Tipy

Miscanthus: charakteristika druhov a pravidlá poľnohospodárskej technológie


Mnoho záhradných rastlín zdobí záhradu svojimi nádhernými kvetmi a sviežou zeleňou. Existujú však kultúry, ktoré nemajú zvlášť atraktívne farby, čo im nezabráni zostať populárnym medzi amatérskymi záhradníkmi a profesionálmi. Používajú sa v dekorácii vďaka sviežej zeleni, ktorá vytvára efekt zelenej steny. Jednou z týchto rastlín je okrasná cereálie zvaná Miscanthus.

Opis a prípady použitia miscanthus v krajinnom dizajne

Miscanthus je pomerne vysoká rastlina, ktorá rastie na 2 metre. Charakteristickým znakom sú rovné, pomerne tuhé stonky a veľmi dlhé, úzke listy. Rastie v teplých oblastiach s miernym podnebím na takmer všetkých kontinentoch. Rod Miscanthus spája 40 druhovktoré sa úspešne používajú v dekoratívnom záhradníctve. Všetky z nich patria do rodiny obilnín, takže rastlina sa pre svoj charakteristický vzhľad často nazýva okrasná cereálie alebo fanúšik. Vytvára kvetenstvo, panciere, ktoré sa rôznou dĺžkou u rôznych druhov (od 10 do 30 cm) líšia. Uši samotné sú malé (do jedného centimetra), zvyčajne na nich rastie jedna kvetina.

Keďže Miscanthus vo väčšine prípadov dobre rastie na šírke a tvorí uši vzpriamene stonky, používajú ho v krajinnom dizajne v týchto variantoch:

 1. Vytvorenie zeleného plota od vysokých druhov rastlín - na tento účel sa vysádzajú vo vzdialenosti najmenej 40 - 50 cm od seba. Je dôležité zasadiť iba 1 stupeň, pretože budú pôsobiť na zelenú stenu s približne rovnakou výškou.
 2. Je veľmi vhodné zasadiť vysoký miscanthus na 1 krík vo vyvýšených oblastiach alebo v rohoch záhrady, pretože vďaka svojej veľkej veľkosti budú môcť zdôrazniť prirodzené hranice lokality alebo oddeľovať niektoré rastliny od ostatných.
 3. Low miscanthus sa bežne používa na vytváranie hraníc po vidieckych cestách - je veľmi svieža, vďaka čomu sú schopné vyhladiť rohy, ostré zákruty a vytvoriť efekt skutočného zeleného koberca.
 4. A nakoniec, veľmi úspešnou možnosťou je vysadiť vysoký mukantus pozdĺž poľného rybníka. Pomocou tohto konštrukčného ťahu môžete vytvoriť efekt skutočného prírodného jazera, na brehoch ktorého rastie malý les.

Funkcie pestovania Miscanthus

Charakteristiky a odrody čínskeho Miscanthus

Jedným z najbežnejších druhov tejto rastliny v Rusku je čínsky Miscanthus (často nazývaný čínsky trstina). Takmer všetky odrody sú dosť mrazuvzdorné, takže sa často vyskytujú na Ďalekom východe a na východnej Sibíri. Rastie tiež v Japonsku, Kórei a Číne, odkiaľ pochádza jeho názov. Existuje pomerne málo odrôd tohto druhu, ktorých pestovanie sa uskutočňuje takmer v celej krajine.

Miscanthus Graziella

Na rozdiel od svojich bratov táto odroda dorastá do výšky jeden a pol metra. Jeho kvetenstvo je navonok podobné bielemu periu, ktoré vyzerá dobre, keď sa v rade vysadí niekoľko kríkov. Kvitne na samom konci leta (ak je jeseň teplá, potom do októbra).

Táto odroda sa často používa na výsadbu v skalkách a pozdĺž okrajov chodníkov. Obzvlášť mladé rastliny potrebujú prístrešok na zimu, pretože odroda má strednú zimnú odolnosť. Táto odroda je však veľmi odolná voči škodcom a chorobám.

Miscanthus Cascade

Naopak, táto odroda je skutočný obr dorastá do výšky 3 metrov. Najčastejšie sa vysádzajú osobitne alebo po obvode záhrady, pretože inak budú veľmi rásť a skryť iné rastliny. Na začiatku kvitnutia kvetenstvo získa svetloružovú farbu a krásne visí, potom sa blížia k druhej polovici leta. Táto odroda má osobitnú lásku k vlhkosti; miera rastu do značnej miery závisí od kvality zavlažovania.

Miscanthus Zebrinus strictus

Odroda zebrínu nie je na výšku k Cascade, ale na šírku sa nevyvíja toľko (do 80 - 90 cm). Vyznačuje sa kvetmi červených odtieňov, ktoré sa objavujú na samom konci leta a kvitnú po celý september. Odroda tiež miluje vlhkosť, preto je pravidelné napájanie nevyhnutné pre jeho úspešný rast. Ale v zime je otužilosť dosť náladová a potrebuje ďalšie opatrenia na zahriatie.

Iné odrody

Medzi ďalšie odrody, ktoré získali distribúciu, sú známe Miscanthus gracilimus, blondo, plameniak a silberfeder.

 1. Gratsilimus rôzne oranžové kvetinové farby a plačové listy, ktoré na jeseň žltnú. Rastlina má guľovitý tvar a vysokú výšku (asi 2 metre), vďaka čomu sa používa pri výsadbách pásomníc pozdĺž okrajov lokality alebo pozdĺž jej ciest.
 2. Blondeau líši sa dostatočnou odolnosťou proti mrazu. Jeho kvetenstvo sú krémové svetlé odtiene husto pokryté ušami. Na výšku tiež dosahuje asi 2 metre.
 3. plameniak dostala svoje meno vďaka krásnym farbám jemných ružových tónov. Odroda je veľmi mrazuvzdorná.
 4. Silberfeder má kvety v strieborných odtieňoch, ktoré sú veľmi podobné periu. Výška stonky s kvetenstvom môže byť až 2 metre.

Funkcie miscanthus s kvetom cukru

Táto odroda má pomerne vysoké a husté latičky s husto bodkovanými kvetmi s mliečnymi odtieňmi. To všetko vytvára pocit cukru posypaného zeleňou, odkiaľ pochádza jej názov. Kvitne v júli, a miluje slnko veľmi, takže v teplom letnom období rastie obzvlášť dobre.

Opis veľkého miscanthusu

Názov tejto odrody presne zodpovedá jej veľkosti - do výšky 250 - 300 cm a šírky do 2 metrov. Toto je jedna z mála odrôd Miscanthus, ktorá miluje svetlo tieňovanie - je možné ju vysádzať na miestach, kde slnečné lúče neklesajú počas horúčavy dňa.

Vetvy s plačúcimi kvetmi, dosť silne ohnuté v oblúku. Keď kvety kvitnú, majú ružové odtiene, ale rýchlo miznú a menia sa na striebro. Takáto odroda je prospešná pre samotnú rastlinu, najmä pri vodnej nádrži, cez ktorú bude krásne rozširovať svoje vetvy.

Druhy Miscanthus

Výsadba miscantov na otvorenom priestranstve

Vo všeobecnosti je ventilátor veľmi nenáročný na starostlivosť, ale pri vysádzaní rastlín je potrebné zohľadniť niekoľko podmienok, aby sa zabezpečilo dostatočné tempo rastu už v prvej sezóne.

Výber a príprava stránok

Pri výbere miesta pre výsadbu sa musí pristupovať k osobitnej zodpovednosti, pretože rastlina je trvalá a je nežiaduce ju premiestňovať. Miesto je vybrané na otvorenom slnku, pretože ventilátor je fotofilný. tiež Zem by nemala byť suchá - Najlepšie je zasadiť Miscanthus v blízkosti rybníka alebo v nížine, kde voda prší po daždi. Zároveň nie je potrebné pestovať obilniny, kde voda neustále stagnuje - vlhkosť by mala byť mierna.

Dôležité! Rastlina sa môže množiť semenami, ale najčastejšie sa chová vegetatívne. Okrem toho, aby sa dobre zakoreňovalo, je potrebné, aby na stonke bolo najmenej 6 výhonkov.

Technológia a dátumy vykládky

Výsadba obilnín (ako aj presádzanie) sa najčastejšie vykonáva v polovici apríla, keď sa Zem už trochu zahreje. V klimatických podmienkach Ruska sa vysádzajú iba už pestované kríky (do 30 cm), pretože v opačnom prípade existuje veľké riziko, že ventilátor nebude mať čas zakoreniť. Pravidlá pristávacej techniky sú jednoduché:

 1. Hĺbka jamy by mala byť 30 až 50 cm, v závislosti od objemu podzemkov rastliny samotnej.
 2. Diera by mala byť zreteľne širšia ako koreňový systém Miscanthus - jej korene by chceli rásť v zemi.
 3. Po výsadbe je lepšie vyplniť otvor nie rovnakou pôdou, ale vrstvou úrodnej pôdy.
 4. Ihneď po výsadbe musíte sadbu dobre zalievať.

Miscanthus Care Secrets

Veernik rastie mnoho rokov (až do 25 - 30 rokov) a nevyžaduje osobitnú starostlivosť. Má však niekoľko funkcií, ktoré ho odlišujú od ostatných rastlín. Sú spojené s vlastnosťami vrchného obväzu a prípravy na zimné obdobie.

Aké rastliny zasadiť vedľa okrasných obilnín

Pretože miscanthus je pomerne rozšírený a vysoký, nemá cenu ho vysádzať inými rastlinami

Polievanie a napájanie ventilátora

Ventilátor je dosť hygrofilný, preto v suchých časoch potrebuje dostatok zalievania. Ak je zemina na povrchu rastliny suchá na dotyk - je to jasný znak potreby zavlažovania. A je absolútne nemožné povoliť suchú popraskanú zeminu. V teplom počasí je potrebné zalievať, Zároveň je lepšie nedovoliť, aby sa voda dostala na listy - aby ich slnko mohlo spáliť a rýchlo zaschnúť.

Pokiaľ ide o kŕmenie, ventilátor má funkciu, ktorá ho odlišuje od mnohých záhradných rastlín - v prvom roku ho vôbec nekŕmia, a od druhej sezóny sa zavádzajú malé dávky dusíkatých, draselných a fosforečných hnojív. Z organických hnojív je vhodný slabý roztok močoviny. Ak prekrmujete pôdu, môžu lístky obilnín lietať po zemi.

Prevencia chorôb a ochrana proti škodcom

Pri Miscanthus sa buriny radi usadzujú, z ktorých sa odoberajú voda a živiny. Je potrebné pripraviť sa na skutočnosť, že v prvom roku alebo dvoch rokoch bude burina trvalým zamestnaním. Ale od 3 rokov korene a lístie rastú natoľko, že takmer všetky buriny odumrú kvôli silnému tieňu ventilátora.

Aby sa predišlo tomu, že buriny uškrtia mladé výhonky, je potrebné ošetriť pôdu špeciálnymi roztokmi herbicídov hneď na začiatku sezóny (apríl - máj).

Pokiaľ ide o škodcov alebo choroby, má na nich ventilátor pomerne silnú imunitu., Stále je však potrebné ošetrovať zeleň roztokom fungicídov, pretože Miscanthus je často postihnutý hrdzou - ochorením listov, ktoré je vyvolané hubovými mikroorganizmami.

Príprava rastliny na zimu

Keďže sa rastlina vyskytuje vo voľnej prírode na teplom mieste, v podmienkach ruskej zimy potrebuje dodatočnú ochranu pred mrazom. Platí to najmä pre odrody, ktoré nemajú dostatočnú odolnosť proti mrazu.

Na jeseň musíte obzvlášť sledovať predpoveď počasia, pretože náhle mrazy môžu zničiť korene rastliny. Pripravte si ju vopred na chladné obdobie. Postupujte takto:

 1. Pred začatím práce je potrebné povrch mulčovať a dať pomerne silnú vrstvu voľnej pôdy (je to možné spolu s spadnutými listami) - týmto spôsobom môžete spoľahlivo chrániť korene pred zamrznutím.
 2. Rastlinu prikryte filmom tak, aby sa prekrývanie medzi rôznymi úlomkami aspoň 30 cm.
 3. Fragmenty filmu pripevnite zošívačkou, niťou alebo páskou.
 4. Položte kamene, tehly alebo iné pevné predmety na podstavec tak, aby vietor nemohol niesť štruktúru.

Ako pripraviť miscanthus na zimu

Preto je použitie miscanthus v interiéri letnej chaty investíciou na mnoho rokov: dodržiavaním jednoduchých pravidiel starostlivosti o rastlinu môžete zabezpečiť jej úspešný rast po viac ako jedno desaťročie.