Dom a záhrada

Astragalus membranous: prírodný liečivý komplex od koreňov po končeky listov


Existujú rastliny „miestneho“ určenia, ktoré už dlho zakorenili a na určitom území sa používajú ako ľudové liečivá. A sú tu takí predstavitelia flóry, ktorí môžu oprávnene niesť titul „medzinárodné bohatstvo“ - príroda ich veľkoryso obdaruje celými krajinami. V tomto článku budeme hovoriť iba o takej rastline - astragalus membranous, ktorú používajú obyvatelia Ruska, Kórey, Číny, Japonska a tibetských liečiteľov.

Botanický opis a miesta rastu pavučiny Astragalus

Astragalus membranous (Astragalus membranaceus, lat.) - vytrvalý bylinný ker alebo ker pochádzajúci z čeľade strukovín. Obyčajní ľudia volajú hrách z kentaury alebo mačky, v starých ruských časoch bol astragalus nazývaný žltý koreň. Huangchi (Chuang-qi, Čína) je názov astragalus v čínskej medicíne, kde táto rastlina zaujíma zvláštne miesto.

Rastlina s rovnou stonkou od 25 cm, zriedka dosahuje výšku viac ako 70 cm, so zelenými podlhovastými alebo vajcovými listami s dĺžkou 8 až 12 cm, listy padajú. Kvetina klesá, jasne žltá. Fazuľa Astragalus nesie ovocie.

Distribučná oblasť je východná časť Ruska, ktorá sa nachádza v regióne Amur a Primorye, Kórea a severná Čína. Rastie v listnatých a ihličnatých lesoch na otvorených plochách, nachádza sa tiež v blízkosti riek a na svahoch, na nížinách a na vyvýšeninách.

Doba kvitnutia od júna do júla, rodenie - august.

Liečivé vlastnosti a zloženie pásov Astragalus

Chemické zloženie membrány Astragalus je predstavované životne dôležitými látkami pre ľudské telo. Medzi hlavné prítomné v tráve centaury, emitujú užitočné látky:

  • škrob, cukry, alkaloidy a flavonoidy;
  • vitamín C a karotén;
  • makro a mikroživiny (medzi nimi železo, fosfor, vápnik, horčík, sodík a hliník, v miernych dávkach sú prítomné kremík, stroncium, vanád, mangán, bárium atď.).

Keď už hovoríme o chemickom zložení podzemkových podzemkov, je potrebné poznamenať, že obsah vitamínov C a E, triterpénových saponínov, izoflavonoidných glykozidov, zlúčenín obsahujúcich dusík, uhľohydrátov a kumarínov je vedecky dokázaný.

Astragalus prepletený v ľudovom liečiteľstve

Astragalus sa vďaka svojmu bohatému chemickému zloženiu používa ako terapeutické činidlo pri problémoch s gastrointestinálnym traktom a respiračným systémom, pri kožných chorobách a pri hojení rán, so zníženou imunitou a chorobami krvi, na boj proti nádorom, zápalom ženských pohlavných orgánov a znížením potencie.

Liečivé vlastnosti astragalus sa používajú aj v modernom kozmetickom priemysle. Na jeho základe sa vyrábajú líčidlá - krémy na tvár a telo, ako aj krém na opaľovanie.

Použitie listov, výťažkov, koreňov a kvetov pásov Astragalus v ľudovom liečiteľstve

Historicky sa u nás ako surovina používa astragalus tráva (listové stonky s kvetmi), z ktorej sa pripravujú infúzie a odvary. Takéto formy sa používajú na liečenie hypertenzie a kardiovaskulárnych chorôb. Bylinné infúzie sú tiež účinné ako diuretikum, analgetikum pre migrény. Starším ľuďom sa odporúča odvar a infúzia kentaurovej trávy ako tonikum sa ženskej populácii tiež predpisujú infúzie z pása astragalus na zvýšenie pravdepodobnosti narodenia plodu.

Zástupcovia Číny, Japonska a Kórey sa už dlho používajú v koreňoch centaury. Formy aplikácie - prášky, extrakty, alkoholové tinktúry. Používajú sa vo svojej prirodzenej forme, ako základ alebo doplnok k výživovým doplnkom a liekom na potlačenie slabej imunity a letargie, anémie, chorôb močových ciest, ako vykašliavačky a diaforézy. Aj na východe sa koreň astragalus používa na ochorenia dýchacieho systému, impotenciu, prolaps maternice a konečníka, zhubné nádory, hnačky, gastrointestinálne problémy, maláriu a nachladnutie.

Bylina odvar

Vezmite 10 gramov suchej, nakrájanej trávy a naplňte suroviny 100 gramami vriacej vody. Nádobu prikryte vekom, nechajte vývar prirodzene vychladnúť. Vezmite dve polievkové lyžice až štyrikrát denne. Klasický recept pomáha bojovať proti vysokému krvnému tlaku, cievnym ochoreniam a srdcovým chorobám.

Varenie a liečivá sila tinktúr

Výhody koreňovej tinktúry astragalus sú už dlho známe v ľudovom liečiteľstve mnohých národov. Aplikujte infúzie vody, alkoholové tinktúry a tonizujúce nápoje na báze korenia kentaury.

Na prípravu vodnej infúzie z koreňa ako všeobecného spevňujúceho a protinádorového činidla zoberte 10 gramov mletého koreňa a nalejte pohár vody, ktorého teplota by mala byť asi 90 ° C. Výsledok sa nechá stáť jeden deň. Po prefiltrovaní tejto kompozície za deň sa polhodina pred jedlom trikrát denne, objem jednej dávky je štvrtina šálky. Liečba trvá jeden mesiac.

Odrody Astragalus

Alkoholická infúzia pavučiny koreňovej Astragalus slúži na rovnaké účely ako vodná, Potrebujete 50 gramov nasekaných podzemok a pol litra vodky, ktorá sa naleje do surovín a nechá sa v tme 2 týždne. Počas tejto doby by sa tinktúra mala pravidelne pretrepávať. Potom roztok prefiltrujte, zoberte 20 kvapiek zriedených vodou, trikrát denne. Recepčný režim - mesiac a potom prestávka na desať rokov. Takáto infúzia vo forme fytoaplikácií podporuje hojenie rán.

Nápoj na stimuláciu mozgovej činnosti a ako tonikum sa môže pripraviť ľahko a rýchlo. Na jednu porciu potrebujete 2 polievkové lyžice sušených surovín, ktoré sa nalejú teplou vodou v objeme pol pohára. Nalejte nápoj do 4 hodín a po namáhaní vypite výslednú kompozíciu 3-krát denne.

Prášok

Prášok z koreňa Astragalus sa pripravuje na ďalšiu prípravu zmesi s medom ako veľmi silný stimulant podstatného mena. Ak chcete získať prášok z koreňa, budete potrebovať mlynček na kávu, potom sa musí tento prášok zmiešať s medom v rovnakých častiach. Výsledné liečivo sa užíva trikrát denne, množstvo jednej dávky sa pohybuje v rozmedzí 1 až 10 g a závisí od pomeru ukazovateľov hmotnosti a veku.

Užitočné vlastnosti iných typov astragalus

K dnešnému dňu bolo objavených viac ako 1 500 rastlín druhu Astragalus. Nie všetci z nich majú výrazné liečivé vlastnosti, avšak zástupcovia astragalus ako rastlinných druhov sú známi svojou schopnosťou akumulovať selén, čo je nevyhnutné na udržanie mechanizmov tvorby krvi v ľudskom tele. Niektoré typy astragalus (napríklad Astragalus maltifolia) sú vynikajúce expektoranty, ktoré tiež pomáhajú pri kožných ochoreniach.

Centaury vlna Používa sa pri komplexnej terapii pri liečbe aterosklerózy a gynekologických problémov.

Astragalus dánsky (menej často sa vyskytuje na území našej krajiny) je krásna medová rastlina a veľmi účinná tonikum, ktorá sa vyrovná s ťažkým vyčerpaním tela. Spolu s tým pomáha dánsky Astragalus pri cukrovke, artritíde a obezite.

Funkcie pestovania a zberu astragalus

Astragalus rastie ako burina vo voľnej prírodea tiež sa špeciálne pestuje na plantážach v priemyselných objemoch. Na zber surovín sa používa tráva a korene tejto rastliny.

Korene je potrebné vykopať na jeseň, rýchlo opláchnuť vodou, nakrájať na kúsky a vysušiť na čerstvom vzduchu. Vysušené korene sa vykonávajú v teplom prostredí pod baldachýnom. Tráva sa zberá vo fáze kvitnutia, používajú sa kvitnúce časti rastlín s listami. Tráva sa formuje do strapcov a zavesí sa pod vrchlík, aby usušila. Suché suroviny sa dobre skladujú vo vzduchotesných obaloch a zachovávajú si svoje liečivé vlastnosti rok a pol, podľa jednoduchých pravidiel sušenia a skladovania.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

Hlavnou kontraindikáciou pri používaní astragalu je individuálna neznášanlivosť na lieky na jeho základe, preto by ľudia s alergickými reakciami mali byť opatrní pri užívaní astragalusu. Tráva samotnej rastliny nie je toxická a je ťažké ju poškodiť takmer v akejkoľvek dávke.

Liečivé rastliny tajgy

Je potrebné mať na pamäti, že astragalus znižuje účinnosť beta-blokátorov, takže v prípade komplexnej liečby sa oplatí sledovať kombináciu liekov. V prípade užívania drogy „Warfarín“ je lepšie odmietnuť užívať potravinové doplnky na základe astaragalu, pretože v tomto prípade existuje vysoké riziko provokujúceho krvácania. Tehotenstvo a laktácia sú tiež obdobia, keď nie je potrebné používať membrány Astragalus.

Pri prechádzke lesom si mnohí neuvedomujú, o akú trávu burinu trávia, všimnú si iba ich svetlé kvety. Matka príroda je človeku tak štedrá, že mu každý rok dáva prirodzene doplňované „vitamíny“ a „zdravotné usadeniny“. Vezmite si vedomosti o modernej bylinnej medicíne, koordinujte recepty so svojím lekárom a cesta k dobrým duchom a zdravému telu je otvorená! Pomôže vám to tonizujúci nápoj z webbedu Astragalus, a v prípade akýchkoľvek vážnych ochorení, odvarov a tinktúr na základe toho.