Inštrukcia

Metódy a schémy kladenia dlažbových dosiek


V súčasnej dobe existuje celý rad možností, ako aj spôsoby kladenia dlaždíc a dlažobných dosiek. Tento odolný a dekoratívny atraktívny materiál je veľmi dobre zostavený v usporiadaní miestnej oblasti a záhradných pozemkov.

Druhová rozmanitosť dlažobných dosiek

Nádvorie v meste, zdobené dlažobnými kameňmi alebo letnými chatami obloženými dlažobnými doskami, si dlhodobo zachováva svoju estetickú príťažlivosť a kvalitné vlastnosti. Obzvlášť populárne sú tieto typy:

 • vibračná doskaktoré majú také výhody, ako je lesklý predný povrch, vysoká citlivosť na farbivá, minimálne výrobné náklady. Medzi nevýhody patrí nedostatočná pevnosť a nedostatočne vysoká odolnosť voči nízkym teplotám, krátka prevádzková doba;

 • vibračná doska Má niekoľko nesporných výhod, medzi ktoré patrí nízka úroveň náchylnosti na poškodenie pri mechanickom namáhaní, odolnosť proti extrémnym teplotám a dlhá a prakticky bezporuchová prevádzková doba. Takýto materiál má však obmedzený výber tvarov a úzku farebnú schému;

 • polymérové ​​dlaždice v porovnaní so zvýšenou odolnosťou proti opotrebeniu a pevnosťou, preto sa dlhodobo nenosí. Prítomnosť polymérov robí materiál absolútne vodotesným a mrazuvzdorným. Povlak je úplne chemicky neaktívny a dlažba nespôsobuje ťažkosti ani pri absencii praktických zručností. Fragmenty majú okrem iného nízku hmotnosť a sú tiež prezentované vo veľmi bohatej farebnej schéme a v geometrickej diverzite. Bez ohľadu na pôdne a klimatické podmienky je životnosť veľmi dlhá. Nevýhody zahŕňajú vysoký koeficient lineárnej expanzie v horúcom počasí, takže pri pokládke sú vždy ponechané teplotné medzery so šírkou 3 mm.

Chodník je o niečo menej bežný. hyper lisované dlaždicekvôli vysokým nákladom. Charakteristickým znakom takého inovatívneho materiálu sú polosuché hyperpresné metódy založené na vápenato-cementovej zmesi s povinným pridaním určitého množstva minerálnych farbív. Neprítomnosť vzduchových buniek v štruktúre umožňuje spevnenému povrchu poskytnúť zlepšené charakteristiky pevnosti, ako aj odolnosť proti negatívnym účinkom extrémnych hodnôt vlhkosti a teploty.

Technológia kladenia dlažobných dosiek

Metódy kladenia dlaždíc na osobný pozemok

Metóda dlažby sa líši v závislosti od účelu použitia dokončeného náteru:

 • pod pešou zónou je usporiadaná piesočná základňa;
 • mierny pohyb alebo parkovanie automobilov zahŕňa usporiadanie základne štrku a suchej zmesi;
 • dlažba pod veľkým zaťažením a na problematických pôdach si vyžaduje betónový podklad.

Dlažby sa spravidla používajú ako nátery chodníkov. Na uskutočnenie dlažby veľkých úsekov s výraznými indikátormi zaťaženia je lepšie použiť starú a vyskúšanú možnosť - hrubé dlažobné kocky.

Dizajn a tvary ulíc

Dlažbová schéma a kresby môžu byť nielen klasické, ale aj celkom moderné. Príklady tradičného štýlu môžu byť zastúpené chýbajúcimi ozdobnými a šachovnicovými fragmentmi dvoch kontrastných farieb. Vzorky rôznych odtieňov a tvarov môžu byť tiež usporiadané do kruhu alebo štvorca.

Tvar dlaždíc ďateliny na báze betónu s pridaním drvenej žuly má hladký povrch, takže znečistenie počas prevádzky bude minimálne. Táto forma je harmonicky kombinovaná s akýmikoľvek rozhodnutiami o dizajne a umožňuje vám rýchlo zušľachťovať nádvorie. „Anglický dláždený kameň“ sa vyrába vibračným odlievaním na základe betónovej zmesi, ktorá umožňuje získať vzhľad, ktorý dobre napodobňuje prírodný kameň. Hlavnou výhodou jednoduchej a prísnej formy v kombinácii s hnedými alebo sivými odtieňmi je schopnosť ľahko zjednodušiť štýl architektonického súboru.

Vlnová forma pomáha výrazne zlepšiť spracovateľnosť materiálu, čo je spôsobené zníženým rizikom premiestnenia dlaždíc počas inštalácie a používania. V dôsledku toho sa spoľahlivosť povlaku značne zvýši a životnosť sa predĺži. Charakteristikou formy Kipichik je schopnosť poskytnúť maximálnu pevnosť a vysokú spoľahlivosť.

Obdĺžniková klasická forma a dnes je veľmi populárna a žiadaná. Dlažba „Galtovanny“ charakterizované prítomnosťou rohov s veľmi zvláštnymi zaobleniami. Indikátory pevnosti takého materiálu nie sú príliš vysoké, ale dlažba vyzerá veľmi krásne a má tiež individuálny štýl a určité kúzlo.

Položenie vzorov pre dlažobné dosky vo dvore

Základné schémy pre vydláždenie dvorov sú pomerne jednoduché:

 • najdostupnejšia možnosť sa nazýva rybie kosti. Pokládka obkladov a dlaždíc sa vykonáva pod uhlom 45 ° alebo 90 °, čo umožňuje povlakom zvýšiť vlastnosti ložiska;
 • schéma „pletenia“ je jednou z variantov predchádzajúcej metódy a je založená na riadkoch, v ktorých sa striedajú možnosti pozdĺžneho a priečneho ukladania;
 • okruh „v kruhu“ - voliteľné usporiadanie na okrúhlom povrchu. Kruhové vzory pomáhajú ľahko a krásne premosťovať rekreačné oblasti.

Všetky klasické schémy sú založené na použití kučeravých prvkov dlažobných dosiek štvorcových a obdĺžnikových tvarov. Táto možnosť je najvhodnejšia pre minimalistický alebo klasický štýl krajinného dizajnu. Klasické schémy zahŕňajú "Parkety"a "Brick", Nemenej populárny je retro štýl a spôsob vydláždenia územia. "Staré mesto" ktoré môžu byť doplnené rôznymi dekoratívnymi prvkami.

Ako si vybrať dlažobné dosky

Kreslíme kresby z dlažobných dosiek na trávnikoch

Dlažby na trávniku sa položia vlastnými rukami celkom jednoducho. V počiatočnej fáze je potrebné hladko vyrovnať a stlačiť miesto dobre. Potom musíte vytvoriť dostatočnú vrstvu štrku a indikátory hrúbky budú závisieť od úrovne očakávaného zaťaženia. Povlak je možné stabilizovať vyplnením štrku obyčajným stavebným pieskom, po ktorom sa priamo uskutoční proces dlažby.

Fragmenty sú naskladané bežným spôsobom alebo šachovnicovým vzorom. Spôsob dlažby závisí od typu pripojenia. Položené miesto by malo byť pokryté vysoko kvalitnou úrodnou pôdou a výsevom semenného materiálu trávnatých tráv. Starostlivosť o takúto trávnatú plochu je veľmi ľahká a pri dodržaní inštalačnej technológie je možné zlepšiť estetiku vzhľadu územia domu.

Pri výbere takéhoto stavebného a dokončovacieho materiálu je veľmi dôležité venovať pozornosť zloženiu. Prírodné dlažobné dosky pozostávajú z piesku, štrku a cementu, ako aj z určitého množstva farbiacich pigmentov. Bezohľadní výrobcovia veľmi často menia zloženie, čo sa veľmi negatívne odráža na vlastnostiach kvality a pevnosti, ako aj na trvanlivosti materiálu.

Vytvárame vzory z dlažobných dosiek na záhradných cestách

S pomocou prvkov v tvare diamantu existuje možnosť rozmiestniť rôzne možnosti dlažby na povrchy dlažby:

 • stanovenie vzoru z šesťuholníkov nie je vôbec ťažké. Na vytvorenie takéhoto vzoru sa používajú fragmenty jedného alebo niekoľkých odtieňov. Vizuálny efekt je v tomto prípade dosiahnutý rytmickými opakovaniami zvoleného vzoru s výberom farieb. Výkres môže byť usporiadaný priamo alebo diagonálne;
 • Môžete rozdeliť obrázok vo forme kvetu, snehových vločiek alebo hviezd pomocou fragmentov troch kontrastných farieb. Takéto vzory sú usporiadané nielen vo vertikálnom, ale aj v horizontálnom smere. Pred vykonaním dlažby je potrebné načrtnúť strednú časť symetrie;
 • šesťuholníkový vzor hviezd sa vyrába vo fragmentoch dvoch alebo troch farieb. Takýto vzor pozostáva z centrálnej hviezdy, rovnako ako z opakujúcich sa prvkov alebo z niekoľkých opakujúcich sa modulov.

Správny výber tvaru a farebnej schémy jednotlivých fragmentov vám umožňuje rýchlo a jednoducho vytvoriť trojrozmerný efekt. Taká dlažba je obzvlášť populárna pri zdobení domu v modernom štýle.

Ako položiť kruh dlažobných dosiek

Kruhový vzor sa často používa pri navrhovaní malých plôch. Realizácia tohto spôsobu dlažby vyžaduje použitie dlažbových dosiek, ktoré sa vyznačujú klinovitým tvarom. Fragmenty by mali byť rozmiestnené pozdĺžne, presne pozdĺž kruhu označeného na povrchu základne základne, pohybujúc sa po rade za sebou do vnútornej časti so znížením kruhu. Niektorí odborníci sa naopak vydláždia od centra a postupne rozširujú kruh. V závislosti od oblasti dlažby je možné použiť rôzne základné možnosti.

DIY dlažby

Dlažby v modernom dizajne krajiny môžu byť použité rôznymi spôsobmi. Takýto materiál sa ľahko inštaluje a udržiava, a je tiež ideálny na zakrytie chodníkov, priľahlých oblastí a rekreačných oblastí, ako aj záhradných chodníkov.