Nápady

Ako získať dobrú úrodu bez hnoja: alternatívne druhy hnojív na úpravu vrchných častí jari


Na jar prichádza čas na prípravu pôdy na výsadbu a jednou z najdôležitejších etáp práce je hnojenie pôdy. A ako hnojiť zeminu na jar, ak nie je hnoj - otázka, ktorú v tejto dobe záhradníci často kladú.

Optimálne dátumy hnojenia pôdy na jar

Mnoho obyvateľov leta začína na jeseň oplodňovať pôdu skôr, ako sneží. Často vznikajú otázky, ktoré hnojivá by sa mali aplikovať presne v jarnom období a za akých podmienok by sa mali pridávať.

Je zaujímavé, že veľa odborníkov verí: skoro na jar je najlepšie obdobie, kedy môžete použiť väčšinu známych hnojív. V tejto dobe je obzvlášť dôležité vyrábať dusíkaté hnojivá (amoniak, dusičnan amónny) a superfosfáty. Pritom je potrebné zohľadniť tieto pravidlá:

 1. Nemali by ste sa zameriavať na kalendárne dátumy, ale na konkrétne znaky, pretože v rôznych rokoch sa jarná sezóna môže oneskoriť alebo naopak prísť skôr ako obvykle. Predovšetkým by poloroztopená sneh a topená voda mali úplne opustiť záhradu (zvyčajne sa to deje v 2. polroku apríla). Ak začnete aplikovať až do tohto bodu, výsledok bude neúčinný - pretože veľa hnojív sa dobre rozpustí vo vode, odídu spolu s ním a keď všetko v krajine vyschne, pôda stratí užitočné látky.
 2. Veľmi dôležitá je skutočnosť, pre ktorú sa konkrétne plodiny kŕmia. Takže v prípade ovocných stromov sa hnojivá môžu aplikovať o niečo skôr ako v prípade iných plodín - ich silný koreňový systém môže prijímať živiny aj v čase, keď sa pôda v spodnej časti kmeňa ešte úplne neroztopila.
 3. V prípade zeleniny a kvetov sa hnojenie na lôžkach uskutočňuje tesne pred výsadbou (za deň).

Výhody a pravidlá jarnej aplikácie hnoja ako hnojiva

Často sa verí, že je lepšie kŕmiť zemou hnojom na jeseň, pretože počas jesene a zimy bude mať čas dobre sa rozložiť a dať všetky užitočné látky do zeme. Jeho použitie je skoro na jar.

Faktom je, že prezrený hnoj (humus), ktorý sa rozkladá v pôde, si udrží teplo, čo je veľmi dôležité pre sadenice, ktoré sa práve umiestnili na postele. Ďalším dôležitým detailom je, že hnoj môže stratiť svoju hodnotu pred mrazom. Z tohto dôvodu je dokonca potrebné ho uložiť v stodole a opatrne ho zabaliť.

V tomto prípade si zavedenie hnoja vyžaduje dodržiavanie niekoľkých dôležitých pravidiel:

 1. Hnoj je lepšie vyrábať iba v zrelej, prezretej forme - pretože v tomto stave sa zachováva maximálne množstvo hodnotných zložiek.
 2. Musíte hnojiť hnojom najviac raz za 3 roky.
 3. Hnojivo by malo byť aplikované do pôdy do hĺbky 15 - 20 cm a nemalo by byť rozptýlené po svojom povrchu.
 4. Nespoliehajte sa na princíp: čím viac, tým lepšie. Aj na pôde bez chernozemu sa hnoj aplikuje v množstve 5 až 6 kg na meter štvorcový zemského povrchu.

Ako oplodniť stromy na jar

Ako oplodniť zeminu na jar, ak neexistuje hnoj

Ak prišla jar, ale nie je k dispozícii žiadny hnoj, nie je to dôvod na odmietnutie výsevnej kampane. Existuje mnoho rôznych druhov hnojív (fosfát, dusík, univerzálny atď.), Ktoré výrazne zvyšujú produktivitu a sú súčasne dostupné.

Používame sideráty

Jedným zo zaujímavých spôsobov hnojenia pôdy je použitie zeleného hnoja. Toto je názov rastlín, ktoré sa špeciálne pestujú na následné mletie a umiestnenie do pôdy, aby sa obohatili dusíkom, aby sa potlačil rast buriny. Tieto vrchné obväzy sa tiež nazývajú zelené hnojivá.

Patria sem:

 1. Strukoviny (lucerna, sója, hrach a mnoho ďalších). Na ich koreňoch sa usadia špeciálne baktérie, ktoré do pôdy vnášajú značné množstvo dusíka.
 2. Kríže (rôzne odrody horčice, repky, reďkovky, repky).
 3. Obilniny (pšenica, cirok, raž, ovos atď.).
 4. Pohánka, fébia atď.

Priaznivé účinky týchto rastlín sú z nasledujúcich dôvodov:

 1. Počas ich kvitnutia rastliny priťahujú opeľujúci hmyz, ktorý často jedí muchy škodlivé pre záhradu, vošky atď.
 2. Ich korene často veľmi silno rastú, prenikajú hlboko do zeme, uvoľňujú ich, takže sú nasýtené vzduchom.
 3. Niektoré z týchto rastlín potláčajú choroby rastlín (napr. Vädnutie).

Sideráty je možné používať nielen na jar, ale aj na konci leta alebo počas prestávky na výsadbu na jeden rok.

Minerálne hnojivá do záhrady

Minerál sa týka anorganického hnojenia (t. J. Tých, ktoré neobsahujú organické látky). Najčastejšie sa líšia prevahou jedného chemického prvku (potaš, dusík atď.), Ale môžu byť aj komplexné (zmes hnojív).

Každý druh má pre rastliny svoj vlastný úžitok:

 1. dusík hnojivá sa ľahko vstrebávajú do zeme aj z plodín, pretože sa veľmi dobre rozpúšťajú aj v studenej vode. Obsahujú vo svojom zložení ľahko stráviteľné formy dusíka, vďaka ktorým rastliny rýchlo priberajú na váhe, rastú efektívne a bezodkladne.
 2. fosfát vrchné obväzy sa dodávajú vo forme fosfátovej horniny, zrazeniny, superfosfáty. Obsahujú fosfor, ktorý je tiež dôležitým prvkom a má priaznivý vplyv na rast rastlín. Hnojivá fosforu sa zároveň rozpúšťajú vo vode oveľa horšie ako dusík. Napríklad fosforitá múka sa častejšie používa na kyslé pôdy, pretože v týchto prípadoch sa fosfor asimiluje na jednoduchšiu formu.
 3. Dusičnan draselný má chemický názov dusičnan draselný. Je veľmi dobre rozpustný vo vode. Má dobrý vplyv na rast rastlín, ako aj na chuť a šťavnatosť ich plodov.

Všeobecne platí, že rastliny na neúrodnej pôde nielen rastú horšie, ale majú tiež väčšie riziko výskytu infekčných chorôb alebo iných odchýlok (zlá tvorba vaječníkov a plodu, padajúce kvety, malé plody atď.).

Aké hnojivá použiť na jar

Univerzálny dresing

Univerzálne hnojivá majú odlišné chemické zloženie a majú komplexný účinok na rastlinné organizmy. Tu je niekoľko príkladov takýchto obväzov:

 1. organo hnojivo "Universal" pozostáva z polovice organických a polovičných anorganických zložiek. Obsahuje veľa látok potrebných pre rast rastlín a zachovanie ich zdravia. Zároveň reguluje aj hladinu dusičnanov v pôde a neumožňuje im nadmernú akumuláciu. To má teda pozitívny vplyv na kultúry.
 2. Amofos obsahuje až polovicu hmotnosti fosforu a asi 10 - 15% dusíka v ľahko stráviteľnej forme. V súlade s tým poskytuje rastline priaznivý účinok obidvoch týchto prvkov.
 3. ammophoska Obsahuje nielen dusík a fosfor, ale aj draslík v približne rovnakom pomere.

Okrem toho nie je potrebné nakupovať univerzálne krmivo v obchode. Možno ich nájsť medzi úplne dostupnými domácimi opravnými prostriedkami. Tu je niekoľko príkladov:

 1. popol používané na hnojenie pôdy od staroveku. Je cenný tým, že obsahuje draslík, vápnik, železo a fosfor. Je univerzálny nielen v akcii, ale aj na pokrytie plodín - dá sa použiť na takmer všetkých záhonoch, ako aj v záhrade kvetinových záhrad.
 2. Infúzie bylín používa sa na báze kosených burín. Sú umiestnené vo veľkých nádobách, naliate vriacou vodou a trvajú niekoľko dní (až 2 týždne). Potom sa zmes filtruje, pevné zložky sa odstránia a kvapalina sa zriedi v pomere 1 až 10. Týmto roztokom sa môže tiež zaliať akákoľvek kultúra. Je lepšie robiť večerné zalievanie.

Aké organické hnojivá sa vzťahujú na pôdu pred výsadbou

Medzi najbežnejšie organické hnojivá okrem hnoja patria:

 • rašelina;
 • slamy;
 • sapropelu;
 • komposty.

Často sa používa aj odpad z potravinárskeho priemyslu a domáci odpad.

Na rozdiel od minerálov sú organické látky špecifickejšie a je potrebné ich zavádzať s prihliadnutím na vlastnosti konkrétnej kultúry.

Napríklad napríklad trvalková zelenina (chren, artičok z Jeruzalema, špargľa, rebarbora) by rád priviedla organickú hmotu bezprostredne pred výsadbou.

Zároveň si ročná mrkva, reďkovky, paradajky, repa a iné vyžadujú veľmi malé množstvo týchto vrchných dresingov. Niekedy je dokonca lepšie hnojiť ich anorganickými.

Pred výsadbou ovocných stromov je obzvlášť dôležité používať organické hnojivá. Ak ide o ovocie z jabĺk, je potrebné pridať viac hnojív, ak ide o ovocie s osivom. V tomto prípade musíte stromy pravidelne a počas rastu kŕmiť.

Ako kŕmiť izbové rastliny na jar

S príchodom jari by sme nemali zabúdať na hnojenie izbových rastlín. Hrnková pôda by mala byť hnojená častejšie ako v záhrade, pretože nemá prírodné podmienky a v skutočnosti sa nezúčastňuje cyklu prvkov, ktorý poskytuje rovnováhu obsahu rôznych užitočných zložiek.

Na jar potrebujú domáce zvieratá špeciálne oblečenie. pretože zvýšenie denného svetla stimuluje ich rast. Väčšinou sa používajú dusíkaté a fosfátové hnojivá; tiež ako organická hmota sa môžu použiť výkaly domácich zvierat zmiešané so slamou alebo pilinami. V takom prípade musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • ak bola rastlina práve opätovne vysadená, potom je po 1 mesiaci nežiaduce ju oplodniť;
 • Kaktusy nehnojte organickými látkami;
 • počas dormancie je lepšie nevyrábať žiadne hnojivá;
 • ak sú korene hniloby rastlín, hnojenie sa neodporúča.

Ako oplodniť jahody

Hlavnou podmienkou používania akéhokoľvek hnojiva je presné dodržiavanie pokynov. Nadmerné hnojenie je niekedy nebezpečnejšie ako ich neprítomnosť. Pokúste sa dodržiavať pravidlá a starajte sa o svojich ekologických priateľov!