami a je rozšírená v Európe, v európskej časti Ruska, na Sibíri a na Ďalekom východe. Je to veľmi bežné v ihličnatých lesoch moskovského regiónu, na holinách a pasienkoch. Môže rásť jednotlivo alebo vo veľkých skupinách pozdĺž ciest. Vrchol plodenia sa vyskytuje v období od júna do novembra.

Nepožívateľné druhy sa nachádzajú v ihličnatých lesoch a vytvárajú mykorhízu s borovicami. Je pomerne zriedkavé nájsť nepožívateľné oleje v smrekových lesoch a zmiešaných alebo listnatých lesoch. Tieto huby rastú jednotlivo alebo vo veľmi malých skupinách. V miernom podnebí sa rodiaca sezóna začína v júli a trvá do septembra - októbra.

Nejedlé dvojité huby: podobné a falošné motýle

Neexistuje falošný olej ako druh. Pri zbere masla treba pamätať na to, že takmer všetky dvojité huby majú suchý povrch kapoty. Toxické a smrtiace jedovaté oleje sa nenachádzajú.

Zobraziť menolatinčinaHat funkciePopis nohyCharakterizácia buničiny
Mazací tuk šedýSuillus aeruginascensLepidlo, hladké alebo s vláknami a malé šupiny, sivastožltéHrubá žltkastá sivá s prsteňomRelatívne hustá, belavá, namodralá na modre
Ropa môžeSuillus piperatusOkrúhle vypuklé alebo ploché, hladké, mierne lepkavé, svetlo hnedé alebo červeno-hnedéValcový, môže byť zaoblený, zužujúci sa na dneVoľný, nažltlý, červenavý na šrote, s výraznou chuťou korenia
Smrekovec olejnatýSuillus elegansVankúš-vypuklý alebo plochý, lepkavý, hladký, slizký, zlatohnedýV tvare klbka, so žltkastým prsteňom a zrnitým povrchom okaCitrónová alebo svetlo žltá, s výraznou vlákninou
Mazanie tukovSuillus bovinusVypuklé alebo ploché, hladké a lepkavé, červenkasto hnedéValcový so zúžením v spodnej časti, bez krúžkuHustý, elastický gumový typ, svetlo žltý

Užitočné vlastnosti a nutričná hodnota

Pokiaľ ide o chuť a výživnú hodnotu, oleagíny sú prakticky horšie ako ušľachtilé huby, ale prinášajú ovocie natoľko hojne, že v niektorých oblastiach našej krajiny sa môžu zbierať od mája do konca jesene. Podľa hlavných výživových vlastností oleja patrí do druhej kategórie húb. V zložení:

 • voda - 90%;
 • proteíny - 4%;
 • vlákno - 2%
 • uhľohydráty - 1,5%;
 • tuky - menej ako 1%;
 • minerály - 1,5%.

Buničina obsahuje vitamíny skupín B, A, C a PP, ako aj fosfor, meď, zinok, jód, mangán, draslík a železo. 100 g čerstvého oleja obsahuje asi 17-19 kcal.

Maslyata: vlastnosti zbierky

Metódy varenia, ako variť krok za krokom

Motýle sú jednou z najobľúbenejších jedlých húb. Varenie polievok a hríbových húb nie je ťažké a vyžaduje minimum času. Najchutnejšie sú mladé nakladané maslo, z ktorého uzáverov chcete odstrániť pokožku. Olejové huby zriedkavo pôsobia ako plnohodnotné a nezávislé jedlo, ale môžu sa dusiť, variť, vyprážať, marinovať, soliť, pridávať do šalátov a omáčok a sušiť.

Maslová polievka

Ingrediencie na varenie:

 • huby - 0,3 kg;
 • cibuľa - stredná hlava;
 • malá mrkva - 1 ks;
 • stopka zeleru;
 • tri stredne veľké zemiaky;
 • olivový olej na vyprážanie;
 • čierne korenie, bobkový list a soľ.

Nasekajte cibuľu, mrkvu a zeler. Nakrájané zemiaky uvaríme. Do hrianky pridajte nakrájané huby s korením a ľahko ich osmažte. Vložte všetko do hrnca zemiakov a dusíme ďalších 10-12 minút. Podávame s kyslou smotanou a čerstvými bylinkami.

Huby šialené

Ingrediencie na varenie:

 • mleté ​​bravčové mäso - 0,6 kg;
 • vajcia - 4 ks;
 • jeden zemiak;
 • 0,25 kg masla, vyprážané s cibuľou;
 • rastlinný olej;
 • soľ a korenie podľa chuti.

Rozdrvené vajcia rozmelte a pridajte k vyprážaným hubám. Soľ a korenie. Nastrúhajte cibuľu a zemiaky a pridajte pár surových vajec. Z mletého zemiaka vytvorte tortilu a do stredu vložte vajíčko a hubovú náplň. Forma zrazy a smažiť, kým varené. Podávame s cesnakovou omáčkou a bylinkami.

Ako variť maslo

Pred prípravou húb je potrebné olej dôkladne vyčistiť a podrobiť predbežnému varu. Je dôležité si uvedomiť, že tieto huby sa zhoršujú dostatočne rýchlo, takže olej musíte spracovať v čo najkratšom čase.