Rastliny

Stefanotis: vlastnosti rastúceho jazmínu Madagaskar doma


Stephanotis (Stephanotis) - izbová kvetinová rastlina, ktorej názov pochádza z dvoch gréckych slov označujúcich „koruna“ a „ucho“. Toto označuje umiestnenie tyčiniek jej bieleho, voňavého kvetu z piatich okvetných lístkov v tvare ucha. Vyzerá tiež ako jazmín, teda ďalšie meno - madagaskarský jazmín. A kvôli tomu, že tento jemný kvet sa často vyskytuje na svadbách ako ozdoba nevesty, nazýva sa aj „kvet nevesty“ alebo „viničový závoj“.

Vzhľad a vlasť stefanotis

Madagaskarský jazmín sa skutočne vyskytuje na Madagaskare, rastie tiež v Japonsku, Číne a ďalších subtropických a tropických oblastiach. Tento malý vinutý ker je v domácom kvete pestovaný viac ako dve storočia. V prírode môže silný liana vyliezť do výšky piatich metrov. Domáce exempláre potrebujú osobitnú podporu, aby si zachovali svoju vlastnú hmotnosť. Tmavé smaragdové oválne desať centimetrové listy popínavej rastliny sú husté, lesklé, s končekmi špičiek. Uprostred sú oddelené ľahšou žilou.

Hlavnou hodnotou rastliny sú snehovo biele, voňavé kvetyumiestnené v zoskupeniach, z ktorých každá má až 7 hviezd vosku vo výške troch centimetrov. Tieto jemné kvety (spolu s pomarančovým kvetom) sa zvyčajne hodia do účesu nevesty. Po vymiznutí ozdobných hviezd na svojom mieste dozreli krabice na semená elipsoidných semien, ktoré boli naplnené semenami podobnými semienkam púpavy.

Schopnosť lianike exotiky sa ohýbať pozdĺž sprievodcov sa používa na vytváranie efektných aranžmánov kvetín vo forme obruče, guličky, srdca a ďalších tvarov. Zdobia okenné otvory, oblúky, steny. Najčastejšie sa však pestuje v skleníkoch a zimných záhradách.

Optimálne podmienky pre pestovanie jazmínu madagaskarského vo vnútri

Stefanotis sa najlepšie uchováva v priestoroch južného, ​​východného a západného smeru. Priame slnečné svetlo ho však spôsobuje popálenie, preto by mal byť papier na pauzovací papier prilepený na južné okná alebo zatienený závesmi. Na severe rastliny nemajú dostatok svetla, musia byť navyše osvetlené fytolampmi. Kvetina má rád jasné osvetlenie, ktoré vydrží najmenej pol dňa.

Dôležitou podmienkou pohodlia pre liana je jej trvalé umiestnenie. V opačnom prípade budú puky, ktoré sa ešte neotvorili, spadnúť. Aby sa hrniec náhodne neotočil, a tým spôsobil rastlinám nepríjemnosti, na kvetináči sa umiestni svetelná značka.

Teplota v miestnosti, v ktorej sa nachádza jazmín Madagaskar, by mala byť v teplom období najmenej 18 stupňov, ale nemala by byť vyššia ako 24, pretože netoleruje teplo. V chladnom období by toto číslo malo byť o 4 až 8 stupňov nižšie. To povedie k tomu, že kvetinové puky sa položia do rastlín. Liana netoleruje prievan a prudké kolísanie teploty.

Ako sa starať o stefanotis

Opis typov stephanotis

Známy je asi jeden a pol tucta odrôd stefanotis, ale stephanotis hojne kvitne, čo najlepšie znášajú podmienky miestnosti, čo často znamenajú, keď hovoríme o týchto rastlinách. Stručná charakteristika druhov pestovaných doma je nasledovná:

 1. C. hojne kvitnúce alebo Stephanotis floribunda má snehobiele kvety v tvare hviezdy až do veľkosti 6 cm. Jeho variácia (variegate) je odlišná v tom, že jej listy nie sú rovné, ale vzorované. Majú svetlé alebo zlaté škvrny a pomlčky.
 2. C. Akuminata (S. Acuminata) so smotanovými kvetmi.
 3. C. grandiflora (S. grandiflora) s nádhernými veľkými kvetenstvo, na ktorých kvitnú až tri tucty zelenkavých kvetov.
 4. C. Thorsia (S. thouarsii) je známa svojimi kvetmi jemného fialovo-ružového odtieňa.

Metódy množenia stefanotis

Jazmín madagaskarský sa doma šíri hlavne odrezkami a semenami. Obidve metódy nie sú jednoduché a vyžadujú starostlivé dodržiavanie technológie.

Propagácia odrezkami

Táto metóda zachováva všetky druhové vlastnosti materskej rastliny. Tento postup sa vykonáva na jar a pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Od hlavnej rastliny je oddelená jednoročná stopka s dvoma pármi listov.
 2. Rezné body sú opeľované stimulačným práškom.
 3. V zeminovej zmesi sa vytvorí otvor, ktorý naplní kvetináč, do ktorého je sadbový materiál pevne nainštalovaný. Spodné listy by mali byť tesne nad zemou.
 4. Rukoväť je pokrytá fóliou s drôteným rámom.
 5. Impromptu skleník sa denne čistí počas polievania a vetrania sadeníc.
 6. Mali by byť pri teplote 18 stupňov za jasného (nepriameho) svetla najmenej tri týždne.
 7. Po zakorenení sa skleník odstráni a rastlina s bazálnou pôdou sa presadí do inej nádoby.

Množenie osiva

Postupnosť pestovania nových rastlín je nasledovná:

 1. Semená sa namočia dva dni do vody.
 2. Pripravuje sa nádoba, ktorá je naplnená dezinfikovanou (namočte pár desiatok minút do pary alebo pár minút do mikrovlnnej rúry) a navlhčená zmesou rašelina a piesok. Jeho spodná časť je rozložená malým penovým ílom.
 3. Semená sú lisované do zeme a pokryté sklom.
 4. Na klíčenie semien potrebujete slnečné a teplé miesto s teplotou 26 stupňov.
 5. Pôdu postrekujte striekaním, ale vlhkosť v nej by nemala stagnovať.
 6. Aby sa zabránilo vniknutiu kondenzátu do sadeníc, je lepšie nainštalovať nádobu s miernym sklonom. Potom bude prebytočná vlhkosť odtekať k okrajom nádoby.
 7. Po niekoľkých mesiacoch sa objavia vrty, keď na nich kvitnú listy, sadenice sa presadia do samostatných kvetináčov s obsahom päť centimetrov so zeminovou zmesou pre dospelé rastliny.

Funkcie transplantácie stefanotis

Pri presádzaní floribundy sa musia dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Vyrábajú sa na jar, keď v závode nie sú žiadne púčiky, častejšie ako raz za dva roky. Súčasne sa používa prekládka so zachovaním kamennej kómy blízkej koreňom.
 2. Aby sa stimulovalo kvitnutie rastliny, mal by byť nový kvetináč väčší ako starý o pár centimetrov.
 3. Je dôležité, aby bol dosť ťažký. Inak sa prevráti pod hmotnosťou masívnej rastliny.
 4. Jeho dno je vyplnené expandovanými ílovými guličkami s vrstvou 5 cm.
 5. Pôda by mala byť ťažká s mierne kyslou reakciou. Rašelina (takmer polovica objemu) by mala prevládať vo svojom zložení, tretina by mala pozostávať z piesku a zostávajúce zložky - ílová a listová zemina - by mali byť obsiahnuté v rovnakých pomeroch. A pri výbere hotových pôdnych zmesí sa musíte zamerať na ich kyslosť v rámci 5 až 6 jednotiek s obsahom dusíka najviac 200 mg na liter.
 6. Zalievanie transplantovaných rastlín by malo byť štandardizované, je vhodné nahradiť ich častým postrekovaním. Odporúča sa rozpustiť malé množstvo stimulátorov rastu vo vode.

Stefanotis sa stará o seba doma

Starostlivosť o stefanotis nie je ľahká, tento proces si vyžaduje určité znalosti a trpezlivosť. A nekvalifikovaná starostlivosť oslabuje rastlinu, často ochorie a stáva sa zraniteľnou voči škodcom.

Polievanie a striekanie

Miestnosť by mala mať vysokú vlhkosť, najmä pri teplotách nad optimálnymi. Používa sa časté rozprašovanie listov, ale vlhkosť by nemala zostať na púčikoch a kvetinách. Voda by mala byť teplá a mäkká.

Je dobré umiestniť zvlhčovače vzduchu, nádoby s vodou vedľa kvetov. Kvetináče môžu byť umiestnené v iných nádobách naplnených vlhkými kamienkami, expandovanou hlinkou, machom. Listy je potrebné oprášiť, Ak na viniči nie sú žiadne púčiky a kvety, môžete listy umyť teplou sprchou. Súčasne je zem v kvetináči potiahnutá filmom.

V teplom čase potrebuje kvet nevesty hojné zalievanie mäkkou vodou niekoľkokrát týždenne. V chladnom čase sa znižuje ich frekvencia. Zabráňte stagnácii vody v nádobe. Zalievanie dažďom alebo snehovou vodou je veľmi užitočné. Voda môže byť zmäknutá umiestnením textilného vrecka naplneného rašelinou do vedra s vodou v noci.

Odrody vnútorných jazmínov

Hnojivá a hnojivá

Floribunda sa nemusí kŕmiť často. Odporúča sa to robiť dvakrát mesačne. Výhodný je krycí materiál na báze draslíka. Veľké množstvo dusíka stimuluje rast zelenej časti rastlín na úkor kvetov. Silne zarastená koruna vyžaduje vážne prerezávanie. To komplikuje prezimovanie viniča. Prerezávanie tiež zabraňuje ich kvitnutiu, ktoré sa nemusí vyskytnúť v tomto roku.

Tvorba pukov a ich plný kvet sú podporované vrchným obväzom draselnými soľami a superfosfátmi. Organické látky, ako je napríklad mulleín, sú tiež užitočné. Živia sa dvakrát v strede a na konci jari a kombinujú sa s polievaním rastlín.

Hnojenie sa vykonáva až do konca leta. V zime nie je potrebné kŕmiť popínavé rastliny.

Vyrezávanie izbovej rastliny

Stefanotis rastie rýchlo a stáva sa (so všetkými pravidlami starostlivosti) veľkolepým kvetom viniča. Na úpravu jeho veľkosti, smeru rastu, tvaru je potrebné rastliny orezávať. Suché a poškodené časti floribundy, oslabené výhonky sa úplne odstránia. Pred presadením sa stonky čiastočne orezajú.

Je známe, že púčiky sa objavujú iba na nových výhonkoch, takže jazmín na Madagaskare potrebuje omladzujúce prerezávanie. Musí byť jemná, ale robia to uprostred zimy. V tomto prípade sa výhonky odrežú na polovicu svojej dĺžky. Snažia sa rušiť centrálny kmeň, pretože rastlina sa to nepáči. Aby sa predĺžilo kvitnutie viniča v letných mesiacoch, pritlačia sa výhonky.

Známky a povery spojené s stefanotis

Niektorí považujú madagaskarského jazmínu za manžela. To znamená, že žena, ktorá pestuje tento kvet, sa osamelí. Okrem tohozelený žiarlivý vylúči manželov z domu a rozdelí rodiny. Ale toto je nepotvrdená povera.

V niektorých európskych krajinách sa verí, že kvitnúce stefanotis sľubuje skorú svadbu v dome. Nečudo, že snehovo biele kvety sú nevyhnutnou vlastnosťou mnohých svadieb. Kvitnúce vinice podľa ich milovníkov prinášajú do domu šťastie a finančnú stabilitu.

Mali by ste vedieť, že žieravá šťava tropických rastlín, keď prichádza do styku s pokožkou a sliznicami, spôsobuje pálenie a svrbenie. Pre ľudí s jemnou pokožkou je lepšie sa o neho starať pomocou rukavíc. Kvetináče s kvetmi by mali byť neprístupné pre batoľatá a domáce zvieratá.

Okrem toho neumiestňujte tieto rastliny so silným a trvalým zápachom do spální. Môžu spôsobiť nespavosť a bolesti hlavy.

Ťažkosti s pestovaním jazmínu na Madagaskare

Madagaskarský jazmín je obtiažne ošetriteľná rastlina, takže aj skúsení pestovatelia kvetín sa pri pestovaní stretávajú s problémami a ťažkosťami. Budeme diskutovať o boji proti nim.

Čo robiť, ak stefanotis nekvetie

V prírode stefanotis kvitne väčšinu roka. Je ťažké si pre neho doma vytvoriť zvyčajné podmienky. Pre stabilné kvitnutie potrebuje tropická rastlina potaš.

Trojročná izbová rastlina obyčajne kvitne celé leto. Aby ste to dosiahli, Musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Nezabudnite na včasnú transplantáciu.
 • Kvet neumiestňujte do prievanu a neumožnite prudké skoky teploty v miestnosti, kde rastie.
 • Zabezpečte zimu v chladnom prostredí.
 • Udržujte konštantné svetlo na rastline.
 • Počas kladenia pukov a kvitnutia nemeňte polohu kvetináča (vo vzťahu k svetlu).

Prečo listy rastlín zožltnú a spadnú

Žltnutie listov nastáva z niekoľkých dôvodov:

 • Z zavlažovania tvrdou vodou chlórom. V tomto prípade sa najskôr zalejte špeciálnymi roztokmi absorbovaným železom a potom mäkkou vodou.
 • Nedostatok svetla, pri presune na vhodné miesto dôjde k zlepšeniu stavu kvetu.
 • Účinok roztočov červeného. Zbavia sa ho utretím listov denaturovaným alkoholom.
 • Nadmerné zalievanie viniča. V takom prípade by sa mal klásť dôraz na postrekovanie a zníženie zalievania.

Choroby a škodcovia stefanotis

Kvitnúce vinice s nevhodnou starostlivosťou ochorejú a dokonca zomierajú. Keď korene hnijú, čo sa prejavuje vädnutím rastlín, je potrebná ich transplantácia s nahradením zeme, odstránením postihnutých častí a ošetrením slabým roztokom nadácie. Z plesne múčnatej, ktorá sa prejavuje výskytom bieleho plaku na listoch, sa v priebehu niekoľkých dní zachráni 2-3-krát postrek slabým roztokom manganistanu draselného. Ak to nepomôže, použije sa ošetrenie viniča Skor, Topaz, Fundazol.

Stefanotis je tiež napadnutý týmito škodcami:

 • Pavúkový roztoč, ktorý ho obklopuje pavučinou.
 • Šupina, vošky z nej vysávajú šťavy, čo vedie k žltnutiu listov.
 • Mealybug, balenie rastlín do kvetu podobného bavlne.

Svadobný kvet Stefanotis

V boji proti nim a inému hmyzu pomáha umývanie rastlín slabým roztokom mydla alebo octu. Ťažkým delostrelectvom sú prípravky Actellik, Fitoverm, Decis.

Neskúsený pestovateľ sa musí veľa naučiť, aby sa správne staral o vzácnu tropickú rastlinu stefanotis. Po značnom úsilí, ktoré sa na ňu vynaložilo, jazmín Madagaskar poteší domácnosť ozdobnými listami, ktoré môžu mať mnoho rokov akýkoľvek tvar a voňavé exotické kvety.