Otázky a odpovede

Kto pozná názov tejto kvetiny


Dobrý deň všetkým! Pomôžte mi identifikovať názov kvetu. Vyzerá to ako ružový odtieň, nemá však 4, ale 5 okvetných lístkov kvetu. Podobné ako Arabi, ale aj Arabi majú 4 plátky. Nie Veronica - trochu ako, ale lístie nie je také. Nie brčál, aj keď to vyzerá trochu. Všeobecne som sa prehrabával cez mnoho mien a fotografií kvetín na internete, ale nenašiel som kvetinu podobnú tej mojej - takú, že jedna ku druhej. Nevysadil som to (to je isté), vyrastal som sám, zimu som zažil dokonale, pod krycím materiálom vo februári boli jasne zelené listy. Spočiatku som si myslel, že to je snapdragon, ale keď to kvitlo, uvedomil som si, že to vôbec nebol on. Venujte pozornosť tyčinkám na fotografii - nevidel som ich na žiadnej fotografii podobných farieb. Čakám na vaše odpovede.Z

Odpovede:

Kvitnúca rastlina - Mylnianka alebo Saponaria (Saponaria), - bylinná rastlina z čeľade klinčeka (Caryophyllaceae). Je známych viac ako 40 jednotlivých druhov: jednoročné, dvojročné a viacročné rastliny. Kvety sú prevažne ružové alebo biele, päť okvetných lístkov. V Rusku prevládajú v strednej zóne najmä mydlo riasy bazalkové a mydlo officinalis.

Svetlana, na fotografii máš tento druh - Saponaria ocymoides, bazalka listnatá, poddimenzovaná. Úspešne sa používa v záhradnej architektúre na pevné zabezpečenie svahov, maskovanie pevných stien, hromád jednotlivých kameňov, na zdobenie hraníc, ktoré zvyčajne vytvárajú krásne kvitnúce, pomerne husté „vankúše“. Ľahko sa množia zrelými semenami, apikálnymi odrezkami a priečnym delením veľkého kríka. Vo vašom prípade, krycí materiál hral úlohu skleníka (chráneného pred mrazom), na jar sa semená stali aktívnejšími a klíčili.