Nápady

Pivoňky: technológia jesennej výsadby a vlastnosti prípravy na zimu


Na správnu prípravu záhradných pivoniek na zimu je potrebné na jeseň splniť niekoľko požiadaviek. Príprava sa uskutočňuje v rôznom čase, je však potrebné brať do úvahy poveternostné podmienky a botanické vlastnosti kultúry.

Kedy a ako pestovať pivonky na jeseň

Napriek tomu, že pivonky je možné vysádzať začiatkom jari, mnoho amatérskych záhradníkov zasadí tento dekoratívny trvalka práve na jeseň. Správna výsadba pivonky na otvorenom priestranstve v septembri alebo októbri - hKľúč k získaniu kvitnúcej a zdravej rastliny:

  • všetky obličky obnovy sú úplne formované;
  • rastové procesy v vzdušnej časti sa zastavia;
  • najmenšie korene ešte nevstúpili do fázy aktívneho formovania, takže koreňový systém nie je poškodený;
  • Optimálna teplota a dostatočná pôdna vlhkosť prispievajú k rýchlemu zakoreneniu.

Okrem iného nie je potrebné skladovať materiál pre dlhú zimnú výsadbu. Pri získavaní pivoniek na jar sa skladovanie vykonáva dočasnou výsadbou v kvetináči. Po zavedení stabilného pozitívneho teplotného režimu je vhodné takúto plodinu transplantovať na trvalé miesto v otvorených kvetinových záhradách v marci až apríli. Na správne vysadenie rastliny je potrebné zvoliť najlepšie miesto a správne pripraviť pôdu, pretože pivonky sa nedajú často vykopávať a presádzať. V tomto prípade sa zníži kvalita a trvanie kvetu.

Kedy zasadiť pivonky a ako pripraviť miesto

Dátumy pristátia v Leningradskej oblasti, Moskovskej oblasti, ako aj na juhu našej krajiny av severných regiónoch sa líšia. Pivonky, bez ohľadu na odrodové a druhové vlastnosti, patria do kategórie dekoratívnych trvaliek milujúcich svetlo, a preto je na pestovanie potrebné rozdeliť oblasti dobre osvetlené slnečným žiarením s minimálnym tieňovaním.

Dôležité mať na pamäti že rastlina je veľmi ťažko tolerovateľná nárazmi studeného vetra a prievanu, takže najlepšou ochranou budú výsadby kríkov umiestnené v určitej vzdialenosti od kvetinovej záhrady. Na dosiahnutie hojného a čo najdlhšieho kvitnutia sa musí koreňový systém pivonky dobre rozvíjať a prijímať dostatočné množstvo užitočných prvkov, preto by výživná oblasť rastlín mala byť dostatočná. Výsadba vo vzdialenosti jeden a pol metra od obytných budov a hospodárskych budov poskytuje dobrý výsledok.

Ako pestovať pivonky na zimu

Osobitná pozornosť si vyžaduje správnu prípravu výsadbovej pôdy na kvetinovej podložke:

  • pivonky sa vyvíjajú najlepšie a kvitnú hojne na hlinitých pôdach;
  • výsadba pôdy pred výsadbou musí nevyhnutne zahŕňať vykopanie pôdy do hĺbok lopatiek bajonetu a dôkladné odstránenie všetkých burín;
  • na miesta predstavované ťažkými a príliš ílovitými pôdami sa počas vykopávania nevyhnutne pridáva dostatočné množstvo stredne zrnitého alebo hrubozrnného piesku, humusu a rašeliny;
  • počas výkopu pred výsadbou sa do oblastí predstavovaných piesočnatými pôdami zavádza dostatočné množstvo rašeliny, ílovej pôdy a humusu.

Hrachové pôdy sú úplne nevhodné na pestovanie pivoniek. Na zlepšenie štruktúry by sa do tejto pôdy malo pridať dostatočné množstvo piesku, drevného popola a základných organických hnojív.

Technológia pestovania pivónie v októbri

V slnečnej časti vybranej na výsadbu by mala byť pôda mierne kyslá s hlbokým výskytom podzemnej vody. Pred jesennou výsadbou je veľmi dôležité pripraviť pristávacie jamy asi za mesiacto umožní, aby sa pôda dobre usadila. Štandardné rozmery pristávacej jamy sú 60x60x60 cm, minimálna vzdialenosť medzi pristávacími šachtami je meter. Pomocou lopaty by sa mala odstrániť horná úrodná vrstva pôdy a potom sa vykopať jama štandardnej veľkosti. Do jamy sa naleje niekoľko vedier rašeliny s pridaním kompostu a zhnitého hnoja, niekoľkých pohárov kostnej múčky alebo superfosfátu.

Je dôležité si uvedomiť, že nadmerne vlhká pôda často vyvoláva rozpad koreňového systému. Ak sa miesto pristátia nachádza v nížine, potom je nevyhnutným predpokladom vytvorenie vysoko kvalitnej drenážnej vrstvy. V tesnej blízkosti podzemnej vody by sa mal premyslieť aj drenážny systém. Drenážnu vrstvu môžu tvoriť sutiny, kachle, lámané tehly, štrk alebo škrupina.

Pristávacia jama by mala byť približne z polovice plná obsahu živín. Na vrch sa naleje vrstva stredne zrnitého piesku. Koreňový systém dekoratívnej trvalky spustenej do pristávacej jamy je potrebné starostlivo narovnať. Náhradné body by mali byť hlboké približne 50 mm. Po poprášení koreňového systému pôdou sa uskutoční hojné zalievanie, ako aj mulčovanie pôdy rašelinou.

V prvých pár rokoch po výsadbe sa púčiky musia odrezať, čo umožní rast rastlín silnejšie. V treťom alebo štvrtom roku dochádza k veľkému rozkvetu. Výsadba záhradných pivoniek, ako aj pravidelné členenie kríkov, je nevyhnutná.

Ako pripraviť pivonky na zimu

Ochrana výsadby pred mrazom

Aby sa predišlo zamrznutiu trvalky v zime, odporúča sa používať materiály priepustné pre vzduch, ktoré môžu predstavovať suché a čisté podstielky z listov alebo obyčajné smrekové konáre. spravidla po jesennej výsadbe je potrebné zakryť iba mladé alebo neúplne pestované kríky, v regiónoch s nepriaznivými pôdnymi a klimatickými podmienkami.

Príprava pivoniek na zimu: čas a vlastnosti prerezávania

Pre zimné obdobie je veľmi dôležité pokryť vrúbľované pivonky podobné stromom, ktoré veľmi často mrznú počas mrazivých zimných dní bez snehu až do miesta vrúbľovania. Okolo poslednej dekády októbra je potrebné zviazať výhonky dekoratívnej trvalkya mulčujte pôdu do blízkych kmeňových kruhov rašelinovou drobenkou. Dobrým výsledkom je jesenné nízke prerezávanie stoniek listami, ktoré pomáha predchádzať vzniku plesňových infekcií.

Po ustálení chladného počasia by sa kríky mali pokryť smrekovou chatou, niekoľkými vrstvami pytloviny alebo moderným netkaným materiálom. S nástupom jari musí byť prístrešok odstránený včas, aby sa zabránilo spekaniu a smrti rastliny.

Polievanie a kŕmenie pivoniek na jeseň

Na jeseň by kŕmenie malo predstavovať prísada fosforu draselného. Takéto komplexy umožňujú dekoratívnej trvalke vytvárať nové púčiky v budúcej sezóne a poskytujú dlhé, svieže kvitnutie. Včasné jesenné kŕmenie vám umožňuje na jar aktivovať vývoj kríka.

Hnojivo s fosforečnanom draselným je možné aplikovať v tekutej alebo suchej forme. Pri suchom spôsobe kŕmenia sa do každej dospelej kríky pridá asi 8 až 10 g draslíka a 15 až 20 g fosforu. Polievanie počas tohto obdobia by sa malo obmedziť na minimum. Zavlažovacie opatrenia sa vykonávajú iba v príliš suchej jeseni.

Ako si udržať pivonky pred výsadbou na jar: vytvárame optimálne podmienky

Včasný nákup sadivového materiálu je samozrejme nežiaduci, ale v prípade potreby je možné pivonky pred výsadbou udržiavať na stálom mieste bez straty.

Skúsení amatérski záhradkári odporúčajú, aby v prípade, že sa puky nepestovali k rastu, obalili koreňový systém do mierne navlhčeného machu rašelinného a do plastového vrecka s dostatočnou perforáciou. Takto je možné v bežnej chladničke pre domácnosť v oddelení pre zeleninu ušetriť sadivový materiál bez straty. tiež môžete dať koreň pivonky do štandardnej plastovej nádoby a posypať rašelinou, potom nainštalujte na skladovanie na spodnú policu chladničky.

Dočasné pestovanie v kvetináčoch naplnených výživnou zmesou pôdy poskytuje veľmi dobrý výsledok. S jarným začiatkom stabilného teplého počasia sa rastlina prekladá do kvetinovej záhrady prekládkou, ktoré zabránia poškodeniu koreňov. Spravidla sa takto vysadené kríky upravujú pre prvý rok a kvitnutie sa nevyskytuje skôr ako v druhom alebo treťom roku.

Ako pestovať pivonky

Výsadba okrasných rastlín a starostlivosť o záhradné pivonky na jeseň zahŕňa integrovanú implementáciu všetkých potrebných opatrení. Takéto postupy nespôsobujú amatérskym záhradníkom ťažkosti, ale sú zárukou vynikajúceho zimovania kvetín a ich bohatého dlhodobého kvitnutia budúci rok.