Tipy

Zázračný efekt borievky


Jalovec, ktorý sa tiež nazýva jalovec, treska a mach, je veľmi dobre rozpoznateľný svojou príjemnou vôňou a ihličkami bohatej tmavozelenej farby, ktoré tvoria kužeľovú korunu, ktorá trochu pripomína cyprus. Je zaujímavé, že obyčajný borievka patrí do rodiny cyprusov. Článok je venovaný prehľadu liečivých vlastností tejto rastliny a jej botanických charakteristík.

Botanický opis a miesta rastu spoločného borievky

Krídla - vždyzelený obyvateľ ruských lesov (Európska časť a Sibír) a kaukazská vysočina. Juniperove obľúbené miesta sú listnaté a zmiešané lesy, háje, borovicové lesy, rieky a rybníky s piesočnatou, mierne vlhkou pôdou. Dôkazom toho je samotný názov kríka: „rastúci medzi jedľami“. Les je mrazuvzdorný a odolný v tieni, ale netoleruje vysoko znečistený vzduch, takže jeho prítomnosť je znakom toho, že environmentálne ukazovatele sú normálne.

Ako zistiť, že pred vami je obyčajný borievka? Predovšetkým je potrebné upriamiť pozornosť na kužeľovitý tvar koruny až do výšky 3, niekedy až do výšky 5 metrov, ktorá je tvorená zväzkami trncov z tŕnia až do výšky 1,6 cm a na hnedom vetrovom kmeni sú viditeľné početné trhliny. Yalovets patria do skupiny dvojdomých rastlín: zelené mäkké šišky, oválne plody naznačujú, že ide o samicu, a dlhé žlté jahňatá sú znakom mužského stromu.

Liečivé vlastnosti borievky

Bobule borievky sú medzi bylinkármi najobľúbenejšie.: takmer 50% ich zloženia tvoria cukry a živice a zvyšok pozostáva z komplexných éterických olejov, organických kyselín (napr. octovej), vosku, vitamínu C, železa, medi, hliníka, uniperínu atď. Kôra obsahujúca triesloviny a ihly bohaté na kyselinu askorbovú má okrem ovocia aj liečivý účinok.

Plody plodenia majú vďaka svojmu zloženiu antiseptické, tonické, diuretické, diaforické a protizápalové účinky; pozorované sú tiež výrazné expektoračné, diuretické a laxatívne účinky. Tieto vlastnosti umožňujú, aby borievka poskytovala nevyhnutnú pomoc pri chorobách močového ústrojenstva (cystitída, nefritída, pyelonefritída, uretritída, urolitiáza). Bobule Yalovets sú užitočné pre diabetikov, trpia nespavosťou, kožnými chorobami a tými, ktorí oslabili imunitu. Plody borievky navyše pomáhajú trpiacim poruchami gastrointestinálneho traktu as rôznymi druhmi opuchov.

Čo je užitočné jalovec obyčajný

Ženy, ktoré majú nepravidelný menštruačný cyklus a zápal príveskov, sa môžu tiež vyzvať, aby ako profylaxiu použili borievku. Kôra krovia je často súčasťou liekov na pohlavne prenosné choroby.

Do kúpeľa je možné pridať odvar vetiev neresenia v množstve 1 kg na kúpeľ: tento postup pomôže so zápalom kĺbov.

Ľudové liečivá na báze Juniper

Juniperus communis (uniperus communis) je už dlho známy medzi stúpencami tradičnej medicíny pre svoje liečivé vlastnosti. Bobule borievky sa používajú hlavne v liekoch, ale dôležitú úlohu zohráva aj kôra, korene a vetvy, pretože ich zloženie je veľmi odlišné od chemického zloženia plodov. Nižšie sú uvedené najpopulárnejšie použitia tejto liečivej rastliny.

Použitie koreňa a kôry borievky

Odvar kôry. Prvým krokom je vylúhovanie polievkovej lyžice rozdrvenej kôry v studenej prevarenej vode (0,5 litra) na 12 hodín, druhým krokom je varenie pätnástich minút pri nízkej teplote. Tretí krok je filtrovanie po jednej hodine. Spôsob aplikácie: pol pohára medzi jedlami trikrát denne.

Pokiaľ ide o koreňový systém, obsahuje tiež veľa užitočných látok, ako sú saponíny, triesloviny a živice. Z koreňov borievky si môžete pripraviť špeciálny odvar, ktorý pomáha pri žalúdočných vredoch a sexuálne prenosných chorobách.

Dekorácie borievok

Juniper kužele sa používajú vo forme rôznych infúzií a odvarov. Tu sú niektoré z tých slávnych pri liečbe liekov na predpis ľudového umenia:

  • Odvar z ovocia a konárov. Odoberie sa 50 g liečivej suroviny a varí sa v uzavretej nádobe počas 30 minút. Potom sa do kúpeľa pridá vývar (ideálna teplota vody je 38 stupňov). Vývar je mimoriadne účinný pri liečbe bolesti kĺbov.
  • Berry vývar. Tento nástroj sa používa trikrát denne, veľkosť dávky je 1 polievková lyžica. lyžica. Je veľmi ľahké ju pripraviť: musíte obariť 2 polievkové lyžice vriacej vody s polievkovou lyžicou bobúľ a variť na miernom ohni dvadsať minút. Potom sa vývar trvá 1 hodinu a filtruje sa.
  • Infúzia varených bobúľ borievky. Používa sa pri opuchoch, cystitíde, pyelitíde a zlyhaní obličiek. 1 polievková lyžica. l. piniové ovocie sa naleje do pohára vriacej vody, rozpadne sa vo vodnom kúpeli 15 minút a potom sa vylúhuje 45 minút. Spôsob aplikácie: namáhané 3-4 krát denne po jedle.

Funkcie spoločného borievky

Čaj Juniper Berry

Šišky sa tiež užívajú vo forme čaju. Ak chcete uvariť ovocie, musíte rozdrviť 2-3 čajové lyžičky bobúľ, potom ich naliať 500 ml vriacej vody a nechať niekoľko minút variť. Užite okamžite po príprave.

Použitie borievky na liečenie mužov

Juniper je už dlho známy medzi liečivými bylinami ako prostriedok na pomoc so sexuálnou impotenciou mužov. V takejto situácii môžete použiť bobule vo forme odvarov a vodu a alkohol tinktúry z kôry, podzemok a borievky. Účinnosť tohto nástroja je zabezpečená zlepšením krvného obehu v panvovej oblasti, čo následne stimuluje sexuálnu aktivitu.

Na prípravu infúzie z kôry Yalovets je potrebné odstrániť kôru z mladých výhonkov a zmerať 3 lyžice. l. rozdrvené suroviny, ktoré sa nalejú teplou vodou a naplnia sa termoskou asi pol dňa. Potom sa zmes varí pätnásť minút v uzavretej nádobe, ochladí sa a filtruje. Vezmite infúziu trikrát denne, 100 g.

Zber a skladovanie liečivých surovín

Hlavnou surovinou je ovocie. Zber sa najlepšie vykonáva na jeseň, keď skončí obdobie zrenia: bobule by mali byť čierne a modré. Po zbere ihličnatých plodov sa očistia ihly, konáre a nezrelé príbuzní. Osobitná pozornosť sa musí venovať zabezpečeniu toho, aby v krmive neboli žiadne trávnaté chybyc - tento hmyz vyžaruje nepríjemný zápach. Sušenie sa vykonáva v sušičkách, na markízach alebo na ulici, ak je počasie suché, pri teplote neprevyšujúcej 30 ° C. Zozbierané ovocie môžete uložiť na dobre vetranom mieste nie dlhšie ako tri roky.

Varovanie! V žiadnom prípade nepripúšťajte nečistoty v surovinách kozej borievky. Jedná sa o veľmi jedovatú rastlinu. Plody sa dajú odlíšiť od bežného borievky tým, že ich dĺžka presahuje dĺžku ihiel a ostrý, veľmi nepríjemný zápach. Bobule tejto odrody majú vo vnútri hľúzovitý povrch, zelené mäso a 2 semená.

Po zozbieraní sa vetvy borievky balí a sušia v chladnej miestnosti s dostatočnou vlhkosťou vzduchu, aby sa zabránilo vypadnutiu ihiel.

Preventívne opatrenia a kontraindikácie

Napriek celému radu liečivých vlastností je použitie borievok zďaleka vždy užitočné a bezpečné. Najskôr nezabudnite na maximálne trvanie liečby, ktoré nepresahuje 6 týždňov. Zvyčajné trvanie je 2 až 4 týždne, pretože borievka je toxická. Kontraindikácie zahŕňajú:

  • Exacerbácia zápalu v črevnom trakte a obličkách (nefritída);
  • Tehotenstvo, laktácia a detstvo, ako aj vek nad 55 rokov;
  • hypertenzia;
  • Individuálna neznášanlivosť;
  • Akútna kolitída, exacerbácia žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov, gastritída;

Druhy a odrody borievky

Ak sa nedodržiavajú bezpečnostné pravidlá, existuje riziko vážnej otravy.

Verest je schopný poskytnúť neoceniteľnú pomoc pri mnohých chorobách rôzneho druhu. Táto rastlina by sa však mala používať s maximálnou opatrnosťou: toxické látky, ktoré obsahuje borievka, môžu poškodiť iba vtedy, ak sa s liečiteľom správne nezaobchádza.