Návrh

Liečivé vlastnosti bežnej tyčinky


Bodliak obyčajný (Vítex agnus-castus) je rastlina patriaca k druhu stromovitých kríkov a rodu Vitex z čeľade Yasnotkovy. Známy tiež ako strom Avram, náš korenie a obyčajný Vitex.

Botanický opis a miesta rastu spoločnej palice

Výška vzdušnej časti krovia je asi 4-8 m. Vyznačuje sa prítomnosťou veľkého počtu hustých a lisovaných chĺpkov. Vetvy hnedého zafarbenia, štvorhranného tvaru, s prítomnosťou charakteristickej ostrej arómy. Koreňový systém tyčového typu, dobre rozvetvený, s početnými koreňmi podriadeného typu.

Veľké lístie, zelené sfarbenie, opačné usporiadanie, druh komplexu dlaní, ktorý sa nachádza na pomerne dlhých stopkách. Listy úzkeho kopijovitého tvaru, špicatého, úplne extrémneho alebo zriedka zubatého typu. Vrchná časť je matná, zelená. Spodná časť listov je sivastá, s hustou a krátkou dospievaním.

Kvety majú svetlo fialovú farbu, vo forme dvoch pery, zhromažďujte sa v hustej a prerušovanej kvetinovej panikelovej kvetenici v apikálnej časti vetiev. Po vyblednutí kvetu sa vytvorí čierne suché ovocie, ktoré predstavuje guľovitý tvar kôstok.

Chemické zloženie agnus castus

Absolútne všetky časti sa vyznačujú obsahom alkaloidov, trieslovín, ako aj flavonoidov, predložil:

 • kaempferol;
 • kastitsinom;
 • kvertsatagetinom;
 • vitamíny;
 • mikpoelementami;
 • izoviteksinom.

Rastlina je veľmi užitočná vďaka dostatočnému množstvu éterických olejov s linolénom, cineolom, sabinénom, pinénom, ako aj s organickými valeriánovými, propiónovými, palmitovými, kaprónovými, maslovými, octovými a mravčími kyselinami.

Užitočné vlastnosti Vitexu

Liečivé vlastnosti a kontraindikácie spoločného stĺpca

Liečivé rastlinné suroviny sa široko používajú v ľudovom liečiteľstve a používajú sa na liečenie a prevenciu chorôb, predložil:

 • hormonálne nerovnováhy;
 • ťažký premenštruačný syndróm s opuchom;
 • nedostatok menštruácie alebo ich absolútna neprítomnosť;
 • anovulačné cykly;
 • porušenia a poruchy menštruačného cyklu na pozadí používania antikoncepcie;
 • neplodnosť spôsobená hyperprolaktinémiou;
 • menopauzálny syndróm.

Alkoholové tinktúry založené na rastlinných materiáloch sa používajú na liečbu mužov trpiacich predčasnou ejakuláciou, zvýšenou sexuálnou vzrušivosťou a impotenciou. Takýto liek vám tiež umožní rozveseliť sa, vyliečiť nespavosť, zbaviť sa bolesti hlavy a neurózy. Liečba chorôb pečene a sleziny, zbaviť sa malárie a kvapavky sa vykonáva pomocou lekárskych odvarov a éterické oleje odvádzajú vynikajúcu prácu s gynekologickými patológiami.

Prút nemá žiadne kontraindikácie. Obmedzením na prijatie bude prítomnosť individuálnej intolerancie, vek detí, tehotenstvo a laktácia. Vzhľadom na nedostatok údajov o použití pri rakovine je užívanie liekov u týchto pacientov nežiaduce.

Suchý extrakt z obyčajného jačmeňa

Aktívna aktívna zložka lieku "Agnukaston" alebo "Cyclodynon" predstavuje suchý extrakt z ovocia bodliaka obyčajného. Hlavnými indikáciami na použitie tohto lieku sú nepravidelnosti v menštruačnom cykle, prítomnosť mastodynie a premenštruačného syndrómu. Liečivo je dostupné vo forme poťahovaných tabliet, ako aj kvapiek na orálne podávanie.

Kontraindikácie, ktoré sa majú použiť, predstavujú nadmerná citlivosť na aktívne zložky, ako aj tehotenstvo a obdobie počas laktácie.

Ako rozpoznať liečivé byliny

Čerstvé a mrazené ovocie Vitex

Ovocie dozrievajú od začiatku septembra do konca októbra. Plody sú guľovitého tvaru kôstok, majú čiernu farbu a dosahujú veľkosť 3 - 4 mm. Čerstvé a mrazené ovocie sa vyznačuje prítomnosťou organických kyselín, éterické oleje, alkaloidy, vitamíny, triesloviny, kumaríny a flavonoidy.

V éterickom oleji je zaznamenaný pomerne vysoký obsah pinénu, cineolu, sabinénu, kyseliny palmitovej a ďalších užitočných zložiek. Mastné oleje získané z ovocia obsahujú kyselinu mravčiu, octovú, propiónovú, maslovú, valeriánovú a kaprónovú. Na výrobu tekutých dávkových foriem sa najčastejšie používa čerstvé, nedávno zozbierané alebo mrazené ovocie.

Použitie mastogolu a nolfitu na základe gynekológu Vitex of Sacred

Pri použití akéhokoľvek farmaceutického výrobku sa nevyhnutne používa návod na použitie lieku. Rastlinné lieky sa používajú na normalizáciu funkcií ženského reprodukčného systému a na nápravu patologických stavov. Indikácie pre použitie:

 • bolestivé syndrómy s mastodynie;
 • prítomnosť benígnych novotvarov;
 • fibrocystická mastopatia;
 • nepravidelnosti v menštruačnom cykle;
 • bolestivý premenštruačný syndróm;
 • prítomnosť bolesti hlavy;
 • prítomnosť psychoemocionálnej labilnosti;
 • opuchy.

Ako ukazuje prax, v procese užívania drogy neexistujú žiadne vedľajšie účinky, ale v prípade individuálnej intolerancie je potrebná opatrnosť.

Používanie ľudových receptov

Aby ste si pripravili užitočnú infúziu sami, musíte naliať niekoľko polievkových lyžíc sušeného ovocia do litra prevarenej vody, potom variť štvrť hodiny a trvať asi štyridsať minút v termoske. Užívajte pol pohára každých 8 hodín, bez ohľadu na príjem potravy.

Pri problémoch s pokožkou sa čajová lyžička sušených kvetov naleje do pohára vriacej vody a naleje sa do uzavretej nádoby na niekoľko hodín, potom sa infúzia filtruje a aplikuje vo forme pleťových vôd. Takúto infúziu môžete uložiť najviac jeden deň.

Bežná tyč pri varení

Funkcie zberu a skladovania liečivých surovín

Ako liečivý rastlinný materiál sa používajú kvety, lístie, zrelé ovocie, ako aj kôra a výhonky. Mladé vetvy sa zberajú v apríli alebo máji, zber lístia a kvetov sa vykonáva počas kvitnutia a je lepšie zbierať kôru skoro na jar, dokonca pred fázou aktívneho toku miazgy. Zhromaždené rastlinné materiály môžete sušiť prirodzeným spôsobom na dobre vetranom mieste alebo pomocou špeciálnych sušičiek. Takéto suroviny sa skladujú na suchom a chladnom mieste.