Otázky a odpovede

Fialový karfiol


Včera som v obchode videl kapustu, ktorá je veľmi podobná farebnému tvaru hlavy kapusty. Ale ona je fialová! Na cenovke bolo napísané - karfiol. Je karfiol fialový? Rastie niekto taký zázrak? Aké farby je karfiol okrem obvyklej bielej?

Odpovede:

Karfiol sa volá, pretože existujú útvary, ktoré sa nazývajú kvetenstvo. Skladá sa z kvetov pevne prepojených. Preto je zrejmé, že názov, ktorý bol donedávna slabo spájaný so slovom „farba“, pretože karfiol bol známy iba bielej.

Zostala by biela, ale v roku 1970 v Kanade našli túto rozmanitosť tejto zeleniny. Bolo to pozoruhodné nie v úrode, nie vo veľkosti, ale vo farbe - hlava tohto karfiolu bola jasne oranžová. Semená boli zaslané do Vancouveru, odkiaľ sa nakoniec dostali do anglického národného strediska pre štúdium zeleniny. V roku 1981 ich prijal profesor Cornell University Michael Dixon a po jedenástich rokoch vytvorili prvé kultúrne hybridy so žltou hlavou.

Teraz existujú vínové, hnedé, zelené a dokonca takmer purpurové odrody karfiolu. V Anglicku bola takáto kapusta nazývaná karfiol dúhy - „dúhová kapusta“. Oranžová farba kapusty poskytuje vysoký obsah karoténu - v kapuste je to 25-krát viac ako v prípade bežného karfiolu. Fialová farba hláv dáva zvýšený obsah antokyanov, ktoré sú užitočné pre obehový systém. Ukazuje sa, že táto kapusta je nielen krásna, ale aj veľmi užitočná.

Teraz je karfiol zafarbený v každom zmysle! Je pravda, že kapusta takýchto farieb je zatiaľ veľmi zriedkavá, len si ju môžu vychutnať len amatérski záhradníci, ktorí pestujú na svojich pozemkoch pomarančovú a fialovú odrodu kapusty. Je to škoda, pretože taká chutná a zdravá zelenina by sa mohla stať atraktívnym pokrmom na detskom stole!

Ten, kto má rád záhradníctvo, môže „vyzdobiť“ svoje postele najslávnejšími hybridmi nášho výberu - je to oranžová koláž F1 a fialová Graffiti F1.