Inštrukcia

Citrónová tráva: prospešné vlastnosti a použitie citrónovej trávy


Citrónová tráva (iné názvy - citrónová tráva, cymbopogon, rakytník, citronella, citrónový cirok) kombinuje 55 druhov rôznych druhov rastlín, ktoré patria do čeľade obilnín. Kvety sú takmer neviditeľné vďaka sviežej zeleni, preto rastlina nemá dekoratívne vlastnosti. Napriek tomu sa úspešne používa v mnohých ďalších oblastiach.

Ako vyzerá citrónová tráva a kde rastie

Z vonkajšej strany je zimbopogon podobný vysokej tráve, ktorá môže dorásť až do 2 metrov. Jeho listy sú úzke a šíriace sa, stopky sú väčšinou červené odtiene. V prírode sa vyskytuje výlučne v teplých a vlhkých oblastiach - severná Afrika a južná Európa, ako aj India a Indonézia. Pestuje sa v kultúre celými plantážami, ale v prírode sa často vyskytujú osamelé rastúce kríky.

Citrónová tráva má nasýtené zelené. Súčasne sa pestované listy začnú previsnúť pod vlastnou hmotnosťou, výsledkom čoho je rastlina ako skutočný krík.

Chemické zloženie a liečivé vlastnosti cymbopogónu

Citronová tráva priaznivo ovplyvňuje okrem výživovej hodnoty aj stav tela, pretože obsahuje veľa užitočných látok:

 • stopové prvky vrátane vzácnych (železo, vápnik, zinok, fosfor, draslík, sodík, selén);
 • kyselina nikotínová (vitamín PP);
 • Vitamín C
 • Vitamíny B;
 • éterické oleje.

Vďaka tomuto zloženiu Cymbopogon má na organizmus zložitý účinok:

 • dezinfekčný prostriedok (vyrovná sa s mnohými škodlivými baktériami, hubami a dokonca hmyzom):
 • tonic;
 • proti bolesti;
 • sedatívum (sedatívum);
 • protizápalové a hojenie rán.

Zimbopogon tiež pomáha obnovovať tkanivo a normalizuje metabolické procesy, čo prispieva k úplnejšiemu priebehu tráviacich procesov v tele.

Vlastnosti zberu a skladovania citrónovej trávy

Zhromaždite citrónovú trávu, keď už dosiahla strednú veľkosť (z metra a pol). Niekoľko týždňov sa suší na otvorenom slnečnom svetle a potom sa rozdrví na rastlinné materiály alebo na jemný prášok.

Ak sa rastlina pestuje doma, môže byť zmrazený priamo v čerstvom stave. Roztrhané listy by sa mali dobre umyť prúdom studenej vody a potom umiestniť do mrazničky. Z tohto dôvodu nestratia čerstvosť niekoľko mesiacov.

Pestovanie citrónovej trávy

O výhodách a pravidlách výroby čaju z citrónovej trávy

Sušené suroviny sa nakupujú na varenie čaju., Aby bol nápoj skutočne chutný a zdravý, musíte zvážiť niekoľko podmienok.

 1. Najlepšie je trvať na čaji iba v keramických nádobách, ktoré dobre udržiavajú teplo.
 2. Množstvo zmesi sa berie podľa chuti, ale často sa odporúča vziať si aspoň jednu lyžicu byliny na pohár vriacej vody.
 3. Pivovarský čaj nepotrebuje príliš dlho - stačí vydržať 5-10 minút.
 4. Po uvarení sa koláč môže okamžite vybrať, ale nemal by sa vyhodiť - dokonale sa hodí na prípravu čaju 2-3 krát.

Čaj s citrónovou trávou má priaznivý vplyv na organizmus:

 • zmierňuje ťažkosti v žalúdku;
 • tónuje svaly;
 • dáva živosť;
 • stimuluje sexuálne funkcie, priaznivo ovplyvňuje potenciu.

Kontraindikácie a poškodenie citrónovej trávy

Pri používaní tejto užitočnej byliny existujú samozrejme kontraindikácie. Existuje niekoľko kategórií ľudí, ktorí by sa mal zdržať svojej spotreby:

 • tehotné ženy;
 • pacienti s chronickou hypertenziou;
 • ľudia s chorobami nervového systému (ľahko vzrušujúci);
 • osoby s individuálnou neznášanlivosťou na jednotlivé zložky, ktoré tvoria cymbopogón.

Faktom je, že zložky cymbopogónu majú stimulačný účinok na organizmus, zvyšujú prietok krvi a zvyšujú tonus svalov. To môže viesť k miernemu zvýšeniu krvného tlaku, čo je pre pacientov s hypertenziou neprijateľné. Čo sa týka tých, ktorí trpia nervovými chorobami, stimulácia procesov excitácie v neurónoch (nervových bunkách) citrónovou trávou je tiež pre ich zdravie neprijateľná. Obmedzenia týkajúce sa používania rastlín počas tehotenstva kvôli tomu, že neovplyvňuje fyziologické procesy prebiehajúce v tele plodu.

Dlhodobé používanie citrónovej trávy však nespôsobuje žiadne závažné komplikácie môže viesť k niektorým vedľajším účinkom:

 • pálenie, brnenie a začervenanie citlivej pokožky, keď sa na ňu dostane éterický olej z citrónovej trávy;
 • mierne chrapot hlasu;
 • zvýšený tlak v prípade použitia lieku dlhšie ako 2 až 3 týždne;
 • alergické reakcie v prípade individuálnej intolerancie na jednotlivé zložky cymbopogónu.

Dôležité! Mali by ste starostlivo sledovať vlastnosti zmien v tele v prvom týždni užívania liekov založených na citrónovej tráve. Ak sa vyskytnú silné nepríjemné pocity (najmä tie, ktoré sú spojené so zvýšením krvného tlaku), potom je potrebné kurz okamžite zastaviť a vyhľadať lekársku pomoc.

Prípady použitia rastlín

Citrónová tráva sa používa v rôznych oblastiach:

 • droga v boji proti určitým chorobám;
 • kulinárske korenie;
 • ochucovacie činidlo;
 • kozmetický výrobok.

Taký široký rozsah je spôsobený hodnotnými zložkami rastliny, ktoré môžu liečiť, produkovať dobrú arómu a vytvárať pikantnú chuť.

Citrónová tráva v medicíne

Hlavnou cennou zložkou cymbopogónu je éterický olej, ktorý sa používa pri liečbe rôznych kožných lézií. Pôsobí ako dezinfekčné a protizápalové činidlo, účinne zvláda prevenciu vstupu infekcií do tela.

Takáto liečivá vlastnosť byliny sa používa pri liečbe:

 • koža vrie;
 • mikrobiálny ekzém (kožná vyrážka spôsobená baktériami);
 • akné (akné);
 • rôzne respiračné vírusové infekcie (bronchitída, angína, nádcha);
 • ospalosť a nadmerná práca;
 • hypotenzia;
 • bolesti hlavy.

Tento zoznam nie je ani zďaleka úplný - citrónová tráva má priaznivé účinky na rôzne orgány, čo vysvetľuje jej zložitý účinok.

Liekové formy tohto agenta predstavujú nasledujúce lieky:

 1. Alkoholová tinktúra (s jej pomocou na liečenie vírusových ochorení a tiež ako sedatívum).
 2. Éterický olej používaný ako dezinfekčné, protizápalové a aromatické látky.
 3. Citrónovú trávu si tiež môžete kúpiť v lekárni vo forme sušených surovín, z ktorých sa dajú vyrábať rôzne lieky podľa predpisov.

Vlastnosti aróma oleja z citrónovej trávy

Varenie citróna cirok

Bylina sa široko používa ako základ na varenie čaju a tiež ako príjemná aromatická prísada do niektorých jedál ázijskej a karibskej kuchyne. Sorghum má príjemnú vôňu citrónučaj z neho sa preto podobá čaju s citrónom. Takýto čaj je veľmi užitočný, pretože má dobrý vplyv na krvný tlak a celkový tón tela, pomáha uhasiť smäd (najmä pri chlade), čo je veľmi dôležité pre horúce tropické krajiny.

Ako korenie sa cymbopogón pridáva do jedál z rýb, hydiny, morských plodov. To nielen zlepšuje ich chuť, ale tiež robí jedlo zdravším pre telo.

Chudnutie a kozmetika

V kozmetike našiel cymbopogon uplatnenie vďaka svojim éterickým olejom, ktoré dobre rozpúšťajú parfumy a zaisťujú ich trvanlivosť. Citrónová tráva sa tiež používa ako Dobrý prostriedok na riešenie niektorých kozmetických problémov:

 1. Cirok dobre zvláda problematickú pokožku, účinne odstraňuje prebytočný tuk z mazových žliaz a tým normalizuje metabolické procesy v derme pokožky.
 2. Poskytuje intenzívny rast vlasov a pomáha tiež posilňovať krehké vlasy.
 3. Výrazne posilňuje vlasové folikuly, čo zabraňuje nadmernému vypadávaniu vlasov.

Iné aplikácie

Ďalšou pomerne populárnou aplikáciou pre citrónový cirok je príjemná vôňa pre:

 • aromatizácia vzduchu;
 • aromatické kúpele;
 • výroba olejov používaných pri masážnych procedúrach.

Citrónová tráva sa používa v aromatických lampách, ktoré vytvárajú nielen príjemnú atmosféru a povznášajúci účinok, ako aj iné citrusové pachy.

Použitie citrónovej trávy ako aromatickej látky vytvára dodatočnú ochranu pred hmyzom, ktorý chráni krv - muchy, komáre. Esenciálny olej z citrónovej trávy funguje zvlášť dobre v kombinácii s olejmi z iných rastlín. (levanduľa, pomaranč, rozmarín a ďalšie). Stačí len pridať niekoľko kvapiek zmesi do arómy, aby sa hmyz vystrašil najmenej niekoľko hodín.

Tajomstvá pestovania citrónovej trávy doma

Citrínový cirok nie je potrebné kupovať v lekárni - ak existuje túžba a príležitosť, potom je celkom možné pestovať trávu doma. Rastlina sa množia semenami a ich klíčenie je celkom dobré. Aby sa citrónová tráva cítila dobre a rýchlo rástla, musíte sa pokúsiť dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

 1. Je lepšie pestovať citrónovú trávu vo veľkom hrnci (v prvom a pol až dvoch rokoch sa zoberie pôda v pomere 1 kilogram na 1 klíčok).
 2. Výsadba semien sa nemusí vykonávať príliš hlboko - stačí ich položiť do vlhkej, voľnej pôdy a jemne nastriekať na povrch zeme.
 3. Klíčenie osiva je rýchlejšie v podmienkach vysokej vlhkosti a zatemnenia.
 4. Keď sadenice dosiahli výšku 20 - 25 cm na výšku, je potrebné ich vysádzať po jednom.
 5. Pôda pre rastlinu sa prijíma podobne ako pôda, na ktorej rastú sukulenty. V takom prípade by sa malo hnojiť dusíkatým hnojením.
 6. Citrónová tráva miluje slnko veľmi, takže najlepšie rastie na oknách orientovaných na juh a východ.
 7. A hlavnou požiadavkou je denné mierne zavlažovanie. Citrónová tráva miluje vlhkosť, preto ju odporúčame zalievať dvakrát denne - ráno a večer. Tiež nebude zbytočné vykonávať týždenné zavlažovanie listov z rozprašovacej fľaše.

Možnosti varenia pre citrónovú trávu

Technika pestovania citrónovej trávy je jednoduchá, ale nakoniec si na svoj vlastný parapet dostanete úplne bezplatný liek, korenie a aromatické liečivá.