Dom a záhrada

Tajomstvo starostlivosti o papraď nephrolepis doma


Nephrolepis (Nephrolepis) - viacročné paprade z rodiny Davallievovcov, ktoré sa nazývajú zlúčením dvoch gréckych slov „oblička“ a „stupnice“. Jedná sa o najpozoruhodnejšie druhy paprade, ktoré sa chovajú ako črepníkové alebo ampelousové izbové rastliny. Čistia tiež vzduch škodlivých chemikálií a choroboplodných zárodkov.

Známky a povery spojené s papradím

Okolo najkrajších izbových rastlín existuje veľa protichodných znakov a povier. Prichádzajú k otázke škodlivosti alebo výhod jej pestovania. Podporovatelia domácej paprade tomu veria jeho prítomnosť zlepšuje atmosféru v dome, pretože:

  • Upokojuje tvrdých a rýchlo zmiernených.
  • Zmieruje ľudí opačných temperamentov.
  • Priťahuje šťastie a peniaze do domu, chráni pred ich vyrážkami.
  • Hazard pomáha vyhrať.

Oponenti papradie veria, že čerpajú energiu pre svoj rast z prostredia. Tento názor je potvrdený schopnosťou rastliny v niektorých prípadoch vyvolať alergie kvôli prítomnosti mnohých spór. Okrem toho papraď môže spôsobiť bolesti hlavy, pretože V noci absorbujú kyslík a namiesto toho emitujú oxid uhličitý.

Aby ste predišli negatívnemu dopadu týchto všeobecne užitočných rastlín, musíte ich umiestniť vedľa počítača alebo televízora, neukladať do spálne a udržiavať ich zdravý vzhľad.

Základná starostlivosť o Nephrolepis

Fotogaléria

Metódy množenia kapradiny vnútornej

Propagácia nefrolepis spóry doma je preto neefektívna a časovo náročná použité alternatívne metódy:

  1. S pomocou výhonkov. Koreňujte jeden alebo niekoľko výhonkov, na ktorých nie sú žiadne listy, ohnite sa k zemi v inom hrnci a zaistite drôtom. Zem by mala byť stále mokrá. Oddelenie novej rastliny od matky sa uskutoční, keď na nej rastú mladé listy.
  2. Veľké kríky s početnými koreňovými púčikmi možno rozdeliť a zasadiť do rôznych kvetináčov, ktoré sú pokryté priehľadným materiálom a sú umiestnené na teplom a svetlom mieste. Pôda je neustále zvlhčovaná a sadenice po odstránení povlaku na chvíľu sa prevzdušnia.
  3. Niektoré odrody paprade sa množia hľúzami, oddelené od hlavnej rastliny a vysadené v zemi. Toto je najjednoduchší spôsob, ako sa uložia všetky odrodové charakteristiky rastlín.

Transplantácia nefrolepisu po zakúpení

Niekoľko týždňov po zakúpení musí byť kvetina, ktorá sa zvyčajne nachádza v špeciálnej prepravnej zmesi, presadená do kvetináča s voľnou a výživnou pôdou. Skladá sa z rovnakých častí rašeliny, listovej pôdy a piesku. Môžete ho tiež obohatiť zmesou humusu a sodíka.

Odporúča sa pridať do pôdy superfosfát (pár lyžíc na kvetináč), niektorým pestovateľom sa však odporúča trochu počkať s hnojivom, kým sa rastliny adaptujú na nové miesto. Dobrým doplnkom je kostná múčka (rovnaké množstvo) a drevené uhlie.

Hoci paprade milujú vlhkú pôdu, v konečnom dôsledku sú škodlivé pre stagnáciu vody a jej okyslenie. Preto je potrebné hojné zalievanie rastlín kombinovať s úplnou drenážnou vrstvou v kvetináči, kde rastú. Vrchol oddenku nephrolepis počas jeho transplantácie by mal zostať na povrchu zeme, Nedovoľte, aby sa spodné listy sušili.

Vlasť rastliny a jej botanické vlastnosti

Nephrolepis patrí k rastlinným epifytom, ktoré majú všadeprítomnú povahu v tropických lesoch, okrem toho v Japonsku a na Novom Zélande. Jeho nadýchané, šťavnaté zelené výhonky (vayi) vytvárajú svieže, meter dlhé zväzky. Môžu byť omnoho masívnejšie. A odnože, z ktorých sa objavia, sú malé.

Vayas sa skladá z mnohých malých listov sediacich na tenkých vetvách šachovnicového vzoru. Na spodnej strane listov sú v lete ploché hnedé zrná - spóry, ktoré v prírodných podmienkach vyrastú na zem.

Ako transplantovať nefrolepis

Druhy a odrody kapradiny

Je známych niekoľko desiatok druhov kapradín, z ktorých ani jedna už nie je prirodzená.

Nephrolepis sublime

Široko distribuované v kvetinárstve. Jeho takmer meter dlhá vayy sú jednoprsté, klenuté. Môžu to byť až päťdesiat letákov. Rastliny sú odolné voči krátkodobému vysúšaniu pôdy. Existujú odrody s vlnitými listami, s mnohonásobným cirrusom.

Kučeravé nephrolepis (kučeravé)

Odvodené z predchádzajúceho pohľadu. Má zložité cirrusové disekované vayi, ktorého listy sú tiež rozrezané, majú zvlnené alebo zvlnené okraje.

Nephrolepis Boston (Boston)

Pomenované bolo kvôli mestu, kde bolo stiahnuté. Kvetina je známa tým, že pred jej vzrastom nephrolepis rástol iba v skleníkových podmienkach. V bežných domoch nemali dostatok tepla. Boston je prvý druh tropického papradia odolný proti chladu, z ktorých pochádzajú iné odrody s podobnými vlastnosťami. Má dlhé, zakrivené listy so zvlneným okrajom.

Nephrolepis srdce

Líši sa svetlým odtieňom, jeho listy sú ohnuté nahor, čiastočne sa vzájomne prekrývajú. Prepravovanie suchým vzduchom je ľahšie ako iné. Propagované stánkami alebo bočnými axilárnymi výhonkami.

Nephrolepis Green Lady

Vyniká hustými listami a ostrou špičkou. Sú prelamované a zvlnené, elegantne klesajúce a svieže. Tento druh miluje tieňovanie a umelé osvetlenie.

Xiphoidná nefrolepis

Migrant zo Strednej Ameriky, Má nezvyčajne dlhé a dosť tuhé listy. Vyzerá to ako veľkolepá rastlina zavesená na strope.

Nephrolepis Sonata

Rôzne svetlé tiene typu Boston s malým objemom koruny (dĺžka trate je o niečo viac ako pol metra). Vďaka svojej kompaktnej veľkosti a sviežej korune vyzerá Sonata ako guľa. Preferuje ľahké zatienenie., nebojí sa umelého svetla, nemá rád teplo ani suchý vzduch.

Nephrolepis Emin

Odroda odrody zvýšená nefrolepis, v thajskej verzii sa nazýva Green Dragon alebo Dragon Tile (dračí chvost). Jeho jemné, husto usporiadané listy s vyrezávanými okrajmi trochu pripomínajú tento prehistorický plaz. Vayy je kompaktný, zvislý.

Starostlivosť o nefhrolepis doma

Domáca kapradina je nenáročný závod prispôsobený bežnej kultivácii. Existuje niekoľko funkcií starostlivosti o neho.

Umiestnenie a osvetlenie

Tropický kvet miluje rozptýlené osvetlenie, netoleruje priame lúče. Najlepšie sa cíti na východnej a západnej strane budovy. V južnej orientácii je potrebné zatieniť slnečné dni.

Občas rád chodí na čerstvý vzduch za podmienok ochrany pred priamym slnkom, dažďom a prievanom. V zime je potrebné osvetlenie, na to sú vhodné žiarivky umiestnené pol metra od rastlín. Denné hodiny by mali trvať najmenej 8 hodín.

Vlhkosť a teplota

V lete tropicana miluje teploty medzi 20-24 stupňov. Ak je vyššia, je potrebné ďalšie striekanie. V zime, v dobre vyhrievanej miestnosti, je teplotný režim podobný letu. Je však lepšie, ak sa zimná teplota líši od leta o tucet stupňov. Rastliny netolerujú teplo dobre. Pri chladení pod 12 stupňov by sa malo polievanie obmedziť.

Optimálna vlhkosť pre nefrolepis je 50-60 %%. Preto je pre neho dôležité neustále (raz alebo dvakrát denne) striekať. Voda sa musí chrániť, musí byť teplá. Na zvýšenie vlhkosti použite paletu s mokrým machom alebo expandovanou hlinkou. Hladina vody v nej by však mala byť pod dnom nádoby, ktorá tam stojí.

Rovnako ako iné tropické rastliny, aj papraď miluje teplú sprchu. To a odstránenie prachu z listov a zvlhčovanie. Voda by však nemala erodovať pôdu, takže hrniec musí byť pokrytý filmom.

Vrchný obväz

Na jar av lete, dvakrát mesačne, je potrebná výživa rastlín minerálnymi a organickými hnojivami. Používajte ich v jemných dávkach (štvrtina toho, čo je uvedené v pokynoch). To isté urobte so zložitým vrchným obväzom. Domáce lieky, ako sú kuracie trusky, sa chovajú v pomere 1 až 50.

V zime nie je potrebné vrchné obliekanie, pretože spôsobuje ochorenie. Nedávno transplantované rastliny tiež nie sú úplne naplnené.

Zalievanie

Domáce papraď miluje vlhkosť, netoleruje dlhodobé sušenie hlinenej kómy. Stojatá voda spôsobuje rozklad koreňov a choroby rastlín.

Ideálne na zavlažovanie je dážď alebo snehová voda. V lete by malo byť napájanie denne, na jeseň - dvakrát menej av zime - nie viac ako raz týždenne. V tomto prípade sa rozprašovanie vykonáva rovnakým spôsobom ako v lete.

Dormancy Care

V prirodzených podmienkach papraďy nemajú spiace obdobie. Vnútorne to trvá polovicu jesene a takmer celú zimu. Je to kvôli zníženiu svetla a vlhkosti (počas zahrievania).

Rastliny sa umiestnia na svetlé a chladné miesto, pričom sa udržuje ich konštantná vlhkosť. V tejto dobe takmer nerastú. Ale v zime je dôležité zachovať listy, ktoré predtým dorástli.

Problémy pri pestovaní Nephrolepis

Špecifickosť pestovania tropickej rastliny spôsobuje určité ťažkosti pri starostlivosti o ňu, čo má vplyv na jej dekoratívny účel. Ak sa s nimi chcete vyrovnať, musíte vedieť, z čoho vyplývajú.

Čo robiť, ak sa nephrolepis rozpadne

Nedostatok vlhkosti spôsobuje, že lístie zaschne, počnúc špičkami, To sa deje aj v dôsledku podchladenia rastlín pri nízkych teplotách, prievanom alebo zavlažovaní studenou a nesusadenou vodou.

Aby sa predišlo chorobám a úmrtiu Tropikanov, musia sa odstrániť všetky škodlivé faktory. Rastliny by sa pre ne mali usporiadať na pohodlné miesto.

Prečo je nephrolepis suchý

Sušenie vnútorných kapradín sa vyskytuje kvôli nedostatku vlhkosti, sušeniu hlinenej kómy a nedostatku svetla. V takom prípade navlhčite zem a presvetlite kvetinu na jasnejšom mieste.

Identifikujeme a eliminujeme príčiny žltnutia listov

Stáva sa, že listy nefrolepisu zožltnú. Stáva sa to kvôli suchému vzduchu, nadmernému osvetleniu a zalievaniu. Nedostatok živín ovplyvňuje aj listy, Možným dôvodom ich žltnutia môže byť kvetináč blízky.

Všetky tieto nedostatky v starostlivosti je potrebné včas riešiť: posilniť výživu, znížiť zalievanie, presunúť rastlinu z juhu na sever. A z malého hrnca ho premiestniť do väčšieho.

Choroby vnútorných kapradín

Domáce papraď s nesprávnou starostlivosťou je postihnutá chorobami. Sčernené listy naznačujú, že huba sa v koreňoch v dôsledku nadmerného zalievania zničila.

Zbaviť sa šedej hniloby nie je ľahké. V takom prípade pomôže vysadenie rastliny do voľnej pôdy. Predtým je potrebné skontrolovať korene a orezať ich poškodené časti. Spoje by mali byť posypané práškom s aktívnym uhlím.

Škodcovia nephrolepis

Tropicana je náchylná na parazity. Známkou porážky jej svrabmi je žltnutie mladých, ešte vyvinutých listov. Rastová retardácia nefrolepisu naznačuje naviazanie nematód na ňu. Stáva sa to pri zalievaní rastlín studenou vodou. A v suchej atmosfére sa strapky, roztoče a štít v rovnakej mierke vyvíjajú dobre.

Je ťažké zbaviť sa parazitov na rastlinách so sviežou korunou (a je nemožné ich poraziť nematódou). Na tento účel sa používa trenie listov alkoholom, mydlový roztok, striekanie Actellikom a Karbofosom. Najlepšie však nie je uviesť rastliny do poľutovaniahodného stavu a dodržiavať všetky pravidlá starostlivosti o ne.

Nephrolepis v interiéri domu

Nephrolepis sa pestuje vo vnútornej kvetinárstve na zavesenie do košov, umiestnených na ozdobné stojany, používa sa ako pásomnica, kladená na parapet. Tento rýchlo rastúci kvet sa môže zdvojnásobiť za rok. Je to prírodný filter pre vzduch a neutralizátor negatívnej energie.