Tajnosť

Hamedorea: rysy dlaní, populárne druhy, pravidlá výsadby a starostlivosti


Rôznorodosť izbových rastlín dopĺňa množstvo paliem, ktoré možno vidieť nielen v priestoroch, ale aj v obchodnej oblasti. Chamedorea patrí do čeľade dlaní a má viac ako tucet druhov a odrôd.

Botanický opis a pôvod Hamedorea

Hamedorea alebo bambusová dlaň je jednoklíčnolistá kvetinová rastlina, rozšírená v južnej a strednej Amerike. V prírodných podmienkach zvyčajne nerastie viac ako 2 m. Niektoré odrody poddimenzovaných kríkov sa kvôli svojej nenáročnosti pestujú ako izbové rastliny, čím sa štandardný interiér stáva skutočnou oázou.

Kmeň huňatej dlane je tenký, takže niekoľko rastlín sa pestuje v kvetináči. Vďaka tejto technike sa dosahuje účinok húštiniek dlaní, pretože dlhé listy (až 40 cm) so širokými segmentmi majú prelamovaný perovitý tvar. O rok rastlina vyprodukuje 2 - 3 nové listy. Vo vnútornej kultúre je výška dospelých kríkov obmedzená na 1 - 1,5 m.

Na rozdiel od listov nepredstavujú kvety žiadnu ozdobu. Palma kvitne ako mimóza a jej kvitnutie nie je viazané na konkrétne ročné obdobie. Môžu sa objaviť kedykoľvek.

Funkcie starostlivosti o chamedorea

Populárne odrody hamedorea

Táto kvitnúca rastlina sa vyznačuje nielen jej krásou, ale aj jej výhodami. Je schopný čistiť vzduch od oxidu uhličitého a iných nezdravých nečistôt. Vedci zistili, že negatívne látky absorbujú nielen listy, ale aj korene.

Vo voľnej prírode sa vyskytuje viac ako 130 druhov chamedórií, ale iba niekoľko z nich sa môže pestovať v interiéri.

Hamedorea Bridble

Moderná, renomovaná odroda. Chovný hybrid. Vzhľad je podobný pôvabnej Hamedorea, ale líši sa veľkosťou kvetenstvo, jasom a vôňou kvetov. Pretože je ľahké sa o neho starať, je vhodný pre začínajúcich záhradníkov.

Hamedorea elegans

Má stonky podobné bambusovému, bledému oblúkovitému lístiu svetlozelenej farby. Prvé červenooranžové alebo svetlo žlté kvety sa objavujú v ranom veku, keď je palma vysoká 30 - 35 cm. Potom sa objavia malé čierne bobule.

Hamedorea Plain

Je to jeden z najnáročnejších druhov, ktorý si nevyžaduje vážnu starostlivosť. Znáša suchý vzduch a nedostatok slnečného žiarenia. Vzhľadom sa podobá elegantnej chamedorei, ale líši sa nasledujúcimi spôsobmi:

 • veľa tenkých a dlhých listov;
 • predĺžené internody.

Keď je vysadená v širokej miske, vytvára husté húštiny. Kvety majú žltkastý odtieň.

Hamedorea elegantný

Najbežnejší typ. Kompaktný a ľahko pestovateľný palmový strom ozdobí každý interiér. Hustá ružica listov bez stredového kmeňa, ktorá stúpa na tenkých a holých nohách, je rozdelená na perličky. Výsledkom je prekvapivo elegantná budova so sofistikovanou siluetou, vhodná pre pokojnú farebnú schému interiéru. Kvety svetlo žltej palety majú príjemnú vôňu.

Hamedorea Ernest-Augustus

Má jediný kmeň s malým rozdielom celých listov na konci. Pretože sa v uzlinách stoniek vytvárajú vzdušné korene, vegetatívne sa množia. Kvitne červeno.

Hamedorea vysoká

Ker z koreňov, z ktorých každý rok dorastajú mladé kmene. Listy oblúkovitého tvaru majú tmavozelenú farbu a kvety zozbierané v latinke sú jasne oranžové.

Pravidlá pre presádzanie dlane v miestnosti po zakúpení

Odborníci neodporúčajú opätovnú výsadbu chamedora bezprostredne po akvizícii, pretože sa musí usadiť v nových podmienkach. Akákoľvek transplantácia rastliny je pracovne náročná operácia, takže bez nevyhnutnej potreby je lepšie sa vysadiť. Ťažkosti zvyčajne vznikajú kvôli objemovej korune alebo vysokému riziku poškodenia koreňového systému, ktorý je veľmi citlivý na vonkajšie zásahy.

V prípade, že nádoba obsahuje veľa husto vysadených rastlín, možno ich 2 týždne po zakúpení rozdeliť do niekoľkých skupín. Malo by sa pamätať na to, že pre mladú rastlinu si musíte zvoliť hrniec veľkého objemu, inak budú korene rýchlo opletené celú hmotu pôdy.

Ak potrebujete transplantovať palmu z dôvodu, že potrebujete zväčšiť veľkosť nádoby, odporúča sa použiť metódu prekládky: odstráňte rastlinu spolu s pôdou, opatrne z nej odstráňte nadbytočnú pôdu. Drenážny materiál položte na spodok nového kvetináča, vložte koreňovú guľu a naplňte ju novou pôdnou zmesou obsahujúcou minerálne látky. Pôda bude mať štruktúru vhodnú pre dlaň miestnosti.

Ako transplantovať Hamedorea

Podmienky zadržania

Pri získavaní Hamedoru je dôležité vziať do úvahy, že jeho vlasť má inú klímu ako ruské regióny. Aby sa zabezpečil aktívny rozvoj rastliny, je potrebné vytvoriť podmienky čo najbližšie k prírodným.

Výber miesta v dome

Keď sa rozhodnete zasadiť tropickú krásu doma, odporúča sa pre ňu vybrať miesto chránené pred priamym slnečným žiarením. Môže to byť časť ohraničená svetelnou závesou na severnom alebo východnom okne. Aj keď sa palma umiestni na mieste so slabým osvetlením, bude sa môcť prispôsobiť, pretože v prírode rastie v horských lesoch pod baldachýnom stromov.

Pod horúcimi lúčmi slnka môžu špičky listov horieťPreto sa v lete neodporúča privádzať rastlinu na balkón alebo ju vyvážať do krajiny pod holým nebom. Aj keď palma ľahko znáša suché podnebie, pre lepší rast je potrebné ju pravidelne striekať, pričom sa udržiava pohodlná vlhkosť.

Mladé kríky sa môžu pestovať v teráriách, v obývacej izbe aj v kancelárii, čím sa vyplnia medzery medzi nábytkom. Originalitu môžete pridať výsadbou palmy s inými rastlinami.

Vlhkosť a osvetlenie

Najdôležitejším ukazovateľom starostlivosti o tropickú krásu je vlhkosť. Pretože chamedorea uprednostňuje vlhký vzduch, striekanie by sa malo vykonávať pravidelne. Odborníci povoľujú odmietnutie tohto postupu, iba ak je chladné v miestnosti, kde rastie palma. ale aj v chladnom počasí je nutné striekaciu kríkovú kefu rozstrekovaťak je v miestnosti suchý vzduch.

Použitá voda je nevyhnutne čistá a usadená. Pokiaľ je to možné, je najlepšie zbierať dažďovú vodu. V blízkosti hrnca s palmou sa odporúča nainštalovať nádobu s vodou alebo kúpiť zvlhčovač.

Je chybou predpokladať, že chamedorea je rastlina milujúca teplo a svetlo, pretože v prírode je osvetlená rozptýleným svetlom. Veľká dlaň môže byť umiestnená v rohu oproti otvoru okna. Toto miesto je výhodné v tom, že lúče nespália listy. V lete je potrebné zatienenie od 10 do 17 hodín. Aby listy rástli vo všetkých smeroch, je potrebné otočiť nádobu s rastlinou okolo jej osi.

Aby sa predišlo chorobe alebo smrti kríka, je potrebné monitorovať teplotu pôdy. V zime by nemala byť nižšia ako 16 ° C av lete by nemala stúpať nad 27 ° C. Inak systém koňa začne miznúť, čo ovplyvní celú rastlinu.

Požiadavky na pôdu a výsadbu

Pre správnu starostlivosť o palmu v miestnosti je potrebné zasadiť do úrodnej pôdy, ktorej kyslosť by mala byť v rozmedzí pH od 6 do 6,5. Substrát sa dá kúpiť v obchode alebo sa môže vyrobiť samostatne. Zloženie pôdy pre vlastnú prípravu:

 • 20% rašelina;
 • 20% listovej pôdy;
 • 50% trávnatej pôdy;
 • 10% preosiaty kremenný piesok.

Pri príprave pôdy je dôležité vziať do úvahy, že vyžaduje sterilizáciu jedným z dvoch spôsobov: zmrazením alebo kalcináciou. Prečo je to potrebné? Aby sa zabránilo infekcii chorobami alebo škodcami. Ak sa pôda kupuje v obchode, mala by sa zmiešať s preosiatym pieskom, ktorý by nemal prekročiť 10%.

Pri presádzaní rastlín by mal byť priemer nového kvetináča o niekoľko cm väčší, ako je ten predchádzajúci. Pretože koreňový systém sa zväčšuje hlavne v dĺžke, je lepšie uprednostniť hlbokú a úzku kapacitu, na ktorej dne je umiestnený odtok 3-4 cm (kamienky, štrk, expandované ílové gule), ktorý sa musí najskôr dezinfikovať varom.

Starostlivosť o chamedorea doma

Záujem dizajnérov interiérov o tropických hostí je spôsobený relatívne skromnými podmienkami zadržania. Aj keď starostlivosť o chamedorea je jednoduchá, ale dôkladná. Rastlina rastie pomaly, najmä naklíčená zo semien, a tak zbavuje hostiteľa častej transplantácie. Medzi najobľúbenejšie odrody patrí elegantná chamedorea a bridble. Pravidlá starostlivosti o dlane sú takmer rovnaké.

Polievanie izbovej rastliny

Frekvencia zalievania domácej palmy závisí od teploty okolia a ročného obdobia. Od polovice jari do neskorej jesene chamedorrhea aktívne rastie, preto si vyžaduje časté napájanie. V takom prípade musí mať pôda čas na vyschnutie. V zime substrát zaschne dlhšie, takže môžete zalievať menej často. Vývoj niektorých druhov paliem nie je ovplyvnený ani obmedzeným zalievaním, ale iní jednotlivci nemôžu tolerovať sušenie pôdy. Ale všetky odrody chamedorea reagujú negatívne na zamrznutie: listy vädnú a nakoniec sa rozpadajú a umierajú. Po vytvorení podmienok sa zariadenie úspešne obnoví.

Pridanie obväzov

Počas vegetačného obdobia (od jari do jesene) musí byť rastlina kŕmená dvakrát mesačne. Potrebné prípravky pre plodiny palmy si môžete kúpiť v špecializovanom obchode. Na jeseň av zime je chamedorea v kľude, takže nevyžaduje ďalšiu výživu.

Pravidelné a kompetentné hnojenie ovplyvňuje vzhľad dlane, rast a kvitnutie.

Účel a technológia rezania

Pre správnu starostlivosť o chamedora sa vyžaduje prerezávanie. Tento postup je povinný a odstránia sa poškodené alebo suché listy. Potrebné nástroje a materiály, ktoré bude potrebné pre manipuláciu:

 • záhradné nožnice;
 • izopropylalkohol.

Ak chcete chrániť rastlinu pred zavedením plesňových alebo bakteriálnych infekcií, prvú vec, ktorú musíte urobiť, je utrieť záhradnícke nožnice alkoholom. Potom odstráňte neživé, hnedé a iné poškodené listy.

Dôležité! Aby sa predišlo infekcii rôznymi infekciami, musia byť vyrezávané miesta ošetrené fungicídmi.

Choroby rastlín a ich ošetrenie

Pestovatelia kvetín často pociťujú paniku, keď zdravá dlaň náhle zmení farbu a uschne. V tomto prípade nie je obava únavná, ale je dôležité nezamieňať si prírodný proces s nástupom choroby.

Opis hlavných chorôb miestnosti dlane a kontrolných opatrení:

 • Mladé listy mierne stočiť nadol. Nie je to príznak choroby. Odporúča sa mierne zalievať, aby sa ornica trochu vyschla.
 • Špičky listov sú čierne a suché. Nevhodné podmienky (popáleniny alebo omrzliny). Je potrebné oplotiť rastlinu pred priamym slnečným žiarením alebo inými nepriaznivými faktormi.
 • V zemi sa objavil hmyz. Hlavným dôvodom je zamokrenie pôdy. Po normalizovanom zalievaní hmyz zmizne.
 • Listy v bazálnej oblasti sú pokryté čiernymi bodkami a suché. Choroba spôsobená zamokrením, ktorá vedie k hnitiu koreňového systému. Rastlina sa nedá uložiť.
 • Výskyt vône vlhkosti z kvetináča naznačuje nesprávnu transplantáciu a poškodenie podzemku. Zalievanie je potrebné normalizovať pridaním Cyclronu (4 kvapky na 1 liter vody). S rovnakým riešením musíte postrekovať rastlinu raz týždenne po dobu jedného mesiaca.
 • Vo vnútri listov sa vytvoril biely povlak a samotná rastlina sa pokryla bielymi bodkami. Je potrebné prijať opatrenia na boj proti roztočom pomocou liekov Akarin alebo Fitoverm. Zasiahnuté puzdro by malo byť izolované od zdravých rastlín.

Pri kontrole škodcov sa odporúča spracovať nielen rastlinu, ale aj parapet alebo miesto, kde sa kvetináč nachádza, ako aj samotný kvetináč. Aby ste znížili populáciu škodcov, musíte dlaň vypláchnuť teplou vodou s prídavkom pracieho mydla.

Ako vyliečiť Hamedorea

Metódy množenia kvetín

Existuje niekoľko spôsobov, ako šíriť hamedorea:

 • semená. Medzi hlavné nevýhody patrí dlhá doba klíčenia semien (od 3 do 8 mesiacov).
 • delenie Bush. Vyskytuje sa pestovaním rastlín pestovaných z klíčených semien v rôznych kvetináčoch.
 • bazálne procesy (Vegetatívny). Táto technológia je podobná metóde delenia kríkov. Nezaberie to veľa času.
  Každá možnosť pestovania má svoje výhody a nevýhody, takže milovníci kvetín si vyberú tú správnu.

Palmy patria medzi najobľúbenejšie izbové rastliny, pretože poskytujú atmosféru tropickej nádhery. Nevyžadujú si však vážnu starostlivosť. Zoznam možných druhov, ktoré môžu prežiť v interiéri, sa zvyšuje, ak na kultiváciu použijete skleník. Ale aj v menších apartmánoch si môžete dať malú chamedorea alebo inú malú palmu (mini-mix).