Rastliny

Kedy zasadiť zemiaky v roku 2019


Zemiaky sú jednou z najvýznamnejších rastlinných plodín na pestovanie. Zemiaky, dokonca aj pre mnoho moderných mestských rodín, zostávajú základnou potravou. Popri známej chuti láka pri pestovaní tejto kultúry predovšetkým jednoduchú starostlivosť. Očakávajúc novú sezónu zberu, väčšina obyvateľov leta diskutuje o tom, kedy v roku 2018 vysadiť zemiaky pre sadenice.

Kedy pestovať zemiaky v roku 2018: príznaky, ktorým by ste mali venovať pozornosť

Kľúčom k úspešnej úrode v prípade zemiakov je správna voľba výsadby a výsevu zemiakov. Skúsení letní obyvatelia zvažujú niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu budúcej plodiny. Je dôležité venovať pozornosť nielen tradičným radám týkajúcim sa dátumov výsadby, ale aj rešpektovať náznaky, ktoré úspešní záhradníci sledovali mnoho rokov. Predpokladajme, že v staroveku boli dátumy výsadby zemiakov spojené s Veľkou nocou, pričom výsadba zemiakov bola rôzna v závislosti od dôležitého dátumu.

Skúsení agronómovia odporúčajú predovšetkým rozhodnúť sa o účele výsadby zemiakov.
Musíte pochopiť, prečo letný obyvateľ potrebuje zemiaky. Existuje veľa možností, ale najobľúbenejšie:

 • Pre vaše vlastné potreby, na leto;
 • Na predaj;
 • Zásoby na zimu.

V prvom prípade sa musíte ponáhľať. Ak chcete jesť chutné mladé zemiaky v lete, musíte ich zasadiť v apríli. Teoreticky ho môžete chytiť neskôr, ale pravdepodobne nebude mať čas rásť.

Podľa hlavného národného znaku sa pred sedením oplatí pozrieť sa na dážďovky. Ak sa začali rojiť do zeme, je to znamenie. Rastliny v tejto pôde môžu rýchlo rásť. Preto sa pôda zahriala na požadovanú teplotu. Zemiakové ovocie sa v takejto atmosfére bude cítiť pohodlne.

Naopak, pre zásoby na zimu by ste sa nemali ponáhľať. Ak sa na začiatku sezóny musíte pozrieť na červy, potom v prípade neskorej úrody je vašou hlavnou zásadou púpava. Kým kvitnú, nemysli ani na siatie semien zemiakov. Agronómom sa v priemere odporúča uvažovať o výsadbe v polovici mája. Púpavy začínajú kvitnúť. Mnoho ľudí urobí chybu pri výsadbe zemiakov počas májových sviatkov, pričom využije dostupnosť voľného času. Pamätajte, že je lepšie počkať a venovať si čas, ako získať plodiny nekvalitnej kvality za krátky čas.

Kedy zasiať zemiaky do lunárneho kalendára: vlastnosti z roku 2018

Dôležitým faktorom pre moderného letného obyvateľa je priaznivý dátum v lunárnom kalendári. Tento druh analýzy, samozrejme, môžete byť skeptický, ale nebude zbytočné poznať priaznivé dátumy výsadby zemiakov v roku 2018.
26. marca je ideálny deň na kladenie zemiakových hľúz. Priaznivé dni na pristátie sa podľa lunárneho kalendára očakávajú 1. a 20. apríla. Ak vysadíte v máji, skúste vysiať 7. alebo 18. mája.
Tradične je lepšie nepracovať na záhrade v dňoch:

 • Spln;
 • Nový mesiac
 • Slnečné alebo lunárne zatmenie.

V týchto dňoch nie je pôda citlivá na vaše úsilie a v budúcnosti ohrozuje nekvalitné plodiny.

Kedy zasadiť sadenice

Medzi podnikajúcimi záhradníkmi je stále viac bežný spôsob pestovania zemiakov zo semien. Hlavnou výhodou tejto metódy je úspora peňazí. Semená zemiakov sú niekoľkokrát lacnejšie ako hľuzy. Okrem toho, na rozdiel od hľúz, semená nevyžadujú na uskladnenie studenú pivnicu a môžu ľahko vydržať závažnosť počasia. Pridajte sem imunitu semien proti vírusovým chorobám.

V poslednej dobe si sadenice získali veľkú popularitu. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že pri tejto technike výsadby existuje vysoká pravdepodobnosť skorého zberu zemiakov. Sadenice rastú o niekoľko týždňov a je možné ich bezpečne vysádzať na otvorenom priestranstve.

Týmto spôsobom môžete pestovať zemiaky v skleníku. Ak je všetko urobené správne, potom môžete získať oveľa väčšiu plodinu na osem mesiacov v roku, s výnimkou najchladnejších období.

Pri výsadbe sadeníc sa hľuzy najlepšie pripravujú začiatkom marca, hlavným usmernením však nie sú konkrétne dátumy, ale poveternostné podmienky.

Vrchol výsadby sadeníc sa tradične vyskytuje v poslednej dekáde marca. S takým plánom si v apríli vybudujete zelenú hmotu. V najhoršom prípade bude možné počas májových sviatkov pestovať zeminy na zemi. Hlavná vec je nezabudnúť, že sadenice môžu rásť za pár týždňov a budete musieť zmeniť načasovanie v závislosti od poveternostných podmienok.

Ak začnete pestovať zeleninu pri nesprávnej teplote, potom v noci s hlbokým mrazom môže vôbec zomrieť.

Kedy zasadiť zemiaky v roku 2018: najlepšie dni na prácu na záhrade

Rok 2018 je pre zber veľmi priaznivý. V tomto zmysle vyzerá apríl zvlášť pozitívne. Tento mesiac takmer pol dňa pre zemiaky sľubuje bohatú úrodu.

Hlavným pravidlom roku 2018 nie je pestovanie zemiakov koncom apríla.

Dátumy od 26. do mája sú nepriaznivé. Ak si trúfate ísť proti radám agronómov, potom očakávajte plodinu, ktorá je náchylná na choroby a zraniteľná
škodcami.

Agronómovia so skúsenosťami čakajú na dokonalý kalendárny deň, ktorý sa kryje s nádhernými poveternostnými podmienkami pre pestovanie zemiakov. Je dôležité, aby sme sa tu ponáhľali. Začiatočníci často robia chybu v práci na záhrade v perfektný deň podľa kalendára, ale nedodržiavajú pravidlá sedenia.
podľa poveternostných podmienok.

Dátumy výsadby a siatia zemiakov na Sibíri, v Uralu

Napríklad, načasovanie výsadby a siatia zemiakov na predmestiach sa, prirodzene, veľmi líši od Sibír a Uralu. Teoreticky si možno predstaviť, že niektorí obzvlášť rizikoví agronómovia v strednom Rusku začínajú pracovať už vo februári. Na Sibíri a Uralu je podobný prístup nemožný.

Klimatické podmienky Uralu sa príliš nelíšia od Sibír, ale napriek tomu pri pestovaní zemiakov ovplyvňujú kvalitu výrobku aj malé rozdiely. Drsné uralské podnebie nenecháva žiadnu šancu napríklad bieloruským zemiakom.

Počasie v Uralu je tradične veľmi nestabilné, ale dátumy sú kontrolované podľa času. V priemere sa hlavné teplotné výkyvy vyskytujú na jar, takže pravdepodobnosť úpadku skorých hľúz v pôde je veľmi vysoká. Zároveň neskoré výsadby v júni nemajú pozitívnu povesť. Samozrejme, bude existovať nejaká úroda, ale oveľa nižšia ako priemerná úroveň.

Podľa uralských agronómov je ideálny čas v období od 10. mája do 15. mája.

Tu sa už musíte pozrieť na poveternostné podmienky v tomto období a zvoliť si najvhodnejší deň. Počas niekoľkých posledných desaťročí nebol v Uralu jediný rok, že počas tohto obdobia nie sú všetky dni vhodné na pestovanie a siatie zemiakov z hľadiska poveternostných podmienok.

Výsadba zemiakov na Sibíri

Je tiež logické pestovať zemiaky na Sibíri najskôr pred posledným jarným mesiacom. V priemere začnú obyvatelia sibírskych regiónov pristávať v polovici mája. Výnimky sú v najzápadnejších regiónoch, kde sa s určitou kombináciou faktorov môžu sadenice začať v prvých dňoch mája.

Pristátie na Sibíri je možné, ak je teplota pôdy stabilná a neklesne pod osem stupňov. Hlavná vec je začať už s úplnou istotou, že miestne drsné podnebie neprinesie prekvapenie, inak sa môžete rozlúčiť s celou plodinou.

Zemiaky, hoci ide o jednoduchú zeleninovú plodinu, neodpúšťajú sa vám.

Hlavná vec, ktorú treba pamätať na tých, ktorí chcú pestovať zemiaky v roku 2018:

 1. Vyberte niekoľko dátumov vhodných pre výsadbu;
 2. Korelujte ich podľa lunárneho kalendára a zúžte rozsah dátumov na päť až sedem;
 3. Vyberte si deň, ktorý je ideálny pre teplotný režim výsadby;
 4. Venujte pozornosť neprítomnosti splnu alebo nového mesiaca v tento deň;
 5. Analyzujte poveternostné podmienky týždeň vopred.

Kedy zasadiť zemiaky, aby sa získala veľká úroda (video)

Tajomstvá pestovania zemiakov (video)

Ak jasne dodržiavate pokyny a rady skúsených agronómov, úroda zemiakov bude nielen bohatá, ale tiež príde včas, ktorý je pre vás ten pravý.