Tajnosť

Iberis: opis druhov, technológií pestovania a prípadov použitia v krajinnom plánovaní


Iberis alebo Iberian (Iberis) je jednoročná alebo viacročná záhradná kvetina, ktorá patrí do rodu bylinných rastlín z čeľade kapusta. Domáce kvetinárstvo táto rastlina pestovaná na otvorenom priestranstve je známa aj pod takými názvami, ako sú korenie, pestované plátky a stennik.

Ročná a trvalka Iberis: opis druhov a odrôd

Kvitnúce okrasné trávy alebo kríky predstavujú dáždnikové kvetenstvo racemóz. Ozdobné záhradné kvety predstavujú niekoľko druhov a odrôd, ktorých pestovanie nespôsobuje ťažkosti.

Iberis vždyzelená

Evergreen (I.sempervirens) je vytrvalá polokríková rastlina s výškou vzdušnej časti 30-40 cm a podlhovastým, celistvým, lesklým, tmavozeleným listom. Dáždnikové kvetenstvo až do priemeru 50 mm má bielu farbu. Medzi najobľúbenejšie odrody patrí Miniatúrne priadze, Findall, snehová vločka a "Dana".

Iberisov dáždnik

Dáždnik (I.umbellata) je kvitnúce jednolôžko s výškou vzdušnej časti nie viac ako 30 cm. Vyznačuje sa holými, dobre rozvetvenými výhonkami a skorým kvetom hustých kvetov dáždnika. Najpopulárnejšie boli hyacintové odrody tohto druhu "Drahokamy" a "Express"rovnako Blackberry Meringues, Fairy Mixed, Granátové jablko Ice a Red Nash.

Iberis je horká

Gorky (I.amara) je jednoročná rastlina s výškou vzdušnej časti nie viac ako 30 cm a je formovaná prítomnosťou rozvetvených a dobre dospievajúcich stoniek rastúcich z koreňového krku. Olistenie je spätne kopinaté, so zúbkovanými okrajmi, ďalšieho usporiadania. Biele kvety s fialovým odtieňom, zozbierané v kvetinách racemózy. Najpopulárnejšie odrody v záhradníctve „Tom Thumb“, „Hyacintenblutig Riesen“ a "Weiss Riesen."

Iberis je skalnatý

Skalnatý (I.saxatilis) in vivo rastie v skalnatých oblastiach v južnej Európe od Pyrenejského polostrova po pobrežie Čierneho mora. Tento vždyzelený vysoko dekoratívny ker má vzdušnú časť s výškou najviac 10 až 15 cm a vytvára charakteristickú hustú zaoblenú záclonu.

Fotogaléria

Iberis Krymská

Crimean (I.simplex) je malá trvalka kvetná bylinná rastlina so vzdušnou časťou, ktorá nie je vyššia ako 5 až 10 cm a pubertálne šedozelené lístie. Kvety vo fáze pučenia sú fialové ale po rozpustení získajú charakteristickú snehovobielu farbu.

Iberis Gibraltar

Gibraltár (I.gibraltarica) pochádza z južného Španielska a Maroka. Gibraltár je charakterizovaný ako vysoko dekoratívny polo evergreenový druh, ktorý tvorí obrovské množstvo malých ružovkastých kvetov. Výška vzdušnej časti nepresahuje štvrtinový meter s priemerom 40 cm. Najpopulárnejšie odrody sú Gibraltár Canditaft a "Chameleon".

Pestovanie Iberis zo semien

Výsadba semien je skvelý spôsob, ako získať trvalku kríkov alebo bylinných okrasných rastlín ročne. Skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú výsev semien priamo do otvorených kvetinových záhonov približne v polovici apríla. Štandardná hĺbka zapustenia semena sa môže pohybovať medzi 7-10 cm.

Príliš hlboké siatie spôsobuje problémy so vznikom sadeníc a zníženie klíčivosti. Za priaznivých pôdnych a klimatických podmienok sa prvé výhonky objavia asi po siedmich dňoch. Aj výsev v zime poskytuje veľmi dobrý výsledok., V tomto prípade je aktívne kvitnutie pozorované v máji alebo prvej dekáde júna.

Iberis: výsadba semien

Sadenice sú trochu menej bežným spôsobom pestovania ozdobnej kultúry. Táto metóda nie je príliš populárna, čo je spôsobené krehkosťou koreňového systému. Sadenice sa veľmi ťažko tolerujú pri presádzaní, sú často choré alebo majú obmedzený rast a vývoj, preto sa odporúča semená vysádzať okamžite do rašelinových kvetináčov.

Iberis: výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve

Rastlina potrebuje pravidelnú starostlivosť vrátane správnej organizácie zavlažovacích aktivít a dodržiavania režimu kŕmenia. Je tiež potrebné systematicky odstraňovať všetky buriny, lopatky voľne a pravidelne vykonávať kontroly, aby sa včas zistili škody spôsobené chorobami alebo škodcami.

Výber miesta na pristátie

Trvalka alebo jednoročná rastlina krásne rastie a kvitne hojne, keď je vysadená v oblastiach dobre osvetlených slnečným žiarením, ale slnečnosť tejto okrasnej rastliny je pomerne relatívna. Iberis ľahko toleruje niektoré tieňovanie.Vďaka tejto kultúre si teda môžete robiť skaly a vysokohorské šmýkačky, ktoré nie sú na najslnečnejších miestach.

Na plný rast a vývoj, ako aj na dlhodobé kvitnutie, sú oblasti, ktoré predstavujú hlinky, najvhodnejšie, ale čím ľahšia a voľnejšia pôda, tým pohodlnejšia bude starostlivosť o plodiny. Na kultiváciu by sa nemalo dovoliť príliš husté alebo príliš suché pôdy.

Technológia a dátumy vykládky

Výsev osiva do jednotlivých sadeníc alebo osobitne pripravených debien je potrebný od marca do poslednej dekády apríla. Na pestovanie sadeníc môžete použiť ľubovoľnú zmes pôdy na dekoratívne kvitnúce rastliny. Semená by nemali byť hlboko pochované. Teplotný režim pred klíčením by mal byť približne 18 - 22oC. Po výskyte hromadných výhonkov a vytvorení niekoľkých skutočných listov na nich je potrebné sadenice rozriediť. Sadenice materiál prenáša potápanie postup veľmi ťažko.

Na kvetinových záhonoch pod šírym nebom by sa sadenice mali znova zasadiť približne v polovici mája, pričom v prípade potreby by sa mal zabezpečiť rámový film. Štandardná vzdialenosť medzi vysadenými sadenicami by mala byť najmenej 15 - 20 cm. Výsev semien priamo na otvorenom priestranstve sa môže vykonávať od polovice apríla alebo sa môže vykonávať tradičná zimná sejba v zime.

Ako pestovať Iberis

Polievanie, top dressing a iné starostlivosť

Zavlažovacie opatrenia sú potrebné pre závod výlučne vo veľmi horúcom a suchom období. Pôda počas zavlažovania by mala byť nasiaknutá vodou do maximálnej hĺbky, aby sa zabránilo stagnácii vlhkosti v blízkosti koreňového systému rastlín. Príliš zriedkavé zalievanie nemá nepriaznivý vplyv na dekoratívnu ročnú alebo trvalú kultúru.

Množstvo a zloženie vrchného obväzu sa môže líšiť v závislosti od typu a kvality pôdy v oblasti. Na príliš ochudobnené pôdy alebo pôdy s nedostatočnými výživovými ukazovateľmi sa štandardné komplexné hnojivá aplikujú iba niekoľkokrát do roka. Môže byť použitý na jar av lete s nitrofosickým krycím náterom. Veľmi dobrý výsledok je zavedenie organických látok pridaním alebo mulčovaním pôdy okolo rastlín s kompostom.

Rovnako dôležitá je aj udalosť, ako je orezanie. Tento postup vám umožní získať najkvetšie a najdlhšie kvitnutia. Všetky kvitnúce výhonky by sa mali pravidelne odstraňovať. Hlavné prerezávanie sa vykonáva okamžite po odkvitnutí. Počas tohto obdobia by sa mala letecká časť trvalky skrátiť približne o tretinu.

Dátumy a pravidlá zberu osiva

Po odkvitnutí musia byť ročné odrody úplne odstránené spolu s koreňovým systémom z pôdy. Trvalka čiastočne orezaná. Semená sa zhromažďujú po úplnom zvädnutí kvetenstvo, Ovocie by sa malo nakrájať na maximum a malo by sa ukladať do teplej miestnosti, kde sa vykonáva proces zrenia.

Osivá sa musia pravidelne obracať, aby sa zabezpečilo rovnomerné sušenie. Dobre vysušený materiál semien Iberis by sa mal skladovať elegantne zabalený v papierových alebo textilných vreckách v suchej a relatívne chladnej miestnosti. Táto metóda umožňuje udržiavať klíčenie na vysokej úrovni.

Príprava trvalky Iberis na zimu

Iberis patrí do kategórie okrasných záhradných rastlín, ktoré sú dosť mrazuvzdorné, ale v mrazivých a drsných zime sú schopné zamrznúť. Trvalky okrem iného veľmi zle reagujú na náhle zmeny teploty a zmenu silného mrazu s topením. Poskytnúť krásnu kvetinovú záhradnú kultúru s príjemnou zimou, je potrebné aj v strednom pruhu našej krajiny použiť prístrešok z poslednej dekády jesene, Dobrá ochrana pred mrazom môže byť olistené listy, smrekové konáre alebo obyčajné suché kefy s malými vrstvami slamy a sena.

Možnosti použitia rastliny v záhrade

Malo by sa poznamenať, že pupene a horké druhy patria do kategórie trávnatých letničiek a trvalky kríkov sú zastúpené hybridnými, vždyzelenými, krymskými a skalnatými druhmi.

Botanické a druhové vlastnosti Iberis umožňujú amatérskym záhradníkom používať túto dekoratívnu populárnu kultúru pri navrhovaní vysokohorských šmýkačiek, ako aj na skalnatých cestách. Okrem iného niektoré odrody sú ideálne na pestovanie v kontajneroch. V takom prípade je možné altánky a terasy ozdobiť závesnými kvetináčmi s Iberis.

Iberis: odrody

Je nežiaduce kombinovať ozdobnú kultúru s prízemnými trvalkami. Veľmi krásne a originálne kvetinové aranžmány možno získať kombináciou s floxom, tulipánmi a mušarmi, ako aj s pridaním rôznych zvonov, rebríčka a modrohlavu.

Domáci amatérski záhradkári dlho a s veľkým úspechom používajú pri navrhovaní osobných záhrad ročné aj viacročné Iberis. Tento nenáročný a veľmi odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam sa okrasná rastlina ľahko šíri aj samovysevom a nezaťažuje záhradníkov.