Tajnosť

Juniper Blue Chip


Horizontálna rastlina borievky je druh stálezelenej plazivej rastliny. Jeho poddruh - Juniper Blue Chip - je hustý ker so zdvihnutými konármi.

Všeobecná charakteristika

Toto je borievka, ktorej miera rastu je nízka. Ihly Textúra vločiek modrá čipka, v lete strieborná modrá. V zime táto borievka mení farbu a stáva sa fialovou, hnedou alebo fialovou. Po dosiahnutí 10 rokov sa jeho výška zmení na asi 20 cm a priemer 150 cm.

Jeho prirodzené prostredie sa tiahne od Kanady po atlantickú oblasť Spojených štátov. Rovnako ako všetci borci, patrí k cyperskej rodine a je veľmi blízko kozákovi.

Plodmi rastlín sú bobule guľovitého kužeľa s veľkosťou 5 až 6 mm, takmer čierne. Hlavný rozdiel medzi odrodou modrých čipov je v tom, že dokonale toleruje kontamináciu plynom a dym z atmosféry, vďaka čomu je vhodný a predovšetkým výhodný pre pristátie v modernom meste. Okrem toho sám o sebe dokonale vytvára čistý vzduch a čistí všetko od rôznych druhov mikróbov vo vzdialenosti až 10 m.

Výsadba kríkov

Odroda Blue chip nie je príliš pôvabná na pôdu, avšak pre výsadbu na otvorenom priestranstve je potrebné mulčovať. Dobre zakorenuje na piesočnatých a mierne kyslých hlinitých pôdach, ale nepáči sa mu stagnácia vlhkosti. Zároveň dobre znáša mrazy a teplo, čo je dôležité pre regióny s konštantnou zmenou teplotných podmienok.

Tento borievka sa odporúča vysádzať na slnečných miestach alebo na miestach, kde je čiastočný tieň. Po extrakcii rastliny z nádoby pred priamym výsadbou by sa mala rastliny riadne zalievať. Pristávacia jama by mala byť dvakrát tak veľká ako koreňový systém. Na dosiahnutie dobrého prežitia je potrebné nahradiť pôdu zmesou živín. Ten je rovnakou časťou piesku, rašeliny a trávnatej pôdy. Vhodná je aj pôdna zmes pre ihličnany, ktorá sa musí na výsadbu zmiešať v rovnakých častiach s pôdou. To nie je prekvapujúce, pretože prirodzeným biotopom borievky sú piesočné pobrežia nádrží, napríklad veľké jazerá.

Pridanie komplexného minerálneho hnojiva nebude zbytočné. Takáto prechodná vrstva umožní koreňom lepšie klíčiť v pôde. Ťažké pôdy a prítomnosť podzemnej vody si vyžadujú odvodňovacie opatrenia. Zlomená tehla alebo štrk je vhodný na organizovanie drenážnych vôd. Výška vrstvy by mala byť asi 20 cm. Počas výsadby by mal byť koreňový krk borievky s modrými čipmi zarovnaný so zemou.

Preto nie je potrebné prístrešie, ale začiatkom jari, keď slnko začne žiariť jasnejšie, mladý borievka môže spáliť ihly. Aby sa tomu zabránilo, musí sa zatieniť agrofibrom alebo jedľovými vetvami.

Ako sa kríky množia? Odrody odrody sa množia pomocou jarných odrezkov, ktoré sa musia vyberať z krátkych výhonkov. Výhonky musia byť s takzvanou pätou, ktoré sa robia skôr, ako sa prebudia obličky alebo na samom začiatku ich prebudenia. Proces zakorenenia sa začína pri teplote 15 - 18 ° C a potom stúpa na 20 - 23 ° C. Zakorenená polovica zimných odrezkov.

Môžete množiť rastlinu a vrstvenie, proces zakorenenia v tomto prípade prebieha celý rok. V tomto prípade však nie je možné zachovať obvyklý tvar koruny.

Juniper Blue Chip: Vlastnosti odrody

Polievanie a kŕmenie

Juniperia by sa mali zalievať často počas prvého roku výsadby. Je to nevyhnutné, pretože koreňový systém je stále relatívne malý a kompaktný a nie je schopný úplne a nezávisle spotrebovať vlhkosť a potrebné látky z pôdy.

Potom sa zavlažovací proces vykonáva 1-2 krát týždenne. To platí najmä pre suché obdobia roka a je to predovšetkým potrebné pre stále mladé rastliny. Na to by ste nemali zabudnúť, pretože strata rastliny v takom čase je pomerne jednoduchá.

Aby proces odparovania vlhkosti nenastal tak rýchlo, môžete urobiť mulčovanie štiepkami alebo borovicovou kôrou s vrstvou 5-7 cm., V tomto prípade je možné rastlinu zalievať oveľa menej - iba keď vyschne ornica.

Jarné kŕmenie v období od apríla do mája sa vykonáva nitroamofosom alebo pomocou komplexných minerálnych hnojív.

V októbri sa uvedú hnojivá potaš a fosfor. Ak je borievka napadnutá hubovými chorobami, mala by sa liečiť fungicídmi:

  • Fundazol;
  • Topsinom.

Prevencia chorôb ker

Aj keď je rastlina zdravá, pravidelne sa uvádzajú preventívne opatrenia. Patria sem ošetrenie Bordeauxovou tekutinou 1%.

Ak sa borievka stala predmetom agresie škodcov, ako sú vošky alebo húsenice, musí byť ošetrená insekticídmi. Pomerne účinné lieky ako Actara alebo Confidor. Spracovanie sa vykonáva dvakrát, interval medzi takýmito činnosťami by nemal prekročiť týždeň alebo 10 dní. V opačnom prípade môžu mať negatívne procesy nezvratný charakter.

Tento borievka nie je špeciálne rezaná. Môže sa vyžadovať iba sanitárne prerezávanie, ktoré zahŕňa odstránenie suchých, chorých alebo nesprávne rastúcich vetiev. Vyrába sa skoro na jar.

Ako zasadiť borievku

Rozsah pôsobnosti

Rastlina dokonale zdobí hranice a steny. Môže byť použitý ako živý koberec, vhodný do skaliek. Okrem toho vám dobrý a výkonný koreňový systém umožňuje používať toto borievky na posilnenie rôznych svahov a svahov. Môže byť vysadený aj na kamenných oporných múroch. Nie je to zlé pre ozdobné formovanie a v mestských podmienkach je to tiež vynikajúca kultúra kontajnerov.

Pozrite si video: Juniperus horizontalis 'Blue Chip' part01 (Smieť 2020).