Nápady

Hranice pre kvetinové záhony: 5 najlepších nápadov


Dekoratívne a správne navrhnuté kvetinové hranice postelí - originálne a štýlové prvky krajinného dizajnu. V súčasnosti sa vyrába rozmanitý hotový hraničný plot pre záhradné kvety. Krásne a nekomplikované hranice sa však dajú zvládnuť aj sami.

Ako chrániť záhonu v záhrade: prehľad zakúpených hraníc a plotov

Na efektívne ohradenie akejkoľvek záhradnej kvetinovej záhrady môžete použiť pripravené hraničné ploty vyrobené z rôznych materiálov, ktoré sa líšia veľkosťou alebo tvarom. Dnes výrobcovia vyrábajú niekoľko rôznych typov a konfigurácií takýchto prvkov krajinnej výzdoby.

spravidla na dekoratívne účely sa najčastejšie používajú plastové konštrukcie s výškou najviac 60 - 70 mm. Pri zaraďovaní záhradných chodníkov a chodníkov je najlepšie používať ploty vysoké 100 - 150 mm. Kvetinové záhony s vysokými dekoratívnymi listami a kvitnúcimi rastlinami sú zvyčajne ozdobené plotom s polmetrom a pre miešačky sú ideálne ohraničujúce hranice minimálnej výšky.

Obzvlášť populárne sú:

 • odolný kovové hranice a ploty sa vyrábajú iba na základe individuálnych objednávok. Kované ploty vyzerajú veľmi pôsobivo, ktoré sa úspešne kombinujú s podobnými prvkami, ktoré predstavujú okenné mreže, brány a rôzne vonkajšie ploty záhrady. Výhodou prelamovaných plotov je schopnosť zreteľne vidieť všetky okrasné rastliny. Medzi inými vecami môžu byť v takýchto dizajnoch úspešne pestované rôzne kučeravé okrasné rastliny. Nevýhody kovaných výrobkov zahŕňajú vysoké náklady a značnú hmotnosť;
 • zobrazené plastové okraje neklaďte sa pod vplyvom vysokej vlhkosti a sezónnych výkyvov teplôt. Určitou výhodou je, že nezávislá inštalácia takýchto plotov nevyžaduje žiadne úsilie a rozmanitosť tvarov, farieb a veľkostí vám umožňuje zvoliť si hranicu, ktorá je najvhodnejšia pre krajinu domu.

V súčasnosti výrobcovia začali výrobu vysoko kvalitných, odolných a dostatočne pevných plastových hraníc, ktoré dokonale napodobňujú prírodné drevo a kameň, ako aj iné prírodné materiály alebo majú konkrétny vzhľad. Plastové vzory sú k dispozícii v niekoľkých formách, najčastejšie zastúpených:

 • v samostatných sekciách vybavených na koncoch prvkov spoľahlivými a pohodlnými kolíkmi, ktoré sú inštalované v zemi okolo celého obvodu kvetinovej záhrady. Svojimi vlastnými rukami môžete ľahko a rýchlo vykonať nielen inštaláciu, ale aj inštaláciu. Pomocou sekcií sa vytvára nielen obdĺžnikový tvar kvetinovej záhrady, ale aj kvetinové záhony so zaujímavým geometrickým tvarom a viacúrovňovými vzormi;
 • ohybná plastová páska navinutá vo vhodnom a kompaktnom kotúči, ktorý uľahčuje prepravu a umožňuje priložiť nielen okrúhle záhony a kvetinové záhony, ale aj vinutie záhradných chodníkov. Táto voľba je ideálna na vytváranie štruktúr hraníc sekcií.

Samostatná inštalácia páskového plotu si nevyžaduje veľa času a úsilia. V takom prípade stačí vykopať úzku drážku okolo kvetinového záhonu a odrezať plastovú pásku požadovanej dĺžky. Konce pásky sú upevnené pomocou zošívačky, po ktorej je štruktúra umiestnená v drážke a vyplnená zeminou. Vonkajšia strana môže byť veľmi účinne zdobená malými kamienkami, kamienkami, rašelinou alebo inými prírodnými materiálmi.

Hranice pre kvetinové záhony: odrody

Ako vytvoriť ozdobné hranice vlastnými rukami

V prítomnosti voľného času a tvorivej fantázie si môžete sami ozdobiť rámovanie kvetinových záhonov. Obrubníky sú veľmi často konštruované samostatne z dostupných materiálov.

Najšetrnejšie k životnému prostrediu je vytvorenie drevenej konštrukcie. Ak máte dostatok dreva, môžete si zostaviť vlastný drevený rám. Bude potrebné pripraviť drevené dosky rovnakej veľkosti a hrúbky, ktorých horná časť je zaoblená. Upevnenie jednotlivých prvkov k sebe sa uskutočňuje pomocou dostatočne dlhých priečnych tyčí.

Po obvode uzavretej kvetinovej záhrady musia byť namontované podporné kolíky. Je povolené vykonávať betónovanie takých podper, ktoré neznížia vonkajšiu dekoratívnosť, ale zvýšia trvanlivosť a trvanlivosť dizajnu. Hotový rám je nevyhnutne ošetrený špeciálnymi antiseptickými roztokmi. V prípade potreby môžete lak alebo povrch natrieť.

Hranice pre kvetinové záhony vyrábame z tehál

Trvanlivosť sa vyznačuje obrubníkom plotom z obyčajnej tehly. Nízke rámy môžu byť reprezentované dvoma radmi tehál položenými rovne po obvode kvetinovej záhrady. Spoľahlivosť takéhoto kladenia tehál môžete zvýšiť pomocou špeciálneho základového nadácie. Na zlepšenie vizuálnej príťažlivosti môžete kombinovať tehly rôznych farieb alebo natrieť hotovú štruktúru farbou.

Rám postele z prírodného kameňa

Veľmi krásne, spoľahlivé a odolné hranice pre kvetinové záhony alebo okrasnú kvetinovú záhradu na území domu sa získavajú z prírodného kameňa. Na účely tohto návrhu sa vykope priekopy po obvode kvetinovej aranžmány, čo sa z hľadiska šírky týka veľkosti použitých kameňov. Do vykopaného výkopu sa naleje štandardná betónová malta a lisujú sa najväčšie kamene.

Cementová malta sa tiež používa na spojenie všetkých prvkov dohromady. Medzi veľké prvky sú inštalované menšie kamene. Medzery medzi veľkými kameňmi sú vyplnené menšími kameňmi. Obzvlášť originálny vzhľad kvetinových záhonov v kombinácii so záhradnými chodníkmi, vyrobený v štýle kamennej mozaiky.

Hranice záhrady z plastových fliaš, pneumatík a ďalších nepotrebných vecí

Medzi najpriaznivejšie a najobľúbenejšie možnosti patria kvetinové záhony orámované improvizovanými materiálmi najčastejšie sú to bežné plastové fľaše alebo pneumatiky pre osobné automobily:

 • vo zvislom usporiadaní plotu sa používajú jednofarebné fľaše s rovnakým objemom, ktoré musia byť kvôli stabilite naplnené pieskom alebo štrkom. Prvky sú vykopané vo vopred stanovenom obvode bez medzier;
 • s horizontálnym usporiadaním plotu môžete použiť zložené pneumatiky na sebe, ktorých vonkajšia časť je natretá. Atraktívne vyzerajú aj plastové fľaše, ktoré sú pripevnené cementovou maltou.

Aby sa zvýšila dekoratívnosť, je možné usporiadať prvky hraničného plotu do šachovnicového vzoru.

Dekoratívne ploty pre kvetinárske záhony z tehál

Etapy výroby betónovej hrany pre kvetinovú záhradu

Okraje dekoratívneho betónu sú rýchle a ľahké, s:

 • betónové bloky;
 • čierny plastový film;
 • konštrukčná úroveň a meracie pásmo;
 • jemný štrk;
 • mesh;
 • gon;
 • Filtre na textilné vrecká;
 • stavebný piesok;
 • lopaty a hrable;
 • nožnice.

Najprv musíte vyčistiť stavenisko a odstrániť pôdnu vrstvu, po ktorej sa povrch vyrovná, a vyplní sa pieskový vankúš. Na zhutnený piesok musíte natrieť čierny polyetylén a vyplniť vrstvu jemného štrku. Bloky sú stohované pomocou mriežky. Po dokončení práce sa zem naleje do kvetinovej záhony a vysadia sa okrasné rastliny.

Prútené ploty

Prútený dizajn kvetinovej záhrady na území usadlosti je veľmi originálny, na realizáciu ktorého sa používajú tenké drevené kocky, ako aj tyčinky a vŕbové alebo vtáčie višne rovnakej dĺžky:

 • inštalácia okolo kvetinového záhonu z drevených blokov so vzdialenosťou, ktorá zodpovedá dĺžke použitých tyčí;
 • medzi inštalované komory je potrebné vložiť ďalšie drevené palice v rovnakej vzdialenosti;
 • prúty z vŕby alebo vtáčích višní sa vedú medzi podpornými tyčami, najskôr na jednej strane a potom na druhej strane, čo umožní tkanie koša v koši;
 • na dosiahnutie maximálnej pevnosti okraja je potrebné bezpečne pripevniť konce tyčí, ktoré sa majú nainštalovať, na malé bloky s malými kolíkmi.

Všetky profily sú vyrábané podľa podobnej schémy a odporúča sa pokryť hotovú štruktúru špeciálnymi antiseptickými roztokmi.

Ako vytvoriť živú hranicu: výber rastlín, výsadba a prerezávanie

Živé hranice z dekoratívnych a listnatých zakrpatených rastlín vyzerajú veľmi svieže a elegantne. Na tento účel sa najčastejšie používajú nízko rastúce kríky, ktorých výška vzdušnej časti nepresahuje 35–45 cm so šírkou pol metra. Hraničné rastliny by mali byť dosť kompaktné a husté a rovnako harmonicky kombinovať so všeobecným štýlom kvetinovej záhony. Odborníci odporúčajú výsadbu takýchto plodín ako živé hranice:

 • šalvia;
 • Lavender;
 • manžeta;
 • karafiát;
 • Gomphrena;
 • Kochia;
 • pľúcnik;
 • nechtíka;
 • Daisy.

Za týmto účelom môžete tiež pestovať korenené aromatické plodiny: petržlen, zeler, mäta a tymián, šafran. Trpaslicové odrody reprezentované čučoriedkami, zimostrázom, korytnačkou, karaganom, cinquefoilom a zimolezou sa stanú hodnotným prostredím. Aj pre obrubníky sa veľmi často používajú nízko rastúce odrody rododendronov s kompaktnou korunou. Elegantný a atraktívny vzhľad krátkeho živého plotu poskytuje včasný a správny účes.

Rastliny pre živú hranicu

Správne vykonané oplotenie kvetinových záhonov plní niekoľko funkcií vrátane ochrany proti „neoprávnenému“ pestovaniu ozdobných listov a kvitnúcich plodín, ako aj plotu od detí a domácich miláčikov. Po vytvorení takého plotu vlastnými rukami môžete nielen ušetriť peniaze, ale aj získať jedinečnú a exkluzívnu súčasť územia.