Inštrukcia

Scylla (scilla): opis druhu a tajomstiev správnej kultivácie


Scylla - táto rastlina patrí k cibuľovým kvetom z čeľade špargle. Do rodu špargľa patrí asi 85 až 90 druhov rastlín rastúcich v horách a nížinách v ázijských krajinách, v mnohých krajinách Afriky a Európy. Tieto kvety sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti mrazu, Scylla sa vyznačuje aj dekoratívnosťou.

Možnosti použitia Scylly v dizajne krajiny

Scilla - jedna z takmer nenáročných kvetín, kvitnúca skoro na jar alebo na jeseň. Preto sa tieto kvety používajú na ozdobenie hraníc, chodníkov v parkoch, námestiach, záhradných pozemkoch. Tieto kvety vyzerajú veľmi krásne na tienistých miestach, kde sa sneh ani úplne neroztopil.

Tieto rastliny sa zvyčajne vysádzajú na určitých miestach v obrovských množstvách. Pretože tieto kvety kvitnú rovnako dobre na slnečných plochách aj v tieni, sú vysadené v blízkych kmeňoch ovocných stromov a bobúľ. tiež kúzla sa používajú pri navrhovaní vysokohorských šmýkačiek a skaliek. Tieto modré a modré kvety pôsobia obzvlášť pôsobivo v okolí snežienok, krokodílov, narcisov a iných rastlín, ktoré kvitnú skoro.

Opis hlavných druhov lesov

Tieto kvety sa široko používajú v krajinnom dizajne a záhradníctve. Najpopulárnejšie typy Scylly:

 • Sibírsky pravopis;
 • Scilla bifolia;
 • Trenie v tvare hyacintu;
 • Scilla Litardier;
 • Pravopis Bulesha;
 • Portugalčina portugalčina;
 • Scilla Mishchenko.

Najpopulárnejšie typy Scylly budú opísané nižšie.

Scylla: výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve

Scylla Sibírska

Tento druh je známy už od 18. storočia. V prírode sa nachádzajú rastliny s modrými a bielymi kvetmi. Rastlina rastúca so širokým kobercom sa aktívne propaguje. Počas niekoľkých sezón môže zaberať obrovské územia. Táto vytrvalá rastlina si nevyžaduje úsilie záhradníkov na jej propagáciu.

Na základe tohto druhu pestovatelia vytvorili odrody s bielymi, ružovými a fialovými kvetmi. Kvety môžu byť buď jednotlivé alebo zbierané do kvetov 3 až 4 kusy. Tieto druhy neresiacich sa stromov začínajú kvitnúť začiatkom apríla.

Nachádzajú sa tieto druhy sibírskeho lesa:

 • Sibírska scylla;
 • Tubergen je najmenšia rastlina tejto rodiny s veľmi veľkými kvetmi;
 • Bukhara Scylla sa nachádza iba v horách, preto sa v zónach nížinných lesných parkov prakticky nepestuje.

Je dosť ľahké pestovať ktorýkoľvek z druhov tohto preklenovacieho stromu, mali by ste postupovať podľa pravidiel starostlivosti o sibírsky pravopis.

Scilla bifolia

Tento druh scilly je zakrpatený, avšak kvitne hojne a jeho kvety majú dostatočne príjemnú vôňu. Kvety sa zbierajú v kvetoch racemózy, z ktorých každá môže mať 12 až 15 kvetov. Farby okvetných lístkov môžu byť ružové, biele, svetlo alebo tmavomodré.

Zvonček v tvare Scylly (v tvare pravopisu hyacintu)

Tento typ scilla má stopku podobnú hyacintu - jej výška môže dosiahnuť výšku až 0,7 - 0,8 m. Púčiky začínajú kvitnúť zdola, na jedinom stopkách postupne kvitne veľké množstvo malých kvetov. V niektorých krajinách sa tieto stonky kvetín používajú na rezanie.

Pravopis hrozna (peruánska scilla)

Táto odroda bola prvýkrát objavená v Portugalsku. Vyznačuje sa pomerne vysokými stopkami (výška približne 0,4 m), v jednom kvetenstve je 35 až 10 pukov. Kvety sú jemným modrým odtieňom, v priemere môžu byť asi 2 cm. Karl Linney mylne klasifikoval túto rastlinu ako „peruánsku Scyllu“. Odrody tohto druhu odrody môžu mať farbu lístkov biela, modrá, fialová.

Scilla podobná lesu (Scylla Chinese)

Tento druh sa považuje za zmiznutý z povrchu Zeme. Podľa opisu bola táto cibuľovitá rastlina trvalka. Cibuľa je ako vajce, jej rozmery sú až 4 cm dlhé., Škrupiny sú plné hnedej farby s modrastým nádychom. Tento druh zvončeka kvitol v poslednej dekáde júla - začiatkom augusta. Semená dozrievajú začiatkom septembra. Treska reprodukujúca sa v plemene iba semená.

Na území našej krajiny sa tento druh vyskytoval iba v niekoľkých regiónoch Primorského územia. Po druhej polovici minulého storočia sa však na týchto miestach predsudky nestretli. Tento druh rástol v niektorých oblastiach Číny, na Kórejskom polostrove a na ostrovoch Japonska.

Tento druh je uvedený v Červenej knihe. V súčasnosti sa u nás pestuje v niekoľkých botanických záhradách (vo Vladivostoku, Petrohrad).

Pestovanie Scylly v záhrade

Scylla je vytrvalá cibuľová kvetina. Vzhľad húsenice pripomína kuracie vajce. Listy sú lineárne a nachádzajú sa blízko koreňov, zvyčajne sa objavujú o niečo skôr alebo súčasne ako puky kvetov. Listová listina Scylla sa vyznačuje nasledujúcim znakom: ak je počasie daždivé a chladné, lístie sa zatlačí do pôdy. A za slnečných dní sa listy scilla zdvihnú, akoby sa dostali až k slnku.

Táto rastlina má jednotlivé kvety, ich farby môžu byť:

 • blue;
 • fialová;
 • biela;
 • fialová;
 • ružová.

Semená čučoriedok dozrievajú v malých okrúhlych obaloch, farba semien je čierna. Mnoho žiaroviek kvitne skoro na jar. však na jeseň kvitnú niektoré druhy zvončeka. A hoci je táto rastlina považovaná za divočinu, stále sa pestuje na záhradných pozemkoch, zdobia ju alpskými skĺzavkami, otvorenými mýtinami a tiež zdobia kvetinové záhony. Ako pestovať túto kvetinu na svojich stránkach?

Scylla je nenáročný kvet, takže aj nováčik môže ozdobiť svoj pozemok bičom a postarať sa oň. Zvyčajne táto kvetina vyzerá veľmi veľkolepo na vysokohorskom kopci a Scylla sa vysádzajú aj v mixborderoch, v skalkách. V kruhoch stromových kmeňov ovocných stromov môžete začiatkom apríla tiež zasadiť rozštep rôznych farieb a obdivovať viacfarebný koberec kvetov.

Odrody Scylla

Výber miesta na pristátie

Najprv si musíte vybrať miesto pre výsadbu týchto kvetov, Pôda, do ktorej sa pestuje scilla, musí obsahovať veľké množstvo organických látok a minerálov (fosfor, draslík, dusík). Je žiaduce, aby pôda na záhradnom pozemku bola čo najbližšie podmienkam rastu klíčenia v prírodných podmienkach. Za týmto účelom pridajte do pôdy pôdu s vysokým obsahom rozpadajúcich sa listov a kôru lesných stromov.

Pôda, v ktorej budú kosy rásť, by mala byť vlhká. Táto rastlina však netoleruje stagnáciu vlhkosti v pôde a mokradiach. Pôda by mala byť mierne zásaditá (pH asi 6 - 7).

Technológia a optimálne načasovanie pristátia

Lesy môžu byť vysadené na otvorenom priestranstve, dokonca aj s púčikmi a kvetmi. Optimálny čas výsadby pre tieto rastliny je však nasledovný:

 • Scylla, kvitnúca skoro na jar, je vysadená po tom, ako ich listy zožltnú - od druhej dekády júna;
 • klíčky kvitnúce koncom augusta, môžu byť vysadené do pôdy 25 až 30 dní pred objavením stoniek kvetín v rastlinách.

Pristávacie otvory sa nachádzajú vo vzdialenosti 8 - 10 cm od seba. Cibule nie sú hlboko zakopané do pôdy (nie hlbšie ako 5 - 8 cm). Hĺbka vloženia závisí od veľkosti sadivového materiálu.

Starostlivosť o záhradné škvrny

Scylla nevyžaduje špeciálne úsilie zo strany záhradníkov. Po vysadení týchto kvetín na stále miesto je potrebné ich pravidelne zalievať, aby sa po zalievaní uvoľnila pôda a aby sa bojovalo proti burinám.

Počas zavlažovania musíte zabezpečiť, aby kvapky vlhkosti nespadli na púčiky a kvety - v tomto prípade scilla stráca svoj dekoratívny účinok. Aby sa uľahčila práca pri starostlivosti o les po zavlažovaní a uvoľnení, mala by sa pôda mulčovať. V tomto prípade sa vlhkosť menej odparí a burina trávy vyrastie horšie cez vrstvu mulča. Ako mulčovací materiál je lepšie brať rozpadnuté lístie.

Je lepšie kŕmiť neresiaci strom tesne pred začiatkom jeho kvitnutia. Kvitnúce skoro na jar Scyly sa živia kvitnúcimi púčikmi skoro na jar, A jeseň-kvitnúce škvrny na začiatku jesene a živia sa. Do zloženia vrchného obväzu by sa mali zaviesť tieto prvky: vápnik, železo, meď, horčík. Niektorí záhradníci sa domnievajú, že výhonok rastúci v záhrade nepotrebuje ďalšiu výživu, ako aj v prírodných biotopoch. Toto stanovisko je však nesprávne.

Mnoho druhov neresenia sa môže rozmnožovať samostatne. Preto, aby tieto kvety nerástli na tých miestach, kde budú rásť iné rastliny, sa zrelé semená zbierajú včas z lesa.

Pre také kvety s malým kvetom sú najnebezpečnejšími chorobami rôzne druhy hniloby (hniloba cibúľ, sivá hniloba). Scéna môže tiež trpieť na achenpenhoidy.

Prvé známky šedej hniloby objavia sa vo forme sivých škvŕn na listoch rastlín, potom sa rovnaké škvrny objavia aj na cibuľkách. Potom sa na týchto miestach objavia sivé škvrny hniloby a naďalej hnijú. Namiesto týchto miest sa v priebehu času objavujú husté miesta. Scény infikované hnilobou začínajú zožltnúť a potom zomrieť. Choré kvety okamžite zničia. Ak sú žiarovky počas skladovania zasiahnuté šedou hnilobou, poškodené miesta by sa mali orezať a rany posypať popolom.

Škodcami, ktorí sú nebezpeční pre tieto kvety, sú malé hlodavce (myši atď.), Ako aj kliešť.

Chov a presádzanie

Trenie sa môže množiť žiarovkami alebo semenami. Cibuľa zvyčajne šíri scénu transplantáciou. Transplantácia tejto kvetiny na nové miesto by nemala byť viac ako raz za tri roky. Aby tieto kvety neustále krásne kvitli, mali by sa pravidelne znovu vysádzať.

Zvyčajne koncom jesene vykopávajú cibuľky týchto kvetín, dospelé deti sú od nich oddelené a presadené na trvalé miesto. Obvykle sa podobný postup uskutoční do jedného dňa, v opačnom prípade sa môžu cibuľky klíčku začať hniť.

Pri pestovaní Scylly zo semien je potrebné najprv zozbierať semenný materiál. Spravidla sa to robí koncom júna, keď začnú semená na semeno začervenať na žlté a popraskané, opatrne sa nakrájajú, semená sa uvoľnia a okamžite sa vysejú do pripravenej kvetinovej záhrady. Semená tejto rastliny nemajú vysokú klíčivosť, klíčiace semená začnú kvitnúť iba tri až štyri sezóny po objavení sa prvých klíčkov. Na transplantáciu scylly vypestovanej zo semien je však potrebné najskôr po 5 sezónach. Počas tohto obdobia pestujú tieto žiarovky normálne žiarovky, na ktorých sa objavujú deti.

Ako pestovať Scyllu v krajine

Väčšina druhov lesných drevín sú rastliny, ktoré sa vyskytujú na začiatku kvitnutia. Môžu kvitnúť, aj keď sa sneh ešte úplne neroztopil. Rastlina má dekoratívne vlastnosti, používa sa na zdobenie záhrad a parkov na začiatku jari. Môže byť použitý pre jednotlivé výsadby, ako aj pre výsadby s inými rastlinami s časným kvitnutím.

Niektoré druhy modrých kôrovcov majú vysoké stopky, preto sa používajú na rezanie.