Tajnosť

Liečivé nechtíky lekárske: opis a odrody


Kvetinárstva zbožňujú neuveriteľne nežné a svetlé nechtíky, pretože tieto rastliny vyzerajú skvele v rôznych kvetinových záhradách a letných výsadbách.

Opis zariadenia

Latinský názov tejto rastliny je Tagetes, u ľudí sa niekedy nazýva Černobrivci. Kvety patria do čeľade Asteraceae, schopné pestovať 1 rok alebo 2 a viac rokov. Sú súčasťou rodiny asters. Pôvodne sa rastlina objavila na území Južnej a Strednej Ameriky. Marigolds bol prvýkrát prinesený do európskych krajín v 16. storočí, od tej doby boli obzvlášť populárne a boli považované za prvé cudzie kvety.

Výsledný názov rastliny je spojený s Carl Linnaeus. Týmto spôsobom to pomenoval a ctil mytologického hrdinu, poloboha menom Tages, ktorý bol vnukom Jupitera. Doteraz je ľudstvu známych asi 50 druhov nechtíka lekárskeho. Pristávajú v rôznych častiach sveta. Každý typ rastliny má veľa jedinečných odrôd krásy. Chovatelia naďalej dostávajú nové neobvyklé dekoratívne predmety, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami.

Rastlina má tvar kríka, jej stonky sú rovné, líšia sa vetvami v rôznych smeroch. Výška sa môže pohybovať od 20 do 135 cm. Černobrivci sú vybavené vláknitým koreňovým systémom. Listy sú mierne zelené, tmavé alebo svetlé. Vyznačujú sa pernatou disekciou, môžu byť pravidelné alebo naopak. Kvetinový kôš má rôzne farby. Niekedy je žltá, napríklad odroda Žltá, hnedá alebo červená (Červená brokát), oranžová (kvety odrody Orange Flame).

Stredné kvety sa líšia od okrajových. Prvé sú trubicové a bisexuálne a druhé sú nepravdivé. Plody vyzerajú ako lineárne bolesti. Marigolds sa môžu vysiať samostatne a hojne. Klíčenie pretrváva 3-4 roky.

Kultúra sa pýši dobou kvitnutia. Oko začínajú potešiť od začiatku leta až do príchodu prvých mrazov. Táto rastlina je obdarená nielen krásou, ale aj pretrvávajúcou príjemnou vôňou. Pochádza väčšinou z listov.

Prínosy rastlín

Štúdie, ktoré v súčasnosti uskutočňujú lekári, dokazujú prítomnosť liečivých vlastností u nechtíka lekárskeho. To prispieva k výhodám rastlín, často sa vysádzajú nielen preto, že chcete obdivovať krásne kvety, ale tiež vykonávať terapeutické opatrenia.

Zloženie kvetín obsahuje látku zvanú luteín. Poskytuje zníženie pravdepodobnosti katarakty u ľudí.

V ľudových receptoch sa čierna hriva používa ako prísada na elimináciu alebo prevenciu rozvoja chorôb, ako je pankreatitída, diabetes mellitus. Ak sušíte liečivú rastlinu, pripravte z nej odvar a trvajte na tom, môžete sa zbaviť stomatitídy, astmy bez použitia liekov vyrobených v továrni, ale musíte byť opatrní. Používa sa tiež na prechladnutie, na čistenie krvi. Na vytvorenie infúzie potrebujete 1 polievkovú lyžicu vriacej vody na 1 polievkovú lyžicu. l. jemne nasekané kvety (nalejeme vriacou vodou). Výsledná zmes by sa mala podávať infúziou počas 3 hodín. Infúzia sa používa 30 minút pred jedlom po dobu 30 dní, každá po 200 ml.

Pred kúpeľom sa ľudia často do vody pridávajú odvar nechtíka lekárskeho. Pomáha to pri depresívnych stavoch počas neurózy, pretože má priaznivý vplyv na psychoemotačný stav normalizáciou fungovania ľudského nervového systému. Taký postup kúpeľa môže eliminovať pocit úzkosti, zmierniť stres.

Pred mnohými rokmi obyvatelia juhoamerických krajín používali černocha na varenie jedla. Pôsobili ako voňavé koreniny v procese získavania rôznych omáčok na hlavné jedlá, boli používané na výrobu marinád, pekárskych výrobkov. Listy v marinádach prispievajú k vzhľadu konzervovanej vône a miernej pružnosti v konzervovanej zelenine. Na Kaukaze nájdete tieto rastliny vo forme prášku na varenie. Vkladá sa do polievky, pilafa atď. Medzi kulinárske kultúry je známy aj ako Imeretiho šafran. Vo Francúzsku sa na prípravu jedál pre skutočných znalcov kulinárskych špecialít poskytuje priemyselné pestovanie kvetov vo veľkom meradle.

Doma môžete pomocou exkluzívnej ingrediencie piecť chutné cookies. Na varenie potrebujete:

  1. Bieli 4 vajcia, kým sa neobjaví hustá pena.
  2. Vezmite 100 g granulovaného cukru a 2 lyžice. l. iba roztrhané umyté lístky.
  3. Tieto zložky sa dobre premiešajú vo vhodnom obale.
  4. Mletie 4 lyžice. l. zmäknuté maslo. Pritom sa do oleja pridáva zmes lístkov a granulovaného cukru, žĺtka (4 ks).
  5. Múka (100 g) sa vnesie do nádoby pre zostávajúce zložky.
  6. Vo výslednej hmote sa starostlivo umiestnia vopred pripravené proteíny, všetko sa dôkladne premieša.
  7. Cesto sa vloží do formy a pečie sa pri strednej teplote, kým koláč nebude zlatohnedý.
  8. Po úplnom ochladení sa obdĺžnik rozreže na štvorce.

Varianty farieb

V súčasnosti existujú rôzne druhy nechtíka lekárskeho, ktoré sa líšia v určitých charakteristikách. Získal veľký počet priaznivcov vzpriamenej odrody Černobriv. Ich hlavný rozdiel spočíva v tom, že tieto kvety sú vysoké a schopné tvoriť šikmé kríky, čo je nepochybná výhoda.

Zamietnuté odrody majú tiež úspech, ktorých výška sa líši v rámci minimálnych hodnôt. Z nich môžete na letných kvetinových záhonoch vytvárať veľmi krásne kompozície. V tejto oblasti však nie sú zastúpené tenké listy, čo ich odlišuje od ostatných druhov od uvažovanej kategórie kvetov.

Odrody uvedené vyššie zahŕňajú širokú škálu variácií. Chovatelia priniesli obrovské množstvo zástupcov tejto kvetiny. Z nich sú najčastejšie zastúpené malofarebné nechtíky, ale druhy s veľkými kvetmi sa vyskytujú pomerne často, pretože majú atraktívny vzhľad. Malé Černobrivce majú dokonalejší vzhľad v prípadoch, keď sú ich lístky froté. Medzi husto froté druhy nájdete rôzne farby a odtiene, ale najbežnejšie sú biele, žlté a zlaté variácie.

Mesiac: krásne a zdravé

Podrobnejšia charakterizácia odrôd

Osobitné miesto zaujíma skupina vzpriamených (alebo afrických) predstaviteľov Černobrivitov.

Na rozdiel od iných druhov má uvedená odroda charakteristický rys, pretože má veľmi veľké veľkosti. Výška jedného kvetu dosahuje 1 m, čo je pôsobivé, a okamžite je tu túžba ho určite vidieť na svojej vlastnej kvetinovej záhrade.

Najčastejšie používanými vzpriamenými nechtami sú vanilkové kvety. Ich výška je v priemere 70 cm, priemer - 12 cm a kvetenstvo je krémové a froté. V rovnakej kategórii sú kvety zvané Kilimandžáro, ktorých rast sa líši v rozmedzí 65 cm. Kvetenstvo Kilimandžára má priemer 11 cm a tvar pripomína krásnu froté guľu.

Antigua - to je ďalší predstaviteľ vzpriameného obočia. Na rozdiel od iných druhov z posudzovanej skupiny sa nelíši v nadmernej výške. Zvyčajne má výšku 25 cm, ale kvetenstvo je dosť veľké, pretože ich priemer je približne 15 cm, čo je Antigua lepšia ako ostatní bratia. Jeho farba je odlišná, ale najčastejšie sú kvety žlté so zlatým odtieňom.

Marigold Taishan sú zástupcami skupiny vzpriamených rastlín. Ich výška je v priemere 27 cm, aj keď kríky sú malé, sú dosť odolné. Medzi vzpriamenými rastlinami si odroda Eskimo zaslúži pozornosť. Jeho kvety majú zaujímavú vanilkovú farbu. Samotné kríky sú nízke, atraktívne dvojité kvety sa zbierajú v kvetenstvo.

Discovery tiež patrí do tejto skupiny. Sú to jednoročné rastliny, majú malú výšku (do 25 cm) a froté kvetenstvo v priemere dosahuje 8 cm. Ďalším zástupcom tejto kategórie je Havaj. Kultúra má veľké kvetenstvo, výška kríka je až 90 cm.

Zvlášť vyniká odroda Funky Clown s neuveriteľnými farbami. Sú kompaktné a nenáročné, kvitnú až do septembra. Dvojitá farba: jasne oranžová a žltá. Tóny sa striedajú striktne, aby ...

Môže sa nechtík nechať zasiať mojím semenom

Predstavitelia poddimenzovaných a riedkoplodých

Poddimenzované Černobyle majú iné názvy, v literatúre sa nazývajú zamietnuté a nachádza sa aj varianta francúzskych kvetov. Ich hlavnou črtou je to, že nepresahujú 60 cm na výšku, čo majú dekoratéri často radi. Zástupcovia tejto skupiny sa vo všeobecnosti vyznačujú kompaktnosťou, v ich kríkoch je veľké množstvo kvetov. Zvyčajne sú froté, existuje však aj zmes s dvojitým kvetenstvom. V priemere dosahujú 8 cm.

Marigolds of Bonanza v uvažovanej skupine sú najobľúbenejšie. Ich výška je približne 30 cm a kríky sú dosť rozľahlé. V tejto kategórii odborníci rozlišujú odrodu Bonanza Flame, pretože majú najatraktívnejší vzhľad. Popri nich sú vysoko cenené aj nechtíky lekárske. Sú zaujímavé kvôli vysokej úrovni dekoratívnosti. Najčastejšie sú froté, majú jasnú a pestrú farbu. Ich kvetenstvo v priemere dosahuje 6 cm, doba kvitnutia je pomerne dlhá.

Medzi nízko rastúce rastliny patrí odroda Carmen do kategórie mini. Jedná sa o skutočnú dekoráciu kvetinových záhonov, ale môžu sa pestovať aj v závesných kvetináčoch, ktoré sú umiestnené na balkóne a ďalších štruktúrach. Carmen sa vyznačuje prítomnosťou vlnitých lístkov, ktoré majú oranžovú paletu. Marigolds Red Carmen sú menej bežné, ale stále celkom bežné.

Odroda Drongo pôsobí ako predstavitelia odrody, ktorá bola zamietnutá. Sú hodnotené ako séria anemone podobných čiernych brán. Začnú kvitnúť skoro, čo poteší záhradníkov. Docela atraktívne kvetiny Mercedesu sa tiež odmietajú. Obyvatelia leta zaznamenávajú svoj veľkolepý vzhľad, ktorý bol vytvorený v dôsledku nízkych a kompaktných kríkov, ktoré sú hostiteľom veľkého množstva jasných kvetenstvo. Ďalším zástupcom zamietnutých nechtičiek je mandarínka. Jeho výška je 25 cm, je zaujímavá jasne oranžovou farbou.

Černobyľstvo zo skupiny listnatých listov stále dostalo názov Mexičan. Od všetkých ostatných druhov majú vzhľad celkom odlišný, pretože majú iný tvar. Ich lístky sa vyznačujú zvýšeným prelamovaním, čo robí kvety veľmi krásnymi. Z listnatých rastlín je známych veľmi veľa rôznych odrôd. Marigolds Mimimiks sa vyznačujú kompaktnosťou. Ich kríky sú nízke, husté a veľmi atraktívne. Kvetenstvo Mimimixu predstavujú rôzne palety.

Marigold Durango sa veľmi dobre hodí na záhradné záhony. Patria k rozmanitosti anemických kvetov. Krík je malý, čistý. Rastlina sa vyznačuje veľkým počtom froté kvetov.

Pestovanie rastlín

S pestovaním nechtíka lekárskeho, čoho dôkazom sú recenzie skúsených záhradkárov, nie sú problémy ani pre začiatočníkov kvôli nenáročnosti rastlín. V pôde v poslednom jarnom mesiaci (v tomto okamihu sa pôda zahreje na dostatočnej úrovni) je dovolené osiať semená. Ak sú kvety jednoročné, musíte semená pozbierať a zasiať ich znova budúci rok. Vytrvalé druhy musia byť vysadené 1-krát, budú sa rozmnožovať nezávisle. Semená klíčia dobre, ak sa ukáže, že sadenice sú príliš silné, je potrebné ich vysiať alebo vysunúť, ak nie je dostatok miesta.

Je dovolené odkvapkávať kríky s kvetmi na ulici, ak predtým vyrastali na balkóne alebo vo vnútri. Rastliny preberú a kvitnú po dlhú dobu. Zaujímavým faktom je, že táto kvetina pôsobí ako vynikajúci rastlinný spoločník. Často sa vysádzajú tam, kde uhorky rastú medzi lôžkami. Keď vrchná uhorka vyschne, čierni chovatelia naďalej zdobia a zafarbujú priestor.

Môžete zasiať nechtíka lekárske na sadenice v zime alebo skoro na jar. Od výsevu bude záležať na tom, ako začne skoré kvitnutie. Je dovolené zasiať kvety do slimáka, je veľmi vhodné pre ďalšie manipulácie. Je povolené vykonávať zber alebo presádzanie rastlín do plienok.

Pri pestovaní sadeníc je potrebné zabezpečiť, aby kmene boli dostatočne dlhé, aby boli splnené určité podmienky. Môžete použiť nasledujúci opis akcií: pripravte pôdu z humusu, trávnika, piesku a rašeliny. Oplodňuje. Pomer - 1 časť každej zložky okrem piesku, musí sa odobrať 0,5. Brány sa vyrábajú vo vzdialenosti niekoľkých cm, semená sa kladú na vrchol, posypané zeminou (tenká vrstva).

Polievanie sa vykonáva opatrne, aby sa zabránilo vylúhovaniu semien. Po objavení sa klíčkov sa nádoba prepraví na ľahšie miesto, teplota by mala byť asi 17 °. Splnenie všetkých požiadaviek vám umožní získať krásne kríky.

Nechtíka lekárske sú presne tie kvety, ktoré svojim vzhľadom poteší deti i dospelých. Nevyžadujú osobitnú starostlivosť a sú nenáročné, vďaka čomu si môžete vybrať v ich prospech.