Dom a záhrada

Na dekoráciu používame hostiteľov: tajomstvá úspešného záhradného dizajnu


Vytvorenie krásneho záhradného dizajnu je úlohou, ktorá každého záhradníka nadchne. Často používali kvety rôznych odtieňov, výšok a tvarov. Okrem nich však krásne nádeje vytvára aj samotná záhradná zeleň. A veľmi málo rastlín vám umožní ozdobiť miesto krásnymi širokými listami. Jedným z nich je hostiteľ, ktorý môže byť použitý v kombinácii s inými farbami a samostatne.

Výhody použitia hostiteľa pre záhradné dekorácie

Hostitelia (huby) sú veľmi populárne rastliny, ktoré sa často nachádzajú v záhrade. Tajomstvo ich rozšíreného použitia je nasledujúce:

 1. Nenárosť v pestovaní - tieto kvety nevyžadujú žiadne špeciálne podmienky na údržbu alebo zložky pôdy.
 2. Rastlina je pravá pečeň - rastie a úspešne kvitne v krajine po dobu 20 rokov a niekedy aj viac.
 3. Niet divu, že hostiteľka je považovaná za kráľovnú tieňa - uprednostňuje polostrov alebo dokonca veľmi tieňované miesta, takže ho môžete použiť takmer v ktorejkoľvek časti záhrady.
 4. Zeleniny môžu mať rôzny tvar (okrúhle, v tvare srdca, zúžené) a povahu povrchu (hladký, pokrčený, matný, vlnitý atď.), Preto sa hodí s rôznymi farbami.
 5. Okrem záhradného dizajnu sa hostitelia (najmä ich zelená časť) používajú na vytváranie krásnych kvetinových kytíc.
 6. Odrody rastlín sú veľmi rôznorodé vo výške stoniek (niektoré dorastajú do 19-20 cm, iné môžu dorásť až do jedného metra). Vďaka tomu môžete vytvárať rôzne kvetinové aranžmány.

Dôležité! Keďže hostitelia žijú a zdobia lokalitu veľmi dlho, obyvatelia leta spočiatku starostlivo určia miesto, kde sa bude rastlina cítiť najpohodlnejšie. Za týmto účelom môžete vysadiť 2 až 3 identické kvety na miestach s výrazne odlišnými podmienkami (tieň, pôda, úroveň nad zemou) a po roku uvidíte, kde kvety majú najväčší jas a kde najviac rastie zeleň.

Výber miesta a optimálne podmienky pre pestovanie

Výber miesta pre kvet je veľmi dôležité, pretože ho nemá zasadiť na 1 sezónu, ale na dlhú dobu. Je lepšie starať sa o pestovateľské podmienky vopred, ak sú splnené tieto pravidlá:

 1. Rôzne odrody "Kráľovná tieňov" majú spoločnú vlastnosť: majú radi tieňované podmienky s neprimeraným slnečným žiarením. Preto sa ich kvetinové záhony často nachádzajú v blízkosti záhradných stromov alebo hospodárskych budov. Faktom je, že ak zasadíte kvety na otvorenom priestranstve, silné slnko môže nepriaznivo ovplyvniť sfarbenie zelene - v priebehu času sa stane bledším, môžu sa objaviť aj popáleniny.
 2. Hostitelia milujú vlhkosť, takže bude optimálne zasadiť ich v nížinách záhrady, kde sa bude hromadiť vlhkosť po silných dažďoch alebo v blízkosti umelých rybníkov. Ak je leto suché, budete sa musieť často a hojne zalievať - ​​kvety sa na suchých pôdach nevyvíjajú dobre.
 3. Rastliny sa musia vysádzať iba na dobre vykopanej pôde. Veľké pozemné kamene musia byť rozbité. Ak sa nájdu odnosy burín, mali by sa odstrániť.

Dôležité! Urobte rozhodnutie o výbere miesta, berúc do úvahy charakteristiky konkrétneho druhu hostiteľov. Napríklad odrody s nasýtenými zelenými listami ako silný tieň a rastliny so žltooranžovými odtieňmi zelenej uprednostňujú polotieň. Najlepšie by pre nich bolo miesto, ktoré je dobre osvetlené ráno a počas dňa sa takmer úplne dostane do tieňa.

Fotogaléria

Ako zasadiť hostiteľa

Hostitelia na samote

Jednou z charakteristík hostiteľa, ktorá ho odlišuje od mnohých iných okrasných rastlín, je to, že je úplne sebestačný na to, aby ho mohol používať v jednotlivých výsadbách. Takéto vykládky sa tiež nazývajú pásomnice. Pre tento spôsob výzdoby sú vhodné odrody s veľkými kríkmi a svetlé zelené, ktoré kontrastujú so všeobecným zázemím záhrady.

Hostitelia pásmových červov sa môžu použiť na tieto účely:

 • posedenie v rohoch záhrady na vyznačenie prírodných hraníc;
 • Sedenie vo výškach vám umožní vizuálne zväčšiť hostiteľa, čo zdôrazňuje jeho kvety obzvlášť dobre;
 • konečne vynikajúca voľba pre pestovanie pásomníc - poloprázdne miesta, kde nie sú v okolí žiadne iné rastliny; teda nielen vyplnenie medzery, ale aj zvýraznenie funky kvetín.

Dôležité! Pri takejto výsadbe je potrebné dobre pripraviť pôdu - je vhodné, aby ste na úrovni pôdy a zasadili na ňu malé zelené lístky, aby ste vytvorili krásne pozadie, na ktorom bude tmavé lístie rastlín úspešne kontrastovať.

Možnosti použitia hostiteľa v krajinnom dizajne

Rôzne odrody vám umožňujú úspešne zapadať do záhrad s rôznymi vzormi. Z kvetín môžete vytvárať ako klasické kvetinové záhony, stále ich pestovať v kombinácii s inými rastlinami alebo vytvárať celé viacvrstvové kompozície, ktoré dobre organizujú vnútorný priestor lokality. Všetko záleží na nápadoch záhradníka. Zároveň je veľmi dôležitá výška rastliny - veľké rastliny často sedí samy o sebe a malé slúžia ako základ kvetinovej aranžmány. Tu je len niekoľko návrhov, ktoré to posunú možno použiť pri pristávaní hostiteľa:

 1. Výsadba malých huňatých hostiteľov (nie vyšších ako 20 - 25 cm) súvislým pásom je vhodná na zdôraznenie svahov v rohoch záhrady, ako aj na skalky (malé skalné kvetinové záhony rôznych tvarov). Takéto nízke druhy sa nazývajú aj zakrývané pôdy - dokonale skryjú pôdu a vytvárajú efekt zeleného koreňa. Niektoré buriny odumierajú aj v tieni ich hustých listov kvôli nedostatku svetla
 2. Odrody s výškou v rozmedzí 28-30 cm sú vhodné na vytváranie zelených okrajov. Môžu byť vysadené po obvode záhrady aj na vnútorných hraniciach, ktoré oddeľujú jednu skupinu kvetinových rastlín od ostatných.
 3. Hostitelia s priemernou výškou stonky (do pol metra) sa často používajú na vytváranie kompozícií s inými odrodami alebo inými plodinami. Dobre zdôrazňujú vysoké a stredne veľké rastliny (najmä ľalie a gladioly).
 4. Na výsadbu pozdĺž rybníkov a záhradných chodníkov sa často používajú vyššie rastliny (od pol metra do 60 - 70 cm). Vytvárajú orámovací efekt, ktorý vizuálne zvýrazňuje stopy. Tiež tvoria pozadie pre vyššie farby.
 5. Najvyšší hostitelia sa používajú pri vykládkach solitéri, ako je uvedené vyššie. Harmonicky zapadajú aj do skalky - medzi veľkými kameňmi sa vytvára obraz veľkého rozvetveného stromu rastúceho v horách. Okrem toho na pozadí ľahkých kameňov rastlina úspešne kontrastuje kvôli svojej tmavej zeleni.
 6. Kvetinový záhon z hostiteľa sa môže vytvoriť tak z rastlín jednotnej výšky, ako aj z rôznych rastlín. Druhá možnosť je často zaujímavejšia, pretože si môžete prenajať viacvrstvovú kompozíciu s postupným zvyšovaním výšky od okrajov do stredu. To vám umožní pocítiť účinok pohybu a usporiadať priestor záhonu, na ktorom môžete zasadiť ďalšie kvety.

Čo kombinuje hostiteľ s výberom partnerov rastlín

Spolu s mnohými zvažovanými výhodami má hostiteľ ešte jednu vec: nekonkuruje iným rastlinám a spolu s väčšinou z nich dobre vychádza. Jedinou výnimkou sú tí, ktorí milujú hojnosť svetla. Napríklad ruže vyžadujú veľa slnka a hostitelia, ako už bolo uvedené, uprednostňujú čiastočný tieň alebo dokonca silné zatienenie, takže sa nerastú spoločne.

Medzi ostatnými farbami je táto funkcia v poriadku s nasledujúcim:

 • paprade;
 • ihličnany;
 • Geranium;
 • pľúcnik;
 • Primrose;
 • náprstník;
 • Horalka;
 • Astilbe;
 • mečíky.

Dokáže nielen priaznivo zdôrazniť svoje svetlé kvety, ale tiež ukázať svoje krásne stránky v dôsledku kontrastu zelene (napríklad na pozadí jasne zelených paprade).

Záhradné hostitelia

Kompozície z hostiteľských a iných rastlín

Pri vytváraní kompozícií je dôležité brať do úvahy nielen dizajn budúceho záhonu, ale aj zhodu v podmienkach pestovania (dostatok vlhkosti a prístrešia pred priamym slnečným žiarením).

Kvetinové záhony s gejmi a hostiteľmi

Zloženie hostiteľov s geyherou je jednou z najúspešnejších možností svojho druhu. Dôvodom je skutočnosť, že heichera má kvety jemných odtieňov svetla (od bielej po červenú). Vynikajú vynikajúco vďaka šťavnatým hustým húb. Pri vytváraní kompozície z týchto kultúr je dôležité vziať do úvahy, že heichera dorastá do výšky pol metra, takže ju možno pestovať v rôznych kombináciách s krátkym hostiteľom. Ak voľba padla na veľkých a vysokých hostiteľov (od 80 cm do metra), musia sa vždy vysádzať na pozadí, aby sa heichera nestratila vo svojich kríkoch.

Hostitelia v kombinácii s astilbe

Astilba a hostiteľ sú spájaní láskou tieňa, a preto sa často používajú na vytváranie kompozícií. Možnosti ich použitia sú obmedzené iba predstavivosťou záhradníka. Tu je len niekoľko z nich:

 1. Vytvorte nádherné rámovanie záhrady so striedaním hostiteľa a astilbe.
 2. Tvorba kompozície kvetín, ktorá vytvorí hranicu pozdĺž chodníkov alebo rybníkov záhrady.
 3. Skvelá voľba je kruhová kompozícia okolo tienistého záhradného stromu, ktorá vyplní prázdny priestor pod ňou.
 4. Nakoniec sa také kompozície často používajú na vytvorenie rámu trávnika s rovnomerne zelenými farbami.

Ostatné kvetinové aranžmány

Hosta zapadá do kvetinových záhonov a iných typov kompozícií s mnohými rastlinami, pretože odrody majú rôzne výšky stoniek.

Návrhové pohyby sú v zásade založené na 2 nápadoch:

 1. Kontrastné svetlé farby na pozadí tmavo zelených hostiteľov - gladioly, ľalie, kosatce, delfíniá. Rastlina tiež dobre kontrastuje s pozadím mäkkých zelených tráv (malá vegetácia na trávnikoch, paprade).
 2. Vytváranie viacvrstvových kompozícií s vyvýšeninami v dôsledku hostiteľských a iných rastlín. Napríklad, rovnaké gladioly môžu byť v pozadí a hneď pred nimi pestujú malé odrody hostiteľov. To vytvorí efekt posunu nahor kvôli úrovni a tvaru kvetov gladioli.

Funkia môžete použiť v rôznych variantoch, pretože existuje veľa druhov rastlín a každá z nich sa líši vo svojich vlastnostiach. Zároveň sa nebude starať o rastlinu, takže hostiteľ je výber mnohých záhradníkov, medzi amatérmi aj profesionálmi.