Tajnosť

Technológia výsadby borieviek v tejto oblasti


Presadenie borievok do chaty alebo v okolí vidieckeho domu nielen zlepší vzhľad lokality, ale tiež bude mať priaznivý vplyv na ekológiu životného prostredia. Tam, kde rastie borievka, sa stáva vzduch čistejším. Počas dňa jeden krík vylučuje 30 až 50 g prchavých látok potláčajúcich patogénne mikroorganizmy. Na každú stotinu pozemku stačí jeden borievka, aby sa vytvorila zdravá atmosféra porovnateľná s ihličnatým lesom.

Stále ihličky doma

Jalovec sa šíri po celom svete a má viac ako 70 druhov. Patrí do čeľade cyprusov a medzi jej druhmi skutočne patria exempláre pripomínajúce štíhle vysoké cypre. Ale sú tu aj iní. V subtropických krajinách sú druhy stromov rozšírené, dosahujú výšku 10 - 15 metrov a vytvárajú lesy. V týchto lesoch sa ťaží borievka, ktorá sa používa na výrobu ceruziek, fajok a trstín.

Jalovec je charakteristickejší pre strednú zónu Ruska, je to najčastejšie v lese. Tam si môžete vziať sadivový materiál. Mimo Uralu a Sibíri je okrem bežného rozšírený aj kozák borievkový. V okrasných škôlkach a botanických staniciach sa pestujú ďalšie ozdobné druhy, ktoré sú k dispozícii na predaj a sú prístupné milovníkom krajinného dizajnu.

Je najjednoduchšie transplantovať borievku z lesa, ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel. Táto ihličnatá rastlina je nenáročná a pripravená na rozmnožovanie. Má samčie a samičie klásky: samec emituje peľ, na samici po opelení sa objavujú voňavé bobule, ktoré ocenia kuchári, parfuméri a farmakológovia. Šišky sa môžu použiť na výsadbu, ale existujú aj iné, pohodlnejšie spôsoby kultivácie.

Ako zasadiť borievku

Nespechajte a všetko dopadne

Tipy na presádzanie borievky borievky z lesa často prichádzajú k primitívnemu vykopávaniu. Ak však presádzanie borieviek predstavuje zložitejšiu úlohu pri zdobení lokality, mali by sa zvážiť všetky možnosti, najmä preto, že rastlina presadená priamo z lesa môže spôsobiť choroby iných stromov a kríkov.

Jalovec na jeseň je úžasným zdrojom výsadbového materiálu, ktorý z neho môžete vziať:

 • semená, 10 kusov vnútri kužeľa;
 • odrezky zozbierané začiatkom jesene sú najnáročnejšie;
 • vrstvenie plazivých druhov.

Reprodukcia semenami je problematická a nelehká záležitosť, semená klíčia v druhom roku výsevu. Najjednoduchší spôsob, ako transplantovať borievky, je s odrezkami. Táto technológia je nekomplikovaná a líši sa len odrezkami iných kultúr:

 • denná expozícia v akomkoľvek stimulátore rastu;
 • 1-1,5 mesiaca pod filmom v pôde z rovnakých podielov piesku a rašeliny, v tomto okamihu začne tvorba koreňového systému;
 • udržiavanie v skleníku až do doby, keď sa počasie alebo ročné obdobie stane priaznivým pre pestovanie na otvorenom priestranstve;
 • výsadba odrezkov do postelí bude rásť pomaly, na zimu musíte pokryť smrekovými konármi;
 • Rastie po dobu 2 až 3 rokov, po ktorých bude krík rásť tak silný, že vydrží prepravu, ak bude potrebné transplantovať na iné miesto.

Juniper sa môže pestovať očkovaním. Robí sa to so vzácnymi, obzvlášť hodnotnými vzorkami. Aby vakcína nezomrela a nezakorenila, vyberú si druh rovnakého alebo blízkeho typu. Nemôžete sa ponáhľať s orezaním a tvorbou koruny. Najprv sa porezajú iba sušené a choré vetvičky.

Kríky budú pripravené na ozdobné prerezávanie najskôr 4 až 5 rokov, keď sa začne vetviť.

Juniper rastie na 600 rokov, čo je dosť času na experimenty s dizajnom.

Ak je k dispozícii plazivý vzhľad, výhonky sa pripnú k zemi a pokryjú sa zmesou rašeliny a piesku. Počas sezóny sa pravidelne polievajú a uvoľňujú, takže budúcu jar môžu sekať maternicu a transplantovať ju na pestovanie.

Vlastná záhrada borievky

Juniper je nenáročný a dokáže sa postaviť za seba, ale má tiež parazitických nepriateľov. Ľudská pomoc sa bude vyžadovať pri:

 • invázia vošiek - proti nej sa používa „iskra“ alebo podobné prostriedky;
 • vzhľad pavúka, jeho hniezda sa odstránia ručne a nastriekajú sa vetvy malatiónu;
 • Pri infekcii larvami motýľov sa týchto škodcov odváža fufanon;
 • infekcia plesňami a hrdzavými konármi je odrezaná, rastlina je ošetrená tekutinou Bordeaux.

Pre harmóniu záhrady treba pamätať na to, že v prírode ihličnaté a listnaté stromy navzájom súťažia a potláčajú, takže pri výsadbe ovocných plodín by ste pre ne mali zvoliť bezpečnú vzdialenosť.

Jalovce: druhy a odrody

Bude ocenené úsilie pri transplantácii borievky. Nechajte ich rásť v intervale 0,5 - 4 ma staňte sa ozdobou miesta alebo živých plotov. Ihličnaté húštiny vyčistia vzduch a poskytnú úrodu kužeľov, ktoré nájdu uplatnenie pri domácom varení.