Nápady

Pravidlá pre kompetentnú kultiváciu syngónia doma


Syngonium je jedinečný druh popínavých rastlín, ktorých stopky nie sú rozvetvené a sú flexibilné. Táto rastlina je trvalka, rýchlo rastie a vždyzelená a starostlivosť o ňu zvyčajne nespôsobuje žiadne problémy. Celkovo v rámci tejto rodiny existuje viac ako sto rodov a viac ako 3 000 druhov.

Je možné udržiavať syngónium doma: znaky a povery

Táto očarujúca rastlina, ktorá dokáže ozdobiť každý dom, je zahalená do veľkého množstva povier. Najčastejšie sa tvrdí, že prítomnosť tejto kvetiny v dome prispieva k narušeniu vzťahu. U ľudí sa syngónium často nazýva „manžel“, Takáto povesť však sprevádza takmer všetky vinice a táto kvetina nebola výnimkou.

Na druhej strane niektorí ľudia, ktorí venujú pozornosť znameniam, nazývajú syngoniom ochrankyňou rodinného krbu. Mnohé spájajú rýchly rast kvetu s nadchádzajúcimi pozitívnymi zmenami v živote. Preto sa často tvrdí, že prítomnosť tejto rastliny v domácnosti chorého prispieva k jeho rýchlemu zotaveniu.

Zistilo sa tiež, že prítomnosť syngónia v spálni pomáha prekonávať problémy so spánkom. Zoznam spoločných znakov je doplnený presvedčením mnohých majiteľov kvetov, že táto rastlina prináša majiteľovi šťastie a úspech. Z tohto dôvodu, aj keď budete pozorne sledovať všetky povery, nemôžete sa báť zasadiť takú krásnu kvetinu doma.

Rysy rastúceho syngonia

Populárne druhy a odrody syngónia

Existuje veľa odrôd rastlín. Každá z nich sa vyznačuje atraktívnymi vlastnosťami. A hoci rastlina sa pôvodne neodlišovala širokou škálou, ale vďaka chovateľom sa situácia dramaticky zmenila. Preto je teraz pre záhradkárov k dispozícii veľké množstvo odrôd syngónia pre každú chuť.

Fotogaléria

Syngonium auricular (auricular)

Rýchlo rastúca vinič, ktorej stonky môžu s dobrou starostlivosťou dosiahnuť dĺžku 80 až 90 centimetrov a maximálny priemer 25 milimetrov. Pre rast preferuje tento typ rastlín mierne teplotné podmienky. Syngonium v ​​tvare ucha získalo svoje meno vďaka lístiu pripomínajúcemu previsnuté uši. Dĺžka a šírka jedného listu v danej rastline môže dosiahnuť 35 a 20 cm. Farba rastliny je svetlozelená a lesklá a listy samotné sú elastické.

Syngonium Wendland

Táto odroda rastie pomerne pomaly., ale do podmienok nie je úplne náročný. Plody Vendlandu sú pokryté listami so zamatovým povrchom, ktorých veľkosť je dlhá 17 až 19 centimetrov a šírka asi 8 cm. Z vizuálneho hľadiska sa listy rastliny podobajú šípkam so špičkou rozdelenou na tri časti.

Syngonium Legate

Kultúra milujúca teplo so stopkami dosahujúcimi niekoľko metrov. Tento typ syngónia sa vyznačuje letákmi, ktorých tvar pripomína chodidlá. Ich rozmery a dĺžka a šírka sú 30 a 10 centimetrov. V priebehu roka môže rastlina dorásť až do 55-60 centimetrov. Spolu s ušným typom slúžilo stopkové syngónium ako základ na vytvorenie väčšiny ďalších opísaných druhov rastlín.

Syngonium pink

Odroda Pink Splash je veľmi podobná inému druhu nazývanému Vianoce. Jednou z kľúčových čŕt ružového syngónia sú jeho listy s príjemným zelenkavo-ružovým odtieňom. Líši sa z pohľadu Vianoc Tento variant rastliny náhodne kladie ružové škvrny na malé listy.

Syngonium Pixie

Skvelé pre domáce chov. Pixie je malá trvalka s lesklými listami. Vzhľad sa podobá predĺženým srdcom a lesklá farba listov sa mení od svetlozelenej na žilách po strieborno-zelenú pozdĺž okrajov.

Syngonium Butterfly

Spomedzi všetkých odrôd rastlín sa vyznačuje najnižšou náročnosťou starostlivosti o biely motýľ. Táto rýchlo rastúca rastlina sa vyznačuje podlhovastými listami pripomínajúcimi kopije. ich farba môže byť najrozmanitejšiazačína sa svetlozelenou farbou a končí mliečnatou farbou. Okrem toho je celý povrch listov husto pokrytý množstvom svetlých žíl.

Syngonium Arrow

Ďalší nie príliš náladový spôsob odchodu. Rastlina sa dobre vetvía jeho listy pripomínajúce malé srdcia sa vyznačujú zelenkavo-žltou farbou bližšie k stredu a nasýteným zeleným odtieňom pri okraji.

Syngonium Brockant

Nezvyčajne atraktívna odroda, ktorá veľmi často vybrané na chov doma, Listy tejto rastliny sú pretiahnuté, mierne pripomínajúce srdce. Ich odtieň je blízko čokolády a listové žily sú červené.

Syngonium Neon

Úplný názov tejto rastliny je Neon Pink a v istom zmysle sa podobá „vianočnému“ syngoniu alebo druhu Pink Splash. Od nich však nie líši sa rovnomerným rozložením ružovej farby po celom povrchu listov a charakteristická svetlá žila.

Starostlivosť o syngónium doma

Tento kvet je mimoriadne nenáročný, takže sa naň nemusíte starať. Je dôležité dodržiavať iba niekoľko jednoduchých pravidiel.a túto kultúrnu kultúru si môžete užiť po celý rok.

Požiadavky na pôdu a výsadbu

Pôda pre syngónium sa musí zvoliť voľná, aby dobre prešla vodou a vzduchom. Kyslosť pôdy by mala byť slabá alebo neutrálna (pH 6 až 7). Kompozíciu na pestovanie je možné kúpiť v obchode alebo vytvoriť nezávisle od listovej pôdy, piesku, trávnatej pôdy a rašeliny.

Rastlina by mala mať strednú veľkosť. Vo veľkých kontajneroch môžete zasadiť niekoľko kvetov naraztakže budú vyzerať nádherne. Rovnakým spôsobom je možné navzájom kombinovať niekoľko druhov, napríklad Neón a ružový a ďalšie variácie syngónia.

Ako zasadiť syngonium

Teplota, osvetlenie, vlhkosť

Rastlina nepotrebuje príliš veľa svetla, ale tiež ho umiestniť do miestnosti, ktorej okná smerujú na sever, by tiež nemali byť. Východná alebo západná strana bude najoptimálnejšia. Okrem toho by počas vegetačného obdobia mala byť okolitá teplota v blízkosti rastliny pomerne vysoká, okolo 20 - 24 stupňov. V zime je dovolené klesnúť na 15-18.

Pokiaľ ide o vlhkosť, je lepšie ju preháňať, ako naopak. V horúcich letných dňoch by sa mal syngonium rozprašovať najmenej dvakrát denne, otrite listy jemne navlhčenou textíliou vyrobenou z mäkkej tkaniny. Zároveň je prísne zakázané umiestňovať hrnce s rastlinou blízko vykurovacích telies, pretože z toho dôvodu kvetina rýchlo zomrie.

Obväzová kvetina

V zime nemusíte hnojiť rastlinu, pretože je v „režime spánku“ a nepotrebuje veľa vitamínov. Zvyšok roka musíte vykonať procedúru približne každé 1 - 2 mesiace. Za týmto účelom zvládne to takmer každý minerálny obväzktoré nájdete na špecializovaných predajniach.

Polievanie rastlín

Rovnako ako frekvencia hnojenia, v tomto prípade veľa závisí od ročného obdobia. V zime je potrebné zalievať rastlinu zriedkavo a iba 3 až 5 dní po zaschnutí vrchnej vrstvy pôdy v kvetináči. Od začiatku jari do konca jesene je pravidlo zavlažovania podobné, ale musíte to urobiť hneď, ako si všimnete vysušenú pôdu.

Transplantácia syndrómu

V prípade mladých rastlín sa tento postup musí vykonávať každoročne. Dospelý syngonium sa už môže transplantovať každé 2 alebo 3 roky. Transplantácia sa vykonáva nasledovne:

  1. Drenáž sa naleje na spodnú časť nádoby.
  2. Na povrch sa pridá substrát s neutrálnym alebo mierne kyslým zložením.
  3. Rastlina sa opatrne presadí do nového kvetináča.

Na prípravu pôdy musíte mať časť piesku a dve časti rašeliny, ako aj trávnikovú a listovú zeminu. Súčasne je vnútorné syngonium ideálne vhodné na jeho hydroponické pestovanie.

Metódy a technológie šľachtenia syngonia

Rastlina sa šíri odrezkami. Na vybratú streľbu budete potrebovať najmenej jednu obličku. Pre vývoj odrezkov sú perfektné:

  1. Voda ochutená aktívnym uhlím.
  2. Obyčajný piesok.
  3. Rašelinníkov.
  4. Vermikulit.
  5. Zmes odsekov 2-4.

Kvalitatívny rast výhonku sa dá dosiahnuť pozorovaním teploty 25 stupňov (tolerancia 2 stupne). Po zakorenení odrezkov môžu byť rastliny vysadené v samostatných kvetináčoch. Ak chcete poskytnúť väčší pohľad na syngónium, v jednej nádrži môžete zasadiť niekoľko kvetov.

O jedovatosti rastliny

Šťava ktoréhokoľvek z opísaných druhov kvetov je jedovatá, Z tohto dôvodu musíte byť pri interakcii s rastlinou veľmi opatrní a nedovoľte, aby sa šťava dostala do úst, očí a dokonca aj do rúk. Ak sa to z nedbalosti stále stalo, musíte zasiahnutú oblasť okamžite opláchnuť veľkým množstvom čistej vody. Aby sa predišlo nepríjemným následkom, odporúča sa tiež neumiestňovať syngónium na miesto prístupné pre malé deti.

Prečo listy syngonia zožltnú

Ak listy počas procesu rastu zožltnú, je to najčastejšie spojené s nedostatkom užitočných stopových prvkov. Na nápravu situácie je potrebné kúpiť kvalitné hnojivo pre syngónium v ​​ktorejkoľvek kvetinárstve. Voda by sa však mala s vybraným produktom zalievať v miernom množstve, pretože rastlina bude tiež trpieť nadmernou ponukou liečiva. potom syngonium by sa malo pravidelne oplodňovať, aby sa zabránilo opätovnému žltnutiu listov.

Iné problémy s pestovaním kvetu

Žltosť na listoch je len jedným z bežných problémov. Je tiež dôležité vedieť čo robiť v prípade iných problémov, s ktorými sa môžete stretnúť pri pestovaní syngonia. Napríklad v prípade nedostatočnej vlhkosti môžu listy začať spadať. Predtým ich okraje a špičky zhnednú. Ak si všimnete takýto prejav, je potrebné zvýšiť vlhkosť v miestnosti, kde sa rastlina nachádza.

Ak je v miestnosti nadmerná vlhkosť, na koncoch listov syngónia sa môžu objaviť kvapôčky. To však kvetu nepoškodzuje, preto nie je potrebné znižovať vlhkosť. Ale príliš veľké množstvo vlhkosti, spolu s nízkymi teplotami, je pre rastlinu ničivé. V takomto prostredí sa syngónium začína hniť a veľmi rýchlo mizne.

Ako omladiť syngónium

Nízka vlhkosť je pre rastlinu nebezpečná nielen z dôvodu pravdepodobnosti pádu listov, ale aj z dôvodu vytvorenia priaznivých podmienok pre škodcov. Medzi najbežnejšie druhy možno zaradiť hmyz vošky a šupiny, ktorý sa dá eliminovať zvýšením úrovne vlhkosti a ošetrením postihnutých oblastí špeciálnymi roztokmi z kvetinárstiev.

Syngonium je mimoriadne zaujímavá kvetina. Minimálne obdobie rastu sú 2 roky, aj keď táto kultúra sa obvykle teší s krásou svojich majiteľov po celé desaťročia. Napriek niektorým negatívnym príznakom a toxicite, ktorú Syngonium pozná, stáva sa v mnohých apartmánoch, kanceláriách a súkromných domoch luxusnou dekoráciou.