Nápady

Zlatý prút v ľudovom liečiteľstve a záhradnej výzdobe


Mnoho bylín má blahodárne liečivé účinky na organizmus a je tiež široko využívané v krajinnom dizajne. Jedným z nápadných príkladov kombinácie výhod pre krásu a zdravie je Goldenrod. Toto je navyše živý príklad v doslovnom a obrazovom zmysle.

Botanický opis a škála zlatokopov

Obyčajný zlatok, ktorý sa tiež nazýva zlatý alebo zlatý prút, je rastlina, ktorá patrí do rodiny Astrovovcov. Jedná sa o trvalú trávu pripomínajúcu malý ker. Rôzne odrody dosahujú výšku 25 až 1 meter. Charakteristickým rysom rastliny sú vzpriamené stonky a jasne žlté kvety malé rozmery (do 1,5 cm). Zhromažďujú sa do košov alebo raceme košov.

Goldenrod kvitne takmer celú letnú sezónu a čiastočne september, Jeho listy sú usporiadané striedavo na rovnom predĺženom kmeni. Rôzne odrody zlatej tyče sú charakterizované oválnym listím so špičatými špičkami. Rastlina Rhizome je hnedá a rovná.

Goldenrod žije takmer všade: od Turecka po Sibír. Hlavným sortimentom je stredná a južná Európa, Kaukaz a škandinávske krajiny. V Rusku sa nenachádza iba na východnom okraji (príbuzný druh rastie v Primorye - Daurian goldenrod).

Liečivé vlastnosti

Bežné druhy Goldenrod

Veda pozná viac ako 100 druhov Goldenrod, niektoré z nich sa úspešne pestujú v kultúre. Rastlina je výhodná tým, že rastie niekoľko rokov a nestanovuje žiadne špeciálne požiadavky na podmienky prostredia.

Hybridný zlatokop

Táto rastlina je strednej výšky (asi meter), má jasne žlté kvety. Cítite sa dobre v podmienkach mierneho tieňovania na vlhkých pôdach. Má veľkú zimnú otužilosť.Preto sa pestuje všade.

Goldenrod obyčajný (zlatý prút)

Na výšku nepresahuje meter. Kvety sú žlté, zbierané do košov. Kvitne hlavne po konci júna, Toto je najmenej náladový vzhľad a u nás je distribuovaný takmer všade. Nemá žiadnu zvláštnu ozdobnú hodnotu, ale všade, kde sa zhromažďuje ako liečivá rastlina.

Goldenrod Kanadský

Tento druh je v záhradníckych oblastiach pomerne častý. Je veľmi vysoký - rastie od 1 metra do 2. Kvety sa šíria, zhromažďujú sa v latách, aby sa dali použiť v krajinnom dizajne. Rastlina kvitne od júla do začiatku jesene, Je to tento typ, ktorý sa na lekárske účely používa častejšie ako iné.

Jedná sa o medovú rastlinu, ktorá poskytuje dobrú úrodu medu (od 150 do 180 kg na hektár plochy).

Vetvičky Goldenrod sú perfektné ako dekoratívny doplnok kvetinových kytíc. Trochu pripomínajú mimózu.

Dôležité! Kanadský zlatokop s radosťou začína zabavovať územie a rásť za pridelenými hranicami. Ak sa opatrenia nezavedú včas, vytlačia susedné rastliny z lokality, takže každú sezónu musíte neustále odstraňovať nepotrebné rastliny, čím sa okrajom výsadby dosiahne rovnomerný a krásny vzhľad.

Najvyšší Goldenrod

Názov druhu plne odráža jeho pozoruhodný rys: má rovné stonky dosahujúce výšku takmer 2 metre. Z tohto hľadiska by sa takéto rastliny mali vysádzať osobitne pre ostatné - môže byť použitý ako zabezpečenie, je možné pestovať na nevyužitých častiach záhrady.

Stonky tohto druhu sú zdevastované, je na nich málo listov, ale kvety sa zbierajú v krásnych latách. Okrem toho priťahujú včely, ktoré lietajú na iné plodiny v záhrade.

Golden Cutler

Na rozdiel od svojich náprotivkov tento zlatokop nedosahuje výšky viac ako pol metra. Jeho stonky sú holé, takže žlté kvety vyzerajú ako skutočný koberec, ak zasadíte veľa rastlín vedľa seba. Je to jeden z druhov odolných voči mrazu.Preto sa úspešne pestuje v sibírskej klíme.

Dvojfarebný zlatokop

Rastlina strednej výšky (100 - 120 cm) dostala názov vďaka dvojfarebným kvetinám: kvety sú zvyčajne žlté a biele krémové odtiene. Najrozšírenejšie v Severnej Amerike, zriedka kultivované.

Chemické zloženie a liečivé vlastnosti zlata

Rovnako ako mnoho iných rastlín, scrofula pôsobí na ľudské telo v komplexe, t.j. do rôznych orgánových systémov. Vysvetľuje to skutočnosť, že jeho zloženie obsahuje rôzne liečivé látky.

látky

pôsobenie na telo

kumaríny

zlepšený prietok krvi, znížené riziko krvných zrazenín

flavonoidy

priaznivý účinok na sliznicu žalúdka a čriev, neutralizuje voľné radikály

saponíny

expektorancia, účasť na vodno-soľnej a minerálnej rovnováhe tela

éterické oleje

baktericídne, hojenie rán

organické kyseliny

normalizácia acidobázickej rovnováhy, stimulácia metabolických procesov

terpenoidy

zlepšenie imunity, sedatívnych, protinádorových, ničenia hromadenia cholesterolu v cievach

TENTO ZÁUJEM:

Včely vytvárajú dobrý med zo zlatistej pšenice, ktorá má sýtu tmavožltú farbu s hnedastými tónmi. Med si udržuje tekutý stav 2 mesiace. Zároveň sa používa aj na terapeutické účely: pri ochoreniach pečene a močového mechúra sa čajová lyžička medu rozpustí v teplej vode a vypije sa pred každým jedlom.

Goldenrod v dekorácii záhrady

Použitie goldrod v ľudovom liečiteľstve

Tráva sa široko používa v ľudovom liečiteľstve na vonkajšie a vnútorné použitie pri liečbe rán, varov, chorôb močového ústrojenstva, tráviacich orgánov.

Vývary a alkoholické infúzie sa pripravujú zo scrofuly.z príkladov niektorých receptov:

 • Zmierniť opuchy Varte polievkovú lyžicu suchých surovín pomocou dvoch pohárov vriacej vody a nechajte ju 12 hodín na suchom a tmavom mieste. Užíva sa perorálne ihneď po prebudení a pred spaním (nevyhnutne na lačný žalúdok).
 • Pri liečení chronických patológií obličiek (nefritída a pyelonefritída) aplikujú odvar scrofuly, ktorý sa pripraví nasledujúcim spôsobom. Zoberú sa dve veľké polievkové lyžice bylinkovej zmesi, vylejú sa dvoma pohármi vriacej vody a povaria sa pri miernom vare 10 minút. Zmes sa vylúhuje niekoľko hodín. Prefiltruje sa a pred každým jedlom sa odoberie na pol pohára.
 • Z ochorenia pečene, močového mechúra, zápalu obličiek, žlčníkovej choroby a tuberkulózy používa sa odvar: 2 veľké polievkové lyžice suchej suroviny sa pri teplote miestnosti nalejú do pohára vody a zmes sa uvedie do varu. Trochu povarte - nie viac ako 5 minút, potom ochladte, prefiltrujte a podľa chuti pridajte med. Tento liek sa tiež užíva pred jedlom trikrát denne (pol pohára).

 • Na liečbu gastritídy, žalúdočných a dvanástnikových vredov, obličiek, koliky Môžete tiež skúsiť urobiť vodnú infúziu: lyžičku byliniek v pohári vriacej vody. Takýto liečivý čaj sa vylúhuje po dobu 20 minút, potom sa pred každým jedlom filtruje a konzumuje v malých dúškoch v pohári.
 • Zo zlatého prútika je možné vyrobiť alkoholovú tinktúru. Vodka sa preto užíva 10-krát viac ako suché suroviny. Roztok sa vylúhuje polmesiac na tienisté miesto. Potom je filtrovaná a spotrebovaná čajovou lyžičkou zriedenou v neúplnej pohári vody pred každým jedlom. Tento liek je užitočný pri liečbe chronických ochorení obličiek, žlčníka a pečene.
 • A tu dobrý recept na ARVI, bronchitídu a angínu: musíte vziať pol litra studenej vody, pridať 2 polievkové lyžice goldenroda, priviesť do vriacej vody a potom trvať na tom, aby ste prešli cez noc. Napnite a vypite pol pohára deň pred každým jedlom. Rovnaký roztok môže kloktať, ako aj vypláchnuť rany, odreniny a iné poškodenie kože.
 • Ošetrenie pokožky môže byť uskutočnená obvyklou aplikáciou listov scrofuly na postihnuté časti.

Kontraindikácie a poškodenie scrofula

V niektorých prípadoch je použitie bylín a akýchkoľvek receptov na nich založených kontraindikované. V prvom rade to platí pre tehotné ženy, ako aj počas laktácie v ktorejkoľvek fáze. Recepty nepoužívajte ani v nasledujúcich prípadoch:

 • do veku 14 rokov;
 • pri chronickom zlyhaní obličiek;
 • v prípade chronických srdcových chorôb a opuchov spôsobených týmito chorobami.

Užívanie liekov založených na zlatej tyči nie je zvlášť škodlivé. Najčastejšie sú vedľajšie účinky spôsobené značným prekročením prípustnej dávky.

Dôležité! Ak v dôsledku použitia byliny dôjde k opuchom, pocitu ťažkosti v obličkách alebo črevách, nevoľnosti, závratom, užívaniu lieku, okamžite zastaviť a rozhodnutie o pokračovaní v liečbe by sa malo prijať až po súhlase lekára.

Obstarávanie a skladovanie liečivých surovín

Na lekárske účely sa používajú iba kvety, pretože stonka zlatej tyče je veľmi tvrdá. Najlepší čas na zber je kvitnutie. V tomto prípade je najúspešnejším obdobím, keď kvety práve začínajú kvitnúť. V tomto prípade jednoducho kvitnú už odrezané a dosť rýchlo vyschnú.

Vzhľadom k tomu, scrofula kvitne celé leto, potom je možné zbierať po celú sezónu. Na sušenie kvetov nie sú kladené žiadne špeciálne požiadavky. Hlavné je, že ležia v dobre vetranej miestnosti bez prístupu na priame slnečné žiarenie.

Goldenrod v krajinnom dizajne

Rastlina má okrem lekárskych aj dekoratívne výhody. Záhradníci ju milujú svojimi jasne žltými kvetmi a sviežou zeleňou, ktoré spolu vytvárajú úžasnú kombináciu, ktorá upúta vaše oko. Tu je niekoľko nápadov na použitie zariadenia na ozdobenie vašej záhrady:

 1. Veľké odrody s rozprestierajúcimi kvetmi (kanadský zlatokop) sa používajú pri výsadbách pásomníc po obvode nízkej záhrady alebo blízko domu, v blízkosti záhradnej cesty. Je lepšie zasadiť rastliny na malých ostrovoch, ktoré vytvárajú akýsi kvetinový záhon.
 2. Nízke zlatonožce vyzerajú skvele v skalách, kde potrebujete urobiť jasnú slnečnú poznámku - žltá farba kontrastuje s takmer všetkými ostatnými a vytvára užitočné kombinácie.
 3. Pretože mnoho odrôd rastlín má vysoké, vzpriamené stonky, skupinové výsadby veľmi dobre zdôrazňujú prirodzenú hranicu záhrady. Vyzerajú tiež veľkolepo, ak ich identifikujete na oboch stranách poľnej cesty - získate veľkú zelenú chodbu.

Použitie zlatokopov pri včelárstve

Zlatú tyčinku je možné kombinovať s inými farbami, aby sa zdôraznilo ich jasné farby na žltom pozadí. Existuje veľa nápadov na vytvorenie aranžovania kvetín a každý jeho záhradník môže prejaviť svoju fantáziu.

Goldenrod je dobrým príkladom rastliny, ktorá kombinuje prínosy krásy a zdravia. Táto rastlina je trvalá a úplne nenáročná na podmienky, takže jej pestovanie na vašom webe nebude ťažké.