Návrh

Vytvorenie a návrh prírodnej nádrže v krajine


Voda v prírode vždy akoby magicky priťahovala človeka k sebe. A dnes je záhrada s rybníkom super módna, pretože voda v akejkoľvek podobe je dokonalým prvkom na zdobenie záhrad rôznych štýlov. Pomocou moderných technológií môžete ľahko udržiavať tónovaný umelý rezervoár alebo bazén, ako aj zušľachtený rybník, ktorý bol pôvodne na vašej zemi.

Rôzne štýly, tvary a veľkosti ponúkajú krajinársky dizajn vodnej časti záhrady.

Pokiaľ máte radi prírodu v jej pôvodnej podobe, stojí za to položiť prírodný rybník. Jeho najmenšia plocha je šesť metrov štvorcových a hĺbka je od metra a pol, všetko preto, aby bolo možné naplniť rybník nielen rastlinami, ale aj rybami. Za zmienku tiež stojí čím je rybník väčší, tým rýchlejšie vytvára priaznivú mikroklímu, Ak ste do rybníka spustili ryby, musíte sa uistiť, že v zime nezmrazuje až na dno.

Čo robiť, ak vaše stránky už majú rezervoár, ale je bažinatý a všeobecne vyzerá neatraktívne? Všetko je možné opraviť.

Ako upratať prírodný rybník na pozemku

Najlepšie je úplne prečerpať vodu z rybníka do najbližšej priekopy., očistite spodok, odstráňte divé buriny, ako sú veľké a ostnaté močiare. (Malo by sa poznamenať, že spodný kal je vynikajúcim hnojivom pre záhradnú a zeleninovú záhradu. Môže sa používať položením pod stromy a kríky alebo pridaním kvetinových záhonov do zeme.) Ďalej by sa mal spodok rybníka prehĺbiť do potrebnej hĺbky, ale bez toho, aby jeho steny boli číre.

Ak plánujete plávať v rybníku, musíte vybaviť stupňovitý zostup. Najlepšie je vyrobiť z betónových tvárnic, ktoré sa nedávajú sladom po dlhú dobu. Ak je zostup pripravený, ak sa jazierko nenachádza uprostred trávnika, musíte sa oň starať s rastlinami, pre ktoré sa na miernom pobreží vytvárajú výklenky. Ak je pôda silne vznášajúca sa - piesková alebo piesočnatohlinitá - môžete zakryť dno, a čo je najdôležitejšie, steny rybníka s nosným plastovým rámom vyrobeným zo špeciálnej plastovej sieťoviny. Potom sa nemusíte báť rýchleho kosenia rybníka kvôli zametaniu brehov.

Dnes hovoríme o usporiadaní prírodných nádrží a rybníkov. Sú umiestnené v najnižšej časti lokality a okrem priameho účelu môžu slúžiť aj ako povodie pre rozmrazenú a vysokoúrovňovú podzemnú vodu. Za týmto účelom sú odtoky ukladané v smere k rybníku, plytké drážky vyplnené pieskom alebo jemným štrkom a pokryté zemou nad ňou. Je potrebné zabezpečiť, aby voda z septikov nespadla do rybníka!

Pri vysokých povodniach môže byť rybník preplnený, čo tiež nie je možné. Preto je vo svojej najnižšej časti položená odtoková plastová rúrka vedúca k odtokovej priekope.

Ako si vyrobiť rybník vlastnými rukami

V kombinácii s rybníkom: pohodlné a krásne

Môžete si uvedomiť pôvodnú myšlienku kombinácie prírodného rybníka s bazénom. Faktom je, že nie každý rád pláva obklopený rybami a vodnými rastlinami. Spojenie rybníka a kúpeľa je vynikajúcim riešením problému.

Za týmto účelom sa pozdĺž rybníka položia dve betónové steny s hrúbkou 20 cm, ktoré rozdelia rybník na štyri časti. Uprostred sa vytvorí plávajúca cesta bez rastlín a na stranách kvitnú lekná a vaječné kocky so sviežou farbou, za nimi môžu byť banky ozdobené trpasličím úlovkom a plavkami. Pri pohľade na túto nádhernú štruktúru zo strany nikdy nebudete hádať, že v samotnom centre je nádherný kúpeľný dom. V oblasti zdvíhania z vody sú inštalované široké drevené chodníky, kde sa môže opaľovať celá rodina alebo je možné nainštalovať záhradný nábytok. Betónové steny sú uložené 40 centimetrov pod hladinou vody.

Pre lepšiu hydroizoláciu použite hrubý filmktorá pokrýva celé dno rybníka, deliace steny a cestu medzi nimi. Na dno rybníka, kde sa nachádzajú rastliny, sa položí 10 centimetrová vrstva piesku, ktorá sa potom pokryje pytlovinou a pôda sa pridá zhora zmiešaná so záhradnou pôdou. Časť rýchlo rastúcich rastlín je vysadená v špeciálnych nádobách a časť priamo v zemi. Spodná časť plávacej cesty nad fóliou je pokrytá pieskom a navrchu špeciálnymi valcovanými kamienkami.

Rastliny pri rybníku: ktoré si vybrať

Vegetácia akéhokoľvek rybníka má veľký význam z estetického aj praktického hľadiska.

Neodporúča sa pestovať vysoké stromy v bezprostrednej blízkosti rybníka: ich korene, padajúce do vody, povedú k chorobe stromov a menšiemu rybníku a na jeseň, keď nie sú starostlivo zozbierané, padnú listy a hnijú a znečistia vodu. Ale stromy s pestrými listami, ako sú svätojánske dreviny alebo japonský javor vysadený v pozadí, sa môžu stať jasným prízvukom celej expozície.

Vzhľadom na jarný únik vody a jeho jesenný pokles je pobrežná oblasť zvyčajne rozdelená do niekoľkých zón.

Rastliny vysadíme v závislosti od pobrežnej zóny

Prvou zónou je hlboké more. Nazýva sa to podmienečne, pretože začína hĺbkou 50 centimetrov a plytšou. Toto je zóna plávajúcich listov a kvetov a kráľovná sa tu právom považuje za lekno alebo lekno. Tieto rastliny sa darí v hlbokej vode, sadivový materiál sa predáva v špeciálnych látkových obaloch.Pri kúpe konkrétnej odrody sa opýtajte, aká hĺbka je pre ňu preferovaná, keďže niektoré druhy, vysadené príliš malé, rastú veľmi, ale takmer kvitnú. Zaujíma sa najmä o pestovateľskú krajinu - to ovplyvňuje zimnú odolnosť rastlín. Je ešte jednoduchšie zasadiť hlbokomorskú zónu pomocou známeho hrnca na vajcia. Určite nie je taká krásna ako lekno, ale je úplne nenápadná. Je tu ďalšia nádherná rastlina našich zemepisných šírok - žaburinka, jej svetlo zelené listy môžu ozdobiť povrch vody v letných horúčavách.

Plytká zóna je zvyčajne močiarna zóna, preto sa tu takmer všetky rastliny vysádzajú v nádobách. Mnoho divých druhov dnes s pomocou chovateľov získalo zaujímavé pestrofarebné alebo pruhované lístie. V plytkej vode je možné úspešne kombinovať okrasné listnaté a okrasné rastliny. V prvom rade ide o dobre známu dúhovku alebo močiarnu dúhovku, ktorá sa dokonca cíti skvele aj pri jarnom náraste vody do 30 - 40 centimetrov. Ďalšou zaujímavou rastlinou pre plytkú vodnú plochu je ježko, v ktorom kvety aj ovocie vyzerajú veľmi exoticky. Čo môžeme povedať o vodnej borovici alebo spoločnom chvoste, doslova štyri nádoby s touto rastlinou vysadené vo vašom rybníku sa zdajú ako výstrel trpasličích borovíc.

Ako vyčistiť rybník

Jednou z rastlín vhodných na hranicu plytkých a bažinatých zón je mol. Jeho kvetinové klasy sú zabalené do snehobielej ríše a trochu pripomínajú callas. Krídla je ťažké minúť kedykoľvek v roku, v lete jej kožovité listy v tvare srdca žiaria na slnku a na jeseň sa kvety menia na svetlé malinové ovocie. V našej krajine Krídla zahrnuté v knihe ohrozených rastlín, a to je ďalší dôvod, prečo si ho nechať vo svojej záhrade. Pamätajte, že plody tejto rastliny sú jedovaté! Pre mokrade je dokonalá nenáročný závod mäty, kvitnúce voňavými svetloružovými kvetenstvami. Táto voňavá a liečivá rastlina sa môže variť v upokojujúcich čajoch. Pre bažinaté oblasti sú perfektné borovicové nechtíky so žltými kvetmi a hladké kosatce s modrými kvetmi. Z jemnejších a elegantnejších kvetín môžete pestovať bavlníkovú trávu - zajačie nohy, nezabudnuteľné nezabudnuteľné modré a ružové kvety a ďalšie.

Tak je možné doslova vytvoriť krásny rám okolo rybníka s kvetmi. Nezabudnite iba na to, že hĺbka vody v močiarnej zóne by nemala prekročiť 10 centimetrov a všetky vyššie uvedené rastliny by mali byť vysadené v nádobách, ktoré bránia ich bujnému rastu.

Ak máte miesto s vysokou stojatou podzemnou vodou a neustále vlhkou pôdou, pravdepodobne ste sa pokúsili odrezať brehy rybníka hydroizolačnou fóliou, aby ste zabránili záhradnej pôde absorbovať vodu z rybníka. Tak ste chránili zvyšok lokality a vytvorili ste neustále mokré trávniky okolo rybníka. Korene rastlín vysadených tu budú neustále vo vlhkej pôde, preto by sa ich výber mal brať vážne. Prvý závod, ktorý žiada túto zónu, sú plavky. Jeho dekoratívne výhľady s veľkými dvojitými kvetmi žltej alebo oranžovej poteší oko. Vedľa nej vyzerá sibírska dúhovka, ktorej kvety majú rôzne farby od bielej po modrú alebo červenú. Kombinácia oranžovej a tmavomodrej vždy dodáva energiu.

V tej istej vlhkej zóne sa kaskádová prvosenka a jemne ozubená prvosenka dobre zakorenia, poteší vás ich kvitnutím od skorej jari. Snakehead nemusí byť tak veľkolepý, ale kvitne od začiatku leta do októbra a tiež sa cíti skvele vo vlhkej pôde. Vysoké rastliny, ako sú lúčne luky alebo astilbe, sa najlepšie vysádzajú na pozadí, aby nezakrývali nižšie rastliny a, čo je najdôležitejšie, zrkadlo vody.

Aké rastliny zasadiť na pobreží

Breh nádrže, ktorý sa nachádza za odrezaným filmom, nie je skôr ozdobou samotného rybníka, ale zónou jeho plynulého prechodu do záhrady. Organickým obrazom získate iba úspešné spojenie rybníka so zvyškom záhrady.

V tomto prípade vyzerajú najlepšie trpaslicové stromy alebo zaujímavé kríky. Stromy so stĺpcovou alebo okrúhlou korunou na brehu rybníka budú vyzerať cudzie. Tu sú vhodnejšie rastliny s plačou korunou alebo vytvorené na stonke. Ešte jednoduchšie je namontovať rybník do záhrady, ktorá ho obklopuje - je tu inštalovať altánok alebo baldachýn v blízkosti alebo široké drevené chodníky, z ktorých vedie cesta priamo k domu. Rámovanie cesty s rovnakými rastlinami, ktoré rastú na brehu rybníka, ešte pevnejšie spojí všetky prvky do jedného celku. Ak je altánok, ktorý stojí vedľa neho, zdobený kučeravými ružami, potom pozdĺž cesty alebo okolo chodníkov stojí za to vysadiť niekoľko kríkov parkových ruží.

Rastliny pre rybník

Ennoble prírodného rybníka, ktorý máš, je záležitosťou kreativity a vzrušenia. Ak však vaše stránky nemajú rybník, môžete ho vytvoriť. Budeme o tom hovoriť nabudúce.

autor: A.B.Kremneva