Rastliny

Snapdragon: klasifikácia a metódy kultivácie


Snapdragon je vytrvalá rastlina z čeľade jeleňovitej, zahŕňa asi 50 druhov. V rôznych krajinách nesie svoje obľúbené meno: „psy“, „snapdragon“, „rozštiepený poschodie“. S pomocou umelého šľachtenia bolo vyšľachtených viac ako 1000 odrôd kultúry, základom všetkých foriem bolo veľké antirrínum.

Všeobecné charakteristiky a prípady použitia snapdragónu v krajinnej architektúre

Antirrinum je ker, ktorý sa vyskytuje ako bylina. Jeho stonky sú priame a rozvetvené a dosahujú veľmi odlišnú dĺžku: od 0,15 m do 1 m. Zo stoniek sa vytvára druh kríkov pyramídového tvaru. Listy sa líšia v rôznych výškach kvetov: horné sú striedavé a spodné sú opačné. Tvar listov je tiež odlišný: oválny a klopový, farebná schéma sa mení od svetlých po tmavé odtiene zelenej.

Kvety v ich štruktúre pripomínajú ústa leva, odkiaľ meno pochádza. Líšia sa veľkou formou a koncentráciou kvetov. Každá odroda sa vyznačuje farbou:

 • ružová;
 • žltá;
 • bordová;
 • zlato;
 • malina.

Nie je možné stretnúť sa iba s odtieňmi modrej. Kvetenstvo nastane do troch mesiacov od začiatku. Charakteristickým rysom je charakteristické otvorenie kvetu: zdola nahor. Ak včas odstránite vyblednuté kvetenstvo, je možné pozorovať kvitnutie nasledujúcich kvetov počas letnej sezóny až do neskorej jesene. Vynikajú jednoduché kvety a froté kvety, všetky odrody majú voňavú vôňu.

Ovocie je viaczrnná škatuľka, v 1 g semien je niekoľko tisíc. V prírodných podmienkach je snapdragon trvalka, ale za podmienok, ktoré nie sú s tým spojené, sa pestuje často ako ročný. To nevylučuje možnosť organizovania náležitej starostlivosti a ochrany pre jeho zimovanie.

V krajinnom plánovaní sa na navrhovanie hraníc často používajú poddimenzované formy kultúry. Používajú sa tiež na vytváranie kontrastných kompozícií na pozadí trávnikov alebo kvetinových záhonov. Na kytice sa pestuje vysoká odroda rastlín. Snapdragon dobre zakorenil v kvetináčoch, čo vám umožňuje pestovať ho ako ozdobu balkónov alebo terás.

Ako pestovať sadenice orieškov

Fotogaléria

Klasifikácia a opis odrôd antirrína

Odrody antirrinum sa líšia výškou stonky, existuje päť hlavných druhov rastlín. Jednou z novo odvodených foriem kultúry môže byť identifikácia jantáru. Charakteristickým znakom je prítomnosť výhonkov, ktorých dĺžka je rovnaká ako dĺžka výhonkov obrovskej odrody.

Obrie

Tento typ kultúry dosahuje výšku 0,9 m, niekedy až 1,3 m. Najvyššia streľba je centrálna streľba, ďalšie výhonky v poradí sú oveľa nižšie ako hlavná streľba. Celkovo existujú dva stonky stoniek, tretí v tomto druhu chýba. Farba kvetenstvo je odtieň červenej. Najjasnejším predstaviteľom je Opus, ktorá je tiež rozdelená do podkategórií: levanduľa, biela, jablko. Toto je jediná odroda, ktorú je možné pestovať dvakrát ročne: koncom jari a začiatkom jesene.

Vysoký

Ich výška sa pohybuje od 0,6 m do 0,9 m, táto odroda sa pestuje na rezanie na čerstvé kytice, ktoré vydržia až 7 dní bez zvädnutia. Rovnako ako v predchádzajúcich druhoch, postranné výhonky sú výrazne nižšie ako hlavné. Najviac voňavé možno identifikovať so žltými kvetmi:

 • Anna German (iná jemná farba);
 • Kanárik (svetlý);
 • Madame Butterfly (froté množstvo rôznych odtieňov).

Priemerná výška

Odroda dosahuje od 0,4 m do 0,6 m. Môže sa vyznačovať univerzálnosťou, pretože je možné pestovať ako rezané kytice, tak aj pre krajinársky dizajn. Vyznačuje sa veľkým počtom výhonkov, stredný vyniká predovšetkým. Najslávnejších predstaviteľov možno identifikovať Golden Monarch, Ruby a Lipstick Silver.

Príliš malý

Tieto hybridy rastú od 0,25 m do 0,4 m, rozmnožujú ich tak, aby zdobili kvetinové záhony a hranice. Líšia sa miernym počtom kvetov v kvetenstvo všetkých úrovní výhonkov. Jeden zo zástupcov tejto odrody môžete zvýrazniť twinnie, ktorý sa vzťahuje na froté a polodvojitý typ. Má svetlé odtiene farieb, ktoré poteší dlhú dobu.

Trpaslík

Najmenšia odroda, ktorej dĺžka výhonku dosahuje 0,15 m - 0,2 m, sa používa na ozdobenie okrajov, rabatiek, trpaslíkov, na pestovanie kvetinových záhonov. Rozvetvenie tohto druhu je najvyspelejšie medzi ostatnými, stredný výhonok sa neodlišuje od výhonkov nasledujúcich úrovní. Slávni predstavitelia tejto odrody: Sakura Color, Candy Sprchy (vzťahuje sa na typ ampulu s visiacimi výhonkami).

Pestovanie strukovín zo semien

Doma môžete pestovať snapdragon zo semien, preto ho nemusíte kupovať v obchode, môžete ho zbierať z plodiny na konci obdobia kvitnutia.Semená sa vyznačujú vynikajúcou schopnosťou udržať si životaschopnosť niekoľko rokov., V teplom podnebí môžete zasadiť plodinu so semenami ihneď do pôdy. V iných klimatických podmienkach sa odporúča riediť antirrinum sadenicami.

Prípravné práce

 1. Na začiatku jari je potrebné pripraviť malé kvetináče s priemerom 10 cm alebo väčším, v ktorých sa musia nachádzať odtokové otvory, aby sa odstránila prebytočná vlhkosť.
 2. Hrubý piesok by sa mal naliať na dno, na neho sa položí vrstva toho istého piesku a hnojená zemina.
 3. Vyliata sa úhľadne zhutní a vyrovná, pripravená pôda sa navlhčí z postrekovača, na ktorý sa položia semená zmiešané s pieskom. Posledná vrstva hnojenej pôdy s pieskom sa naleje a všetko sa pokryje skleneným vekom.
 4. Potom je potrebné zhromaždený kondenzát utrieť každý deň, podľa potreby zvlhčiť pôdu. Po krátkej dobe prikryte vekom, aby semená mali čas „dýchať“. Ak je starostlivosť a teplota pre kultúru správne a pohodlné, po niekoľkých týždňoch môžete vidieť prvé výhonky.
 5. Potom sa hrniec vyberie zo slnečného miesta, aby klíčky nezačali aktívne rásť a natahovať sa, pretože by ste mali počkať, kým vyklíčia zvyšné semená. Akonáhle sa tak stane, sklenená strecha sa odstráni.

Pestovanie lúčnych rastlín v záhrade

Technológia pestovania sadby

Naklíčené rastliny spočiatku nerastú veľmi aktívne, pričom by sa malo dbať na správne zalievanie a včasné odstránenie mŕtvych klíčkov. Ak chcete odstrániť príčinu choroby v pôde, musíte posypať infikovanú oblasť drveným uhlím.

Hneď ako sa objavia prvé listy, kultúra sa ponorí do priestranného boxu, v ktorom sa udržiava určitá vzdialenosť medzi sadenicami, aby sa mohol voľne pestovať. Miesto musí byť vybrané svetlé, ale nie na priamom slnečnom svetle. V tomto okamihu sa začína postupné prispôsobovanie sa snapdragónu podmienkam, za ktorých bude transplantovaný. Na tento účel sa krátko otvorí okno bez vytvorenia konceptu. Aby boli výhonky rozvetvené, musia byť orezané. Deje sa tak v čase, keď počet listov na výhonku dosiahne 4 až 5 ks. To isté sa dá urobiť s bočnými výhonkami, ak sa začali natahovať príliš aktívne.

Dátumy a pravidlá výsadby sadeníc na trvalom mieste

Sadenice by sa mali do konca jari zosilniť. Počas tohto obdobia je vysadená na pripravenom mieste na záhrade. Pôda by mala byť nasýtená živinami a mala by mať ľahkú štruktúru. V ideálnom prípade sa odporúča pripraviť zmes rašeliny, piesku a kompostu. Musí mať dobrú drenáž a ochranu pred nárazmi vetra. Vybraté miesto môže byť slnečné alebo mierne zatienené.

Pri výsadbe v pôde by sa mala zachovať určitá vzdialenosť medzi rastlinami. Tieto ukazovatele závisia od rozmanitosti kultúry.

 1. Vysoký - asi pol metra.
 2. Srednerosly - 0,3 m.
 3. Poddimenzovaná - 0,2 m.
 4. Trpaslík - 0,15 m.

Pred priamym výsadbou je pôda hojne zvlhčená, čo je nevyhnutné pre lepšie zakorenenie. Akonáhle sa to stane, antirrinum sa začne premieňať na kríky.

Vlastnosti starostlivosti o snapdragóny

Kultúra nespôsobuje problémy v starostlivosti. Musí sa ošetriť včas od buriny, okolo nej by sa malo uskutočniť včasné uvoľnenie pôdy a navlhčenie. Polievanie je potrebné iba v suchom období sezóny. Odporúča sa to urobiť ráno a večer toho istého dňa sa burina odstráni a pôda sa uvoľní.

 • Ak sa stavia vysoko rastúca rastlina, je potrebné podväzok na podporu, aby sa zabránilo lomu kmeňa. Vyblednuté kvety sa odstraňujú včas, čo predlžuje kvitnutie snapdragónov. Tiež, aby sa predĺžilo uvoľňovanie kvetov, musíte včas odstrániť šípku a nenechať dozrieť semená.
 • Počas celej sezóny sa vykonáva hnojenie niekoľkými hnojivami. Prvá je v období nástupu aktívneho rastu, bezprostredne po zakorenení. Druhá - počas tvorby pukov. Toto sa uskutočňuje pomocou organických látok a nitrofosfátu.
 • Kultúra je niekedy napadnutá škodcami a chorobami. V tomto prípade sa infikované vzorky okamžite odstránia z kvetinovej záhrady a spália, aby sa zabránilo šíreniu poškodenia. Miesto rastu je spracované špeciálnym nástrojom zakúpeným v obchode.
 • Aby sa predišlo infekcii, musíte vykonať náležitú starostlivosť, ktorá spočíva v odstránení postihnutých listov, zalievaní listov, a nie na zemi, nedostatku zhromažďovania nadmernej vlhkosti z koreňového systému.
 • Na jeseň, po kvitnutí, je potrebné pestovať rastliny vo výške stonky 5-8 cm nad pôdou. Základná pôda by sa mala mulčovať, aby v zime nezamrzla. To sa deje na pestovanie trvaliek. Ak sa na mieste plánovalo ročné pestovanie, malo by sa zabrániť drveniu semien. Na jeseň sa vykope pôda a zvyšky plodiny sa spália.

 

Vypracovanie aranžovania kvetín a kombinácií s inými rastlinami

Snapdragon sa používa na vytváranie kvetinových aranžmánov. Znížte kultúru pri otváraní kvetu o ¾, potom zaručené antirrinum poteší svojou krásou až dva týždne. Veľkou výhodou je nenápadná aróma, ktorá nespôsobuje podráždenie.

Trpaslicové odrody pestované v kvetináčoch vytvoria vizuálny efekt sviežej kytice. Toto je doplnené rôznymi farbami rastliny.

Na záhrade kvetinárov starostlivo premýšľajú a vypracujú výsadbu rôznych kvetinových aranžmánov. Snapdragon možno kombinovať s astry, levanduľa. Nízko rastúce odrody sú doplnené floxom, nechtíčkami, zabudnutými. Zostavovanie sa môže uskutočniť z niekoľkých dôvodov. Jednou z nich je farebná kombinácia kompozície.

Ako pestovať ampel snapdragon

Snapdragon je svetlá a vyberavá rastlina, ktorá ozdobí akékoľvek kvetinové záhony. Niektorí estetovia to nezasadia presne kvôli nepokojom farieb.