Návrh

Kovové ploty: vlastnosti a inštalačná technológia


Na domácich pozemkoch sú veľmi populárne ploty vyrobené z kovového plotu. Sú konštrukciou kovových stĺpikov a oneskorení. Shtaketiny sú maľované pod stromom, mramor a vyzerajú veľmi atraktívne.

Inštalácia takéhoto plotu vlastnými rukami nie je náročná. Je potrebné pripraviť územie, vykonať merania a sledovať technológiu.

Výhody a nevýhody

Existuje niekoľko výhod plotov vyrobených zo železa:

 1. Kovové ploty môžu trvať až 30 rokov, čo je zaručené výrobcom, ale s náležitou starostlivosťou bude trvať oveľa dlhšie.
 2. Nie sú predmetom rozkladu, škodlivé mikroorganizmy sa na nich nechovajú, pleseň netvorí.
 3. Majú vysoký stupeň tuhosti a pevnosti.
 4. Ohradový plot na rozdiel od slepého plotu nebráni prirodzenej výmene vzduchu a umožňuje prenikaniu slnečného svetla do záhrady.
 5. Kvalitný povlak zabraňuje vyblednutiu farby, chráni štruktúru a eliminuje potrebu neustálej starostlivosti.
 6. Veľkolepý vzhľad kovovej konštrukcie je kombinovaný so širokou škálou materiálov, čo vám umožňuje vybrať si ju pre takmer akýkoľvek dizajn krajiny. S plotovým plotom môžete zónovať záhradné oblasti, chrániť prednú záhradu a kvetinové záhony.
 7. Na rozdiel od mnohých materiálov je za rozumnú cenu postavený odolný a krásny plot pre letnú chatu.

Medzi nevýhody je možné rozlíšiť veľké časové náklady na erekciu, pretože inštalácia individuálneho shtaketínu vyžaduje presné merania. Z toho istého dôvodu si inštalácia takejto konštrukcie vyžaduje veľkú spotrebu fixačného materiálu.

Druhy železných plotov

Aj keď ploštica má jednoduchú štruktúru, Má veľa odrôd:

 1. Zvlnené. Horná časť sekcií pripomína tvar vlny.
 2. Oblúková. Rozpätia môžu mať konvexný alebo konkávny tvar v tvare oblúka.
 3. Pyramída. Profily majú tvar pyramídy.
 4. Vrcholy. Horné okraje plotu sa podobajú vrcholom, v reze môže byť niekoľko.
 5. "Trapeze." Rez v hornej časti je vyhotovený ako lichobežník.
 6. "Krídla". Horná línia má tvar krídla.
 7. "Smrek". Model má kužeľovú hornú časť pripomínajúcu smrekovú korunu.
 8. "Rebrík". Shtaketin sa strieda na výšku (nízka a vysoká).

Eurookná vyrobená z kameňa alebo tehly a pripevnená na základni vyzerá veľmi pôsobivo. Má tiež veľkú spoľahlivosť.

Niekedy sú brány alebo brány vyrobené zo shtaketínu.

Inštalačná technika

Napriek zjavnej zložitosti inštalácie plotu z europaliet vlastnými rukami je to celkom možné. Celý proces spočíva v správnom výpočte, presnom plánovaní, konštrukcii nosných stĺpov a inštalácii hlavnej kovovej časti.

Miesto na prípravu a stavbu materiálu

Inštalácia plotu z kovového plotu vyrobené podľa rovnakého princípu ako drevené. Najprv musíte pripraviť materiály, nástroje. Aby sa príliš veľa nezískalo, je potrebné určiť veľkosť uzavretej oblasti, vykonať výpočty a na základe toho kúpiť profily a rúrky.

V hornej a dolnej časti plotu prechádzajú priečne nosníky, takže pri výpočte dĺžky obvodu lokality sa musí vynásobiť dvoma. Medzera medzi stĺpikmi sa považuje za optimálnu od 2,5 m do 4,5 m. Neodporúča sa robiť veľké intervaly, čo spôsobuje veľké zaťaženie guľatiny, čo môže spôsobiť, že sa časom prehýbajú.

Počet prvkov závisí od toho, aký priehľadný bude plot. Veľká vzdialenosť medzi shtaketínmi povedie k skutočnosti, že plot bude príliš zriedkavý. Existujú možnosti pre hluché ohrady, ak sú výrobky pevne ucelené alebo sa dokonca prekrývajú. Na vzácny plot stačí 5 shtaketínov na 1 m.

Upevňovacie prvky sa vyrábajú samoreznými skrutkami alebo špeciálnymi skrutkami, čo bude interferovať s opotrebovaním polymérneho povlaku a predlžuje životnosť shtaketínu. Ako nástroj na zemné práce sa pripravuje lopata alebo vŕtačka, časti sa upevnia pomocou skrutkovača. V niektorých prípadoch je na inštaláciu brány potrebný zvárací stroj.

Miesto musí byť úplne očistené od trávy, zarovnané. Kolíky sú umiestnené po obvode budúceho plotu a medzi nimi je vytiahnutá šnúra. Označte umiestnenie stĺpikov.

Montážne stožiare na podporu

Na upevnenie potrebných príspevkov vykopajte diery hlboké 50 cm, Pre spoľahlivé spevnenie stĺpov je potrebné ich nielen naplniť zeminou, ale aj betónom. Stĺpy sa inštalujú na úrovni budovy, pretože každý prvok musí byť prísne vertikálny. Nainštalované podpery sú upevnené drevenými podperami, až kým betón úplne nevyschne. Zvyčajne to trvá najmenej dva dni. Ak sa ponáhľate s betonážou, hotové stožiare s hmotnosťou kovovej háčiky sa môžu nakloniť, čo ovplyvní kvalitu a vzhľad hotového plotu.

Zostavenie železnej konštrukcie

Označte upevňovacie body priečok a potom ich pomocou skrutiek pripevnite po obvode budúceho plotu. Po celej dĺžke priečok označte miesta, kde bude háčik upevnený. Toto je najviac monotónna práca, kde je potrebná trpezlivosť a zvýšená pozornosť. Montážne body je potrebné presne označiť. Plot bude vyzerať elegantne iba vtedy, ak sú shtakety umiestnené v rovnakej vzdialenosti. Posledným krokom v tejto práci je priskrutkovanie shtaketínu k priečkam pomocou skrutkovača.

V niektorých prípadoch sa namiesto priečnych nosníkov používa drevený lúč. Pred inštaláciou potrebuje ďalšie ošetrenie antiseptickým a následným lakovaním. V tomto prípade by vzdialenosť medzi drevenými podperami mala byť menšia.

Tí, ktorí chcú oplotenie vyrobiť úplne sami a neinvestujú peniaze za nákup plotov, je potrebné kúpiť špeciálny stroj, Na tento účel je lepšie kontaktovať špecializovaný obchod výrobcu.