Nápady

Ledum marsh: botanické vlastnosti a liečivé vlastnosti liečivých rastlín


Marsh rosemary (Ledum palestre) - rastlina rodu Ledum (Ledum) a čeľaď Heather (Ericeceae). Ľudia to nazývajú buggy a voňavými bagunami, ako aj bažinovým stuporom.

Ako vyzerá marsh rozmarín a kde rastie?

Na území Ruska rastie v tundre a lesných zónach európskej časti, na Sibíri a na Ďalekom východe. Botanický opis rastliny zahŕňa vytvorenie vzpriameného vždyzeleného kríka s výškou vzdušnej časti 50 - 60 cm, menej často o niečo viac ako meter. Stonka je ležiaca, zakorenená, s veľkým počtom stúpajúcich vetiev. Snímky s pubertou plsteného typu. Kôra na starých vetvách je nahá, sivohnedá. Koreňový systém je schopný preniknúť do hĺbky 35 - 40 cm.

Listy sú striedavé, s krátkymi stopkami, lineárne alebo podlhovasté, tmavo zelené, kožovité a vráskavé. Kvet na dlhom stopkách, biely alebo červenkastý, s výraznou arómou. Kvety sa zbierajú v niekoľkých kusoch v corymbose alebo dáždnikovom kvetenstve. Koruna je zastúpená piatimi voľnými eliptickými lístkami.Kvitnúce krík vyzerá veľmi atraktívne, potom sa vytvoria podlhovasté polyspermózne päťeliptické eliptické plody v tvare škatule s malými plochými, svetlo žltými semenami.

Chemické zloženie a liečivé vlastnosti výhonkov a kvetov bažinového rozmarínu

Krík patrí do kategórie liekopisných liečivých rastlín, preto sa už dlho úspešne používa pri liečbe mnohých chorôb. Rastlinu využívajú nielen priaznivci rastlinnej medicíny, ale aj zástupcovia tradičnej medicíny. Výrazné viaczložkové chemické zloženie, ako aj účinnosť je určená liečivými vlastnosťami a kontraindikáciami:

 • minerály predstavované vápnikom, draslíkom, železom, mangánom, horčíkom, zinkom, meďou, chrómom, molybdénom, niklom, selénom, jódom a hliníkom;
 • éterické oleje predstavované ľadom, škoricou, pinénom, gáfénom, flavonoidy, steroidy, kumaríny, palustrol a fellandren;
 • fenolické zlúčeniny;
 • vitamín "PP";
 • Vitamín E
 • kyselina askorbová;
 • organické kyseliny;
 • triesloviny;
 • ledoly;
 • cymén;
 • flavonoidy.

Použitie akéhokoľvek liečiva založeného na takýchto rastlinných materiáloch vyžaduje starostlivé dávkovanie, ktoré eliminuje toxické účinky ľadu, ktorý je prítomný vo všetkých častiach okrem koreňov vo veľkých množstvách.

Miesto bažinového rozmarínu

Zber a skladovanie liečivých surovín

Zber rastlinných materiálov by sa mal vykonávať od júna do augusta, vo fáze aktívneho kvitnutia. Sušenie trávy sa vykonáva vonku v tieni. alebo na dobre vetranom mieste.

Správne pripravené rastlinné suroviny majú charakteristickú balzamickú, výraznú, opojnú vôňu a horkú korenistú chuť pripomínajúcu gáfor. Je potrebné si uvedomiť, že celá rastlina patrí do kategórie jedovatých. Liečivé suroviny obsahujú až 2% éterického oleja, arbutín glykozidu, prchavých látok, trieslovín a ďalších cenných zložiek.

Použitie marsh rozmarínu v ľudovom liečiteľstve

Liečivá rastlina sa bežne používa v tibetskej medicíne.Liek sa používa na liečenie chorôb, ako je tuberkulóza a mierna forma bronchitídy, ako aj chorôb ženských pohlavných orgánov a patológie pečene.

Extrakt na báze rastlinných materiálov prispieva k normalizácii močovej aktivity a má tiež mierne antispazmodické účinky a znižuje krvný tlak. Tradičná medicína široko využíva produkty založené na tejto rastline pri liečení zápalu žalúdočnej sliznice a močového mechúra. Olejové dekorácie sa používajú zvonka pri liečbe dny, artritídy a tiež pri plačovom ekzéme.

Recepty a indikácie na použitie infúzií a odvarov

dnes infúzie a odvary založené na rastlinnom granátovom jablku sa používajú ako veľmi účinný vykašliak, čo je obzvlášť dôležité pri liečbe čierneho kašľa, astmy, bronchiálnej, chronickej a akútnej bronchitídy. Pri použití dochádza k zlepšeniu stavu obehového systému, zbaveniu sa bolesti hlavy a nespavosti, ako aj k celkovému zlepšeniu stavu.

Na prípravu pár čajových lyžičiek je potrebné naliať niekoľko pohárov vriacej vody a potom stáť na miernom ohni asi štvrť hodiny. Ak chcete získať riešenie na vonkajšie použitie, musíte naliať niekoľko čajových lyžičiek so pohárom vriacej vody, potom trvať na izbovej teplote, namáhaní a použití na liečbu reumatizmu, artritídy, rán a abscesov, omrzlín a ekzémov.

Tradične sa pripravuje infúzia 20 g drveného rastlinného materiálu, vyliata jedným litrom vody a vylúhovaná v bežných termoskách po dobu desiatich hodín. Po filtrácii sa infúzia odoberie do tretiny pohára pri prechladnutí, chrípke a dne.

Liečivé vlastnosti močiara Ledum

Ako variť marsh rozmarínový čaj

Ak chcete pripraviť horúci liečivý nápoj sami, musíte do smaltovanej misky naplniť jednu čajovú lyžičku listov a konáre rastlinného materiálu a naliať pol litra vriacej vody. Odborníci odporúčajú nalievať čaj na termosku s pevným a dobre uzavierateľným vekom. Varenie čaju trvá asi pol hodiny potom musíte napnúť infúziu a po jedle si dať pol pohára. Je nežiaduce piť taký terapeutický nápoj na lačný žalúdok.

Bylinkový éterický olej

Správne pripravený rozmarínový éterický olej má veľmi charakteristickú, celkom obarenú chuť, ale je široko používaný nielen v lekárskej praxi, ale aj v chemickom, farmaceutickom a parfumárskom priemysle. Známych je niekoľko spôsobov výroby éterického oleja na báze bažinového rozmarínu, ale najbežnejšie používanou metódou je destilácia vodnou parou. Doma sa veľmi dobre osvedčila metóda založená na dvojtýždňovej infúzii 40 g nasekaných rastlinných surovín v 100 ml olivového oleja.

Alkoholová tinktúra

Tento typ tinktúry sa používa detekovateľne. Táto tinktúra je veľmi vhodná na odreniny alebo obklady pri liečbe bolesti kĺbov. Pri vnútornom použití sa tinktúra môže užívať iba v kvapkách, pri prísnom dodržaní dávkovania. Príprava alkoholovej tinktúry nie je vôbec náročná. Na varenie musíte zmiešať päť častí alkoholu a jednu časť rastlinného materiálu. Trvajte na drogy na tmavom mieste pri izbovej teplote.

Masť Ledum

Masti na báze lumu pomáhajú liečiť artritídu, artrózu a radikulitídua tiež upokojuje bolesť pri neuralgii a myozitíde. Na nezávislé varenie je potrebné pridať 25 g nasekaných rastlinných surovín k 200 g vnútorného bravčového tuku a zmes rozdrviť v sušiarni niekoľko hodín pri teplote 100 ° C. Masť sa musí mierne ochladiť, potom sa sitá a naleje do čistej nádoby, ktorá sa musí uchovávať v chladničke. Vysoko efektívna je aj masť pripravená na báze rozmarínu a koreňa čerešne.

Ako pripraviť čaj s Ledum

Kontraindikácie a poškodenie močiara Ledum

Dôležité mať na pamäti že predávkovanie často spôsobuje otravu, ktorá sa prejavuje nadmerným vzrušením a depresiou centrálneho nervového systému. Ak sa objaví podráždenosť a závraty, mali by ste takéto lieky odmietnuť. Nesprávne použitie môže tiež spôsobiť gastritídu a enterokolitídu.

Kontraindikácie pre použitie sú obdobie tehotenstva a laktácie, ako aj vek detí.