Dom a záhrada

Lopúch alebo lopúch veľkých: váš domáci lekár


Určite takmer každý videl „húževnaté“ lopúchové kvetenstvo pozdĺž ciest a na vidieku. Rôzne druhy lopúcha, agrimónia sú už dlho liečivou bylinou a používajú sa dokonca aj v úradnej medicíne, pretože majú silný protizápalový, antiseptický a liečivý účinok. Článok je venovaný opisu tohto nádherného predstaviteľa flóry, jej biotopu a ľudových receptov, kde je hlavnou zložkou známy lopúch.

Ako vyzerá lopúch a kde rastie?

Za burinu sa považuje väčší lopúchV poslednom období však medzi záhradkármi existuje tendencia pestovať ju ako liečivú a zeleninovú rastlinu. Napríklad jedným z druhov je lopúcha Sakhalin s obrovskou veľkosťou, ktorá sa aktívne pestuje v záhradách a dokonca aj na balkónoch a zásobuje sa na zimu, akoby to boli zemiaky.

Tento obr môže okrem iného urobiť dobrú prácu, ak vo večerných hodinách vytrhnete veľké listy a večer ich zakryjete južnou stranou postele, takže spálené lúče slnka nepoškodia mladé výsadby - dostanete niečo, čo vyzerá ako baldachýn.

Rozsah distribúcie lopúch zahŕňa Kaukaz, Ural, Sibír, európsku časť Ruska, Ďaleký východ a strednú Áziu.

Ako zistiť, že pred vami je veľký lopúch? Charakteristické črty - stonka s vysokou pubescentou (od 120 centimetrov); veľké vajcovité listy, ktoré sa znižujú, keď sa približujú k vrcholu; výkonný koreňový systém typu tyče, hlboko pod zemou (viac ako pol metra). Hore je listová lopúcha zelená a na spodnej strane šedá.

Lopúch, ako sa tiež nazýva, je trávnatým bienálom rodiny Asteraceae. V prvej sezóne rastlina získava bazálne listy av druhej otvára vetvy vysokých stoniek. Obdobie aktívneho kvitnutia nastáva v druhej polovici leta a vegetácia v auguste a septembri. Kvety lopúcha majú trubicovú štruktúru, vyzerajú ako červeno-fialové guľové koše. Na konci dozrievania sa plody pripájajú k oblečeniu a srsti zvierat - rastlina takto vytvára nové územia.

Ako a kedy kopať koreň lopúcha

Fotogaléria

Dátumy a pravidlá zberu

Aby ste využili liečivé vlastnosti lopúcha, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel týkajúcich sa jej zberu. Korene, listy a plody majú liečivý účinok.

Koreň veľkej lopúby by sa mala vykopať v prvom jeseni svojho života, pretože v tom čase majú najväčšiu silu (ak to nebolo možné urobiť na jeseň, môžete to vyskúšať na jar skôr, ako sa objavia prvé listy). S koreňmi lopúcha sa musí zaobchádzať opatrne, dávajte pozor, aby ste nepoškodili hornú pokožku. Po vykorenení dôkladne očistite koreň zeme, nakrájajte na kúsky a usušte pri teplote 40 stupňov vo vetranej miestnosti. Pri zbere podzemka sa neodporúča umývať. Skladovateľnosť takéhoto obrobku je až 5 rokov.

Ovocie veľkého lopúcha sa samozrejme zbierajú počas obdobia dozrievania. Potom sa rovnako ako korene sušia v tieni a teplo. Pokiaľ ide o listy, je lepšie zbierať na jar pred výskytom kvetov alebo priamo počas kvitnutia. Semená sa skladujú tri roky a lístie - 1 rok.

Užitočné vlastnosti lopúcha

Lopúch má veľa užitočných a liečivých vlastností, ktoré sú dôležité pre každého, kto uprednostňuje použitie liečivých bylín na liečbu ochorení.

Liečivé vlastnosti koreňa lopúcha

Koreň lopúcha vďačí za svoje užitočné vlastnosti svojmu bohatému chemickému zloženiu: obsahuje inulín, vitamíny (C, B, E, D), pektíny, éterické oleje, rôzne hlieny, triesloviny, organické kyseliny a mnoho ďalších zložiek.

Koreňová plodina lopúcha má diuretický, choleretický, laxatívny a diaforický účinok; účinný v boji proti akné, furunkulóze, ekzémom, alergiám a seborrheám. Výťažok z koreňa lopúcha môže pomôcť s bolesťou kĺbov a cukrovkou.

Aké sú výhody ovocia a semien lopúcha

Hlavnou užitočnou vlastnosťou semien a plodov lopúcha je schopnosť normalizovať črevnú funkciu, preto sa ich infúzie používajú na kolitídu, zápchu, črevnú atrofiu a ďalšie gastrointestinálne choroby. Okrem toho, "tŕne" sa používajú na bielenie zubov a cukrovky, alergií a benígnych nádorov.

Liečivé vlastnosti listov rastlín

Veľké lístie lopúcha sa tiež používa ako ľudový liek. Listy, ktoré boli oškrabané alebo namočené do vody, výborne robia rany, poranenia, popáleniny, odreniny, hrbole a iné poškodenia povrchu epitelu.

Bolesť kĺbov a tzv. „Bolesti chrbta“ sa dajú odstrániť aj obkladom z listov veľkého lopúcha. Stačí len natrieť plachtu namazanú rastlinným olejom na boľavé miesto, prikryť ju komprimačným filmom a riadne pripevniť obväzom.

Liečivé vlastnosti koreňa lopúcha

Recepty s použitím lopúch v tradičnej medicíne

Tradičná medicína je sklad s receptami z lopúcha veľkého, pretože, ako už bolo uvedené, rastlina má širokú škálu liečivých vlastností. Z dôvodu pohodlia môžete všetky recepty podmienečne rozdeliť do troch veľkých skupín podľa častí lopúch, ktoré sa v nich používajú: lektvary z koreňov, odvarov a obkladov z listov, infúzie ovocia (kvety, semená). Tu sú najobľúbenejšie:

podzemok:

  • Infúzia koreňovej zeleniny. Predzberaný nasekaný koreň sa naleje vriacou vodou do termosky a noc sa vylúhuje. Pomer je 5 g na 0,5 litra. Potom sa tinktúra opije počas dňa, stále horúca. Ak nie sú k dispozícii termosky, môžete trvať na koreňoch v akejkoľvek inej nádobe, ale pred každým použitím ju musíte zahriať.
  • Odvar odnože lopúcha. Na varenie potrebujete lyžicu koreňa mletého v mlynčeku na mäso a pár pohárov obyčajnej vody. Najprv je potrebné pripraviť zmes vo vodnom kúpeli po dobu 15-30 minút, a potom opatrne prefiltrovať cez niekoľko vrstiev obväzovej gázy. Výsledný bujón užite niekoľkokrát denne pred jedlom po dobu 4 týždňov. Odvar pomáha pri chronickej zápche.
  • Koreňová šťava veľká lopúch s medom. Koreň lopútok rozomelte v mixéri alebo v mlynčeku na mäso a po umiestnení hmoty do trojuholníka zloženého z tenkej šťavy vytlačte šťavu. Mleté korene sa nalejú tekutým medom, potom sa všetko zmieša a trvá na tme a chladí sa 21 dní. Posledná fáza je filtrovanie. Tento liek užívajte jeden týždeň, niekoľkokrát denne pred jedlom. Dávkovanie je 10 ml.

listy:

  • Môže listová šťava, V slnečnom máji budete musieť zobrať listy lopúcha, umyť ich, usušiť a zomeliť v mlynčeku na mäso. Všetka šťava sa vylisuje tenkou farbou; Recepcia - lyžica pred jedlom. Trvanie zmesi je 3 týždne (1 týždeň, potom pauza, potom ďalší týždeň). Odporúča sa užívať ročne na chronickú hepatitídu.
  • Infúzia listov. Bude to trvať 2 polievkové lyžice. l. mleté ​​listy a pol litra vriacej vody, ktorú je potrebné naliať a nechať cez noc. Kmeň pred použitím. Spôsob aplikácie: neúplné sklo 3-krát denne oddelene od príjmu potravy.
  • Lopúch lopatka komprimuje: môžu sa použiť suché aj čerstvo zozbierané listy. Táto metóda je veľmi účinná pri ochoreniach kĺbov a proti preležaninám.

Plody:

  • Infúzia semien lopúcha. Jeden čl. lyžicu semien treba naliať vriacou vodou, trvať na dvadsiatich minútach a filtrovať. Po jedle vypite polievkovú lyžicu 3-krát denne. Používa sa na alergické reakcie, nádory a cukrovku.
  • Banka kvetín lopúch. Najprv musíte nasekať kvety, naliať do termosky a naliať vriacu vodu. Čas infúzie je 8 hodín. Pred použitím prepláchnite sitom alebo plátienkom. Aplikujte chronickú kolitídu pol hodiny pred jedlom (3-4 krát denne). Kurz trvá 2 týždne.
  • Dôležité! Pred užitím lopúcha ako liečiva je potrebné vylúčiť možnosť individuálnej neznášanlivosti rastlín. Počas tehotenstva a laktácie sa neodporúča liečiť veľkým lopúňom. Vo všetkých ostatných prípadoch neexistujú žiadne konkrétne kontraindikácie na jeho použitie.
Výhody lopúch

Veľký lopúch je známy už dlho medzi bylinkármi. Táto rastlina by sa nemala považovať iba za trávu buriny: lopúcha je veľmi užitočná, pretože ju nie je možné konzumovať, ale môže sa používať aj na rôzne choroby. Ak si želáte, môžete sa obísť bez tinktúr a odvarov: lopúcha v kapsuliach dnes nájdete v ktorejkoľvek lekárni.