Tipy

Druhy a odrody Kalanchoe


Kalanchoe alebo Kalanchoe (Kalanchoë) patrí do rodu sukulentných rastlín a je zaradená do čeľade Crassulaceae. Rôzne druhy Kalanchoe sa už dlho stali nielen skutočnou ozdobou vnútorných a záhradných interiérov, ale aktívne sa používajú aj ako verejná a účinná liečivá rastlina.

Botanický opis Kalanchoe

Opis zariadenia a jeho hlavná charakteristika sú tieto:

 • nahá alebo dospievajúca sukulentná rastlina s výškou od niekoľkých centimetrov do troch až štyroch metrov;
 • druhy môžu byť zastúpené epifytmi a viničom;
 • veľa druhov tvorí púčiky na listoch a kvetenstvách;
 • lístie má rôzny tvar, ale odrody a druhy sú častejšie s okrúhlym listom umiestneným oproti alebo vo vírivkách;
 • listy majú najčastejšie stopku obsahujúcu stopku alebo základňu, mäsitý typ, s celými okrajmi alebo klinčekmi;
 • kvetenstvo je terminálne, najčastejšie trojdielne, panikuluje alebo vo forme charakteristických falošných dáždnikov;
 • kvety štvorčlenného, ​​zvislého alebo visiaceho typu, relatívne veľké, s fúzovanými lístkami;
 • kvet má okvetné lístky zafarbené bielou, ružovou, fialovou, zelenkavou, žltou, červenkastou alebo červenou, niečo ako gramofón;
 • plody sú zastúpené mnohonásobnými letákmi.

Ulica alebo záhrada, ako aj izbové rastliny sa môžu množiť semenami, odrezkami alebo púčikmi plodu.

Kalanchoe: vlastnosti kultivácie

Odrody Kalanchoe žltej, ružovej, bielej a červenej farby

Dekoratívne krásne kvitnúce trvalky patria do čeľade Crassulaceae a za prírodných podmienok sa rozšírili v mnohých krajinách vrátane Ázie a Afriky. Doteraz je v izbovej kultúre známe veľa odrôd tejto rastliny, ktoré tvoria obyčajné aj dvojité kvety svetlých škvŕn. Okvetné lístky môžu mať žltú alebo oranžovú, ako aj červenú alebo jemnú ružovú a čisto bielu farbu a všetky druhy odtieňov. Najpopulárnejšie odrody s jasnými kvetmi:

 • rozšírený v kultivátoroch izbovej kvetinárstva "Amora" s červenými kvetmi;
 • akosť "Alexandra" charakterizované dvojitými kvetmi atraktívneho žltého sfarbenia;
 • odroda Kalanchoe "Avalon" je tvorba pomerne veľkých kvetov jemnej ružovej farby;
 • odroda froté "Vardot" líši sa dlhým kvetom a kvetenstvom jasne oranžovo-oranžovej farby;
 • odrody s veľkým kvetom "Simone-2000" vytvára krásne snehovobiele kvetenstvo.

Odrody biele kvety Mie, Elsa, Pluto a „Sora Whitе.“ Populárne ružové odrody "Delia", "Cora", "Diion", "Katerina", "Melania" a "Gwenn". Vysoko dekoratívne a populárne červené kvety „Sassandra“, „Fuego“, „Kawi“, „Mary“ a "Kerr".

Bežné odrody so žltými a oranžovými kvetmi „Karin“, „Funda“, „Ingrid“, „Goldenstrike“, „Naomi“, „Arina“, „Nadia-2000“, „Carmen“ a "Vardot". Obzvlášť populárne sú odrody a hybridné formy s rôznym zafarbením lístkov, ktoré zahŕňajú „Don Darcio“. Odrody kríkov sa najčastejšie pestujú v štandardných kvetináčoch a do kvetináča sa vysadzuje vysoko dekoratívna rastlina amfely.

Ako sa rozmnožuje Kalanchoe (druh)

Najlepšie druhy a odrody rastlín

Rod má asi dvesto druhov Kalanchoe, medzi amatérskymi záhradníkmi sú však obľúbené iba najhojnejšie listnaté, sviežej a dlho kvitnúce druhy, ako aj nenáročné druhy, odrody a hybridné formy.

Kalanchoe Behar

Malá a pomerne kompaktná ker sukulentná rastlina pochádzajúca z južných a juhovýchodných teritórií Ázie a ostrova Madagaskar. Časť stonky je tenká, mierne vetvená, dospievajúca, holá v dolnej časti, nie vyššia ako 35 - 45 cm.

Listy sú olivovo zelené, klinovité alebo trojuholníkové, hrubozubé, zvlnené, pokryté šedivým voskovým povlakom alebo dospievajúcim. Vzácne kvitnutie sa vyskytuje v polovici leta. Výška stopky kvetu nepresahuje 50 - 60 cm. Kvetenstvo je drobivé, malokveté, svetlo žlté. Lístie náchylné k pádu preto sa používa pravidelná aktualizácia zariadenia orezávaním apikálnej časti.

Kalanchoe thyrsiflora

Kalanchoe paniculata je bežný v prírodných podmienkach v skalnatej oblasti v Južnej Afrike. Táto bylinná trvalka dosahuje výšku 55 - 60 cm a vyznačuje sa hustým listím. Obličky listov, až 13 - 15 cm dlhé, so šírkou 50 - 70 mm. Listy sú tupo zaoblené, strieborne biele.

Paniculate kvetenstvo sú zastúpené žltými kvetmi s džbán-ako napučaná trubica tetrahedral corolla. Okvetné lístky kvetov sú malé, zaoblené. Na jar sa pozoruje bohaté kvitnutie, potom sa vytvorí veľké množstvo púčikov v tvare cibule, ktoré sa používajú na rozmnožovanie rastlín.

Kalanchoe disekované alebo lobované

Nenáročná a vysoko dekoratívna miestnosť vysadiť veľa amatérskych záhradkárov pod názvom „Deer rohy“ a vyznačuje sa svojou schopnosťou prispôsobiť sa nepriaznivým podmienkam zadržania. Vytrvalá bylina má charakteristické šťavnaté a mäsité výhonky, ktoré majú najprv zvislý tvar a potom sa usadzujú.

Spodná časť okrasných rastlín v procese rastu a vývoja je vystavená. Listy sú mäsité, hlboko členité, so zúbkovanou okrajovou časťou, svetlozelenej farby, s voskovým povrchovým poťahom. Rúrkové kvety majú žltooranžovú farbu. V podmienkach náležitej starostlivosti je kvitnutie tohto druhu veľmi hojné. Z dôvodu tvorby výhonkov, ktoré v priebehu času klesajú, záhradníci tento druh často používajú ako dekoratívnu rastlinu.

Kalanchoe tubiflora

Kalanchoe tubal je schopný tvoriť veľké množstvo detí na listoch. Pôvodná krajina tohto druhu je suchý polopúštny terén Madagaskaru, kde rastlina tvorí silné a silné kríky dosahujúce výšku 0,8 m. Listy sú pomerne úzke, s dĺžkou 11,0 - 13,0 má sivozelenú farbu.

Dobre definované škvrny hnedého zafarbenia sú umiestnené na svetlom pozadí lístkovej platne, čo dáva vzdušnej časti trvalky veľmi originálny a atraktívny vzhľad. Kvety sa nachádzajú na pomerne vysokých stopkách a majú podlhovastý tvar a krásnu vínovú červenú farbu.

Kalanchoe bol panicled

Zvyčajne sa pestuje ako dvojročná okrasná sukulentná rastlina. s výškou vzdušnej časti do 12,0 - 18,0 cm. Listy veľmi veľkých rozmerov, široké obovate alebo oválne v tvare písmena. Koniec lístia je okrúhly a dno je pretiahnuté.

Kmeňové listy, pretínajúce sa v pravom uhle, sa nachádzajú vo dvojiciach, sedavý a hustý, tvrdo kožený. Kvety sú červenohnedé sfarbenie, umiestnené vo vnútri hrubých škvŕn a zbierané do plochých kvetov apikálneho typu. Charakteristická je prítomnosť zeleného kalichu a tubulárnej koruny.

Kalanchoe Serrata

Vzhľad tejto rastliny je veľmi podobný Kalanchoe Degremon, ale líši sa menšími veľkými listami a kratšími internódiami. Charakteristickým rozdielom je prítomnosť okraja listu s veľmi veľkým počtom zubov a husté usporiadanie „detí“. Veľmi zaujímavá a originálna forma ružovej farby je v kultúre dobre známa a obľúbená kvôli neprítomnosti chlorofylu.

Madagaskar Kalanchoe

Madagaskarský zvon je jediný ampelózny druh, ktorý na rozdiel od populárneho a veľmi bežného Kalanchoe Blossfeld odborníci odporúčaní na kultiváciu ako trvalka s povinnou dvojmesačnou dobou odpočinku.

Oheň Kalanchoe

Kalanchoe ohnivo červená prirodzene rastie na kamenitých pôdach v Somálsku. Táto príťažlivá trvalá bylina má riedko rozvetvenú časť stonky s výškou 30 až 40 cm, lístie má tvar obkovia, nie dlhší ako 60 - 80 mm a dlhý 25 - 30 mm. Listy majú charakteristické zúženie v spodnej časti a tupé zaoblenie v hornej časti.

Hrany letákov sú vrúbkované. Na jar sa vytvárajú umbellate kvetenstvo, ktoré sú tvorené jasne oranžovo-červenými kvetmi a rozšírenými tubulárnymi okvetnými lístkami a trojuholníkovými vajcami. Tento vysoko dekoratívny pohľad na populárnu hrnčiarsku kultúru rastie a vyvíja sa najlepšie v relatívne chladných, ale dosť osvetlených miestnostiach.

Odrody Kalanchoe

Kalanchoe patrí do kategórie pomerne kompaktných izbových okrasných rastlín a dokonale sa hodí aj na nie príliš široké parapety. Pri pestovaní je potrebné uprednostniť juhovýchodné alebo juhozápadné okná, na ktorých bude kvitnúť čo najmocnejšie a najdlhšie vytrvalá trvalka, ktorá poteší majiteľa.