Nápady

Indický ibištek: opis populárnych druhov a tajomstiev domácej starostlivosti


Izbový ibištek je jednou z najbežnejších ozdobných kultúr v našej krajine. Pre mnohých domácich amatérskych pestovateľov kvetín je tento domáci trvalec známy aj pod názvom Čínska ruža (Hibiscus rosa-sinensis).

Indický ibištek červený, žltý a ružový: Opis druhov

K dnešnému dňu je známe veľké množstvo rôznych druhov ibišteka, ktoré sa líšia vzhladom, ako aj časom a trvaním kvitnutia. Tento kvet kvitnúceho kvetu interiéru vyzerá veľmi atraktívne, ale Obzvlášť populárne sú tieto typy:

 • stromový ker Hibiscus syrian dorastá do výšky dvoch metrov a je široký jeden a pol metra. Listy sú usporiadané striedavo a svojím vzhľadom pripomínajú listy troch chryzantém. Lístie má tmavozelenú farbu. Kvety sú veľmi veľké, majú priemer až 12 cm a kvitnú v období od konca júna do poslednej dekády septembra;
 • Pestrý ibištek alebo Cooper je akýsi predok všetkých moderných druhov ozdobných ruží. Hlavným rozdielom je odlišné, ale dosť jasné sfarbenie listov, ktoré má odtiene červenej, bielej a zelenej. Sfarbenie závisí od faktorov, ako sú teplotné podmienky, kyslosť pôdy, ako aj svetelné podmienky. Kvety sú pomerne veľké a veľmi elegantné;
 • tropický Sudánska ruža z rodiny Malvaceae dosahuje výšku dva metre so šírkou metra. Tento druh patrí do kategórie jedlých rastlín a je možné jesť lístie, kvety a korene tohto kríka. Do obľúbeného čaju ibišteka sa pridávajú semená sudánskej ruže. Dekoratívna kultúra má oválne listy so zúbkovanými okrajmi. Kvety sú krásne a veľmi veľké, s priemerom až 20 cm.

Bez ohľadu na druh je hibiscus krytý dosť dobre vyvinutý a dokonale prispôsobený tak domácim podmienkam, ako aj pestovaniu v skleníku alebo na zimnej záhrade. Malo by sa tiež pamätať na to, že dnes je okrasná trvalka môže byť zastúpená dvoma odrodovými skupinami:

 • Holandské kvety ibišteka sú žlté alebo oranžové a puky sú červené, biele a ružové. Okraje lístkov môžu byť zvlnené alebo ohraničené inými škvrnami;
 • kvety amerických a floridných odrôd majú veľmi nezvyčajnú modrú, levandulovú, fialovú, fialovú, fialovú alebo hnedú farbu. Kvety môžu byť dvojité, jednoduché alebo polodvojité, s plátkami obyčajného alebo pruhovaného tvaru.

Najväčšou odolnosťou a prispôsobivosťou pre pestovanie v interiéri sú ibištek Daniela Cooper, ako aj ibištek červenolistý, mix a froté.

Fotogaléria

Druhy ibišteka

Starostlivosť o vnútorný ibištek

Základná starostlivosť o takú dlhotrvajúcu dekoratívnu kultúru, ako je čínska ruža, je priama a zahŕňa štandardné opatrenia, ako je zalievanie a hnojenie, včasné prerezávanie a presádzanie, ako aj ochrana pred chorobami a škodcami.

Optimálne podmienky pre pestovanie

Ibištek patrí do kategórie teplomilných izbových rastlín, preto na pestovanie v podmienkach domáceho kvetinárstva musí trvalá kultúra zabezpečiť pohodlný teplotný režim v rozmedzí 18 - 22 ° C. však treba pamätať že predĺžené a bohaté kvitnutie je možné dosiahnuť iba pri teplote 14 - 16 ° C.

V letných dňoch sa odporúča vybrať kvetináč s rastlinou na verande, lodžii alebo balkóne, ale s ochranou pred prievanom. Je lepšie pestovať čínsku ružu v južných oknách s dobrým osvetlením, ale vo veľmi horúcich a slnečných dňoch by mala byť rastlina zatienená.

Polievanie a kŕmenie

Zdravý a dekoratívny vzhľad čínskej ruže do značnej miery závisí od včasných zavlažovacích opatrení a pravidelného postrekovania. Voda na zavlažovanie sa musí chrániť a zohriať na izbovú teplotu. Aby sa zabránilo rýchlemu odparovaniu vlhkosti z kvetináča, odporúča sa prehlbovať pôdu vrstvou jemnej expandovanej hliny alebo machu.

Jednou z najdôležitejších činností pri pestovaní ibišteka je pravidelné striekanie vzdušných častí ozdobného trvalka z rozprašovacej fľaše. Ak je to možné, odporúča sa do miestnosti nainštalovať účinný zvlhčovač. Pri striekaní nezabudnite voda by nemala padať na otvorené kvety a puky. Vrchná úprava pôdy sa vykonáva raz za pár mesiacov špeciálnymi hnojivami pre okrasné kvetinové plodiny. V zime musí byť hnojivo pozastavené.

Orezávacia technológia

Jedným z prvkov starostlivosti je pravidelné prerezávanie a správne formovanie vzdušnej časti dekoratívnej kultúry. Takáto udalosť vám umožňuje:

 • odstráňte z ibišteka všetky zdeformované alebo nesprávne rastúce výhonky;
 • získajte sviežu vzdušnú časť vytvorenú z nových, silnejších výhonkov;
 • omladiť dekoratívnu izbovú rastlinu a zbaviť sa chorých výhonkov;
 • zlepšovať rastové procesy;
 • predĺžiť kvitnutie.

Tento postup nie je náročný ani pre začínajúcich pestovateľov a vykonáva sa takto:

 • určiť veľkosť a tvar izbovej rastliny;
 • vytvoriť strom, odstrániť bočné vetvy druhej generácie a nechať jednu alebo dve stredné vetvy;
 • skrátiť korunu rastliny dvoma alebo tromi púčikmi;
 • aby sa vytvorila forma kríkov, centrálna vetva sa odstráni, čo umožní bočné výhonky úplne sa rozvíjať.

Niekedy nastane situácia, že nadzemná časť trvalky zomrie. V tomto prípade sa často objavujú nové výhonky z podzemných pukov. PPo orezávaní sa prijmú podporné opatreniazamerané na odstránenie zahusťujúcich vetiev, ktoré dorastajú hlboko do koruny alebo v smere rovnobežnom s centrálnou stopkou. Je tiež veľmi dôležité prerezávať všetky hynúce kvety.

Transplantácia kvetov

Mladé rastliny sa presádzajú každý rok, ale v prípade potreby niekoľkokrát do roka. Rozmery nového kvetináča by sa mali vždy zväčšiť o priemer 40 - 50 mm. Dospelé exempláre sa presádzajú každé tri až štyri roky a ornica v kvetináči sa každoročne vymieňa. Mladé rastliny je potrebné opätovne vysadiť na jar alebo na jeseň, a dospelých jedincov sa odporúča transplantovať iba na jar.

Výsadbový substrát by mal byť voľný a výživný, s neutrálnou reakciou. Pri vlastnej výrobe sa používa niekoľko častí listovej pôdy, niekoľko častí sodnej pôdy, niekoľko častí humusu a jedna časť stredne zrnitého piesku s prídavkom malého množstva drveného uhlia a popola. V procese transplantácie musíte starostlivo preskúmať koreňový systém čínskej ruže a ak je to potrebné, vykonajte ošetrenie pomocou roztoku „Maxim“ alebo „Fundazole“.

Rozmnožovanie indoor ibišteka doma

Propagácia čínskej ruže sa môže uskutočniť odrezkami a semenami. Prvá možnosť rozmnožovania je výhodnejšia v záhradníctve vo vnútornom prostredí, čo vám umožní rýchlo získať plnohodnotnú a hojne kvetnúcu trvalku.

Pri zbere odrezkov je potrebné zvoliť pomerne mladé, ale dobre vyvinuté výhonky, ktoré majú pololigonifikovanú kôru. Rezné odrezky sa musia vykonávať ostrým a čistým nožom, ktorý sa musí kosiť šikmo. Optimálne výrezy sú 14-16 cm dlhé s tromi alebo štyrmi internódiami. Horná časť výhonku je skrátená a extrémny pár listov je úplne odstránený. Odporúča sa ponoriť spodnú časť do roztoku Epina na niekoľko hodín. Zakorenenie sa uskutočňuje vo vode s pridaním aktívneho uhlia alebo výživnej zmesi pôdy.

Počas množenia semien sa výsledné rastliny líšia zvýšenou odolnosťou voči rôznym stresovým podmienkam, často sa však pozoruje výrazné štiepenie odrôd a takmer úplná strata hlavných odrodových charakteristík.

Hlavné problémy pri pestovaní

Napriek nenáročnosti Číňanov vzrástli, s indoor pestovanie takého trvalky Môžu sa vyskytnúť niektoré problémy:

 • Z rastlinných parazitov najväčšie nebezpečenstvo pre ibištek predstavujú vošky, strapce a roztoče, ktoré sa vyskytujú najmä v nadmerne suchom vzduchu. Ak sa zistia škodcovia, rastlina sa dvakrát ošetrí infúziou na báze horúcej papriky tekutým mydlom alebo roztokom Actellik zriedeným rýchlosťou pätnástich kvapiek na liter teplej vody;
 • Príčinou žltnutia listov môže byť chloróza, ktorá sa vyskytuje, keď je obsah vápnika a chlóru vo zavlažovacej vode vysoký. Voda pred zavlažovaním sa musí chrániť a podľa potreby sa k nej pridá chelát železa;
 • masívny pokles listov čínskej ruže sa pozoruje pod negatívnym vplyvom prievanu alebo prudkým poklesom teploty.

Záhradníci sú okrem iného najčastejšie frustrovaní nedostatkom kvitnutia, ktorý môže byť spôsobený nadbytkom hnojív obsahujúcich dusík v pôde, nedostatkom svetla alebo vlhkosti a zimovaním v nadmerne teplých miestnostiach.

Ako prerezávať ibištek

Rod ibišteka má asi dvesto druhov, ale čínsky ibištek získal najväčšiu popularitu v domácom kvetinárstve. Takáto dekoratívna trvalka kvitnúca rastlina je nenáročná a dokonale vhodná na pestovanie začínajúcich pestovateľov kvetín.