Tipy

Tajomstvo a technológia starostlivosti o yuccu doma


Yucca (Yucca) patrí do kategórie stromových a vždyzelených rastlín, podrodiny agáve. Pestovanie ozdobnej kultúry by sa malo začať náležitou výsadbou a náležitou starostlivosťou.

Yucca: Funkcie rastlín

Táto jednoklíčnolistá rastlina z čeľade špargle má drevité stonky, listy s dlhými kopinatými listami s ostrými koncami a je veľmi obľúbená ako izbová rastlina pestovaná doma. U niektorých druhov je stopková časť takmer úplne neprítomná a rastlina je zastúpená partiou veľkého lístia veľkého.

Kultúra kvitnutia je pomerne zriedkavá. Veľké kvety, zvonovitého tvaru, biele, visiace, zozbierané v kvetenici lamiel. Známy je značný počet odrôd yucky.ktorého vlasť je zastúpená južnými regiónmi Ameriky a Mexika. Mnoho druhov v prírodných podmienkach rastie v Strednej Amerike a pestuje sa v južnej časti Európy.

Indukčná yucca: príznaky a význam rastliny

Znaky a povery spojené s pestovaním teplomilnej tropickej rastliny v modernej kvetinovej indoor charakterizujú vysoko dekoratívnu yuccu ako „strom šťastia“. Jedná sa o exotickú rastlinu. umožňuje pestovateľovi získať silu a tiež zvyšuje sebavedomie a sebavedomie. Po domoch, kde sa pestuje yucca, hádajú hádky a škandály. Atmosféra sa stáva útulnou, pohodlnou pre život a pokojnou.

Ak chcete zlepšiť zdravie, posilniť nervový systém a tiež zlepšiť svoju finančnú situáciu, odporúča sa pestovať rastlinu. Je ťažké preceňovať pozitívnu hodnotu dekoratívnej kvetiny v interiéri. Nadzemná časť pomáha čistiť vzduch a zvyšuje jeho výkonnosť.

Funkcie pestovania yucky

Výber pôdy a kvetináčov

Aby bolo možné správne zasadiť a pestovať izbovú yuccu, je veľmi dôležité správne zvoliť kvetináč a kúpiť kvalitný kvetinový substrát. V procese výberu pristávacej nádoby a pôdy Na pestovanie priestrannej yucky sa odporúča postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 • vnútorný priemer kvetináča musí byť o niekoľko centimetrov väčší ako veľkosť koreňového systému rastliny;
 • hĺbka by mala umožniť umiestniť drenážnu vrstvu a výživnú pôdnu zmes do hrnca;
 • najlepšie je udržiavať kvetinu domu doma v pomerne stabilných a kvalitných hlinených kvetináčoch;
 • indoor yucca sa môže pestovať v pomerne širokom rozsahu kyslosti pôdy, ale optimálne pH by malo byť v rozmedzí 5,6 - 7,5;
 • zloženie pôdnej zmesi by malo zahŕňať časť trávnatej pôdy, časť prezretého kompostu, časť humusovej pôdy a časť stredne zrnitého piesku alebo perlitu;
 • pripravené pôdne zmesi môžu byť tiež nahradené pôdou založenou na časti pemzy alebo trosky, časti rozdrvenej borovicovej kôry, časti štrku dolomitu alebo malých kamienkov, časti rašelinovej drviny alebo časti stredne veľkého dreveného uhlia s pridaním hrubého perlitu a kostnej múčky.

Správne pripravený pôdny substrát by mal zabezpečiť neprítomnosť stagnácie vody. Drenáž sa vykonáva pomocou pemzy, okruhliakov, hrubého perlitu, hrubého piesku, žuly, stredne veľkých drevných štiepok a hrubej rašeliny.

Pravidlá vykládky Yucca

Výsadba miestnosti yucca sa uskutočňuje podľa nasledujúcej jednoduchej technológie:

 • pred výsadbou musí byť koreňový systém rastliny namočený jednu hodinu do vody pri izbovej teplote;
 • v spodnej časti kvetináča je potrebné naliať dostatočnú drenážnu vrstvu, predstavovanú expandovaným ílom alebo stredne veľkým štrkom;
 • malé množstvo pôdneho substrátu sa naleje na drenážnu vrstvu a vytvorí sa koreňový systém yucky;
 • posypať korene rastliny zeminou a veľmi starostlivo zhutniť pôdu;
 • ani nevýznamné vzduchové vrecká by nemali zostať okolo koreňového systému správne vysadenej rastliny.

V procese transplantácie môžete tiež zasadiť dekoratívnu izbovú rastlinu. PPo výsadbe sa pôda v kvetináči dobre vyleje teplou bránenou vodou. Priestranná yucca je pomerne nenáročný a veľmi dekoratívny závod, o ktorý sa môžu ľahko postarať aj začiatočníci a neskúsení amatérski záhradníci.

Ako transplantovať yuccu

Požiadavky na osvetlenie a teplotu

Pestovatelia kvetín sa pri pestovaní tropickej yucky zriedka stretávajú s problémami. však veľmi dôležité dodržiavať určité požiadavky na kultiváciu, najmä pri pestovaní aloe-predĺženej miestnosti yucca. Izbová rastlina je veľmi fotofilná, preto je potrebné zabezpečiť jasné, ale pomerne rozptýlené osvetlenie.

Pri nedostatočnom osvetlení môže tropická izbová kvetina stratiť svoj vysoko dekoratívny vzhľad, ale priame slnečné žiarenie má tiež nežiaduci vplyv na vzdušnú časť kultúry. Pri nedostatku svetla sa listie priestrannej falošnej dlane začne napínať a postupne sa vyčerpáva, Ak je to potrebné, umelé osvetlenie fyto-žiarovkami alebo žiarivkami je povolené. Najlepšie miesto pre umiestnenie zariadenia v podmienkach bytu je južná strana miestnosti, v určitej vzdialenosti od okna.

Teplota v miestnosti by mala byť pohodlná pre optimálny rast a úplný rozvoj dekoratívnej izbovej rastliny. Za priaznivú sa považuje teplota vzduchu v miestnosti počas letného obdobia na úrovni 18-20oC. V teplejších mesiacoch sa kvetináč s izbovou yucca najlepšie vyberie na balkón alebo lodžiu, pretože čerstvý vzduch prospieva tropickej rastline.

Ako zavlažovať a oplodniť juky

Šatňa yuccas sa vykonáva v období od apríla do posledných dní augusta. Hnojivo sa aplikuje raz za dva až tri týždne. Na kŕmenie falošnej dlane je najlepšie použiť roztoky založené na zložitých minerálnych hnojivách. Optimálne sú obväzy na spodnej strane listov rastlín.

Skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú od bieloruských výrobcov používať hnojivo „rašelina rašelinová“, aby sa podporila vysoko dekoratívna kultúra miestnosti. Obväz nie je možné aplikovať okamžite po presadení rastlín alebo počas vykonávania terapeutických opatrení.

Je potrebné zaliať juku bez chlóru a stojatou vodou pri izbovej teplote. Počas letného obdobia je potrebné vnútornú yuccu hojne zaliať, potom čo vrchná vrstva pôdy v kvetináči vyschne asi päť až sedem centimetrov. Pri optimálnych vnútorných teplotách sa zavlažovacie opatrenia vykonávajú približne raz týždenne na základe výpočtu litra teplej vody na päť litrov pôdy.

Začiatkom jari aj neskoro na jeseň av zime by sa mal znížiť objem vody používanej na zavlažovanie a počet zavlažovacích opatrení, ktoré zabránia hnilobe koreňového systému rastliny. Veľké exempláre s veľkým počtom listov sa vyznačujú dostatočne rýchlym odparovaním vlhkosti, takže zalievanie by malo byť najhojnejšie a najčastejšie. Ak je teplota vysoká alebo leto je príliš horúce, je potrebné rastlinu zalievať častejšie, ale berte do úvahy hĺbku sušenia hlinenej kómy.

Kontrola škodcov a chorôb

Medzi najbežnejšie problémy, ktoré môžu sprevádzať pestovanie priestrannej falošnej dlane, porážka chorobami nesprávnej starostlivosti a poškodenia rastlinnými parazitmi zahŕňajú:

 • škvrnaspôsobená hubami a ovplyvňujúcimi predovšetkým staré lístie, ako aj stonku, na ktorej sa tvoria bezfarebné alebo žltkastohnedé škvrny. Ochorenie vyvoláva vysokú vlhkosť a na liečbu sa používajú fungicídy;
 • hubová hnilobab, ovplyvňujúc korunu rastliny a často spôsobujúcu pomerne rýchlu smrť falošnej dlane;
 • plesňová infekcia cercosporózasprevádzaný výskytom na povrchu listov hnedých pestovateľských škvŕn. Boj proti tejto chorobe spočíva v zastavení postrekovania, znížení vlhkosti vzduchu, odstránení postihnutých stoniek a ošetrení vzdušných častí rastliny fungicídom;
 • biela hniloba sprevádzané sfarbením listov a výskytom vodnatých škvŕn s bielou vrstvou. Na plátkoch vidíte vznik čiernej. Ochorenie spôsobuje zníženie teploty na 12 - 15 ° C a zvýšenie vlhkosti.

Ako zalievať yucca

Z hmyzích škodcov je najväčšie poškodenie falošnej dlane spôsobené roztočom, voškami a múčnatkami. Závod musí byť podrobený pravidelným prehliadkam av prípade potreby musí byť schopný vykonať príslušné lekárske opatrenia.