Tipy

Liečivá sila plazivej trávy sa plazí


Plesnivá pšenica zelená (Elytrígia repens) je bylinná trvalka a je súčasťou kráľovstva rastlín a rodiny obilnín. Ide o najznámejší a početný druh, ktorý je v našej krajine pomerne rozšírený.

Ako vyzerá plazivá pšeničná tráva a kde rastie?

Rastlina patrí do rodu Wheatgrass, triedy Monocotyledonous a oddelenia Flowering. Botanický opis trvalky zahŕňa dlhý a plazivý, horizontálne umiestnený a koreňovitý koreň, ktorý leží v hĺbke nie väčšej ako 5 - 15 cm. Priemerná výška vzdušných častí kmeňa sa môže pohybovať medzi 40 - 150 cm. Listy sú holé a ploché, lineárne. Kvetenstvo vyzerá ako malá špicatina.

V našej krajine rastie obyčajná a plazivá pšenica takmer všade. Rastlina je naturalizovaná na celom svetea medzi záhradníkmi sa považuje za škodlivý a veľmi bežný burina, ktorého bojom je časté vykopávanie pôdy s manuálnym odstraňovaním koreňov a následné mulčovanie. Pšeničná tráva rastie nielen na nížinných územiach, ale aj v horách a často sa vyskytuje aj na lužných alebo lužných lúkach, prevažne v tráve.

Liečivé vlastnosti a zloženie pšeničnej trávy

Terapeutické využitie zelenej vegetatívnej hmoty nie je také vysoké ako liečivé vlastnosti oddenku, ktorý obsahuje dostatočne veľký počet nasledujúcich komponentov:

 • uhľohydráty vrátane škrobu a cukrov vo forme fruktózy a levulózy;
 • mukózne látky;
 • vitamíny patriace do skupiny "B";
 • karotenoidov;
 • kyselina askorbová;
 • kyseliny organického pôvodu;
 • prírodné éterické oleje.

Oddenky sú schopné akumulovať minerály vo forme makroprvkov a mikroprvkov, vrátane organických derivátov kyseliny kremičitej.Užitočné vlastnosti sú tiež stanovené komplexnými olejovými zlúčeninami.s výraznými baktericídnymi a zvláčňujúcimi účinkami, ktoré prispievajú k správnej a ľahkej absorpcii vitamínových a minerálnych komplexov. Mimoriadne dôležité sú pektíny, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny a rádioaktívne látky z tela, ako aj saponíny, ktoré urýchľujú metabolické procesy a majú expektoračné, diuretické a choleretické účinky.

Fotogaléria

Užitočné vlastnosti plazivej trávy

Liečivé vlastnosti pšeničnej trávy v ľudovom liečiteľstve:

Burina a veľmi bežná rastlina v našej krajine sa osvedčila pri liečbe mnohých chorôb. V terapii a prevencii sa používajú nielen korene, ale aj vzdušné časti pšeničnej trávy.

Výhody a recepty využívajúce odrody pšeničnej trávy

Zber odnoží rastlín by sa mal vykonávať v poslednom desaťročí leta alebo na začiatku jesenného obdobia. Pred sušením sa podzemok dôkladne očistí od stonkovej časti a listov, potom sa dobre umyje studenou tečúcou vodou a vysuší sa. Sušenie by sa malo uskutočňovať v sušiarni alebo v špeciálnych sušiarňach pri teplote 55 - 60 ° CoC. Sušené rastlinné materiály by sa mali pravidelne miešať a prevracať. Pripravené korene sa neohýbajú, ale rozbíjajú sa treskom. Štandardná doba použiteľnosti rastlinných surovín nepresahuje tri roky.

Na lekárske účely sa najčastejšie používajú odvaryktoré sú na zachovanie diuretického a laxatívneho účinku pripravené v pomere 1:10. Musíte použiť hotový vývar dve polievkové lyžice trikrát denne, rozmnožiť pár čajových lyžičiek rastlinného extraktu v pohári teplej vody. Pri liečení artritídy, dny, osteochondrózy a neuralgie sa infúzia pripravuje pomocou pár polievkových lyžíc oddenku a pol litra vriacej vody. Vývar pod vekom sa nadávkuje, potom sa prefiltruje a spotrebuje trikrát denne. Dekorácie sa veľmi dobre etablovali pri liečbe chorôb žalúdka a čriev. Klystíry s odvarmi môžu znížiť hemoroidy.

Liečba chorôb listami pšeničnej trávy

Pozitívna spätná väzba má aj šťavu získanú z čerstvých listov. Takéto liečivo v množstve pohára trikrát denne sa používa na liečenie žlčových kameňov a urolitiázy. Štandardná liečebná kúra je dva alebo tri týždne, po ktorých musíte určite prestať.

Na správnu prípravu šťavy z pšeničnej trávy je potrebné zozbierať a dôkladne rozdrviť kilogram trávy, potom ju naliať dvoma litrami vody a dobre premiešať. Približne po hodine a pol by sa mala šťava prefiltrovať a dobre vytlačiť. Takto pripravená terapeutická šťava si pri skladovaní v bežnej domácej chladničke dokáže zachovať všetky svoje prospešné vlastnosti niekoľko dní. Trvanie skladovania sa môže výrazne predĺžiť. ak do litra takejto šťavy pridáte jednu kvalitnú vodku.

Pšeničná tráva v kozmetike

Lieky vyrábané na základe plazivej pšeničnej trávy veľmi rýchlo a účinne liečia furunkuulózu a tiež dobre pomáhajú v prítomnosti mladistvého akné a sú účinné pri liečbe mnohých ďalších kožných ochorení. Závod je súčasťou poplatkov za obkladyktoré sa používajú na suchú a jemnú pokožku so zníženou odolnosťou a pyodermiou. V zmesiach s bodľavou žihľavou sa liek používa na predčasný vzhľad sivých vlasov a nadmerné potenie nôh.

Metódy kontroly pšenice trávy ako buriny

Je dosť ťažké odstrániť vegetáciu burín predstavovanú pšeničnou trávou. Činnosti zamerané na ničenie buriny si budú vyžadovať veľa času a úsilia. Na tento účel sa široko používajú nielen ľudové lieky a manuálna práca, ale aj moderné chemikálie chemického typu:

 • po jesennej úrode sa uskutoční dvojstupňový orba s diskom do hĺbky 8 - 12 cm a orba. Opätovné spracovanie sa vyžaduje asi po niekoľkých týždňoch;
 • na malých plochách sa manuálny výber koreňov buriny uskutočňuje pomocou vidličiek alebo lopaty bajonetu;
 • mechanické metódy kontroly zahŕňajú aj jarné trýznenie a prerezávanie výhonkov, sekanie odnoží kultivátorom, ako aj stmievanie mulčovaním.

Pomocou herbicídov môže byť viac ako sedemdesiat percent burín odstránených z ornej pôdy alebo záhrady. Na tento účel sa najčastejšie používa nízko toxický a univerzálny liek. "Roundup"herbicíd s nepretržitým účinkom Hurikán Forteako aj pesticídy "Agrokiller" "Glifos" a "Tornádo". Dôležité mať na pamäti že sa neodporúča používať herbicídy na rovnakom mieste viac ako trikrát za rok.

Poškodenie plazivej trávy a niektoré kontraindikácie

Takmer všetky lieky vyrobené z pšeničnej trávy líšia sa v niektorých predložených kontraindikáciách:

 • exacerbácie a štádia nestabilnej remisie žalúdočných vredov;
 • exacerbácie a štádia nestabilnej remisie dvanástnikového vredu;
 • akútna pankreatitída s narušenou funkciou enzymatickej produkcie;
 • náchylnosť na hnačku nešpecifikovanej genézy;
 • zníženie krvného tlaku;
 • obdobie tehotenstva a laktácie;
 • prítomnosť veľkých kameňov v žlčníku;
 • prítomnosť veľkých kameňov v obličkách alebo v mechúre;
 • alergické reakcie a individuálna intolerancia.

Okrem iného mimoriadne Je dôležité kontrolovať proces zberu rastlinných materiálov, ako aj všetky fázy prípravy liekov na báze pšeničnej trávy. Dávka sa vyberá prísne individuálne, v závislosti od závažnosti ochorenia a prítomnosti sprievodných patológií.

Ako bojovať s pšeničnou trávou

Takáto burinová vegetácia ako plazivá pšenica má veľmi výrazné diaforetické, diuretické, vykašliavacie a preháňacie vlastnosti. Ručné odstránenie buriny z infield má záhradkárov skvelú príležitosť nielen vyčistiť oblasť, ale aj získať účinný liek.