Tipy

Granátové jablko: ako pestovať tropické kríky doma


Známe Bush granátového jablka je rastlina so svetlým, charakteristickým ovocím a chutnými bobuľami. V prírode rastie na teplých tropických miestach, ale je možné ju pestovať aj doma.

Kde a ako rastie granátové jablko v prírode

Granátové jablko má niekoľko mien: granátové jablko, strom granátového jablka. Patrí do rodiny Derbennikovye. Dáva rozoznateľné ovocie, ktoré je vďaka svojim vlastnostiam klasifikované ako špeciálny druh granátu.

Granátové jablká rastú pozdĺž pobrežia Stredozemného mora - v južnej Európe a severnej Afrike av Ázii sa vyskytujú hlavne v západných regiónoch až po himalájske hory. Ide teda o tropickú rastlinu, ktorá sa nachádza v širokom rozmedzí od 40o na juh po 45o severnej zemepisnej šírky.

To je zaujímavé

Latinský názov granicus granátové jablko je preložený ako punský alebo kartáginský, pretože tento strom rastie v severnej Afrike, kde sa štát Kartága nachádzal v staroveku.

O prospešných vlastnostiach granátového jablka

O výhodách granátového jablka sa vie veľa a hovorí sa o nich. Obsahuje celý rad vitamínov, organických látok a stopových prvkov, ktoré dobre ovplyvňujú rôzne systémy orgánov a telo ako celok:

 • vitamín C zlepšuje imunitu;
 • Vitamín P pomáha posilňovať tkanivá stien krvných ciev;
 • vitamíny skupiny poskytujú metabolické procesy, zlepšujú tvorbu krvi;
 • triesloviny majú baktericídny účinok.

Hlavnými výhodami granátového jablka sú optimalizácia krvného toku, posilnenie sily krvných ciev, čo zlepšuje srdcový rytmus a stabilizuje krvný tlak.

Opis zakrpatených dekoratívnych odrôd granátového jablka

V prírode rastie granátové jablko na 5-6 metrov. Doma sa však pestujú špeciálne ozdobné odrody, ktoré sa kvôli svojej veľkosti nazývajú zakrpatené odrody. V zásade rastú v rozmedzí 80 - 120 cm, listy sú malé oválneho tvaru s pekným leskom. Majú jasne svetlozelenú farbu.

Zaujímavý detail je lístie takmer neustále mení farbu. Keď sa obdobie rastu začína na jar, majú viac nasýtených bronzových tónov a počas leta sa im podarí získať šťavnaté zelené tóny. Na jeseň žltnú, podobne ako väčšina stromov, ktoré poznáme.

Ako pestovať vnútorné granátové jablko

Kvety sú jasne červené, väčšie ako listy, takže na pozadí vyzerajú prospešne. Sú podlhovasté, kužeľovitého tvaru a žijú iba pár dní. Počas sezóny sa však neustále vytvárajú nové púčiky, vďaka čomu sa v miestnosti granátového jablka takmer neustále zdobí. Plody sa tvoria iba v 4-5 kvetinách zo stovky. Navyše, ak sa ovocie začalo tvoriť, na kríku sa naďalej objavujú kvety, čo vytvára veľmi krásny a elegantný vzhľad.

V súčasnosti sa chová pomerne málo druhov granátového jablka trpaslíka. Najznámejšie sú:

 • nana (nana) dorastá do 100 - 110 cm, má pôvabné, proporčné formy;
 • dieťa (baby) - veľmi elegantná rastlina, dorastá do veľkosti nie viac ako pol metra;
 • rubín trochu väčšie ako dieťa; jeho kvety majú klasickú jasne červenú farbu;
 • Uzbekistan - Skutočný obr, pretože môže dorásť až do výšky 2 metrov. Vytvára ovocie so sladkokyslou chuťou.

Odrody granátového jablka odolné voči chladu pre pestovanie na záhrade

Krém z granátového jablka sa môže pestovať nielen doma, ale aj na záhrade. Za týmto účelom je potrebné zvoliť špeciálne zimné odrody:

 1. Gyulyusha ružová a červená dorastajú do výšky 2 až 2,5 metra, majú šíriacu sa korunu, a preto sa používajú na úpravu záhrady. Odolné voči mrazu až do -15oS.
 2. Ak Dona krymská stabilný aj v ruských klimatických podmienkach. Odroda tvorí malý strom, ktorý je potrebné rezať v čase, aby sa dosiahol krásny tvar kríka. Na získanie ovocia sa pestuje v strednej Ázii, kde sa chovala.

Odrody zimné orechy granátového jablka sa dobre zakorenili v klimatických podmienkach stredného Ruska, najčastejšie však kvitnú. Na ich pestovanie je povinná ochrana počas zimných chladov, pretože mrazy sú pod -15oS tým to nedokážu vydržať.

Ako sa šíri granátové jablko

Granátové jablko sa môže množiť niekoľkými spôsobmi, z ktorých najjednoduchšie sú odrezky.

Pestovanie granátového jablka zo semien

Na rozmnožovanie semien granátového jablka je potrebné vybrať najzrelé plody (okrasné kríky alebo obyčajný strom), extrahovať z nich bobule, rozdrviť a plytké rastliny (1 cm) do pôdy, ktorých zloženie je opísané v zodpovedajúcej časti.

Existujú skúsenosti s úspešným pestovaním granátového jablka zo semien a z obyčajnej pôdy vhodnej pre izbové kvety. dôležitý iba im poskytujte dostatočne teplé podmienky (nie nižšie ako 22%)oC) a vodu. Prvé listy sa objavia po 1,5 až 2 mesiacoch. Akonáhle sa stanú 3-4, môžete transplantovať do samostatného malého hrnca (zaberať asi 400 g pôdy). Je dôležité pochopiť, že granátové jablko pestované zo semien môže stratiť niektoré odrodové vlastnosti.

Propagácia rastlín odrezkami

Technológia množenia odrezkami nie je len najjednoduchšia, ale aj veľmi účinná. Celá práca sa vykonáva na jeseň:

 1. Snímky je lepšie zobrať najmladšie (jeden alebo dva roky).
 2. Všetky listy, konáre, hroty a suché časti sa odstránia.
 3. Potom sa zviažu do zväzku a zväzok sa položí na dno predtým vykopaného otvoru (hĺbka asi pol metra).
 4. Na začiatok je potrebné prikryť veľkou vrstvou slamy (30 cm) a posypať malú zem.
 5. V budúcom roku, keď je pôda úplne rozmrazená, musíte zobrať výhonky, odstrániť tie, ktoré boli vyschnuté, a odrezať niekoľko zvyškov po 15 až 20 cm.
 6. Rezne by sa mali vysádzať iba vo vyhrievanej pôde a 12 hodín pred výsadbou by sa mali držať vo vode.

Vnútorné odrody granátových jabĺk sa dajú ešte ľahšie rezať: vo februári sa odrezáva nelignifikovaný výhonok a spracuje sa s koreňom, potom sa má klíčiť vo vlhkej zmesi rašeliny a piesku. Keď sa začnú objavovať 4 listy, môžete zasadiť do pravidelného kvetináča.

Rezky z granátového jablka

Šírenie vakcíny

Existuje niekoľko druhov očkovaní:

 • pod kôrou;
 • delenie odrezkov (tzv. delenie);
 • pučaním - t.j. vakcinácia spiacim okom.

Všetky metódy, s výnimkou poslednej, sa používajú skoro na jar a začínajú - v septembri. Driek by mal byť odobratý z mladého výhonku s veľkosťou 15 až 20 cm, je lepšie ho vložiť zo severnej strany - priame slnečné svetlo by nemalo preniknúť cez miesto očkovania po celú dobu zostrihu.

Ako pestovať izbové granátové jablko z kameňa doma

Ak chcete pestovať domáce granátové jablko zo semena, je to celkom realistické, musíte vziať do úvahy iba niekoľko znakov tejto metódy rozmnožovania.

Výber a príprava semien granátového jablka na výsadbu

Najprv si musíte zvoliť správne ovocie granátového jablka. Môžete si vziať dekoratívne ovocie, môžete obyčajné, ktoré sa kupuje v obchode. Technika je nasledovná:

 1. Musíte si vziať veľmi zrelé alebo zrelé ovocie.
 2. Vytiahnite zopár bobúľ a rozdrvte dužinu prsty.
 3. Ak chcete cítiť, aké ťažké sú semená, urobia to len tie najťažšie.
 4. Pred výsadbou sa musí všetko mäso umyť veľkým množstvom vody, inak zhnije a klíčky s nimi zmiznú.
 5. Pristátie by malo byť plytké - maximálne 1 cm.

To je zaujímavé

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia dosahuje miera klíčivosti semien granátového jablka 90 až 95%, pred objavením klíčku však môže uplynúť veľa času - niekedy až rok.

Pôda a kvetináč na pestovanie granátového jablka na parapete

Zloženie pôdy zahŕňa rovnaké množstvá nasledujúcich druhov pôdy:

 • list;
 • rašelina;
 • rašelina;
 • humus.

Je prípustné brať univerzálnu pôdu pre izbové rastliny alebo špeciálnu pôdu pre citrusové stromy. Hlavná vec je, že Zem má neutrálnu reakciu.

Dôležité! Spodok musí byť odvodnený - môžete vložiť hrubý piesok a malé kamienky.

Semeno sa môže spočiatku zasadiť do malých misiek a potom presadiť do pravidelného kvetináča. Pre dekoratívne účely pestovania, musíte si vybrať malé nádoby, pretože keď sa korene zaplnia, bude Bush dať veľa kvetov. Neexistujú žiadne základné požiadavky na materiál.

Zvieranie a presádzanie granátového jablka klíčia do kvetináča

Až do 4 - 5 rokov života by sa vyvíjajúci ker mal každoročne vysádzať. Potom sa môže transplantovať každé tri roky. Vo všetkých prípadoch je lepšie postupovať skoro na jar. Priemer každého nasledujúceho hrnca by mal byť 4 až 5 cm väčší ako predchádzajúci.

Musíte sa starať o vytvorenie krásnej koruny v počiatočných fázach vývoja, pretože mladé granátové jablko dáva veľa výhonkov na začiatku života. Musíte savrieť konské výhonky tak, aby sa koruna ukázala ako pomerne roztiahnutá. Mali by ste tiež obmedziť rast tých pobočiek, ktoré rastú príliš rýchlo.

Starostlivosť o granátové jablko doma

Bush granátového jablka je pomerne nenáročný závod, starostlivosť o neho nebude trvať príliš dlho:

 1. Najlepšie je zvoliť si okná na západe alebo východe, aby slnečné lúče dlho nenarazili na listy.
 2. Počas jarného obdobia by sa malo dusíkaté hnojivo nanášať mesačne - je to obzvlášť dôležité pre mladé kríky, ktoré rýchlo rastú.
 3. Polievanie v lete je hojné, denne, v zime - 1-2 krát týždenne. Aj v teplom období je lepšie listy neustále striekať - granátové jablko miluje vlhkosť.
 4. Na zimovanie by sa granátové jablká nemali obťažovať hnojivami. Musí sa presunúť na chladnejšie miesto (16 - 18 je prijateľné)oC).
 5. V lete je možné do vašej záhrady presadiť mladý ker, ale je lepšie nerušiť dospelé rastliny transplantátmi.

Vonkajšie pestovanie granátového jablka

V podmienkach našich zemepisných šírok má pestovanie granátového jablka na otvorenom priestranstve množstvo funkcií súvisiacich s prípravou rastliny na zimovanie.

Kde a ako pestovať sadenice granátového jablka na záhrade

Keďže granátové jablko miluje svetlo, jeho umiestnenie v tieni je neprijateľné - potom začne postupne miznúť. Malo by sa však zabrániť aj intenzívnemu popáleniu. teda optimálna poloha - vedľa záhradných stromov (jabloň, čerešňa), ktoré dávajú dobrý čiastočný tieň a zároveň ponechávajú veľa priestoru na priechod lúčov.

Vykopáva sa diera podľa veľkosti koreňa, naleje sa zhnitý hnoj a naleje sa staré lístie zmiešané s pieskom (vrstva 20 cm). Korene sadenice by mali byť dobre rozmiestnené a zasadené, posypané zemou. Voda okamžite. Keď sa krík zakorení, je nevyhnutné okolo neho vytvoriť kompost okolo hnoja.

Dôležité! Pokiaľ je to možné, je lepšie vysadiť krík na malom kopci, pretože granátové jablko nemá rád príliš vlhké prostredie - v tomto prípade môžu korene hniť.

Polievanie rastlín

Polievanie týždenne - ak je puzdro veľké, potom štandardný vedro s vodou (10 l). Musí sa chrániť pred izbovou teplotou. Ak je leto suché, častejšie alebo viac vody. Dôležité mať na pamäti že granát poškodzuje nielen nedostatok, ale aj nadmernú vlhkosť. Ak sa listy začnú rozdrobovať, s najväčšou pravdepodobnosťou má krík malú vlhkosť.

Vrchný dresing by sa mal robiť na samom konci jari, čím sa vytvorí minerálne hnojivo. Ak pravidelne pridávate organické hnojivá (humus, divulín, kuracie trus) pravidelne (1 - 2-krát mesačne) počas sezóny, krík porastie oveľa rýchlejšie.

Vyrezávanie granátového jablka

Ak chcete vytvoriť krásnu korunu, musíte nechať 4-5 kmeňov. Môžete to urobiť na jar alebo na jeseň. Všetky sušené výhonky sa musia vyčistiť počas celej sezóny. Je tiež potrebné odstrániť koreňových súrodencov - berú veľa vlhkosti a živín.

Ako sa starať o granátové jablko strom počas kvitnutia a tvorby ovocia

Ak je starostlivosť o rastliny dobrá (v prvom rade je to kvôli zavlažovaniu a hnojivám), potom môže kvitnúť v prvých 2 rokoch. Počas kvitnutia a tvorby vaječníkov by sa na zavlažovanie mala používať chladnejšia voda (18%)oC). dôležitý tiež mierne znížte normálne objemy vlhkosti (o štvrtinu). Pred vznikom vaječníkov sa musí superfosfátové hnojivo naniesť na pôdu.

Príprava granátového jablka na zimu

V našich zemepisných šírkach je nevyhnutným predpokladom prístrešok na zimu. Všetky práce sa vykonávajú v októbri pred začiatkom prvého mrazu:

 1. Vetvy sa ohýbajú k zemi v 1 rade a sú zošité zátvorkami.
 2. Na ich vrch sa umiestni polyetylén a je tiež fixovaný.
 3. Ďalej je vrstva zeme (20-30 cm).

Dôležité! Stonky kríky musia byť ošetrené 3% roztokom Bordeauxovej tekutiny alebo iným fungicídom, aby neboli napadnuté mikroskopickými hubami.

Problémy pri pestovaní granátového jablka

Ak nedodržíte podmienky starostlivosti, granátové jablko reaguje takmer okamžite s vonkajšími príznakmi odchýlky od normy.

Padajúce a žltnúce listy

Ak začnú listy klesať a žltnúť, môže to byť dôsledkom 3 dôvodov naraz:

 • nedostatočné zavlažovanie a vlhkosť vzduchu;
 • nedostatok hnojiva;
 • umiestnenie kríka na veľmi zatienenom mieste.

Dôležité! Granátové jablko je opadavá rastlina, takže žltnutie a padajúce kvety na jeseň sú normálne.

Prečo granátové jablko kvitne

Toto je jeden z najbežnejších problémov. CNajpravdepodobnejším dôvodom je nedostatok dostatočného množstva hnojiva, Počas teplého obdobia ich musíte vyrobiť najmenej dvakrát mesačne.

Dôvody môžu tiež súvisieť s nedostatkom svetla - v tomto prípade je dôležité analyzovať stav lístia. Ak je pomaly a žltá, rastlina nedostáva slnečné lúče.

Choroby granátového jablka a ich liečba

Choroby granátového jablka sú spojené so žltnutím a stratou listov, nedostatkom kvetov alebo vaječníkov. Existuje aj špecifické ochorenie. kvôli skutočnosti, že konáre rastlín sa začínajú odlupovať a odumierať. Hovorí sa tomu rakovina vetvy a prejavuje sa popraskanou kôrou, výskytom vonkajších útvarov; vetvy sa navyše začínajú hromadne vysušovať. Všetky choré výhonky by sa mali okamžite odstrániť.

Škodcovia škodcov a kontrola

Pre tento Bush existuje niekoľko nebezpečných druhov hmyzu:

 1. Granátové jablko moru je škodlivé pre ovocie tým, že v ňom kladie vajíčka. Takéto ovocie sa musí okamžite odstrániť a zničiť a všetky insekticídy sú vhodné na kontrolu motýľa.
 2. Vošky z granátového jablka - obzvlášť radi jedia mladé nelignifikované konáre. Na boj proti nemu sa strom postrieka tabakovou infúziou mydlom (pomer 10: 1).
 3. Mealybug.
 4. Roztoč pavúk zanecháva belavé pavučiny na konáre a listy. S týmto hmyzom tiež bojujú pomocou univerzálnych insekticídov.

Granátové jablko kvet

Takto je možné pestovať granátové jablko a čakať naň kvety a ovocie doma aj na otvorenom priestranstve. S náležitou starostlivosťou, Bush rastie krásne, rozľahlé, s jasnými kvetmi, vďaka čomu dobre zapadá do dizajnu kvetinovej záhrady.