Návrh

Tajomstvá starostlivosti o domáce remeslá doma


Indoor tradescantia - kvet nenáročný na starostlivosť, ale veľmi dekoratívny, takže sa pestuje často doma. Domáci kvetinári uprednostňujú domácu krásu, ale nevyžadujú si rastliny s osobitnou pozornosťou, preto je remeselník obľúbený medzi začiatočníkmi a amatérskymi záhradníkmi, ktorí majú obmedzený čas.

Indoor Tradescantia: Botanický popis

Prirodzené prostredie rodu trvalých vždyzelených bylinných rastlín z čeľade Commeline je územím tropických a miernych zón Spojených štátov. Mnoho druhov je rozšírených zo severnej Argentíny do južnej Kanady.

Kultúra má plazivé alebo priame výhonky, ktoré sa ukladajú a zakorenujú na povrchu pôdy. Charakteristika listov eliptický, vejčitý alebo kopijovitý. Listy sú usporiadané striedavo. Axilárne kvetenstvo umiestnené v dutinách listov. Mnoho druhov sa pestuje nielen vo vnútornom kvetinárstve, ale aj v zimnej záhrade, ako aj v skleníkoch, kde môže kultúra rásť do veľmi pôsobivých rozmerov.

Populárne odrody a druhy

V domácom kvetinárstve sa v súčasnosti pestuje niekoľko druhov a odrôd tradescantia, ktoré sa líšia nielen tvarom, farbou a veľkosťou listov, silou rastu a sfarbenia výhonkov, ale aj náročnosťou opatrení starostlivosti a dekoratívnych indikátorov. Úspešná je kombinácia viacerých odrôd súčasne s dekoratívnym dizajnom interiéru.

vyhliadka

Charakteristiky druhov

Populárna odroda

Odrôdové odrody

Biele kvety alebo „trikolóra“ alebo „uridis“

Časť stonky sa plazí. Listy sú široké a podlhovasté, vajcovité so špičatosťou v hornej časti. Veľkosti hladkých listov do 60 mm so šírkou 30 mm. Listy sú zelené alebo strieborné. Malé kvety bieleho sfarbenia, s listami rovnakej farby

"Albovittata"

Na listoch má charakteristické biele pruhy.

"Tricolor"

Na listoch má lila ružové a biele pruhy

"Aurea"

Má žlté lístie s charakteristickými zelenkavými pruhmi

"Aureovittata"

Vyznačujú sa pozdĺžne usporiadanými zlatými pruhmi

blossfeldiana

Časť stonky je plazivá a stúpajúca, v hornej časti má podlhovasté, eliptické, špicaté listy. Na spodnej strane sú belavé chĺpky.

Veľkosť listov nepresahuje 80 mm so šírkou 30 mm. olistenie

zeleno-červenkasté hore a svetlo fialové dole. Malé kvety majú ružové sfarbenie.

„variegata“ alebo „pestrá“

Na veľkom liste je malé množstvo žltých a zelených prúžkov

Pruhované alebo „závesné zebríny“

Stonka je hladká, závesná alebo plazivá, často získava červenkastú farbu. Listy sú predĺžené, vejčité. Listy do 80 mm so štandardnou šírkou do 50 mm. Zelené lístie so striebornými pruhmi hore a červené dole. Malé kvety

majú fialovú farbu

"Burgundsko"

Nasýtené a veľmi atraktívne sfarbenie listov. Listy gaštanové s výraznými striebornými pruhmi

"Jungle Jewel"

Listy neobvyklého červenkasto-fialovo-fialového sfarbenia.

„Žltý tiger“

Má jedinečné zafarbenie listov v kombinácii žltých a ružovkastých prúžkov

Riverside alebo „Myrtolithic“

Časť stonky je plazivá, natretá červenou farbou so zelenými škvrnami. Listy rastlín sú oválne a hladké. Veľkosť listov s podobnou šírkou nepresahuje 25 mm. Listy hore sú zelené a červené dole

"Variegata"

S béžovými pruhmi

"Quicksilver"

S belavými pruhmi

"Maiden's Blush"

Listy smaragdového odtieňa alebo nezvyčajnej jasne ružovej farby

kučeravá

Jeden z najmenších druhov s malým listom tmavozelenej škvrny pokrytý čiernymi bodkami. Keď rastie lístie, vytvára hustý klobúk

„Prúžok v ružovej farbe“

Ozdobné strieborné lístie s ružovými pruhmi

"Riverside"

Má tenké a jemné výhonky. Bohaté kvitnutie s malými bielymi kvetmi

Veľmi dobre zavedené v domácich záhradníckych odrodách, charakterizované jasným a nezvyčajným kvetom:

 • Trieda „Leonora“ s modrými alebo fialovými lístkami;
 • Odroda "Osprey" s bielymi farebnými lístkami a modrým jadrom;
 • Odroda "Iris" s jasne modrými kvetmi;
 • Odroda "Nevinnosť" so snehovo bielymi kvetmi;
 • Zoradiť „Sweet Kate“ s lístkami tmavomodrej farby;
 • Odroda "Červené hrozno" s pomerne veľkými červenkastými a malinovými kvetmi.

Rovnaké odrody môžu byť vysadené a pestované na kvetinových záhonoch a kvetinových záhonoch na otvorenom priestranstve pri dodržaní pestovateľskej technológie. Kombináciou rôznych druhov a odrôd je možné vytvoriť vysoko dekoratívne kvetinové aranžmány pre dekoráciu interiéru.

Tradescantia indoor: technológia domácej starostlivosti

Tradescantia nie je náladový závod a Starostlivosť o neho v interiérovej kvetinárstve je úplne jednoduchá:

 • na pestovanie izbovej rastliny sú dobre vhodné ukazovatele priemernej teploty v rozmedzí 22 až 24 ° C a relatívna chladnosť 9 až 12 ° C;
 • v období jar / leto si vnútorné remeslá vždy vyžadujú dostatok zavlažovania, ale bez zamokrenia;
 • je žiaduce zalievať až potom, ako sa ornica v kvetináči dostatočne vysuší;

Ako pestovať Tradescantia

 • koncom jesene a zimy je potrebné monitorovať, či by pôda mala mať miernu vlhkosť;
 • na zavlažovanie si vyžaduje použitie usadenej vody pri izbovej teplote;
 • v lete a na jar sa odporúča kŕmiť miestnymi obchodmi niekoľkokrát počas jedného mesiaca plnými komplexnými minerálnymi zlúčeninami a organickými hnojivami;
 • v období jesene a zimy sa okrasná rastlina nemusí oplodňovať a aby sa zachovalo zafarbenie rozmanitých odrôd, neodporúča sa hnojenie organického pôvodu.

Výsadba živnostníka nie je náročná ani pre začínajúcich amatérskych záhradníkov. Zasadiť alebo transplantovať dekoratívnu izbovú kultúru, najlepšie na jarokamžite po dobe odpočinku. Mladé rastliny tradescantia si vyžadujú každoročnú transplantáciu. Dobre vyvinuté a dospelé vzorky sa môžu transplantovať každé dva až tri roky.

Pre výsadbu je potrebné zvoliť kvalitný kvetináč vhodnej veľkosti s drenážnymi otvormi. Na dne hrnca musíte naliať drenážny stupeň vo forme expandovanej hliny. Ako výsadbový substrát môžete použiť univerzálnu zmes určenú na pestovanie izbových rastlín. Transplantačný proces je spravidla jednoduchý a dobrý bez ohľadu na odrodové a druhové charakteristiky.

Metódy šľachtiteľskej živnosti

Propagačné funkcie

Vo vnútornom kvetinárstve sa najčastejšie používa rozmnožovanie tradescantia pomocou krovia., čo je veľmi výhodné v štádiu transplantácie, na jar. V tomto prípade majú záhradníci skvelú príležitosť nielen na transplantáciu zarastenej rastliny, ale aj na koreňové časti, ktoré sú oddelené od dospelých kríkov. Tradescantia sa tiež dobre šíri odrezkami stoniek.

Menej populárne, ale celkom prijateľný je spôsob rozmnožovania dekoratívneho materiálu semennej kultúry miestnosti. Pri rozmnožovaní semenami sa musí sadivový materiál najprv namočiť do vody pri izbovej teplote a potom zasiať do mini skleníkov s optimálnou teplotou 20 - 23oC. Zavlažovanie sa musí nahradiť pravidelným postrekovaním pôdy z rozprašovacej fľaše.

Recenzie kvetinárov

Súdiac podľa recenzií pestovateľov kvetov existuje presvedčenie, že živnostníci v dome sú schopní zachrániť svojich majiteľov pred klebetmi a spormi. Táto obľúbená rastlina pomáha chrániť dom pred hromadením negatívnej energie a nepriateľských hostí. Je známe, že Tradescantia podporuje dostatočne účinné čistenie toxínov a zvlhčenie vzduchu, a tiež neutralizuje elektromagnetické žiarenie.

Tradescantia: liečivé vlastnosti

Čerstvé a rozdrvené lístie sa široko používa pri liečení chorôb, ako sú choroby parodontu, poranenia, vrenia, vary a iné kožné lézie. Zmienené sú tiež také prospešné vlastnosti tejto dekoratívnej kultúry, ako je úľava pri dýchaní a antibakteriálna aktivita, takže rastúca živnosť v kvetinárstve v interiéri je nielen vzrušujúca, ale aj veľmi výnosná.