Rastliny

Ako zasadiť hyacinty na jar


Tieto krásne kvety sa zvyčajne vysádzajú do zeme na jeseň, na jar je však možné zasadiť hyacinty. Ich kvitnutie poteší oko ešte viac svojou úžasnou krásou a naplní vzduch lahodnou arómou doma aj na verejných kvetinových záhonoch.

Biela, modrá, fialová, ružová, červená, žltá, oranžová - farba hyacintov môže byť najrozmanitejšia. Všetky pochádzali z troch hlavných typov hyacintov: Hyacinthus orientalis, Hyacinthus litwinowii, Hyacinthus transcaspicus. V závislosti od odrody môže byť tvar kvetiny jednoduchý alebo froté a načasovanie zmien kvetu. Starostlivosť o ktoréhokoľvek zo zástupcov hyacintov je rovnako náročná, pretože tieto krásy sú veľmi rozmarné.

Výber správneho miesta na pristátie

Hyacinty kvety vo voľnej prírode rastú v krajinách s teplým podnebím. Preto je v strednom Rusku s mrazmi nevyhnutné vyhrabávať žiarovky ročne, aby novovytvorené nové výhonky nezomreli a mali pocit, že sú vo svojej domovine.

Hyacinty majú radi slnečné žiarenie, ale priame a príliš jasné slnečné svetlo ich môže poškodiť. Kvetiny môžete zasadiť blízko stromov, ale tak, aby vysoké rastliny neblokovali svetlo úplne. Okrem toho budete musieť túto oblasť hnojiť častejšie ako obvykle, pretože stromy zbierajú živiny pre hyacinty.

Silný vietor môže rozbiť jemné kvety, takže oblasť, kde sa bude výsadba vykonávať, musí byť spoľahlivo chránená aj pred malými prievanmi. Pôda, na ktorej tieto jarné kvety rastú, musí byť naopak voľná a priedušná.

S mimoriadnou opatrnosťou si musíte vybrať miesto, kde bude kvet hyacintu rásť. Malo by to byť miesto s rovným povrchom alebo malým svahom, aby tečúca voda pri koreňoch nestagnovala. Pretože hyacintové cibule nemajú ochranný film, nadmerná vlhkosť môže spôsobiť, že sa na nich vytvorí huba alebo pleseň. Hĺbku podzemnej vody je potrebné skontrolovať na vybranom mieste. Malo by byť najmenej 50 - 60 cm, inak budete musieť urobiť kopec a pridať ďalšiu drenáž. Najvhodnejšou pôdou pre hyacinty je piesčitá hlinitá hlinka.

Aby ste zabránili infekcii kvetmi s rôznymi chorobami typickými pre všetky žiarovky, nemôžete ich vysadiť niekoľko rokov na rovnakom mieste. Hyacinty sa prednostne transplantujú každý rok. Rastliny môžete znovu vysadiť na starom mieste najskôr po 3 rokoch. Neodporúča sa pristátie na pôde, ktorá sa už používa pre iné cibuľové plodiny vrátane tulipánov, krokodílov, narcisov.

Príprava pôdy

Ak už bolo vybraté miesto, kde sa majú hyacinty pestovať, je potrebné postarať sa o pôdne hnojivo.

Robí sa to asi dva mesiace pred vysadením cibúľ tak, aby ďalší pôdny sediment nepoškodil krehké korene mladej rastliny, hoci minimum je obdobie 10 dní. To znamená, že je lepšie začať sa okamžite pripravovať, keď sa sneh topí, ak sa na jar rozhodne zasadiť hyacinty.

Ak sa kvety pestujú doma, musí sa pôda vykopať vopred do hĺbky 30 - 50 cm a kŕmiť zhnitým hnojom alebo humusom 10 kg na meter štvorcový plochy. Riekový piesok sa naleje na povrch vrstvou asi 3 cm, čím sa zabráni zamokreniu rastlín a možnému vzniku infekcií rastlín.

Minerálne hnojivá, tak v komplexe, ako aj samostatne, sa môžu pridávať kedykoľvek - dokonca aj na jar, aspoň na jeseň. V závislosti od vybranej oblasti a pôdy môžu tieto jarné kvety potrebovať superfosfát, síran draselný a síran horečnatý, v priemere 60, 30 a 15 mg na štvorcový meter. Ak takéto hnojivá nie sú doma, je možné ich nahradiť. Napríklad sa namiesto síranu draselného používa drevný popol a hnojivá horčíka sa nahrádzajú dolomitovou múkou.

Hyacintové hnojivá sa môžu aplikovať v suchej forme alebo vopred rozpustené. V tomto prípade bude postačovať menšie množstvo látky pre vodný roztok, ale pôda by sa mala najskôr zvlhčiť.

Po vykonaní všetkých vyššie uvedených krokov je potrebné pokryť pripravenú pôdu tak, aby nedošlo k jej erózii dažďami skôr, ako nastane čas zasadiť cibuľky. Na tento účel sú vhodné dosky, preglejka, fólia alebo obyčajná hromada listov. Je vhodné sa ubezpečiť, že burina nebude rásť v mieste plánovaného pestovania hyacintu.

Ako pestovať hyacint

Ako zasadiť hyacinty na jar

Pred výsadbou hyacintov je potrebné roztriediť dostupné žiarovky a vybrať z nich iba zdravé, hladké, husté a bez škvŕn a zvyšok zlikvidovať. Ak zasadíte cibule približne rovnakej veľkosti, potom sa doba kvitnutia rastlín uskutoční súčasne. Odporúča sa vziať stredne veľký výsadbový materiál, pretože z neho môžu vyrastať dostatočne silné rastliny, schopné prežiť počasie a odolné voči chorobám, zatiaľ čo malé cibuľky sa stanú slabými stopkami. Veľké sú vhodnejšie na nútenie kvetín v zime.

V praxi sa výsadba hyacintov skladá z nasledujúcich krokov:

  1. Predovšetkým sa cibule namočia na pol hodiny do fungicídneho roztoku na dezinfekciu.
  2. Na dne vybrania v zemi sa naleje trochu čistého piesku.
  3. Pripravené hyacinty sa umiestnia do diery do hĺbky 15 - 18 cm a mierne stlačia. Zároveň by vľavo a vpravo na susedné rastliny malo zostať najmenej 12 cm s priemerom banky najmenej 5 cm. Ak majú cibule priemer menší ako 5 cm, môžu byť vysadené hustejšie a nie také hlboké.
  4. Všetky hyacinty sú opäť pokryté pieskom a potom pôdou. Taký „pieskový okraj“ pomôže udržať správne množstvo vlhkosti v pôde.
  5. Ak je pôda suchá nad, je potrebné mierne zasadiť vysadenú jarnú kvetinu.
  6. Ak v noci teplota výrazne klesne alebo sa očakáva ochladenie, potom by sa malo miesto pokryť malou vrstvou rašeliny alebo filmu, ktorý sa potom môže ľahko počas zahrievania odstrániť.

Ak sú hyacinty vysadené vo veľkých množstvách, potom môžu byť vhodnou možnosťou umiestnenia vysoké postele, ktoré uľahčia starostlivosť o rastliny. Okrem toho sa môžu zasadiť nielen na otvorenom priestranstve, ale aj doma, napríklad v kvetináčoch. Pristátie je podobné, stačí si vybrať správnu veľkosť nádrže a osvetlenie. Veľké cibule sa vysádzajú po jednom v plochom kvetináči s priemerom asi 10 cm, malé - naraz niekoľko kusov v kvetináči s väčším priemerom (14 cm alebo viac, v závislosti od počtu rastlín).

Ako pestovať hyacinty na otvorenom priestranstve

Ako sa starať o hyacinty

Hyacinty vyžadujú starostlivú starostlivosť. Pôda okolo nich by mala byť vždy voľná, prítomnosť burín je kategoricky neprijateľná, preto by sa malo vykonávať časté burenie. Pravidelne kontrolujte rastlinu a odstraňujte sušené a choré listy. Na ochranu rastlín pred burinou a chorobami môžete pôdu na konci výsadby mulčovať.

Pôda pod hyacinty by mala byť vždy mierne vlhká, čo si vyžaduje pravidelné, ale nie nadmerné zalievanie. Takáto starostlivosť by sa mala vykonávať kedykoľvek v priebehu roka, ale najmä v období sucha, keď by mala byť pôda vlhká najmenej 20 cm.

Aby boli hyacinty zdravé a dobre kvitli, musíte zvoliť správny spôsob, ako nakŕmiť rastliny. V prvom rade sú vhodné minerálne hnojivá. Vrchný dresing sa musí vykonávať najmenej počas vegetačného obdobia najmenej trikrát. Prvýkrát od výsadby sa pôda hnojí ihneď po výskyte klíčkov. V tomto okamihu sa odporúča pridať dusičnan a superfosfát. Môžu byť rozptýlené po povrchu pôdy a vykopané vrtuľníkom, ktorý kombinuje vrchný dresing s polievaním. Druhé vrchné obväzy sa uskutočňujú počas obdobia kvitnutia a zahŕňajú všetky rovnaké hnojivá superfosfátové a draselné. Rovnaké minerálne živiny sa požadujú počas tretieho kŕmenia, keď sa dokončí kvitnutie hyacintov.

Hyacintová starostlivosť tiež zahŕňa ochranu rastlín pred chorobami a škodcami. Existuje niekoľko možných príčin choroby: výsadba už infikovaných alebo rozmaznaných cibúľ, používanie čerstvých organických hnojív, príliš kyslá pôda. Na cibuľky často pôsobí bakteriálna hniloba. Infikované rastliny by sa mali vykopať a okamžite spáliť.

Pozrite si video: Growing Hyacinths in a vase (Apríl 2020).