Dom a záhrada

Biela vŕba: ozdobné odrody a užitočné vlastnosti


Pre Slovanov nie je vŕba iba strom, sú s ňou spojené starodávne tradície, sviatosti a viery, je účastníkom mnohých príbehov a spevov. Liečivé vlastnosti má aj najslávnejší druh vŕby - vŕba biela, ktorá rastie všade. O tom sa bude diskutovať.

Botanický opis a distribúcia vŕby bielej

Biela vŕba (Salix alba) má iné názvy - strieborná vŕba, rakita, vetla a vŕba. Názov rodu v preklade z keltských zvukov ako „rastúce pri vode“, o charakteristickom mieste rastu vŕby. Biela vŕba je strom vysoký až 30 metrov a jeho kmeň môže byť široký jeden a pol metra. Jeho tmavošedá, hrubá kôra je rezaná trhlinami. Konfigurácia korunky je oválna alebo guľatá. Listy sú pretiahnuté a úzke, s jemným okrajom na dne. Výhonky sú veľmi flexibilné a dlhé. Náušnice sa objavujú v polovici jari a priťahujú veľké množstvo opeľujúceho hmyzu. Korene tohto stromu sú bočné, zaberajú veľkú plochu a hĺbka ich postupu závisí od charakteru pôdy. V podmienkach vysokej vlhkosti dosahuje tri metre.

Tento druh sa ľahko hybridizuje, častejšie - spontánne, pričom stráca mnoho charakteristických rozdielov. Rastie pozdĺž vodných plôch, ktoré často vytvárajú húštiny a veľké háje. Jeho susedmi sú často topoľ, jelša, baza alebo iné druhy vŕby. Biela vŕba sa distribuuje takmer po celej Európe (okrem severu), Ázie a severnej Afriky.

Liečivé a prospešné vlastnosti vŕby bielej

Biela vŕba sa v každodennom živote bežne používa:

 1. Opaľovacie vlastnosti kôry sa použili pri výrobe rybárskeho náradia a kože.
 2. Člny, žľaby a studne boli vyrobené z dreva.
 3. Kôš farbené látky a výrobky z nich v hnedo-červenej farbe.
 4. Tyče sa používajú na stavbu hospodárskych budov, najmä - ohrady pre dobytok. Slúžia ako dobrý základ pre živé ploty.
 5. Celulóza sa získava z dreva, vyrába sa papier.
 6. Mladé vetvy živia domáce zvieratá a infúzie kôry sa používajú vo veterinárnej medicíne (liečia choroby obličiek).
 7. Vŕbový med je cenený pre svoje chuťové a liečivé vlastnosti. Toto je jedna z prvých rastlín medu. Na hektár výsadby vŕby za sezónu sa získa asi jeden a pol sto kilogramov liečiva. Je tiež zdrojom peľového a včelieho lepidla.

Vlastnosti a úprava bielej vŕby

Liečivé vlastnosti slín obsahujúcich salicín, flavonoidy, živice, kyselinu askorbovú a ďalšie, používa sa v takýchto prípadoch:

 1. Na opláchnutie zápalom hrdla a ďasien.
 2. Ak chcete liečiť zápal kože, znížte potenie nôh.
 3. Jeho prípravky, ktoré majú analgetické antipyretické, diaforetické, hemostatické, antitrombotické a diuretické vlastnosti, sú užitočné pri liečbe:
 • Gastritída - ako zlepšenie trávenia.
 • Gynekologické choroby - na zmiernenie zápalu a zastavenie krvácania.
 • Tuberkulóza a horúčka.
 • Reumatizmus, bolesti hlavy, dna - ako anestetikum.
 • Ponosov - ako adstringent.
 • Hypotenzia - na zvýšenie tónu tela atď.

Využitie liečivých vlastností vetra v ľudovom liečiteľstve

Jedinečné liečivé vlastnosti vŕby bielej sa používajú v tradičnej a ľudovej medicíne, kde sa už dlho používa kôra, listy, šťava a jej kvetenstvo. Obzvlášť výhodné sú lieky a výrobky z vŕbovej kôry.

Biela vŕba kôra

Je ťažké vymenovať všetky jej liečebné možnosti, tu je použitých iba niekoľko receptov. v tradičnej medicíne:

 • Recept číslo 1. Čaj a infúzia z horúčky, reumatizmu, hnačky, hypotenzie, radikulitídy: lyžička surovín sa naleje do pohára vriacej vody a nechá sa niekoľko minút dozrievať. Vypite 2 poháre denne. Alebo trvajte na trojnásobnej dávke surovín vo vriacej vode v pollitrovom termosku a trvať trikrát.
 • Recept číslo 2. Pri erysipelách a plesňových chorobách: nalejte pohár suchej suroviny vriacou vodou tak, aby bola úplne pokrytá tekutinou. Namočte pol hodiny a vylejte vo filtrovanej forme do teplej vody, kde si kúpte. Alebo namočte handričku na obklady.
 • Recept číslo 3. Ak chcete odstrániť teplo: lyžicu surovín uvarte v pohári vriacej vody po dobu 20 minút, pite v lyžičke trikrát denne.
 • Recept číslo 4. S hypertyreózou: uhlie zmiešajte po spálení vŕbových konárov s dvojitou dávkou medu a trikrát denne, štvrť šálky, pol hodiny pred jedlom.
 • Receptové číslo 5. Pre seborrhea a vypadávanie vlasov: varte dve polievkové lyžice kôry vŕby a koreň lopútok v litri vody na pol hodiny. Používajte pri umývaní vlasov.
 • Receptové číslo 6. Kompresia z bradavíc: brúsené uhlie získané spaľovaním vŕbových konárov, ocot nalejte do zatuchnutej podoby. Používajte niekoľkokrát, kým sa nevypnú.

Biele vŕbové listy

 • Recept číslo 1. S prostatitídou: lyžicu nasekaných konárov uvarte s listami niekoľko minút v pol litri vriacej vody. Nápoj vychladený pol šálky, tucet minút pred jedlom trikrát denne.
 • Recept číslo 2. Zmäkčenie kukurice: kúpele nôh s vŕbanými listami vŕby každý deň, až kým nespadnú.
 • Recept číslo 3. Na zmiernenie horúčky a črevnej koliky: nalejte lyžicu čerstvých listov do pohára vriacej vody na pol hodiny a vypite v troch dávkach.
 • Recept číslo 4. Pri nespavosti a reumatických bolestiach sa pred spaním kúpte a pridajte infúziu listov.

Výťažok z bielej vŕby

Šťava z vrbovej kôry sa používa v kozmetike na čistenie pokožky tváre, zmiernenie zápalu a vyhladenie plytkých vrások. Z tohto dôvodu sa z toho vyrábajú obklady. Zmes tejto šťavy s odvarom z granátového jablka a ružového oleja sa používa v orientálnej medicíne na liečbu zápalu stredného ucha. Je tiež užitočný pre vlasy, keď sú vtierané do pokožky hlavy, rastú lepšie, lupiny miznú.

Extrakt z kôry kôry je súčasťou rôznych liekov používaných pri nadváhe, srdcových patologických stavoch a cukrovke. Hojí problémové oblasti pokožky, normalizuje oddeľovanie tuku a dodáva pokožke dobre upravený vzhľad. Farmaceutický prípravok sa používa trikrát denne na pol čajovej lyžičky.

Ako pestovať vŕbu

Zberacie a skladovacie vlastnosti vŕby

Na lekárske účely sa kôra zhromažďuje zo žíl zo vzoriek, ktoré dosiahli vek sedem rokov. Deje sa tak na jar, keď je obzvlášť šťavnaté. Zhromaždené suroviny sa rozrežú na malé kúsky, aby sa ľahšie sušilo. Potom stojte na slnku a vädnite. Konečné uvedenie surovín do kondicionovania sa uskutočňuje v elektrických sušičkách pri teplote nie vyššej ako 50 stupňov. Pripravenosť je určená stupňom jej krehkosti. Suchá kôra je uložená v kartónových škatuliach až štyri roky.

Kontraindikácie a poškodenie rastlín

Prípravky Vetla sa nemôžu kombinovať s aspirínom, napr zvyšuje pôsobenie salicylátov v nich prítomných. Okrem toho je zakázané používať ich:

 • Na alergické reakcie na aspirín.
 • Vredy a patologické nálezy gastrointestinálneho traktu.
 • Deti do 16 rokov.
 • Spolu s antikoagulanciami na zabránenie krvácania.
 • Pri liečbe záchvatov sa používajú niektoré lieky proti bolesti.
 • So zvýšeným krvným tlakom.

Nemôžete ich nekontrolovane používať pre dojčiace a tehotné ženy, pacientky užívajúce iné lieky. Tieto lieky nie sú kompatibilné s alkoholom.

Dekoratívne formy z vŕby bielej

Biela vŕba má niekoľko slávnych dekoratívnych odrôd:

 • tristis - strom s šíriacou sa a vysokou korunou, dosahujúci až dve desiatky metrov. Vetvy sú zavesené, so žltkastou kôrou, listy sú dlhé a úzke, na jeseň žlto-zelené. Malebné žlté náušnice objavujúce sa na križovatke apríla a mája. Slávna medová rastlina. Rastie na otvorených a vlhkých miestach.
 • argentea - nemenej vysoký strom so striebornými, veľkými a podlhovastými listami. Neskôr si zachovávajú strieborný odtieň iba na spodnej strane a do jesene žltnú. Náušnice sa objavujú ešte pred otvorením listov.
 • Limpde - najvyšší druh vŕby so silným trojmetrovým kmeňom. Crohn - kužeľovitý tvar so zelenými listami. Kvety s už kvitnúcimi listami koncom jari. Dobrá rastlina medu. Miluje svetlé a vlhké miesta, ale netoleruje kyslé a bažinaté pôdy. Toleruje nízke teploty.
 • Plač (pendula) - strom s klesajúcou korunou a farbou kôry mladých jedincov, ktorá sa líši od ostatných odrôd. Najprv majú horčicový odtieň a uprostred letného horúčavy je na slnečnej strane červenkastohnedý. Listy sú dlhé a veľmi úzke, svetlozelenej farby, pripomínajúce vodopád v hmote.
 • sericea - pomerne nízky strom okrúhleho tvaru s listami zaliatymi striebrom. Svojho maximálneho rastu na desať metrov dosahuje len vo veku 20 rokov.

Strieborná vŕba v záhradnej výzdobe

Rýchlo rastúca vŕba striebra je jedným z najlepších stromov pre problémové oblasti terénnych úprav. Jeho korene spoľahlivo spevňujú piesočné pôdy a priťahujú vodu. Perfektne toleruje znečistenie mestského plynu, tieto stromy sa zakorenujú na cestách čistých suchým vetrom a chránia pred nimi ďalšie výsadby. teda rastliny sa často používajú ako zelené živé ploty. Okrem toho majú tieto stromy ozdobnú korunu a farbu listu. Vo veternom počasí vyzerajú veľkolepo. Dobré pre jednotlivé a skupinové kompozície, nevyhnutné na brehoch umelých jazier a bazénov.

Stromy sú poddajné, môžu mať akýkoľvek tvar. Napríklad v dôsledku rezania koruny v požadovanej výške môžete získať loptu a pri jej rezaní blízko zeme - tú istú loptu, ale spustenú na zem. Rastlina vyzerá skvele v susedstve so stromami kontrastnej textúry, farby a výšky. Napríklad v zmiešaných a ihličnatých kompozíciách vedľa javora, čučoriedky, borievky, arborvitae a tisu.

Vŕba v terénne úpravy

Biela vŕba je jednou z najlepších rastlín na záhrade. Okrem mnohých liečivých vlastností lieči pôdu a vzduch, prináša estetické potešenie v rôznych zloženiach.