Rastliny

Ako vyzdobiť steny letných chát zeleňou


Výzdoba v štýle „zelene na stene“ pomáha rýchlo a ľahko ozdobiť rôznymi rastlinami aj najbežnejšie vyzerajúce povrchy. Betónové povrchy s vlastným zdobením a dokonca aj starý dom sú transformované a dokonale zapadajú do okolitej krajiny.

Zeleň na stene: vlastnosti vytvorenia zvislej záhrady v dome a na záhrade

Zelené priestory na mieste - obvyklý dekor osobnej krajiny. však v posledných rokoch domáci záhradníci a záhradníci čoraz viac robia vertikálne záhradníctvo vlastnými rukami, čo vám umožní lacno a rýchlo vyzdobiť neatraktívne budovy a oplotenia.

Spôsoby, ako vytvoriť rastlinný koberec na stene

Jednou z najobľúbenejších oblastí v dizajne moderného interiéru a krajiny je terénne úpravy alebo vytvorenie rastlinného koberca na stene. Na tento účel musí byť vytvorená špeciálna drevená alebo kovová rámová konštrukcia.

Vertikálnu podperu môže predstavovať dvojica kovových profilov alebo dve drevené tyče, upevnené na spodnom a hornom nosníku. Skrutky sa používajú na upevnenie kovových konštrukcií a upevnenie drevených prvkov sa môže vykonať pomocou upevňovacích prvkov, ako sú galvanizované klince. Konštrukcia zostavená na rovnom povrchu zeme sa musí pripevniť na stenu pomocou betónu podporných prvkov.

Aké rastliny sú vhodné na vertikálnu kultiváciu

V podmienkach vertikálneho záhradníctva je možné používať ozdobné listnaté a krásne kvitnúce záhradné plodiny. V závislosti od osobných preferencií a pôdnych a klimatických charakteristík v pestovateľskej oblasti, sú zasadené jednoročné alebo trvalky:

 • Čínska citrónová tráva;
 • dievčenské hrozno;
 • chmeľ;
 • lezecká ruža;
 • aktinídia kolomict;
 • kliešte na drevo;
 • brečtan.

Čínska schisandra, ktorá je známa nielen svojou dekoratívnosťou, ale má aj neuveriteľné prínosy pre ľudské telo, je pri vertikálnom záhradníctve veľmi obľúbená.

Vertikálne záhradníctvo: základné princípy

Ako vyzdobiť strom v záhrade pri chate

Na dekoráciu vegetácie je najlepšie použiť rýchlo rastúce a nenáročné plodiny, ktoré sú dobre prispôsobené na rast a vývoj v podmienkach tieňa. Okrem iného pri výbere druhu je potrebné zohľadniť obmedzenú oblasť výživy.

Výsadba v dutinách

Jedna z najviac šetriacich možností pre samoregistráciu záhradných výsadieb na osobnom území. Dutina - neoddeliteľná súčasť väčšiny naplaveného dreva, ktoré sa bežne používa na štylizáciu plochy domu.

Je to priehlbina, ktorá sa dá použiť ako prírodné podmienky na pestovanie okrasných rastlín vrátane mladých rastlín, petúnie alebo lobelií. Pri zostavovaní rutárie často dizajnéri veľmi aktívne využívajú pne. s veľkým počtom prírodných oblastí na pestovanie nenáročných a veľkolepých plodín.

Dekorácie dreva pomocou kvetináčov

Táto možnosť sa používa pomerne často, ak na záhrade zostanú mŕtve staré stromy, ktoré zostanú výlučne na navrhnutie územia a vytvorenie pôvodnej situácie na záhrade. V tomto prípade hlinené alebo prútené kvetináče s kaskádovitými a bohatými kvetnými kultúrami vyzerajú visieť na konáre stromu.

Neštandardná záhradná scenéria: kreslíme obrázky na strom

Všetci milovníci neobvyklých a moderných trendov budú mať radi relatívne novú techniku ​​tvorby obrazov na pôde v podkroví. Táto technika zlúčenia dvoch obrazov do jedného celku, ktoré sú často úplne nekonzistentné v štýle, stávať sa v našej krajine každým rokom stále populárnejším. Spolu s drevenými panelmi a maľbami na preglejke sa kresby na dreve často používajú pri navrhovaní terás a verand.

Ako ozdobiť plot pri chate rastlinami

Ploty záhrady a záhradných pozemkov môžu mať atraktívny vzhľad s minimálnym časom a úsilím, ak na tento účel použite dekoráciu s rýchlo rastúcimi dekoratívnymi letničkami alebo trvalkami:

 • clematis je veľmi populárna trvalka s veľkými a krásnymi kvetmi, ktorá sa vyznačuje rôznymi farbami. Táto rýchlo rastúca plodina si vyžaduje náležitú starostlivosť a systematické prerezávanie;
 • Brownova hojne listnatá zimolez alebo zimolez môžu úspešne maskovať aj veľmi nápadné nedostatky akéhokoľvek plotu;
 • vždyzelená pyracantha s bohatým kvetom a plodom s pomarančovým ovocím sa najlepšie používa pre ploty umiestnené na severnej a východnej strane miesta;
 • v prípade teplomilnej vistérie bude pevný plot slúžiť nielen ako opora, ale aj ako veľmi dobrá ochrana pred vetrom a mrazom v zime;
 • Relatívne fotofilné henomely sú veľmi vhodné na vytváranie prírodného dekorácie plotov.

Druhy popínavých rastlín

Ipomoea so zelenými listami a kobe stále nestrácajú na popularite domácich pestovateľov kvetín. V dekorácii plotov sa veľmi dobre osvedčili horiace nasturtium a echinocystis, ako aj rôzne dekoratívne tekvice a nenáročné záhradné väznice.

Ako vyzdobiť stenu stodoly machom

Živé koberce na báze machu vám umožňujú vytvoriť veľmi priaznivú atmosféru okolo vás. Rastlina dokonale absorbuje prebytočnú vlhkosť zo vzduchu, takže je ideálna na zdobenie stien budov postavených vo vlhkých a bažinatých oblastiach. Mech má vysokú baktericídnu aktivitu, a tiež veľmi účinne bojuje proti nepríjemným zápachom a plesniam.

Technológia na vytvorenie „živého koberca“ na báze machu na povrchu steny nie je vôbec nezávislá a komplikovaná:

 • musíte uvariť asi tri až štyri hrsti zdravého machu a dôkladne ho očistiť od zvyškov rastlín alebo pôdy;
 • odborníci kategoricky neodporúčajú používať mach-briofyt pre krajinársky dizajn;

 • rastlina sa umiestni do misky bežného domáceho mixéra, po ktorej sa pridá pol pohára tekutiny, ktorá nie je príliš kyslá, kefír, pár čajových lyžičiek gélu zadržiavajúceho vodu a niekoľko čajových lyžičiek cukru;
 • mletie výslednej hmoty v mixéri sa uskutočňuje pri minimálnej rýchlosti počas niekoľkých minút, až kým sa nedosiahne homogénna homogénna konzistencia pripomínajúca kyslou smotanu strednej hustoty;
 • výsledná zmes sa naleje do malej nádoby a potom sa obvyklým štetcom aplikuje na povrch steny, ktorý sa musí najprv očistiť od špiny a prachu.

Kultúra sa preto v prvých dňoch aktívne zakorení Je veľmi dôležité pravidelne striekať povrch vodou s izbovou teplotou z bežného domáceho spreja. Aby sa udržal optimálny výkon vlhkosti, je možné použiť filmový obal. Rast vankúšikov z machu sa spravidla po všetkých odporúčaniach zrejme aktivuje približne po mesiaci a pol. V oblastiach, kde kultúra nezakorenila, sa uskutoční opakovaná aplikácia kompozície.

Štandardná starostlivosť o povrch „živého“ koberca nie je vôbec komplikovaná. Z času na čas je potrebné kultúru postrekovať dobre udržiavanou a dostatočne teplou vodou, aby sa zabránilo nadmernému sušeniu rastliny. Napriek tomu, aj po dlhšom období sucha, stačí rastliny zalievať, aby úplne obnovila svoj atraktívny vzhľad.

Mech je v starostlivosti o rastliny taký odolný a nenáročný na to, aby sa nemusel rezať ani používať žiadne vrchné obväzy alebo chemické ochranné prostriedky. Správne pestovaná rastlina dokáže celkom ľahko tolerovať aj významné teplotné rozdiely.

Masky nedostatky vonkajšej záhrady viniča

Rastliny s leteckou časťou obsahujúcou lianoid sú populárne v mnohých krajinách. Popínavé rastliny patria do kategórie najplastickejších rastlín, ktoré sa úspešne usadzujú na rôznych úrovniach záhradného územia. Medzi viničmi sú aj plodiny prízemnej pokrývky a skutočné „obry“ vysoké 25 - 30 m. Hlavným rozdielom od rastlín kríkov a stromov je tvorba dlhých a pomerne flexibilných stoniek, ktoré umožňujú lianom tvoriť vzdušnú časť zložitého tvaru.

V podmienkach osobnej krajiny Môžu sa použiť tieto odrody viniča:

 • lezecké ruže, dereza, maliny a ostružiny, ktoré sú upevnené na podperách pomocou početných hrotov a tŕňov a patria do skupiny šikmých viníc;
 • brečtan, niektoré druhy hortenzie, kampsis a vanilky, pripevnené na podperách pomocou koreňového systému doplnkového príslušenstva a patriaceho do skupiny odrôd viniča;
 • actinidia, čínska vínna réva magnólie, kliešte na drevo a zimolez zimolezová sú viničmi so špirálovitým vinutím. Vzdušná časť rastliny rastie a konsoliduje sa vďaka prirodzenej rotácii okolo podpory;
 • všetky odrody obyčajného hrozna a hrozna dievčaťa a hrozna Amur, ako aj vinica, patria k viničom s fúzami, a preto je ich nadzemná časť pripevnená na podperách pomocou špeciálnych antén kmeňového a listového pôvodu.

Trochu od seba sú lianoidné rastliny, ktoré nesú fúzy, ktoré sú pripevnené k podperám pomocou listových stopiek. Je to systém stopky, ktorý umožňuje fixáciu výhonkov vo zvislej polohe. Po tom, ako stopka spoľahlivo zakryje podperu, stvrdne, takže je takmer nemožné odstrániť leteckú časť z podpery bez poškodenia rastliny. Do tejto kategórie dekoratívnych kultúr patria kniežatá a plamienky, ktoré sú populárne a žiadané medzi krajinármi.

Charakteristickým rysom okrasných kultúr v tvare lianoidov je vysoká flexibilita výhonkov, ako aj malá hrúbka stonkovej časti, takže vertikálnu polohu je možné získať iba pomocou špeciálnych opor. Okrem iného, ​​prakticky všetky druhy viniča sa vyznačujú zvýšenou intenzitou procesov rastu, čo je veľmi výhodné, ak je to potrebné, na čo najskoršie dosiahnutie vertikálnej záhrady územia domu.

Rastliny na úpravu plotu

Vertikálne záhradníctvo sa právom považuje za jeden z pôvodných spôsobov navrhovania lokality v modernom dizajne krajiny. Starostlivosť o vertikálne záhradníctvo si nevyžaduje menej dôkladnú starostlivosť ako tradičné výsadba nad zemou, ale výsledný efekt stojí za námahu.