Tajnosť

Monstera: opis typov a odporúčaní pre domácu starostlivosť


Kvet Monstera je bežná okrasná plodina, ktorá sa často pestuje doma. Všetky odrody monster sú nenáročné a majú atraktívne kvitnutie, preto sa rastlina rýchlo stala populárnou u domácich pestovateľov kvetín.

Monstera Flower: Botanický popis

Monstéra je veľká tropická rastlina, ktorá vyzerá ako liana a patrí do rodiny Aroidov. V prírodných podmienkach rastie v Brazílii a v rovníkovom pásme Ameriky a miluje podmienky vlhkých trópov. Nepochybne sa verí, že monštrum je palma. V skutočnosti má táto vždyzelená liana veľké vyrezávané listy až 40 - 45 cm dlhé.

Všetky druhy sú dosť nenáročné, ale s cieľom získať doma veľkú a vysoko okrasnú rastlinu sa používa tyčinka pre monštrum, ktorá predstavuje stabilnú a spoľahlivú podporu. Listy sú sperené a perforované. Kvety sa zhromažďujú na klase. Kvitnutie je dlhé, po ktorom vytvára bobule.

Izba vlasti Monstera

Tropické lesné zóny v Južnej a Strednej Amerike, ako aj niektoré oblasti Brazílie a Mexika, ako aj Kostarika, Guatemala a Panama sa považujú za rodisko trvaliek.

Ako monštrum kvitne a kde rastie

V kultúre miestností kvitne liana ročnea potom jedlé, relatívne malé plody môžu tvoriť túto chuť a vôňu pripomínajúcu ananás. Monstera kvety sú celkom krásne a sú zastúpené nazelenalými ušami, zabalenými v hustej snehovobielej pokrývke. Kvetenstvo sa najčastejšie tvorí v spodnej časti rastliny.

Monstera: rastie

Monstera: druhy a odrody rastlín

Klasifikácia predstavuje niekoľko druhov a odrôd, niektoré z nich sú vhodné pre záhradnú kvetinárstvo:

  • šikmé monštrum alebo kosáčikovitý sa vyznačuje veľmi elegantnými a elegantnými listami, ale v kultúre nie je kvitnutie;
  • chutné alebo chutné M. Deliciosa je najbežnejším druhom s veľkými rozrezanými listami tmavozelenej farby. Mladé exempláre nemajú vyrezávané listy. Vnútorné zriedka kvitnú;
  • menšia odroda "Borsizhiana" často nazývaný v kruhu záhradníkov borzig a je jednou z najbežnejších odrôd jemných popínavých rastlín. Umelo vyšľachtené trvalky majú o niečo menšie listy s priemerom do 30 cm;
  • pestrofarebný M.variegata je najviac termofilná a vyžaduje si kompetentnú starostlivosť, pomaly rastúci druh s listami zdobený vysoko dekoratívnym bielym vzorom.

Za najexotickejší druh sa právom považuje vytrhnutá monstera (M.pertusa), o ktorú je potrebné opatrne pristupovať. Listy sú perforovanejšie a dekoratívne, ako je to možné.

Indoor Monstera Flower: Pravidlá starostlivosti o domácnosť

Názov druhu nehrá významnú úlohu pri vykonávaní základných opatrení týkajúcich sa starostlivosti o trvalky v kultúre miestností. Letecká časť sa musí pravidelne odrezávať, a samotná kultúra potrebuje zálievku, hnojenie a prevenciu. Reprodukcia sa uskutočňuje semenami, odrezkami a dobre vyvinutými vrstvami vzduchu.

Vlhkosť, osvetlenie a teplota

V lete okrasná rastlina dokonale toleruje zvýšenie teploty na 29-30 ° C, ale v zime je najlepšie udržiavať teplotu na 16-18 ° C. Napriek tomu, že tropická kultúra je schopná relatívne ľahko tolerovať nízku vlhkosť, uprednostňuje sa udržiavať tento ukazovateľ na vysokých hodnotách.

Kultúra potrebuje slnečné žiarenie, preto je vhodné umiestniť kvetináč s rastlinou na východné alebo západné okno. Trvalka tropického pôvodu netoleruje priame slnečné žiarenie, takže nadzemná časť musí byť na južných oknách zatienená.

Vyberáme kvetináč a pôdu

V podmienkach domáceho kvetinárstva monštrum dosahuje výšku 200 - 230 cm, ale intenzita rastových procesov nepresahuje dva alebo tri listy každý rok, takže nie je potrebné kupovať nadrozmerný hrniec okamžite. Kvetináč by mal mať drenážne otvory potrebné pre odtok nadmernej veľkosti vody. Správna transplantácia dospelej rastliny sa vykonáva každý rok, po zimnej dovolenke okolo apríla. Po presadení je rastlina určite podporená.

Ako substrát pre výsadbu musíte používať pôdu bohatú na živiny a dobre udržiavajúcu vlhkosť. Pôdny živinový substrát založený na jednej časti rašeliny má dobré vlastnosti., párov častí humusu listov a jednej časti čistého piesku veľkej frakcie alebo štandardného perlitu. Zem musí prejsť dezinfekčným cyklom. Predpokladom správnej kultivácie je použitie dostatočného odtoku.

Funkcie a načasovanie

Orezávanie vrcholu sa vykonáva s výrazným spomalením rastu plodín a umožňuje vám účinne aktualizovať rastlinu a stimulovať vývoj vedľajších výhonkov. Vykonajte tento postup ostrým a čistým nožom. V tropických príšerách vo vnútorných priestoroch sa z každého listu tvoria vzdušné korene. Nie je možné odrezať vzdušné korene. Mali by sa spustiť do pôdy alebo vody, čo zlepšuje výživu rastlín.

Ako nakŕmiť izbový kvet

Vo všetkých fázach rastu a vývoja je dôležité trvalo vyživovať trvalky. Pri aplikácii hnojív je nevyhnutné dodržiavať pravidlo sezónnosti. Kŕmenie by malo prebiehať iba na jar av lete. V zimnom období je vyňatý vrchný obväz.

Kŕmenie koreňov aj listov môžete používať najmenej dvakrát mesačne pomocou špeciálnych hnojív určených na pestovanie rastlín patriacich do rodiny Aroidov. Ako komplexný obväz sa odporúča použiť "Humisol" alebo "Appin", a na obväzovanie listov je najlepšie použiť „Urea-K6“.

Polievanie kvetín

Na zavlažovanie je nevyhnutné používať mäkkú a dobre chránenú vodu pri izbovej teplote. Na tento účel je najlepšie použiť sneh, dážď alebo pramenitú vodu. Jasný rozvrh, ktorý určuje, ako často musíte zalievať vnútorné monštrum, chýba. Zavlažovacie opatrenia sa vykonávajú po zaschnutí ornice v kvetináči. Polievanie v lete, ako aj na jar a začiatkom jesene, sa vykonáva pomerne hojne. V zime by mal byť živinový pôdny substrát mierne vlhký.

Čo potrebujete vedieť o vzdušných koreňoch Monstera

Takýto orgán vzdušných častí, ako sú vzdušné korene, v jadre poskytuje okrem doplnkovej výživy aj dlhodobú tropickú kultúru s určitou podporou. Pri pravidelnom striekaní nesmiete zabudnúť ani na striekanie vzdušných koreňov. V prítomnosti prehriateho vzduchu a nedostatočného prirodzeného svetla je to práve táto nadzemná časť rastliny, ktorá najskôr trpí. Vzdušné korene so zvýšenou suchosťou vzduchu v miestnosti musia byť zabalené dobre navlhčeným machom sphagnum.

Ako rezať monštrum

Rastúce problémy

Akékoľvek problémy spojené s pestovaním tropických plodín v interiéri sú spravidla spôsobené chybami v starostlivosti a nedodržaním teplotného režimu.

Prečo nie sú mladé listy monštier vyrezávané a malé

Absencia charakteristického vzhľadu mladých listov je prírodným javom a je vysvetlená botanickými vlastnosťami. S vekom sa tvar listov mení a rýchlo nadobúda vzhľad špecifický pre kultúru. Ak sú listy príliš malé a rast je pozastavený, mali by ste venovať pozornosť svetelnému režimu.

Prečo rastlina plače

Listové „plače“, keď je pôdna vlhkosť v kvetináči príliš vysoká. V tomto prípade je potrebné hlinenú hrudku vysušiť, po ktorej bude potrebné predĺžiť intervaly medzi zavlažovacími opatreniami a znížiť množstvo vody použitej na zavlažovanie.

Dôvody slabého rastu

Môže existovať niekoľko príčin príliš pomalého rastu a vývoja trvaliek, ale hlavnými príčinami sú nedostatok svetla, príliš nízka teplota vzduchu, nedostatok vlhkosti alebo obmedzená podvýživa, ako aj veľmi silné vyčerpanie pôdy v kvetináčoch.

Iné rastúce ťažkosti

V procese pestovania monštier Kvetinárstva sa môžu stretnúť aj s týmito menej bežnými problémami:

  • hniloba stonky v zime s nadmernou vlhkosťou a nízkou teplotou;
  • masívne žltnutie lístia v dôsledku zamokrenia pôdneho substrátu a nedostatočnej výživy rastlín;
  • pri príliš vysokom teplotnom režime a umiestnení kvetináča vedľa vykurovacích zariadení sa pozoruje hromadný rozpad lístia, ktorý zaschne alebo je pokrytý hnedými škvrnami;
  • vystavenie spodnej časti stonky a sekanie alebo blanšírovanie listov je výsledkom nedostatočného osvetlenia;
  • vrchná časť listov zhnedne alebo je lepkavá, ak je v miestnosti príliš suchý vzduch alebo kvetináč je príliš stiesnený.

Ako zviazať monštrum

Zo škodcov je najväčším nebezpečenstvom pre tropické tropické monštrum hmyz a roztoče. Systematicky je potrebné kontrolovať leteckú časť, či nie je poškodená patogénnymi mikroorganizmami alebo škodcami. Ak sa zistia príznaky choroby, rastlina musí byť izolovaná a musí byť ošetrená roztokmi založenými na špeciálnych chemikáliách.

Pri pestovaní monster a vykonávaní činností na jeho starostlivosť je potrebné pamätať na to, že táto tropická rastlina patrí do kategórie jedovatých. Šťava z kultúry obsahuje látky, ktoré spôsobujú vážne podráždenie pokožky a zápalové procesy na slizniciach, preto je potrebné postupovať opatrne a používať osobné ochranné prostriedky.